Direkt m羹terilerle 癟al覺ma
Thread poster: zden Ar覺kan

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 11:26
Member
English to Turkish
Dec 1, 2005

Selamlar,

Asl覺nda yeni balayan "Neden 繹deme yapmazlar?" konusunda devam edeyim demitim ama, ayr覺 bir konu a癟mak daha iyi olacak. Batan uursuzluk bulat覺rmayal覺m ie, 繹deme yapmazlar falan diye.

Direkt m羹terilerle 癟al覺an, yani 癟ok, s覺k ve devaml覺 癟al覺anlar var m覺 aram覺zda? Ben bir direkt m羹teri ata覺na ge癟eyim diyorum bu aralar. Rahat batt覺 da! T羹yolar覺n覺z覺 payla覺rsan覺z sevinirim.

(G繹rd羹羹n羹z gibi az, 繹z ve bencilce yaz覺yorum)

[Edited at 2005-12-26 01:29]

Direct link Reply with quote

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:26
Dutch to Turkish
+ ...
Gene iletme kurallar覺 Dec 1, 2005

Xola wrote:

Selamlar,

Aslýnda Serkan'ýn baþlattýðý "Neden 繹deme yapmazlar?" forumunda devam edeyim demiþtim ama, ayrý bir konu a癟mak daha iyi olacak. Baþtan uðursuzluk bulaþtýrmayalým iþe, 繹deme yapmazlar falan diye.

Direkt m羹þterilerle 癟alýþan, yani 癟ok, sýk ve devamlý 癟alýþanlar var mý aramýzda? Ben bir direkt m羹þteri ataðýna ge癟eyim diyorum bu aralar. Rahat battý da! T羹yolarýnýzý paylaþýrsanýz sevinirim.

(G繹rd羹ð羹n羹z gibi az, 繹z ve bencilce yazýyorum)

Aslında zor bir iş olsa da, batak oranı daha d羹ş羹k. Bunun nedeni de direk m羹şteride 癟alışacağınız m羹şteri sayısı ajans ile 癟alışacağınızdan daha fazla.

Ancak ben "genel iş prensipleri"nden yola 癟ıkarak acil 癟iziktirmelerimi, pardon tıkırdatmalrımı bir mesaj haline getirmiştim.
http://www.proz.com/translation-articles/articles/465/

Zaman zamanajanslarla cedelleştiğime bende hayıflanmıyor değilim. Ama direk m羹şteriler de ser癟e gibi 癟ok 羹rkekler...
Hani pili癟 gibi yeme gelenler olsa biz de bileceez t羹yleri saymasını emmeeee...

Hadi kolay gelsin

Nizam

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
yasal artlar... Dec 2, 2005

Xola wrote:

Selamlar,

Asl覺nda Serkan'覺n balatt覺覺 "Neden 繹deme yapmazlar?" forumunda devam edeyim demitim ama, ayr覺 bir konu a癟mak daha iyi olacak. Batan uursuzluk bulat覺rmayal覺m ie, 繹deme yapmazlar falan diye.

Direkt m羹terilerle 癟al覺an, yani 癟ok, s覺k ve devaml覺 癟al覺anlar var m覺 aram覺zda? Ben bir direkt m羹teri ata覺na ge癟eyim diyorum bu aralar. Rahat batt覺 da! T羹yolar覺n覺z覺 payla覺rsan覺z sevinirim.

(G繹rd羹羹n羹z gibi az, 繹z ve bencilce yaz覺yorum)

zden Han覺m,

襤ki sorum var.. Cevaplar覺m buna g繹re ekillenecek...
1) T羹rkiye'deki irketlerle mi 癟al覺acaks覺n覺z?
2) M羹terilerinizin kar覺s覺na serbest meslek makbuzlu bir freelance olarak m覺, yoksa bir irket olarak m覺 癟覺kmay覺 planl覺yorsunuz?

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Sorulara cevaplar Dec 4, 2005

Merhaba,

Her ikinize de teekk羹rler ve kusura bakmay覺n, cevap vermekte geciktim.

nce Nizam'a laf yetitireyim

Asl覺nda zor bir i olsa da, batak oran覺 daha d羹羹k. Bunun nedeni de direk m羹teride 癟al覺aca覺n覺z m羹teri say覺s覺 ajans ile 癟al覺aca覺n覺zdan daha fazla.

