T├╝rk├že Yaz─▒ Karakterleri
Thread poster: Ali Yildirim BA DipTransIoLET MCIL AITI

Ali Yildirim BA DipTransIoLET MCIL AITI
United Kingdom
Local time: 02:05
English to Turkish
+ ...
Nov 20, 2005

Turkce karakterlerle yazilinca nedense butun yazi bir acayip hale geliyor, acaba bu, ben ingilizce dilini kullanan bilgisayar kullandigim icin mi yoksa genel bir sorun mu?

[Subject edited by staff or moderator 2005-11-20 17:17]

Direct link Reply with quote

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
Local time: 03:05
German to Turkish
+ ...
Re: Turkce Yazi Karakterleri Nov 20, 2005

─░┼čletim sisteminizin T├╝rk├že olmay─▒┼č─▒, bu sorunu ya┼čaman─▒za sebep oluyor. Dosyalar─▒ kaydederken, UTF-8 kodlama stilini se├žerseniz, sorun ortadan kalkar. Dosyalar─▒ kaydederken durum b├Âyleyken, Internet Explorer┬ĺde T├╝rk├že karakter g├Âr├╝nt├╝leme problemi ya┼č─▒yorsan─▒z, View men├╝s├╝nden Encoding>Turkish se├žerek, T├╝rk├že kodlanan sayfalar─▒ (iso-8859-9 & windows-1254) do─čru ┼čekilde g├Âr├╝nt├╝leyebilirsiniz.

United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yinede problem var Nov 20, 2005

Semra Maden-Balamir wrote:

─░┼čletim sisteminizin T├╝rk├že olmay─▒┼č─▒, bu sorunu ya┼čaman─▒za sebep oluyor. Dosyalar─▒ kaydederken, UTF-8 kodlama stilini se├žerseniz, sorun ortadan kalkar. Dosyalar─▒ kaydederken durum b├Âyleyken, Internet Explorer┬ĺde T├╝rk├že karakter g├Âr├╝nt├╝leme problemi ya┼č─▒yorsan─▒z, View men├╝s├╝nden Encoding>Turkish se├žerek, T├╝rk├že kodlanan sayfalar─▒ (iso-8859-9 & windows-1254) do─čru ┼čekilde g├Âr├╝nt├╝leyebilirsiniz.

Semra Hanim,

Tesekkurler fakat ben gururla soyleyeyim ki ise yaramaz Internet Explorer yerine Mozilla Firefox'u kullaniyorum ve kullanirkende buyuk keyif aliyorum. Fakat text karakterlerini okuma ayarlarini Turkce'ye cevirsemde, hem kendi gonderdigim yazilar hemde baskalarinin yazilari arapsacina donup okunmaz oluyor. Nedir bunun caresi siz bilir misiniz?

Ali

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
Local time: 03:05
German to Turkish
+ ...
Peki... Nov 20, 2005

┼×u linki t─▒klad─▒─č─▒n─▒zda sayfay─▒ nas─▒l g├Âr├╝yorsunuz, s├Âyler misiniz? Ona g├Âre ├ž├Âz├╝m geli┼čtirebiliriz┬ů

http://www.balamir.de/utf-8-test.htm

Ayr─▒ca Firefox yard─▒m sayfalar─▒ndan ┼čunu buldum, san─▒r─▒m i┼činizi g├Âr├╝r:

http://belgeler.mozilla.org.tr/index.php/T├╝rk├že_karakter_sorunu

Ne yapman─▒z gerekti─či yukardaki adreste belirtiliyor.
Kolay gelsin┬ů

United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Simdi Tamam Nov 20, 2005

Semra Maden-Balamir wrote:

┼×u linki t─▒klad─▒─č─▒n─▒zda sayfay─▒ nas─▒l g├Âr├╝yorsunuz, s├Âyler misiniz? Ona g├Âre ├ž├Âz├╝m geli┼čtirebiliriz┬ů

http://www.balamir.de/utf-8-test.htm

Ayr─▒ca Firefox yard─▒m sayfalar─▒ndan ┼čunu buldum, san─▒r─▒m i┼činizi g├Âr├╝r:

http://belgeler.mozilla.org.tr/index.php/T├╝rk├že_karakter_sorunu

Ne yapman─▒z gerekti─či yukardaki adreste belirtiliyor.
Kolay gelsin┬ů

Ben deminki cevabimi yazdiktan sonra tekrar Turkce'ye cevirdim ayarlari ve bu sefer calisti fakat bazen calisiyor bazen calismiyor. Belki benim bilgisayardir problem. Sizin gonderdiginiz sayfadaki Turkce harfleri tam olarak goruntuleyebildim.

Cok tesekkurler

Ali

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

T├╝rk├že Yaz─▒ Karakterleri

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search