Direkt m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čma
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 00:10
Member
English to Turkish
+ ...
Dec 1, 2005

Selamlar,

Asl─▒nda yeni ba┼člayan "Neden ├Âdeme yapmazlar?" konusunda devam edeyim demi┼čtim ama, ayr─▒ bir konu a├žmak daha iyi olacak. Ba┼čtan u─čursuzluk bula┼čt─▒rmayal─▒m i┼če, ├Âdeme yapmazlar falan diye.

Direkt m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čan, yani ├žok, s─▒k ve devaml─▒ ├žal─▒┼čanlar var m─▒ aram─▒zda? Ben bir direkt m├╝┼čteri ata─č─▒na ge├žeyim diyorum bu aralar. Rahat batt─▒ da! T├╝yolar─▒n─▒z─▒ payla┼č─▒rsan─▒z sevinirim.

(G├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi az, ├Âz ve bencilce yaz─▒yorumicon_razz.gif)

[Edited at 2005-12-26 01:29]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:10
Dutch to Turkish
+ ...
Gene i┼čletme kurallar─▒ Dec 1, 2005

Xola wrote:

Selamlar,

Asl├Żnda Serkan'├Żn ba├żlatt├Ż├░├Ż "Neden ├Âdeme yapmazlar?" forumunda devam edeyim demi├żtim ama, ayr├Ż bir konu a├žmak daha iyi olacak. Ba├żtan u├░ursuzluk bula├żt├Żrmayal├Żm i├że, ├Âdeme yapmazlar falan diye.

Direkt m├╝├żterilerle ├žal├Ż├żan, yani ├žok, s├Żk ve devaml├Ż ├žal├Ż├żanlar var m├Ż aram├Żzda? Ben bir direkt m├╝├żteri ata├░├Żna ge├žeyim diyorum bu aralar. Rahat batt├Ż da! T├╝yolar├Żn├Żz├Ż payla├ż├Żrsan├Żz sevinirim.

(G├Ârd├╝├░├╝n├╝z gibi az, ├Âz ve bencilce yaz├Żyorumicon_razz.gif)

Asl─▒nda zor bir i┼č olsa da, batak oran─▒ daha d├╝┼č├╝k. Bunun nedeni de direk m├╝┼čteride ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒z m├╝┼čteri say─▒s─▒ ajans ile ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒zdan daha fazla.

Ancak ben "genel i┼č prensipleri"nden yola ├ž─▒karak acil ├žiziktirmelerimi, pardon t─▒k─▒rdatmalr─▒m─▒ bir mesaj haline getirmi┼čtim.
http://www.proz.com/translation-articles/articles/465/

Zaman zamanajanslarla cedelle┼čti─čime bende hay─▒flanm─▒yor de─čilim. Ama direk m├╝┼čteriler de ser├že gibi ├žok ├╝rkekler...
Hani pili├ž gibi yeme gelenler olsa biz de bileceez t├╝yleri saymas─▒n─▒ emmeeee...

Hadi kolay gelsin

Nizam

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
yasal ┼čartlar... Dec 2, 2005

Xola wrote:

Selamlar,

Asl─▒nda Serkan'─▒n ba┼člatt─▒─č─▒ "Neden ├Âdeme yapmazlar?" forumunda devam edeyim demi┼čtim ama, ayr─▒ bir konu a├žmak daha iyi olacak. Ba┼čtan u─čursuzluk bula┼čt─▒rmayal─▒m i┼če, ├Âdeme yapmazlar falan diye.

Direkt m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čan, yani ├žok, s─▒k ve devaml─▒ ├žal─▒┼čanlar var m─▒ aram─▒zda? Ben bir direkt m├╝┼čteri ata─č─▒na ge├žeyim diyorum bu aralar. Rahat batt─▒ da! T├╝yolar─▒n─▒z─▒ payla┼č─▒rsan─▒z sevinirim.

(G├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi az, ├Âz ve bencilce yaz─▒yorumicon_razz.gif)

├ľzden Han─▒m,

─░ki sorum var.. Cevaplar─▒m buna g├Âre ┼čekillenecek...
1) T├╝rkiye'deki ┼čirketlerle mi ├žal─▒┼čacaks─▒n─▒z?
2) M├╝┼čterilerinizin kar┼č─▒s─▒na serbest meslek makbuzlu bir freelance olarak m─▒, yoksa bir ┼čirket olarak m─▒ ├ž─▒kmay─▒ planl─▒yorsunuz?