Bu sevindirici, 癟羹nk羹 ben tam tersini d羹羹nm羹t羹m. Yani direkt m羹teriden para alman覺n daha zor olabileceini veya 癟evirmen ya da ite hizmet sunan a癟覺s覺ndan, yan覺lma pay覺n覺n daha b羹y羹k olabileceini. Ama tersi ge癟erliyse, bu iyi. Veya yoksa, direkt m羹teride 癟ok daha geni bir skala, dolay覺s覺yla daha fazla "癟eit" mi s繹z konusu, 繹demede sorun yaama/yaamama a癟覺s覺ndan?

Makaleni ilk 癟覺kt覺覺nda okumutum, burada bahsetmen 羹zerine bir kez daha okudum. Almanca 癟evirmeni olsayd覺m veya T羹rkiye'de ya覺yor olsayd覺m benim i癟in faydal覺 olurdu, ama u koullarda pek olmuyor, 癟羹nk羹 繹ncelikle yerel m羹teri potansiyeline y繹nelik tavsiyeler i癟eriyor. E u durumda herhalde T羹rkiye'ye yerlemek Almanca 癟evirmeni haline gelmekten daha kolay ve h覺zl覺 olur benim i癟in, ama u da var ki T羹rkiye'de olsam veya h璽l璽 olsayd覺m, zaten bu 璽leme, yani ite ticari, teknik, internet 羹zerinden 癟eviri vb vb ilerine hi癟 girmeyecektim

Geliyorum Baybars arkada覺m覺z覺n sorular覺na:

1) T羹rkiye'deki irketlerle mi 癟al覺acaks覺n覺z?

Fark etmez, nereden i bulursam ona 癟al覺覺r覺m. Yani belli bir yerdeki m羹teriyi hedefliyor deilim. (Yoksa 繹ncelikle b繹yle bir hedef mi koymak gerekiyor? Ama sanm覺yorum pek, internet olduktan sonra??)

2) M羹terilerinizin kar覺s覺na serbest meslek makbuzlu bir freelance olarak m覺, yoksa bir irket olarak m覺 癟覺kmay覺 planl覺yorsunuz?

irket kurmak gibi bir kapasitem, plan覺m ve becerim yok. Yine u halimle, freelance 癟evirmen olarak 癟al覺maya devam edeceim.

Genel olarak, u andaki koullarda ajanslarla 癟al覺mak bana daha avantajl覺 geliyor. Ama uzun s羹reli tecr羹besi olan bir癟ok 癟evirmenin direkt m羹terilere y繹neldiini g繹r羹yorum ve hallerinden hi癟 ik璽yet癟i deiller. yleyse, ajanslar覺 daha avantajl覺 sanmam, benim tembelliimden -veya korkakl覺覺mdan diyebiliriz belki- ve direkt m羹terilere ulama yollar覺n覺 bilmememden kaynaklan覺yor olsa gerek. Demek ki bilmediim eyleri 繹renmeye balamamda fayda var, 癟羹nk羹 malum 癟eviri emek youn bir i, o y羹zden de sonsuza kadar hep bu ekilde yaparak insan覺n 癟oluuna 癟ocuuna gelecek salamas覺 falan m羹mk羹n deil. Yani bir noktadan sonra baka bir d羹zleme ge癟mek gerekiyor anla覺lan. Ben de bunun yollar覺n覺 arat覺r覺yorum ve bakalar覺 neler d羹羹n羹yor, neler yap覺yor merak ediyorum.

Sel癟uk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Dorudan m羹teriler: art覺lar覺 ve eksileri Dec 4, 2005

Batan belirteyim, bu konunun deneyimlisi deil, "heveslisi" olarak yaz覺yorum.

B羹rolara k覺yasla dorudan m羹terilerle 癟al覺man覺n da kendine g繹re art覺lar覺 ve eksileri elbette var.

