Neden ├Âdeme yapmazlar?
Thread poster: Serkan Do─čan

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Local time: 08:48
Turkish to English
+ ...
Nov 19, 2005

De─čerli Meslekta┼člar─▒m,
├ľzellikle son zamanlarda kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m ├Âdeme-yapmama mazeretleri ironi limitlerini zorlamaya ba┼člad─▒. Bunlardan akl─▒ma gelenlerini art─▒k kaydetme gere─či duydum. Bunlardan baz─▒lar─▒ a┼ča─č─▒dad─▒r. ├ľzellikle sona yazd─▒klar─▒m en yeniler. Siz de bu konuyla ilgili deneyimlerinizi payla┼č─▒rsan─▒z sevinirim. Hem bu i┼čte nispeten yeni olanlar i├žin bir ├Ân haz─▒rl─▒k niteli─či ta┼č─▒yabilir.. Sayg─▒lar─▒mla,

-├çok yo─čundum, yapamad─▒m.
-Bankada s─▒ra vard─▒.
-Elektrik kesikti, sonra da faks─▒m bozuldu, onu yapt─▒rmaya gittim.
-Patron ├žocu─ču okuldan almaya gitti, gelince yapacak.
-Bilgisayarc─▒ ├žocuk birazdan gelecek, olmazsa haftaya art─▒k.
-G├╝n i├žinde ├žok me┼čguld├╝m, sonra da bir bakt─▒m, mesai saati bitmi┼č.
-Haftalard─▒r bankan─▒n telefonunu ar─▒yorum, hep me┼čgul, hep me┼čgul, onun i├žin eft yapamad─▒m.
-Dont you have any possibility to collect it personally either in Delhi or New York?
-Sabah han─▒ma vermi┼čtim, unutmu┼č mu?
-Yine bizim m├╝┼čteri ├Âdeme yapmam─▒┼č yaa..pardon...
-─░leride havalelerden vergi al─▒nacakm─▒┼č, o y├╝zden havale yapmad─▒m.
-Bankamati─či kapatm─▒┼člar, yeti┼čemedim.

[Subject edited by staff or moderator 2005-11-19 23:11]

aslanemre
English to Turkish
RE: Neden ├Âdeme yapmazlar? Nov 19, 2005

ben ankarada iki ofisle cal─▒s─▒yorum

her ikiside i┼či teslim eder etmez odeme yap─▒yolar bana

ama istanbuldaki ofisler hakk─▒nda pek iyi seyler duymuyorum

o yuzden istanbuldan bi teklif al─▒rsam

paran─▒n yar─▒s─▒n─▒ g├╝vence olarak istiyorum

[Subject edited by staff or moderator 2005-11-19 17:55]

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Fikir Nov 19, 2005

├çok orijinal bir fikir ger├žekten. Tam bir "rule of thumb" yani. Ben de mi uygulasam...

aslanemre wrote:

istanbuldan bi teklif al─▒rsam

paran─▒n yar─▒s─▒n─▒ g├╝vence olarak istiyorum

Bu arada yanl─▒┼č anla┼č─▒lmak istemem. Bu konuyu a├žt─▒m diye hi├ž ├Âdeme alamay─▒p a├ž kald─▒m, bunal─▒ma falan girdim san─▒lmas─▒n. Sadece b├╝ro sahibi dostlar─▒n ifade ettikleri komik-ho┼č mazeretleri beyan etmek istedim, isimleri bende sakl─▒ kalmak kayd─▒yla..

Ayr─▒ca, bu konu "off-topic" olmal─▒y─▒d─▒, i┼čaretlemeyi unutmu┼čum.

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 07:48
Member
English to Turkish
+ ...
Foruma yazarken Nov 19, 2005

Serkan, selam.

├çok g├╝zel iki tane konu a├žm─▒┼čs─▒n, sa─čol. Yaln─▒z konunu sapt─▒rarak yazmaya ba┼čl─▒yorum, kusura bakma:

"Bu Mesle─čin Hastal─▒klar─▒" konusunu Off-Topic i┼čaretlemi┼č, buna da son mesaj─▒nda,

Serkan:
Ayr─▒ca, bu konu "off-topic" olmal─▒y─▒d─▒, i┼čaretlemeyi unutmu┼čum.

notu d├╝┼čm├╝┼čs├╝n. ├çeviri ve ├ževirmenlerle ilgili olan her konu On-Topic'tir, ki zaten bu forum, tam da bu konular konu┼čulsun diye var. On-Topic/Off-Topic ├Âl├ž├╝tlerinin pek kar─▒┼č─▒k oldu─čunu sanm─▒yorum. Yine de teredd├╝te d├╝┼č├╝nce sitenin ├žer├ževesini ├žizen sayfaya bak─▒labilir.