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sorulara cevaplar Dec 4, 2005

Merhaba,

Her ikinize de te┼čekk├╝rler ve kusura bakmay─▒n, cevap vermekte geciktim.

├ľnce Nizam'a laf yeti┼čtireyimicon_smile.gif

Asl─▒nda zor bir i┼č olsa da, batak oran─▒ daha d├╝┼č├╝k. Bunun nedeni de direk m├╝┼čteride ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒z m├╝┼čteri say─▒s─▒ ajans ile ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒zdan daha fazla.

Bu sevindirici, ├ž├╝nk├╝ ben tam tersini d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝m. Yani direkt m├╝┼čteriden para alman─▒n daha zor olabilece─čini veya ├ževirmen ya da i┼čte hizmet sunan a├ž─▒s─▒ndan, yan─▒lma pay─▒n─▒n daha b├╝y├╝k olabilece─čini. Ama tersi ge├žerliyse, bu iyi. Veya yoksa, direkt m├╝┼čteride ├žok daha geni┼č bir skala, dolay─▒s─▒yla daha fazla "├že┼čit" mi s├Âz konusu, ├Âdemede sorun ya┼čama/ya┼čamama a├ž─▒s─▒ndan?

Makaleni ilk ├ž─▒kt─▒─č─▒nda okumu┼čtum, burada bahsetmen ├╝zerine bir kez daha okudum. Almanca ├ževirmeni olsayd─▒m veya T├╝rkiye'de ya┼č─▒yor olsayd─▒m benim i├žin faydal─▒ olurdu, ama ┼ču ko┼čullarda pek olmuyor, ├ž├╝nk├╝ ├Âncelikle yerel m├╝┼čteri potansiyeline y├Ânelik tavsiyeler i├žeriyor. E ┼ču durumda herhalde T├╝rkiye'ye yerle┼čmek Almanca ├ževirmeni haline gelmekten daha kolay ve h─▒zl─▒ olur benim i├žin, ama ┼ču da var ki T├╝rkiye'de olsam veya h├ól├ó olsayd─▒m, zaten bu ├óleme, yani i┼čte ticari, teknik, internet ├╝zerinden ├ževiri vb vb i┼člerine hi├ž girmeyecektimicon_wink.gif

Geliyorum Baybars arkada┼č─▒m─▒z─▒n sorular─▒na:

1) T├╝rkiye'deki ┼čirketlerle mi ├žal─▒┼čacaks─▒n─▒z?

Fark etmez, nereden i┼č bulursam ona ├žal─▒┼č─▒r─▒m. Yani belli bir yerdeki m├╝┼čteriyi hedefliyor de─čilim. (Yoksa ├Âncelikle b├Âyle bir hedef mi koymak gerekiyor? Ama sanm─▒yorum pek, internet olduktan sonra??)

2) M├╝┼čterilerinizin kar┼č─▒s─▒na serbest meslek makbuzlu bir freelance olarak m─▒, yoksa bir ┼čirket olarak m─▒ ├ž─▒kmay─▒ planl─▒yorsunuz?

┼×irket kurmak gibi bir kapasitem, plan─▒m ve becerim yok. Yine ┼ču halimle, freelance ├ževirmen olarak ├žal─▒┼čmaya devam edece─čim.

Genel olarak, ┼ču andaki ko┼čullarda ajanslarla ├žal─▒┼čmak bana daha avantajl─▒ geliyor. Ama uzun s├╝reli tecr├╝besi olan bir├žok ├ževirmenin direkt m├╝┼čterilere y├Âneldi─čini g├Âr├╝yorum ve hallerinden hi├ž ┼čik├óyet├ži de─čiller. ├ľyleyse, ajanslar─▒ daha avantajl─▒ sanmam, benim tembelli─čimden -veya korkakl─▒─č─▒mdan diyebiliriz belki- ve direkt m├╝┼čterilere ula┼čma yollar─▒n─▒ bilmememden kaynaklan─▒yor olsa gerek. Demek ki bilmedi─čim ┼čeyleri ├Â─črenmeye ba┼člamamda fayda var, ├ž├╝nk├╝ malum ├ževiri emek yo─čun bir i┼č, o y├╝zden de sonsuza kadar hep bu ┼čekilde yaparak insan─▒n ├žolu─čuna ├žocu─čuna gelecek sa─člamas─▒ falan m├╝mk├╝n de─čil. Yani bir noktadan sonra ba┼čka bir d├╝zleme ge├žmek gerekiyor anla┼č─▒lan. Ben de bunun yollar─▒n─▒ ara┼čt─▒r─▒yorum ve ba┼čkalar─▒ neler d├╝┼č├╝n├╝yor, neler yap─▒yor merak ediyorum.