Eksileri:
Dorudan m羹teriyi ikna etmek her halde daha zor. Nizamettin'in dedii gibi daha 羹rkek olabiliyorlar. Bir 癟ou, muhtemelen 癟eviri s羹recinden habersizdir. Dolay覺s覺yla kar覺lar覺na bir kiiden 癟ok, bir kurumu (Terc羹me b羹rosu) bulmak, onlar a癟覺s覺ndan daha ikna edici olabilir. Terc羹me b羹rosu sahibi, iliki kurduu terc羹man覺n yeterlilii konusunda daha 癟abuk karar verebiliyor, deneyimlerine dayanarak. Yazd覺覺n覺z e-mailden bile, eldeki ii k覺v覺r覺p k覺v覺ramayaca覺n覺z konusunda iyi k繹t羹 bir fikir ("ilk izlenim") edinebiliyor. Ama dorudan m羹terinin b繹yle bir kazan覺lm覺 becerisi her zaman olmayabiliyor.

Dorudan m羹teride 繹deme konusu da ciddi bir s覺k覺nt覺 olabilir. Bir terc羹me b羹rosuyla d羹zenli 癟al覺覺yorsan覺z, yapt覺覺n覺z iin b羹y羹kl羹羹n羹n 繹deme anlam覺nda bir 繹nemi olmaz. 50 kelimelik, 100 kelimelik i g繹nderirler, sonra siz ayd覺 bir, ya da duruma g繹re iki ayda bir 繹deme istersiniz. Ama dorudan m羹teride bu zor. rnein bir dostuna 30 kelimelik bir mesaj yazacakt覺r, sizden 癟evirmenizi ister. Bunun 繹demesini nas覺l ayarlayacaks覺n覺z? Banka transferi diyemezsiniz, kelime ba覺na 1 dolar alsan覺z bile, banka masraflar覺na demez. Ayn覺 ey 癟ek i癟in de ge癟erli. Geriye paypal veya moneybookers gibi bir se癟enek kal覺yor, onda da T羹rkiye a癟覺s覺ndan sorunlar var.

Ayr覺ca i b羹y羹kse ve bir kerelikse, kar覺n覺zdaki kurum/kii de ii belee getirmeyi kafas覺na koyduysa, sizi epeyce urat覺rabilir. Bir 癟eviri b羹rosu (eer doland覺r覺c覺 deilse) bunu daha zor g繹ze alacakt覺r.

Art覺lar覺:
Dorudan m羹terinin en 繹nemli art覺s覺, her halde fiyat rekabeti olsa gerek. Arac覺ya para 繹denmeyecei i癟in, isteyeceiniz 羹cretlerde oynama marj覺n覺z epeyce y羹ksek olacakt覺r. O zaman da i alaca覺m diye (buradaki gibi) fiyat k覺rma zorlamas覺 daha az olabilecektir.

Sonu癟 olarak, kapitalizmde kurald覺r: riskle kazan癟 doru orant覺l覺d覺r. Kazanc覺n b羹y羹k olduu yerde, risk de b羹y羹kt羹r. Terc羹me b羹rosu durumunda, riskin m羹teri k覺sm覺n覺 b羹y羹k 繹l癟羹de b羹ro 羹stlenir, siz de riskinizi en aza indirmi olursunuz, elbette "kazanabileceiniz" belli bir marj覺 da risk pirimi olarak 繹demi olursunuz.

Belki bundan bir sene sonra, bu konuya "hevesli" olarak deil, biraz "deneyimli" olarak daha ayr覺nt覺l覺 yaklaabiliriz, kim bilir!

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
K覺saca cevaplar Dec 6, 2005

Merhabalar,

zden bu 繹nerilerden bir ka癟 tanesi cihan 羹mul. Yani her yerde ge癟erli.

Mesela "sar覺 sayfalarda reklam".
Ben randevu yapt覺m繹 haftaya sar覺 sayfalar" temsilcisi geliyor ve ulusal bask覺ya reklam vermeyi planl覺yorum.

