T├╝rk ProZ toplulu─ču
Thread poster: Leyal

Leyal  Identity Verified
Local time: 06:48
German to Turkish
+ ...
Dec 19, 2005

Merhaba arkada┼člar,

ge├ženlerde Alman forumunda okudu─čum bir yaz─▒ beni epey bir d├╝┼č├╝nd├╝rd├╝. Yaz─▒da, site ├╝yelerinden birisi, T├╝rk├že forumuna yazd─▒ktan sonra, tehdit mail'leri almaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒ anlat─▒p, konuyla ilgili duydu─ču rahats─▒zl─▒─č─▒ kaleme getiriyordu... Tamam, bir├žo─čumuz - ├╝yeli─či uzun zaman ├Ânce iptal edilen bir ┼čah─▒s taraf─▒ndan - gereksiz mail'ler ald─▒k. Ama ben ┼čahsen, bu ┼čahs─▒n d─▒┼č─▒nda - ki kendisinin foruma eri┼čimi zaten engellendi - T├╝rk├že forumunda rahats─▒z edici herhangi bir olayla kar┼č─▒la┼čmad─▒m...
Fakat Alman forumundaki yaz─▒, herkesin benim gibi d├╝┼č├╝nmedi─čini g├Âsterdi bana. Anla┼č─▒lan T├╝rk├že forumuna yazmaya ├žekinen, buraya yaz─▒ b─▒rak─▒rken tedirgin olan ki┼čiler var...

Tamam, foruma kat─▒l─▒m olduk├ža d├╝┼č├╝k ve forum ├žo─čumuz taraf─▒ndan ├╝vey ├žocuk muamelesi g├Âr├╝yor... Peki durumun bundan ibaret olmas─▒n─▒n nedeni ne? Foruma yazma konusunda yaln─▒z tembel ve ilgisiz miyiz, ya da ger├žekten forumun canlanmas─▒na engel olan bir "nefret ve ├Âfke r├╝zgar─▒" m─▒ esiyor burada?icon_rolleyes.gif

T├╝rk├že forumu "├Âc├╝ alan" olarak alg─▒lamay─▒ bir t├╝rl├╝ ba┼čaramad─▒─č─▒m i├žin, forumla ilgili genel d├╝┼č├╝ncelerinizi merak ediyorum... Sizi burada rahats─▒z eden davran─▒┼člar var m─▒? Varsa, bunlar neler? Foruma canl─▒l─▒k getirmek i├žin, neler yap─▒labilir?
... falan filan i┼čteicon_biggrin.gif

Sevgiler,
Nuray

shule  Identity Verified
Local time: 07:48
English to Turkish
+ ...
Forumun sessizli─činin sebepleri... Dec 20, 2005

Genel anlamda foruma kar┼č─▒ bir tembellik ve/veya ilgisizlik var bence de. Ancak hararetli tart─▒┼čmalar ba┼člad─▒─č─▒nda biraz canlan─▒yor forum. T├╝rkler olarak kuyru─čumuza bas─▒lmad─▒k├ža sesimizi ├ž─▒karma gere─či duymayarak tepkisizle┼čmeye ba┼člad─▒k olan biten her┼čeye. Bu tepkisizlik de i├žine kapanmaya ve sosyal bir fobi olu┼čturmaya ba┼čl─▒yor herkesin ├╝zerinde... Benim g├Âzlemlerim bu y├Ânde. Nefret ve ├Âfke r├╝zgar─▒ esti─čini d├╝┼č├╝nm├╝yorum, aksine o r├╝zgarlar eserken forum daha canl─▒yd─▒:) Bu belki de sakin ve bar─▒┼č├ž─▒ bir ortam─▒n getirdi─či rehavettir. Foruma yazmak bazen insanda kendi kendine konu┼čma izlenimi veriyor. Binlerce ki┼činin de─čil (STRIKE kodu niye ├žal─▒┼čm─▒yor bu arada??)Y├╝zlerce ki┼činin ├╝ye oldu─čunu bilmesem t├╝m T├╝rk Proz toplulu─čunun 15-20 ki┼čiden ibaret oldu─čunu d├╝┼č├╝nece─čim. Herkese toplu bir mail at─▒p foruma davet mi etsek acaba? Belki daha forumdan haberi olmayan ve payla┼čacak ┼čeyleri olan buray─▒ canland─▒rabilecek bir s├╝r├╝ meslekta┼č─▒m─▒z vard─▒r.