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Do─črudan m├╝┼čteriler: art─▒lar─▒ ve eksileri Dec 4, 2005

Ba┼čtan belirteyim, bu konunun deneyimlisi de─čil, "heveslisi" olarak yaz─▒yorum.

B├╝rolara k─▒yasla do─črudan m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čman─▒n da kendine g├Âre art─▒lar─▒ ve eksileri elbette var.

Eksileri:
Do─črudan m├╝┼čteriyi ikna etmek her halde daha zor. Nizamettin'in dedi─či gibi daha ├╝rkek olabiliyorlar. Bir ├žo─ču, muhtemelen ├ževiri s├╝recinden habersizdir. Dolay─▒s─▒yla kar┼č─▒lar─▒na bir ki┼čiden ├žok, bir kurumu (Terc├╝me b├╝rosu) bulmak, onlar a├ž─▒s─▒ndan daha ikna edici olabilir. Terc├╝me b├╝rosu sahibi, ili┼čki kurdu─ču terc├╝man─▒n yeterlili─či konusunda daha ├žabuk karar verebiliyor, deneyimlerine dayanarak. Yazd─▒─č─▒n─▒z e-mailden bile, eldeki i┼či k─▒v─▒r─▒p k─▒v─▒ramayaca─č─▒n─▒z konusunda iyi k├Ât├╝ bir fikir ("ilk izlenim") edinebiliyor. Ama do─črudan m├╝┼čterinin b├Âyle bir kazan─▒lm─▒┼č becerisi her zaman olmayabiliyor.

Do─črudan m├╝┼čteride ├Âdeme konusu da ciddi bir s─▒k─▒nt─▒ olabilir. Bir terc├╝me b├╝rosuyla d├╝zenli ├žal─▒┼č─▒yorsan─▒z, yapt─▒─č─▒n─▒z i┼čin b├╝y├╝kl├╝─č├╝n├╝n ├Âdeme anlam─▒nda bir ├Ânemi olmaz. 50 kelimelik, 100 kelimelik i┼č g├Ânderirler, sonra siz ayd─▒ bir, ya da duruma g├Âre iki ayda bir ├Âdeme istersiniz. Ama do─črudan m├╝┼čteride bu zor. ├ľrne─čin bir dostuna 30 kelimelik bir mesaj yazacakt─▒r, sizden ├ževirmenizi ister. Bunun ├Âdemesini nas─▒l ayarlayacaks─▒n─▒z? Banka transferi diyemezsiniz, kelime ba┼č─▒na 1 dolar alsan─▒z bile, banka masraflar─▒na de─čmez. Ayn─▒ ┼čey ├žek i├žin de ge├žerli. Geriye paypal veya moneybookers gibi bir se├ženek kal─▒yor, onda da T├╝rkiye a├ž─▒s─▒ndan sorunlar var.

Ayr─▒ca i┼č b├╝y├╝kse ve bir kerelikse, kar┼č─▒n─▒zdaki kurum/ki┼či de i┼či bele┼če getirmeyi kafas─▒na koyduysa, sizi epeyce u─čra┼čt─▒rabilir. Bir ├ževiri b├╝rosu (e─čer doland─▒r─▒c─▒ de─čilse) bunu daha zor g├Âze alacakt─▒r.

Art─▒lar─▒:
Do─črudan m├╝┼čterinin en ├Ânemli art─▒s─▒, her halde fiyat rekabeti olsa gerek. Arac─▒ya para ├Âdenmeyece─či i├žin, isteyece─činiz ├╝cretlerde oynama marj─▒n─▒z epeyce y├╝ksek olacakt─▒r. O zaman da i┼č alaca─č─▒m diye (buradaki gibi) fiyat k─▒rma zorlamas─▒ daha az olabilecektir.