Ancak bir konya dikkat 癟ekmekte fayda var. Direk m羹teriler, senin kitap 癟al覺malar覺n haricinde, b羹y羹k oranda k羹癟羹k projeler olurdu. Zira b羹y羹k projesi olan irketler bunu
1- Maliyetine pek bakmad覺klar覺
2- Daha profosyonel 癟al覺mak isteyilerinden dolay覺 resmi bir muhatabar覺 olacak bir ajans arad覺klar覺
3- zellikle T羹rk癟e ileri az olduu ama dier dillerde zaten 癟al覺t覺klar覺 bir ajans olduu i癟in onu da ajanasa verdikleri
4- B羹y羹k projelerin bazan devlet ii olduu, devletin de serbest 癟evirmeni tan覺mad覺覺,
5- Orta ve b羹y羹k iletmelerin arama zaman覺 fazla olamd覺覺ndan, kendilerince kredible bulduklar覺 kredi, akreditasyon, reklma vs kaynaklar覺nda reklam vermi olanlara 繹nce bakt覺klar覺 ger癟ek.

rnek dergi 癟evirisi yap覺ran birisi, 癟evirmene bakmaks覺z覺n 繹ncelikle o alanda tecr羹besi olan覺 ar覺yor...

Ancak 0-2500 kelime aras覺 y覺lda bir defa veya genelde az say覺da 癟eviri ii olan irketlerden k羹癟羹k ve orta b羹y羹kl羹kte olanlar bu ii bir serbest 癟evirmene verebilirler. Ya da veriyorlar.

imdilik bu kadar kolay gelsin

Nizam

[Subject edited by staff or moderator 2005-12-20 11:08]

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Company /corporate ID Dec 19, 2005

Bir癟ok eyi dile getiriyoruz ama bazan umumi bilinmesi gereken diye d羹羹n羹p s繹ylemediimiz hususlar olabiliyor.

Bunlardan birisi:
- Direk veya dolayl覺 m羹teri ile irtibat kurmadan 繹nce b羹t羹n iletiim gere癟lerini haz覺rlaman覺z gerekiyor.
Bunlar:
a) internet eriim
b) web sitesi ve e-mail adresleri
c) d羹zenli 癟al覺an bir eriim salay覺c覺s覺
d) bir isim.
e) isime uygun logo, kartvizit, antetli ka覺t ve m羹mk羹nse zarf.
f) atafatl覺 olmasa da 繹zenle haz覺rlanm覺 bir bro羹r veya dijital n羹shas覺.

Bunlar bu ii daha 繹zenle ve dikkatli yapt覺覺n覺z覺 dolayl覺 olarak ifade eden gere癟ler. Bunlar覺 haz覺rlay覺nca tabi ben b羹y羹k irket oldum iddias覺 olmamal覺. 襤nsanlar, hele de k羹癟羹k iletmeler genelde k羹癟羹k iletmelere daha 癟ok g羹venir. Yani herkes dengi dengine hikayesi.

Bu s繹ylediklerimin hepsinin 1 y覺ll覺k envanteri T羹rkiyede daha ucuza dier Avrupa veya ABD de ise %50-100 fazlas覺na yap覺labilir. Eer iiniz bu ise, ve irket de deil iseniz o zaman kendi isminizele de olsa antetli ka覺t yapt覺r覺n derim. E-mail ile g繹nderdiiniz fiyat teklifi veya belgege癟er ile yollad覺覺n覺z bilgileri yazmak i癟in kendi ka覺d覺n覺z覺 kullanman覺z iimizi ne kadar ciddiye ald覺覺n覺z覺 g繹sterir diye d羹羹n羹yorum.

Son s繹z olarak bu konuda y繹nlendirme ve yard覺ma ihtiyac覺n覺z olduunu d羹羹n羹yorsan覺z kar覺l覺ks覺z yard覺m edebilir veya katk覺da bulunabilirim.

Sal覺cakla...

Nizam

Not: Bu s繹ylediklerimin bir k覺sm覺 bende de eksikti. Dizaynlar覺n覺 haz覺rlatt覺m. Bu hafta veya haftaya bast覺rmay覺 planl覺yorum. Ancak Rotterdamda biraz pahal覺. O y羹zden ucuzluk癟u bir matbaa ar覺yorum...

Edited for:
Balarken yazmay覺 planlad覺覺m halde birden g繹nderivermiim.
Bu antetli ka覺t vesaire hikayesi 繹zellikle alacak toplamada etkili. Daha dorusu alacak toplama ayr覺 bir bal覺k asl覺nda.

deme gecikmeli veya 繹deme 繹z羹rl羹 m羹terilerinize her iki haftada bir posta yoluyla fatura g繹ndermeniz laz覺m. Ta ki 繹deyene kadar. Bunu 6 ay devam etmeniz laz覺m. Sonu癟ta masraf gibi g繹r羹nse de normalde 繹demeyecekmi gibi olan bir tek kiinin bu yolla 繹demeyi yapmas覺n覺 salarsan覺z, b羹t羹n dier posta ve mektup masraflar覺n覺z覺 癟覺kar覺yor...