Leyal wrote:

Foruma yazma konusunda yaln─▒z tembel ve ilgisiz miyiz, ya da ger├žekten forumun canlanmas─▒na engel olan bir "nefret ve ├Âfke r├╝zgar─▒" m─▒ esiyor burada?icon_rolleyes.gif

T├╝rk├že forumu "├Âc├╝ alan" olarak alg─▒lamay─▒ bir t├╝rl├╝ ba┼čaramad─▒─č─▒m i├žin, forumla ilgili genel d├╝┼č├╝ncelerinizi merak ediyorum... Sizi burada rahats─▒z eden davran─▒┼člar var m─▒? Varsa, bunlar neler? Foruma canl─▒l─▒k getirmek i├žin, neler yap─▒labilir?
... falan filan i┼čteicon_biggrin.gif

Sevgiler,
Nuray

[Edited at 2005-12-22 09:23]

[Edited at 2005-12-22 09:25]

[Edited at 2005-12-22 09:29]

[Edited at 2005-12-22 09:35]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
─░statistik Dec 20, 2005

Nuray merhaba,

De─čindi─čin konulardan ├Âteki ikisi hakk─▒nda sonra ayr─▒ca yazaca─č─▒m: Yani, T├╝rk├že Proz toplulu─čunun ├╝yesi olarak beni forumdan uzakla┼čt─▒ran ┼čeyler neler oluyor ve/veya neler olabilirdi sorusuna cevap yazmak ve di─čer mesele hakk─▒nda da g├Âr├╝┼člerimi ifade etmek istiyorum. Ama her ikisini de biraz sonraya b─▒rakt─▒m.

├ľte yandan, baz─▒ istatistikler vererek konuya dair nesnel bir d├Âk├╝m sunman─▒n iyi olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝m. Tabii istatistik nesnel veya pozitif bir ┼čeydir ama, her zaman nesnelli─či sorgulanabilecek bir bak─▒┼č a├ž─▒s─▒na hizmet eder. Benim bu istatisti─či vermemin ard─▒ndaki bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ da, T├╝rk├že forum konusunda s─▒k s─▒k g├Âr├╝len "kat─▒l─▒m yok" ┼čik├óyetinin nesnel ger├žeklerle ba─čda┼čmad─▒─č─▒.

Bir ┼čey daha var: Ben ┼čahsen T├╝rk├že forum ve T├╝rk├že Proz toplulu─ču terimlerini tercih ederim. Zaten Proz'daki topluluklar─▒n esas─▒ dildir, ulus veya ├╝lke de─čil.

Bu dil topluluklar─▒n─▒ "b├╝y├╝k" ve "k├╝├ž├╝k" diye iki gruba ay─▒r─▒yorum. Bu ayr─▒ma esas olan, s├Âz konusu dilin ├žok say─▒da insan taraf─▒ndan yabanc─▒ dil olarak konu┼čulmas─▒/konu┼čulmamas─▒ ve birden ├žok ├╝lkede kullan─▒lmas─▒/kullan─▒lmamas─▒. Ma olanlar b├╝y├╝k, mama olanlar k├╝├ž├╝k diller - bu, benim s─▒n─▒fland─▒rmam tabii. Buna g├Âre T├╝rk├že, k├╝├ž├╝k dil topluluklar─▒ndan biri.

Proz'daki b├╝y├╝k dil topluluklar─▒: Almanca, Arap├ža, ├çince, Frans─▒zca, ─░spanyolca, ─░talyanca, Portekizce, Rus├ža.
T├╝rk├že forum, Aral─▒k 2001'de a├ž─▒lm─▒┼č. B├╝y├╝k dil topluluklar─▒na ait forumlardan 3 tanesinden (Arap├ža, ├çince, Portekizce) daha eski. Yine b├╝y├╝k dil topluluklar─▒na ait forumlardan 2 tanesinden (Arap├ža, Portekizce) daha aktif. "Daha aktif" s├Âz├╝n├╝ say─▒lara d├Âkemiyorum, ├ž├╝nk├╝ bunun i├žin saatler s├╝recek bir veri toplama i┼či gerekir ki fizibilitesi ├žok d├╝┼č├╝k. Ama s├Âz konusu forumlara girip sayfa ve mesaj say─▒s─▒na, mesajlar─▒n yan─▒t ve g├Âr├╝nt├╝lenme say─▒s─▒na, mesaj s─▒kl─▒─č─▒na bir g├Âz atmak bu "├Âznel" sonucu veriyor. T├╝rk├že forumun b├╝y├╝k dil topluluklar─▒yla bir ortak noktas─▒ daha var: Silinmi┼č mesaj say─▒s─▒ ├žok fazla. (Bu da yine tek tek sayarak de─čil, g├Âz gezdirerek var─▒lan bir sonu├ž.)