Sonu├ž olarak, kapitalizmde kurald─▒r: riskle kazan├ž do─čru orant─▒l─▒d─▒r. Kazanc─▒n b├╝y├╝k oldu─ču yerde, risk de b├╝y├╝kt├╝r. Terc├╝me b├╝rosu durumunda, riskin m├╝┼čteri k─▒sm─▒n─▒ b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de b├╝ro ├╝stlenir, siz de riskinizi en aza indirmi┼č olursunuz, elbette "kazanabilece─činiz" belli bir marj─▒ da risk pirimi olarak ├Âdemi┼č olursunuz.

Belki bundan bir sene sonra, bu konuya "hevesli" olarak de─čil, biraz "deneyimli" olarak daha ayr─▒nt─▒l─▒ yakla┼čabiliriz, kim bilir!

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
K─▒saca cevaplar Dec 6, 2005

Merhabalar,

├ľzden bu ├Ânerilerden bir ka├ž tanesi cihan ├╝mul. Yani her yerde ge├žerli.

Mesela "sar─▒ sayfalarda reklam".
Ben randevu yapt─▒m├ haftaya sar─▒ sayfalar" temsilcisi geliyor ve ulusal bask─▒ya reklam vermeyi planl─▒yorum.

Ancak bir konya dikkat ├žekmekte fayda var. Direk m├╝┼čteriler, senin kitap ├žal─▒┼čmalar─▒n haricinde, b├╝y├╝k oranda k├╝├ž├╝k projeler olurdu. Zira b├╝y├╝k projesi olan ┼čirketler bunu
1- Maliyetine pek bakmad─▒klar─▒
2- Daha profosyonel ├žal─▒┼čmak isteyi┼člerinden dolay─▒ resmi bir muhatabar─▒ olacak bir ajans arad─▒klar─▒
3- ├ľzellikle T├╝rk├že i┼čleri az oldu─ču ama di─čer dillerde zaten ├žal─▒┼čt─▒klar─▒ bir ajans oldu─ču i├žin onu da ajanasa verdikleri
4- B├╝y├╝k projelerin bazan devlet i┼či oldu─ču, devletin de serbest ├ževirmeni tan─▒mad─▒─č─▒,
5- Orta ve b├╝y├╝k i┼čletmelerin arama zaman─▒ fazla olamd─▒─č─▒ndan, kendilerince kredible bulduklar─▒ kredi, akreditasyon, reklma vs kaynaklar─▒nda reklam vermi┼č olanlara ├Ânce bakt─▒klar─▒ ger├žek.

├ľrnek dergi ├ževirisi yap─▒ran birisi, ├ževirmene bakmaks─▒z─▒n ├Âncelikle o alanda tecr├╝besi olan─▒ ar─▒yor...

Ancak 0-2500 kelime aras─▒ y─▒lda bir defa veya genelde az say─▒da ├ževiri i┼či olan ┼čirketlerden k├╝├ž├╝k ve orta b├╝y├╝kl├╝kte olanlar bu i┼či bir serbest ├ževirmene verebilirler. Ya da veriyorlar.

┼×imdilik bu kadar kolay gelsin

Nizam

[Subject edited by staff or moderator 2005-12-20 11:08]

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Company /corporate ID Dec 19, 2005

Bir├žok ┼čeyi dile getiriyoruz ama bazan umumi bilinmesi gereken diye d├╝┼č├╝n├╝p s├Âylemedi─čimiz hususlar olabiliyor.

Bunlardan birisi:
- Direk veya dolayl─▒ m├╝┼čteri ile irtibat kurmadan ├Ânce b├╝t├╝n ileti┼čim gere├žlerini haz─▒rlaman─▒z gerekiyor.
Bunlar:
a) internet eri┼čim
b) web sitesi ve e-mail adresleri
c) d├╝zenli ├žal─▒┼čan bir eri┼čim sa─člay─▒c─▒s─▒
d) bir isim.
e) isime uygun logo, kartvizit, antetli ka─č─▒t ve m├╝mk├╝nse zarf.
f) ┼čatafatl─▒ olmasa da ├Âzenle haz─▒rlanm─▒┼č bir bro┼č├╝r veya dijital n├╝shas─▒.