[Edited at 2005-12-19 23:36]

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
zden Han覺m'a Dec 24, 2005

ncelikle bu kadar ge癟 cevap verdiim i癟in 繹z羹r dilerim, lakin direkt m羹terilerle 癟al覺覺nca ite b繹yle oluyor

imdi, kendi durumumdan 繹rnek vereyim. Vakti zaman覺nda ek i olarak serbest terc羹manl覺k yapan biriydim. Daha sonra bu y覺l覺n Mart ay覺nda kendi b羹romu kurdum. Hala da sadece birka癟 b羹ro i癟in serbest terc羹manl覺k yapmaya devam ediyorum. Eer arac覺 b羹rolar yerine dorudan kurumsal m羹terilerle birebir 癟al覺mak istiyorsan覺z Nizamettin Bey'in de belirttii iletiim ara癟lar覺n覺 繹nceden haz覺rlamal覺s覺n覺z. Ho benim irketimin web sayfas覺 10 ayd覺r inaat aamas覺nda olsa da terzinin kendi s繹k羹羹n羹 dikememesinden 繹t羹r羹 bu ekilde kalmaya daha devam edecek gibi.

Kurumsal m羹terilerle iki t羹rl羹 癟al覺覺labilir. Birincisi kendi irketinizi kurars覺n覺z ve yapt覺覺n覺z i kar覺l覺覺 fatura kesersiniz, ikincisi irket kurmadan serbest meslek makbuzu keserek de 癟al覺abilirsiniz ancak siz yurtd覺覺nda ikamet ettiiniz i癟in T羹rkiye'deki irketlerle olan ilikilerinizde serbest meslek makbuzunun yeterli olaca覺n覺 sanm覺yorum. Bu nedenle, irketinizi de Almanya'da kuraca覺n覺z覺 d羹羹nerek "yan覺lm覺yorsam" ihracat yapabilecek bir irket kurman覺z gerekir. Ayr覺ca yine yurtd覺覺nda olduunuz i癟in T羹rkiye s覺n覺rlar覺 i癟erisindeki ilemlerinizin daha kolay s羹rmesi i癟in belki burada bir irtibat b羹rosu a癟man覺z gerekebilir.

Kurumsal m羹terilerle birebir 癟al覺覺rken sunman覺z gereken dil hizmeti tek bir dille s覺n覺rl覺 olmamal覺d覺r. Sadece 襤ngilizce 癟evirilerini halletmek i癟in bir irket ile i kurman覺z 癟ok zor bu nedenle k覺sa zamanda kendilerine ulaabileceiniz bir serbest 癟evirmen a覺na sahip olmal覺s覺n覺z.

Kurumsal m羹terilerle 癟al覺覺rken iin sadece 癟eviri yap覺lacak dosyan覺n m羹teriden al覺n覺p 癟evirinin kendisine tesliminden ibaret olmad覺覺n覺 d羹羹nerek hareket etmeniz gerekir. Bir kurumsal m羹teriyle "serbest meslek erbab覺" olarak 癟al覺san覺z bile kar覺n覺zdaki kii sizi bir kurum olarak g繹receinden tek kiilik bir ah覺s irketlerinin bile gerektirdii idari ve mali ilerle uraman覺z gerekecektir ve bu iler g羹n羹n羹z羹n rahat 1/3'羹n羹 yiyip t羹ketmektedir. Planlamalar覺n覺z覺 buna g繹re yapmal覺s覺n覺z ya da bu ilerle uraacak kii veya kiileri istihdam etmelisiniz.