Aslan Bey,

Proz'a ve T├╝rk├že foruma ho┼čgeldiniz. Aram─▒zda yeni bir ├ževirmen g├Ârmek ├žok g├╝zel. Yaln─▒z, bu konu ba┼čl─▒─č─▒nda ve "Bu Mesle─čin Hastal─▒klar─▒" konusunda yazd─▒─č─▒n─▒z mesajlar─▒n ba┼čl─▒─č─▒n─▒, forumumuzun 1 numaral─▒ kural─▒na dayanarak de─či┼čtirdim. Bu ba┼čl─▒klar─▒ uygun bulmuyorsan─▒z siz tekrar de─či┼čtirebilirsiniz, tabii "aaa" ve benzeri bir ┼čey olmamas─▒ ricas─▒yla. Ayr─▒ca bilgi i├žin forum kurallar─▒ sayfas─▒na bakabilirsiniz.

Selamlar,
├ľzden

[Edited at 2005-11-19 18:06]

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Ba┼č─▒ma gelmedi hen├╝z... Nov 19, 2005

├ľdeme konusunda ┼čimdiye kadar ciddi bir problemle kar┼č─▒la┼čmad─▒m. Sadece bir kereye mahsus ├žok gecikmeli bir ├Âdeme yap─▒ld─▒ ki, bunu yapan da Almanyan─▒n hemen hemen t├╝m b├╝y├╝k kentlerinde ┼čubesi olan bir ├ževiri ajans─▒d─▒r. ─░sim vermiyeyim, ama ilgilenenler Bluebord kayd─▒ma bakabiliricon_biggrin.gif

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
─░sim zaten vermiyoruz da... Nov 19, 2005

Semra Maden-Balamir wrote:

... ilgilenenler Bluebord kayd─▒ma bakabiliricon_biggrin.gif

bunun i├žin profilinin BB sekmesinde "Allow others to view my Blue Board tab" se├žene─čini i┼čaretlemen gerekiyor. Ama tabii g├Âr├╝n├╝r yap─▒p yapmamak tamamen sana kalm─▒┼č, senin i├žin eksileri, art─▒lar─▒ varsa kafanda tart─▒p ├Âyle karar ver, derimicon_biggrin.gif

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Evet, te┼čekk├╝rler ├ľzden ... Nov 19, 2005

Xola wrote:
bunun i├žin profilinin BB sekmesinde "Allow others to view my Blue Board tab" se├žene─čini i┼čaretlemen gerekiyor. Ama tabii g├Âr├╝n├╝r yap─▒p yapmamak tamamen sana kalm─▒┼č, senin i├žin eksileri, art─▒lar─▒ varsa kafanda tart─▒p ├Âyle karar ver, derimicon_biggrin.gif

... aktive ettim ┼čimdi. Benim i├žin mahsuru yok, g├Ârs├╝n millet:-D Zaten o ajansa bir daha i┼č yapaca─č─▒m─▒ sanm─▒yorum.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Biraz da esneklik Nov 19, 2005

Merhabalar,

┼×├╝phesiz yaplan i┼čin vaktinde ├Âdenmesi gerek. Ancak diyelim ki gecikti. E─čer geciktirmede bir art niyet yok ise, size aylarca dedesinn masal─▒n─▒ anlatm─▒yor ise, yine de ho┼čg├Âr├╝ ile yakla┼čmak laz─▒m.

Bir teknik sorun olabilir,
O ├Âdemeyi yapacak ve yap─▒n diyecek ki┼čiler ayn─▒ ki┼čiler de─čildir.
Mesela A proje y├Âneticisi i┼či yapt─▒r─▒r. Siz faturay─▒ g├Ânderirsiniz. Faturadan sonra uygun tarihte ├Âdemeyi yapacak muhasip ayn─▒ adamdan olur alarak yap─▒yor ise ve oluru verecek adam tatilde ise, hatanede ise vs gecikebilir.
Bu hikaye bu yaz benim ba┼č─▒ma geldi. Ve ger├žekten herkes elinden geleni yapt─▒ ama, ├Âdemenin yap─▒lmas─▒ 1 ay kadar s├╝rd├╝. Halbuki benim s├╝rekli i┼č yapt─▒─č─▒m ve i┼č bitiminde ├Âdeme tarihini beklemeyip ├Âdeyen bir ┼čirket.

Diyelim ki b├╝t├╝n bunlar de─čil. ├ľdeme g├╝├žl├╝─č├╝ ├žekmiyorum demek ├žok zor i┼č.

O zaman size ┼čunu ├Âeririm. Klasik bir ├╝r├╝n pazarlamas─▒ i├žin fiyat belirlerken fiyat bu ┼čekilde bataklar da g├Âz ├Ân├╝nde bulundurularak %2.5 ile %5 aras─▒nda mark-up ile belirlenir.

Bir y─▒l boyunca 50 proje yapt─▒ iseniz %5 batak olmas─▒ ihtimaline kar┼č─▒d─▒r bu. Yani 2-3 ki┼či ├Âdemeyi yapmayacakt─▒r. Gayet nomal... B─▒rak─▒n yapmas─▒nlar. Ancak siz bundan zarar etmemeyi bulman─▒z laz─▒m.

├Âzetle normalde 10 birim fiyata i┼č yapacak iseniz, bunu 10.5 veya 11 birim fiyata ├ž─▒karacaks─▒n─▒z. Bu yolla da b├╝t├╝n sorunlar─▒n─▒z ├ž├Âz├╝lecek. Geciktiren de rahat rahat geciktirecek.