Bunlar bu i┼či daha ├Âzenle ve dikkatli yapt─▒─č─▒n─▒z─▒ dolayl─▒ olarak ifade eden gere├žler. Bunlar─▒ haz─▒rlay─▒nca tabi ben b├╝y├╝k ┼čirket oldum iddias─▒ olmamal─▒. ─░nsanlar, hele de k├╝├ž├╝k i┼čletmeler genelde k├╝├ž├╝k i┼čletmelere daha ├žok g├╝venir. Yani herkes dengi dengine hikayesi.

Bu s├Âylediklerimin hepsinin 1 y─▒ll─▒k envanteri T├╝rkiyede daha ucuza di─čer Avrupa veya ABD de ise %50-100 fazlas─▒na yap─▒labilir. E─čer i┼činiz bu ise, ve ┼čirket de de─čil iseniz o zaman kendi isminizele de olsa antetli ka─č─▒t yapt─▒r─▒n derim. E-mail ile g├Ânderdi─činiz fiyat teklifi veya belgege├žer ile yollad─▒─č─▒n─▒z bilgileri yazmak i├žin kendi ka─č─▒d─▒n─▒z─▒ kullanman─▒z i┼čimizi ne kadar ciddiye ald─▒─č─▒n─▒z─▒ g├Âsterir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Son s├Âz olarak bu konuda y├Ânlendirme ve yard─▒ma ihtiyac─▒n─▒z oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorsan─▒z kar┼č─▒l─▒ks─▒z yard─▒m edebilir veya katk─▒da bulunabilirim.

Sa─čl─▒cakla...

Nizam

Not: Bu s├Âylediklerimin bir k─▒sm─▒ bende de eksikti. Dizaynlar─▒n─▒ haz─▒rlatt─▒m. Bu hafta veya haftaya bast─▒rmay─▒ planl─▒yorum. Ancak Rotterdamda biraz pahal─▒. O y├╝zden ucuzluk├žu bir matbaa ar─▒yorum...

Edited for:
Ba┼člarken yazmay─▒ planlad─▒─č─▒m halde birden g├Ânderivermi┼čim.
Bu antetli ka─č─▒t vesaire hikayesi ├Âzellikle alacak toplamada etkili. Daha do─črusu alacak toplama ayr─▒ bir ba┼čl─▒k asl─▒nda.

├ľdeme gecikmeli veya ├Âdeme ├Âz├╝rl├╝ m├╝┼čterilerinize her iki haftada bir posta yoluyla fatura g├Ândermeniz laz─▒m. Ta ki ├Âdeyene kadar. Bunu 6 ay devam etmeniz laz─▒m. Sonu├žta masraf gibi g├Âr├╝nse de normalde ├Âdemeyecekmi┼č gibi olan bir tek ki┼činin bu yolla ├Âdemeyi yapmas─▒n─▒ sa─člarsan─▒z, b├╝t├╝n di─čer posta ve mektup masraflar─▒n─▒z─▒ ├ž─▒kar─▒yor...

[Edited at 2005-12-19 23:36]

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
├ľzden Han─▒m'a Dec 24, 2005

├ľncelikle bu kadar ge├ž cevap verdi─čim i├žin ├Âz├╝r dilerim, lakin direkt m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼č─▒nca i┼čte b├Âyle oluyoricon_smile.gif

┼×imdi, kendi durumumdan ├Ârnek vereyim. Vakti zaman─▒nda ek i┼č olarak serbest terc├╝manl─▒k yapan biriydim. Daha sonra bu y─▒l─▒n Mart ay─▒nda kendi b├╝romu kurdum. Hala da sadece birka├ž b├╝ro i├žin serbest terc├╝manl─▒k yapmaya devam ediyorum. E─čer arac─▒ b├╝rolar yerine do─črudan kurumsal m├╝┼čterilerle birebir ├žal─▒┼čmak istiyorsan─▒z Nizamettin Bey'in de belirtti─či ileti┼čim ara├žlar─▒n─▒ ├Ânceden haz─▒rlamal─▒s─▒n─▒z. Ho┼č benim ┼čirketimin web sayfas─▒ 10 ayd─▒r in┼čaat a┼čamas─▒nda olsa da terzinin kendi s├Âk├╝─č├╝n├╝ dikememesinden ├Ât├╝r├╝ bu ┼čekilde kalmaya daha devam edecek gibi.