Tahsilat konusu bal覺 ba覺na bir baka sorundur. Yapt覺覺n覺z iin kar覺l覺覺n覺 fatura veya serbest meslek makbuzu keserek tahsil etme y繹ntemine gitmenizi 繹neririm, aksi takdirde bir i yapt覺覺n覺z覺 kan覺tlaman覺z sorun olabilir. Ayr覺ca elden yap覺lacak 癟eviri teslimlerinde bu teslimleri imza kar覺l覺覺 yaparsan覺z ileride alacak sorunuyla kar覺lat覺覺n覺zda ve konuyu mahkemeye ta覺man覺z gerektiinde bu teslim makbuzundaki imzan覺n ne kadar 繹nemli olduunu fark edeceksiniz. Yine ayn覺 ekilde elektronik ortamda g繹nderdiiniz 癟eviriler i癟in yine elektronik ortamda dosyalar覺n teslim al覺nd覺覺na dair teyit isteyin.

襤lk bata akl覺ma gelenler bunlar, umar覺m faydal覺 olur

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
CD / CI Dec 24, 2005

Nizamettin Yigit wrote:
Son s繹z olarak bu konuda y繹nlendirme ve yard覺ma ihtiyac覺n覺z olduunu d羹羹n羹yorsan覺z kar覺l覺ks覺z yard覺m edebilir veya katk覺da bulunabilirim.

ok teekk羹rler, benim ihtiyac覺m yok ger癟i ama, bunu teklif etmeniz bile 癟ok ho. 襤htiyac覺 olan arkadalar deerlendirsin derim:-)

Not: Bu s繹ylediklerimin bir k覺sm覺 bende de eksikti. Dizaynlar覺n覺 haz覺rlatt覺m. Bu hafta veya haftaya bast覺rmay覺 planl覺yorum. Ancak Rotterdamda biraz pahal覺. O y羹zden ucuzluk癟u bir matbaa ar覺yorum...

Fiyat kar覺lat覺rmas覺 yapmay覺 繹nereceim fakat burada da pahal覺 olduunu biliyorum. Dijital olarak TRye g繹nderip orada yapt覺r覺n derim. Hollandadaki fiyatlar覺n en fazla 1/10ine mal olur, eminim.

deme gecikmeli veya 繹deme 繹z羹rl羹 m羹terilerinize her iki haftada bir posta yoluyla fatura g繹ndermeniz laz覺m. Ta ki 繹deyene kadar. Bunu 6 ay devam etmeniz laz覺m.

Yaad覺覺n覺z 羹lkeye has olmal覺. rnein Almanyada yasal olarak iki uyar覺 mektubu 繹ng繹r羹l羹yor. S羹re konusunda bir s覺n覺rlama yok, sadece ii teslim ettikten sonra alt覺 haftal覺k s羹re i癟inde mutlaka faturay覺 癟覺kmak gerekiyor, aksi takdirde m羹terinin 繹deme y羹k羹ml羹l羹羹 kalk覺yor.
Eer m羹teriyi y覺ld覺rma a癟覺s覺ndan s繹yl羹yorsan覺z, o.k.:-)

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Direkt m羹teri Dec 26, 2005

nerileriniz i癟in 癟ok teekk羹r ederim. (z羹r dilemeye de gerek yok, bu arada.) "Outsourcing"e falan y繹nelmek, irketlemek gibi planlar覺m ve isteklerim yok, zaten ticaretten anlamam.

Benim derdim ii b羹y羹tmek deil, fiyat y羹kselttik癟e elenecek ajanslar覺n yerine direkt m羹teri koymak. Yani ayn覺 i hacmini korumak. irket falan gibi ilerden anlasayd覺m bile, oraya y繹nelince ii b羹y羹tmek ve b羹t羹n mesaiyi buna ay覺rmak gerekiyor, oysa ben as覺l kitap 癟evirisi yap覺yorum ve bundan kopmak istemiyorum. Direkt m羹terinin dezavantajlar覺n覺n fark覺nday覺m (癟eviri iinden bihaber olmas覺, 癟evirmene verecei her kuruun ona zul gelmesi, falan), ama mesela zaten olumu bir terminoloji salamas覺 癟ok rahatlat覺c覺 olabiliyor, kurumsal m羹teriden bahsediyorum tabii. Yine de bal覺ca avantaj覺 neticede para. Ger癟i benim direkt m羹teri deneyimim genellemeye varmak i癟in 癟ok az: Kurumsal iki tane m羹terim oldu ve onlarla yaad覺覺m avantaj ve dezavantajlar dierleri i癟in ge癟erli olmayabilir; kurumsal olmayanlar da istatistie gelmeyecek kadar kaypak bir kitle oluturuyor.