Bu sorunu ├ž├Âzmenin bir ba┼čka yolu da m├╝┼čteri say─▒s─▒n─▒ art─▒rmak, veya daha fazla proje y├Ânetcisinin kabul halkas─▒na girmek. Ayn─▒ ┼čirket i├žinde olsalar dahi farkl─▒ insanlar─▒n ├žal─▒┼čma prensipleri farkl─▒d─▒r. Dolay─▒s─▒yla say─▒ artt─▒k├ža bataklar─▒n sizin cironuzdaki oran─▒ otomatik olarak d├╝┼čer ve %5 civar─▒na indirebildi iseniz, velev ki mark-up ile ├ž├Âz├╝m├╝ benimsememi┼č olun, bunu absorbe edecek durumda olman─▒z beklenir.

Tabi b├╝y├╝k projelerin b├╝t├╝n bu hesap ve oranlardaki pay─▒ y├╝kek olaca─č─▒ndan, onlar─▒ ayr─▒ca de─čerlendirmek gerekir.

Bunu illa da m├╝┼čteri say─▒s─▒ veya fatura say─▒s─▒ olarak de─čil de mesai saatleri ├╝zerinden hesaplamak da m├╝mk├╝n. 1 ayda 20x8=160 saat ├žal─▒┼č─▒yorsan─▒z, 1 g├╝n├╝n├╝ feda edebilmelisiniz.

Aksi halde bunun ad─▒ ticaret de─čil, memuriyet olur.
Kanaatindeyim.

Hepinizin b├╝t├╝n ├Âdemelerinin yap─▒mas─▒ dile─čiyle,

Sa─čl─▒cakla kal─▒n─▒z

[Edited at 2005-11-19 23:08]

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
bir ├Âneri Nov 19, 2005

Nizamettin'e kat─▒l─▒yorum, ge├ž ├Âdemeyi al─▒┼čkanl─▒k haline getirmeyen, bu durumu istemeden yaratan firmalara kar┼č─▒ esnek olmak laz─▒m. Ne de olsa, ├ževirmenler de benzer istisnai durumlar─▒n yarat─▒c─▒s─▒ olabiliyor.

Ama diyelim ki bir firman─▒n ├Âdemesi (ba┼člang─▒├žta konu┼čulan tarihe g├Âre) 1 ay, hatta 2 ay gecikti. Bu durumda fark istenmesi laz─▒m. Bu fark ne olur, ayr─▒ bir tart─▒┼čma konusu, ama ─░ngilizce forum alanlar─▒nda baz─▒ y├╝zdeler ├Âneriliyor.

Ge├ženlerde bir m├╝┼čteriye ├Âdeme ko┼čullar─▒n─▒ sordum. 30 g├╝n dedi, ama %5 kesintiyi kabul ederseniz, 1 g├╝n i├žinde de ├Âdeme yapar─▒z diye ekledi.

Durum bu kadar a├ž─▒k, ├Âdemenin ciddi boyutlarda gecikmesi durumunda, ├ževirmenin de bir fark istemesi laz─▒m. Hatta san─▒r─▒m baz─▒lar─▒, gecikme durumunda ayl─▒k bazda uygulanacak bir y├╝zdeyi faturalar─▒nda bir yerde belirtiyor. ─░ngilizce forum alanlar─▒nda bunu okumu┼čtum.

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Yaps─▒nlar diye Nov 21, 2005

A├ž─▒k├žas─▒ Nizam arkada┼č─▒n belirtti─či %5 fire oran─▒ bana fazla geldi. Ama ├ževre geni┼čledik├že, piyasa artt─▒k├ža, ├ževirmenin se├žici olma l├╝ks├╝ de ayn─▒ oranda art─▒yor ve fire oran─▒ buna paralel olarak d├╝┼č├╝yor. Malum, pek prensipli milletiz. ─░nsan i┼čini yaparken "kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ alacam m─▒, kalacak m─▒" endi┼česinden uzak olmal─▒. ─░┼čte bu y├╝zden geriyiz biz (geyi─čine girmeyecem):)

Ha, bir de ┼ču var, sekt├Ârde ├ževirmenlerin pek ciddiye al─▒nmamas─▒n─▒n en b├╝y├╝k nedeni yine deadline, i┼č eti─či ve sosyal ya┼čamdan bihaber olan (s├Âz meclisten d─▒┼čar─▒) ├ževirmenlerdir. ┼×ahsen benim pazartesi g├╝nleri yapt─▒─č─▒m i┼člerin ├Ânemli bir b├Âl├╝m├╝n├╝ haftasonu i┼či al─▒p da yapmayan ├ževirmenlerin i┼čleri olu┼čturur. O y├╝zden, bir b├╝royla veya acenteyle ciddi bir ili┼čki kurmak, yine biz ├ževirmenler y├╝z├╝nden (!), uzun zaman alabiliyor.

[Edited at 2005-11-22 13:32]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Neden ├Âdeme yapmazlar?

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search