Kurumsal m├╝┼čterilerle iki t├╝rl├╝ ├žal─▒┼č─▒labilir. Birincisi kendi ┼čirketinizi kurars─▒n─▒z ve yapt─▒─č─▒n─▒z i┼č kar┼č─▒l─▒─č─▒ fatura kesersiniz, ikincisi ┼čirket kurmadan serbest meslek makbuzu keserek de ├žal─▒┼čabilirsiniz ancak siz yurtd─▒┼č─▒nda ikamet etti─činiz i├žin T├╝rkiye'deki ┼čirketlerle olan ili┼čkilerinizde serbest meslek makbuzunun yeterli olaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum. Bu nedenle, ┼čirketinizi de Almanya'da kuraca─č─▒n─▒z─▒ d├╝┼č├╝nerek "yan─▒lm─▒yorsam" ihracat yapabilecek bir ┼čirket kurman─▒z gerekir. Ayr─▒ca yine yurtd─▒┼č─▒nda oldu─čunuz i├žin T├╝rkiye s─▒n─▒rlar─▒ i├žerisindeki i┼člemlerinizin daha kolay s├╝rmesi i├žin belki burada bir irtibat b├╝rosu a├žman─▒z gerekebilir.

Kurumsal m├╝┼čterilerle birebir ├žal─▒┼č─▒rken sunman─▒z gereken dil hizmeti tek bir dille s─▒n─▒rl─▒ olmamal─▒d─▒r. Sadece ─░ngilizce ├ževirilerini halletmek i├žin bir ┼čirket ile i┼č kurman─▒z ├žok zor bu nedenle k─▒sa zamanda kendilerine ula┼čabilece─činiz bir serbest ├ževirmen a─č─▒na sahip olmal─▒s─▒n─▒z.

Kurumsal m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼č─▒rken i┼čin sadece ├ževiri yap─▒lacak dosyan─▒n m├╝┼čteriden al─▒n─▒p ├ževirinin kendisine tesliminden ibaret olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek hareket etmeniz gerekir. Bir kurumsal m├╝┼čteriyle "serbest meslek erbab─▒" olarak ├žal─▒┼čsan─▒z bile kar┼č─▒n─▒zdaki ki┼či sizi bir kurum olarak g├Ârece─činden tek ki┼čilik bir ┼čah─▒s ┼čirketlerinin bile gerektirdi─či idari ve mali i┼člerle u─čra┼čman─▒z gerekecektir ve bu i┼čler g├╝n├╝n├╝z├╝n rahat 1/3'├╝n├╝ yiyip t├╝ketmektedir. Planlamalar─▒n─▒z─▒ buna g├Âre yapmal─▒s─▒n─▒z ya da bu i┼člerle u─čra┼čacak ki┼či veya ki┼čileri istihdam etmelisiniz.

Tahsilat konusu ba┼čl─▒ ba┼č─▒na bir ba┼čka sorundur. Yapt─▒─č─▒n─▒z i┼čin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ fatura veya serbest meslek makbuzu keserek tahsil etme y├Ântemine gitmenizi ├Âneririm, aksi takdirde bir i┼č yapt─▒─č─▒n─▒z─▒ kan─▒tlaman─▒z sorun olabilir. Ayr─▒ca elden yap─▒lacak ├ževiri teslimlerinde bu teslimleri imza kar┼č─▒l─▒─č─▒ yaparsan─▒z ileride alacak sorunuyla kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒n─▒zda ve konuyu mahkemeye ta┼č─▒man─▒z gerekti─činde bu teslim makbuzundaki imzan─▒n ne kadar ├Ânemli oldu─čunu fark edeceksiniz. Yine ayn─▒ ┼čekilde elektronik ortamda g├Ânderdi─činiz ├ževiriler i├žin yine elektronik ortamda dosyalar─▒n teslim al─▒nd─▒─č─▒na dair teyit isteyin.

─░lk ba┼čta akl─▒ma gelenler bunlar, umar─▒m faydal─▒ olur

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
CD / CI Dec 24, 2005

Nizamettin Yigit wrote:
Son s├Âz olarak bu konuda y├Ânlendirme ve yard─▒ma ihtiyac─▒n─▒z oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorsan─▒z kar┼č─▒l─▒ks─▒z yard─▒m edebilir veya katk─▒da bulunabilirim.