Diyeceim, mahallenin bakkal覺na el ilan覺, komunun eltisinin mektubu falan gibi ilerle uramak istemiyorum; ama irketleme, outsourcing falan da benim c羹ssemi 癟ok a覺yor. 襤kisi aras覺nda bir yol tutturabilmek i癟in 繹nerilerinizden yararlanaca覺m ve en bata da art覺k tembellii b覺rak覺p u web sitemi bitireceim. Bu arada, Baybars Araz arkada覺m覺z覺n "direkt m羹teriyle 癟al覺覺nca b繹yle oluyor ite" s繹z羹n羹 de haf覺zam覺n yerimlerine ekledim

Tekrar teekk羹rler...

[Edited at 2005-12-26 06:18]

Whiz  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
襤kisinin ortas覺... Jan 16, 2014

zden Ar覺kan wrote:

nerileriniz i癟in 癟ok teekk羹r ederim. (z羹r dilemeye de gerek yok, bu arada.) "Outsourcing"e falan y繹nelmek, irketlemek gibi planlar覺m ve isteklerim yok, zaten ticaretten anlamam.

Benim derdim ii b羹y羹tmek deil, fiyat y羹kselttik癟e elenecek ajanslar覺n yerine direkt m羹teri koymak. Yani ayn覺 i hacmini korumak. irket falan gibi ilerden anlasayd覺m bile, oraya y繹nelince ii b羹y羹tmek ve b羹t羹n mesaiyi buna ay覺rmak gerekiyor, oysa ben as覺l kitap 癟evirisi yap覺yorum ve bundan kopmak istemiyorum. Direkt m羹terinin dezavantajlar覺n覺n fark覺nday覺m (癟eviri iinden bihaber olmas覺, 癟evirmene verecei her kuruun ona zul gelmesi, falan), ama mesela zaten olumu bir terminoloji salamas覺 癟ok rahatlat覺c覺 olabiliyor, kurumsal m羹teriden bahsediyorum tabii. Yine de bal覺ca avantaj覺 neticede para. Ger癟i benim direkt m羹teri deneyimim genellemeye varmak i癟in 癟ok az: Kurumsal iki tane m羹terim oldu ve onlarla yaad覺覺m avantaj ve dezavantajlar dierleri i癟in ge癟erli olmayabilir; kurumsal olmayanlar da istatistie gelmeyecek kadar kaypak bir kitle oluturuyor.

Diyeceim, mahallenin bakkal覺na el ilan覺, komunun eltisinin mektubu falan gibi ilerle uramak istemiyorum; ama irketleme, outsourcing falan da benim c羹ssemi 癟ok a覺yor. 襤kisi aras覺nda bir yol tutturabilmek i癟in 繹nerilerinizden yararlanaca覺m ve en bata da art覺k tembellii b覺rak覺p u web sitemi bitireceim. Bu arada, Baybars Araz arkada覺m覺z覺n "direkt m羹teriyle 癟al覺覺nca b繹yle oluyor ite" s繹z羹n羹 de haf覺zam覺n yerimlerine ekledim

zden Han覺m merhaba,

Direkt m羹terisi olmayan ve bunu bir eksiklik olarak g繹ren bir 癟evirmen olarak sizin nas覺l bir yol izlediinizi merak ettim, istediiniz gibi bir d羹zen oturtabildiniz mi?

[Edited at 2005-12-26 06:18]

zg羹r Salman  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
efsane moderat繹r zden Jan 16, 2014

zden son y覺llarda pek uram覺yor buralara ama belki arada bak覺yordur. 襤stersen Facebook'tan falan kendisine haber veririm. Sekiz y覺l 繹nceki mesaj覺na cevap geldiini duyunca a覺racakt覺r. Ben de KudoZ'daki bir soruma verdii cevab覺 y覺llar sonra doru olarak se癟mitim de bildirim gidince a覺rm覺t覺 epey

Bu arada, sorun al覺nt覺n覺n i癟inde kalm覺, onu d羹zeltirsen daha kolay okunabilir.

Kolay gelsin

[Deiiklik saati 2014-01-16 17:48 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Direkt m羹terilerle 癟al覺ma

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search