├çok te┼čekk├╝rler, benim ihtiyac─▒m yok ger├ži ama, bunu teklif etmeniz bile ├žok ho┼č. ─░htiyac─▒ olan arkada┼člar de─čerlendirsin derim:-)

Not: Bu s├Âylediklerimin bir k─▒sm─▒ bende de eksikti. Dizaynlar─▒n─▒ haz─▒rlatt─▒m. Bu hafta veya haftaya bast─▒rmay─▒ planl─▒yorum. Ancak Rotterdamda biraz pahal─▒. O y├╝zden ucuzluk├žu bir matbaa ar─▒yorum...

Fiyat kar┼č─▒la┼čt─▒rmas─▒ yapmay─▒ ├Ânerece─čim fakat burada da pahal─▒ oldu─čunu biliyorum. Dijital olarak TRye g├Ânderip orada yapt─▒r─▒n derim. Hollandadaki fiyatlar─▒n en fazla 1/10ine mal olur, eminim.

├ľdeme gecikmeli veya ├Âdeme ├Âz├╝rl├╝ m├╝┼čterilerinize her iki haftada bir posta yoluyla fatura g├Ândermeniz laz─▒m. Ta ki ├Âdeyene kadar. Bunu 6 ay devam etmeniz laz─▒m.

Ya┼čad─▒─č─▒n─▒z ├╝lkeye has olmal─▒. ├ľrne─čin Almanyada yasal olarak iki uyar─▒ mektubu ├Âng├Âr├╝l├╝yor. S├╝re konusunda bir s─▒n─▒rlama yok, sadece i┼či teslim ettikten sonra alt─▒ haftal─▒k s├╝re i├žinde mutlaka faturay─▒ ├ž─▒kmak gerekiyor, aksi takdirde m├╝┼čterinin ├Âdeme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ kalk─▒yor.
E─čer m├╝┼čteriyi y─▒ld─▒rma a├ž─▒s─▒ndan s├Âyl├╝yorsan─▒z, o.k.:-)

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Direkt m├╝┼čteri Dec 26, 2005

├ľnerileriniz i├žin ├žok te┼čekk├╝r ederim. (├ľz├╝r dilemeye de gerek yok, bu arada.) "Outsourcing"e falan y├Ânelmek, ┼čirketle┼čmek gibi planlar─▒m ve isteklerim yok, zaten ticaretten anlamam.

Benim derdim i┼či b├╝y├╝tmek de─čil, fiyat y├╝kselttik├že elenecek ajanslar─▒n yerine direkt m├╝┼čteri koymak. Yani ayn─▒ i┼č hacmini korumak. ┼×irket falan gibi i┼člerden anlasayd─▒m bile, oraya y├Ânelince i┼či b├╝y├╝tmek ve b├╝t├╝n mesaiyi buna ay─▒rmak gerekiyor, oysa ben as─▒l kitap ├ževirisi yap─▒yorum ve bundan kopmak istemiyorum. Direkt m├╝┼čterinin dezavantajlar─▒n─▒n fark─▒nday─▒m (├ževiri i┼činden bihaber olmas─▒, ├ževirmene verece─či her kuru┼čun ona zul gelmesi, falan), ama mesela zaten olu┼čmu┼č bir terminoloji sa─člamas─▒ ├žok rahatlat─▒c─▒ olabiliyor, kurumsal m├╝┼čteriden bahsediyorum tabii. Yine de ba┼čl─▒ca avantaj─▒ neticede para. Ger├ži benim direkt m├╝┼čteri deneyimim genellemeye varmak i├žin ├žok az: Kurumsal iki tane m├╝┼čterim oldu ve onlarla ya┼čad─▒─č─▒m avantaj ve dezavantajlar di─čerleri i├žin ge├žerli olmayabilir; kurumsal olmayanlar da istatisti─če gelmeyecek kadar kaypak bir kitle olu┼čturuyor.

Diyece─čim, mahallenin bakkal─▒na el ilan─▒, kom┼čunun eltisinin mektubu falan gibi i┼člerle u─čra┼čmak istemiyorum; ama ┼čirketle┼čme, outsourcing falan da benim c├╝ssemi ├žok a┼č─▒yor. ─░kisi aras─▒nda bir yol tutturabilmek i├žin ├Ânerilerinizden yararlanaca─č─▒m ve en ba┼čta da art─▒k tembelli─či b─▒rak─▒p ┼ču web sitemi bitirece─čim. Bu arada, Baybars Araz arkada┼č─▒m─▒z─▒n "direkt m├╝┼čteriyle ├žal─▒┼č─▒nca b├Âyle oluyor i┼čte" s├Âz├╝n├╝ de haf─▒zam─▒n yerimlerine ekledimicon_biggrin.gif

Tekrar te┼čekk├╝rler...

[Edited at 2005-12-26 06:18]

Whiz  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
─░kisinin ortas─▒... Jan 16, 2014

├ľzden Ar─▒kan wrote:

├ľnerileriniz i├žin ├žok te┼čekk├╝r ederim. (├ľz├╝r dilemeye de gerek yok, bu arada.) "Outsourcing"e falan y├Ânelmek, ┼čirketle┼čmek gibi planlar─▒m ve isteklerim yok, zaten ticaretten anlamam.

Benim derdim i┼či b├╝y├╝tmek de─čil, fiyat y├╝kselttik├že elenecek ajanslar─▒n yerine direkt m├╝┼čteri koymak. Yani ayn─▒ i┼č hacmini korumak. ┼×irket falan gibi i┼člerden anlasayd─▒m bile, oraya y├Ânelince i┼či b├╝y├╝tmek ve b├╝t├╝n mesaiyi buna ay─▒rmak gerekiyor, oysa ben as─▒l kitap ├ževirisi yap─▒yorum ve bundan kopmak istemiyorum. Direkt m├╝┼čterinin dezavantajlar─▒n─▒n fark─▒nday─▒m (├ževiri i┼činden bihaber olmas─▒, ├ževirmene verece─či her kuru┼čun ona zul gelmesi, falan), ama mesela zaten olu┼čmu┼č bir terminoloji sa─člamas─▒ ├žok rahatlat─▒c─▒ olabiliyor, kurumsal m├╝┼čteriden bahsediyorum tabii. Yine de ba┼čl─▒ca avantaj─▒ neticede para. Ger├ži benim direkt m├╝┼čteri deneyimim genellemeye varmak i├žin ├žok az: Kurumsal iki tane m├╝┼čterim oldu ve onlarla ya┼čad─▒─č─▒m avantaj ve dezavantajlar di─čerleri i├žin ge├žerli olmayabilir; kurumsal olmayanlar da istatisti─če gelmeyecek kadar kaypak bir kitle olu┼čturuyor.

Diyece─čim, mahallenin bakkal─▒na el ilan─▒, kom┼čunun eltisinin mektubu falan gibi i┼člerle u─čra┼čmak istemiyorum; ama ┼čirketle┼čme, outsourcing falan da benim c├╝ssemi ├žok a┼č─▒yor. ─░kisi aras─▒nda bir yol tutturabilmek i├žin ├Ânerilerinizden yararlanaca─č─▒m ve en ba┼čta da art─▒k tembelli─či b─▒rak─▒p ┼ču web sitemi bitirece─čim. Bu arada, Baybars Araz arkada┼č─▒m─▒z─▒n "direkt m├╝┼čteriyle ├žal─▒┼č─▒nca b├Âyle oluyor i┼čte" s├Âz├╝n├╝ de haf─▒zam─▒n yerimlerine ekledimicon_biggrin.gif

├ľzden Han─▒m merhaba,

Direkt m├╝┼čterisi olmayan ve bunu bir eksiklik olarak g├Âren bir ├ževirmen olarak sizin nas─▒l bir yol izledi─činizi merak ettim, istedi─činiz gibi bir d├╝zen oturtabildiniz mi?

[Edited at 2005-12-26 06:18]

├ľzg├╝r Salman  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
efsane moderat├Âr ├ľzden Jan 16, 2014

├ľzden son y─▒llarda pek u─čram─▒yor buralara ama belki arada bak─▒yordur. ─░stersen Facebook'tan falan kendisine haber veririm. Sekiz y─▒l ├Ânceki mesaj─▒na cevap geldi─čini duyunca ┼ča┼č─▒racakt─▒r. Ben de KudoZ'daki bir soruma verdi─či cevab─▒ y─▒llar sonra do─čru olarak se├žmi┼čtim de bildirim gidince ┼ča┼č─▒rm─▒┼čt─▒ epeyicon_smile.gif

Bu arada, sorun al─▒nt─▒n─▒n i├žinde kalm─▒┼č, onu d├╝zeltirsen daha kolay okunabilir.

Kolay gelsin

[De─či┼čiklik saati 2014-01-16 17:48 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Direkt m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čma

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search