Bu noktada ┼čunu ifade etmem gerekti─čine inan─▒yorum: Bildi─čim kadar─▒yla T├╝rk├že forumun kurulmas─▒na ├Ânayak olan ve forumun ilk moderat├Âr├╝ olan Tayfun Toruno─člu arkada┼č─▒m─▒za te┼čekk├╝r ediyorum.

K├╝├ž├╝k dil topluluklar─▒: Arnavut├ža, Bo┼čnak├ža, Bulgarca, ├çek├že, Danca, Fince, G├╝rc├╝ce, H─▒rvat├ža, Hollandaca, ─░sve├ž├že, Japonca (bundan ├žok emin olamad─▒m, belki b├╝y├╝k topluluk saymak gerekir), Katalanca, Letonca, Litvanca, Macarca, Norve├ž├že, Polca, Rumence, S─▒rp├ža, Ukraynaca, Yunanca. Bunlar─▒n i├žinde T├╝rk├žeden daha eski olan tek forum Bulgarca, 1 ay farkla. (Eskilik-yenilik meselesi, mesaj say─▒s─▒n─▒ etkileyen bir fakt├Âr, yani bir bias olu┼čturuyor. Ama T├╝rk├že forumun 4-5 ay gibi bir s├╝reyle kapal─▒ kald─▒─č─▒n─▒ hat─▒rlarsak, bu bias bir ├Âl├ž├╝de dengelenebilir.) T├╝rk├žeden daha aktif olan forumlar ise Hollandaca, Polca ve Rumence (girip bak─▒nca, daha aktif olduklar─▒ belirgin bi├žimde g├Âr├╝n├╝yor), ancak Macarcadan emin de─čilim (daha aktif, daha az aktif veya e┼čit olabilir) ve di─čer dillerin hepsi belirgin bi├žimde daha az aktif.

Yukar─▒da belirtti─čim ya┼č fakt├Âr├╝n├╝ hat─▒rlay─▒nca T├╝rk├ženin en aktiflerden olmas─▒ normal, ama forumlar─▒n ilk sayfalar─▒na (mesaj at─▒lma, g├Âr├╝nt├╝lenme, konu ba┼čl─▒klar─▒ aras─▒ndaki s├╝reler) bir g├Âz att─▒─č─▒mda, ya┼č fakt├Âr├╝nden ba─č─▒ms─▒z olarak da daha aktif g├Âr├╝n├╝yor benim g├Âz├╝me.

Ben istatistik bilgileri verdim; bunlar─▒ yorumlama k─▒sm─▒n─▒ size b─▒rak─▒yorum. Yaln─▒z bir ┼čey daha s├Âyleyeyim: Proz'da herkes en az iki dildeki forumlara kat─▒l─▒r - teorik olarak. T├╝rk├že ├ževirmenlerinin kat─▒labilece─či di─čer forumlar ya b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de genel (─░ngilizce) forumlarla k─▒s─▒tl─▒ ya da yine di─čer b├╝y├╝k dil gruplar─▒n─▒n forumlar─▒yla (mesela benim g├Ârd├╝─č├╝m, Almanca, Frans─▒zca ve Rus├ža). Aram─▒zda hi├ž Litvanca veya G├╝rc├╝ce ├ževirmeni yok, bildi─čim kadar─▒yla. (Bunun tek istisnas─▒ Bulgarca.) Demek istedi─čim, kat─▒ld─▒─č─▒n─▒z di─čer forumlarla k─▒yaslama yapmak da bir yan─▒lg─▒ fakt├Âr├╝ olabilir.

[Edited at 2006-04-02 14:30]

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
bir d├╝┼č├╝nce... Dec 20, 2005

Merhaba Nuray,

Eskiden "nefret ve ├Âfke r├╝zgarlar─▒" eserken T├╝rk├že forumlara pek yazmad─▒m, pek yaz─▒las─▒ bir ortam de─čildi. Ama art─▒k T├╝rk├že forumlarda sakin bir ortam var. Forumlara yaz─▒ yaz─▒lmas─▒nda bir engel g├Ârm├╝yorum.

Beni ilgilendiren forum konular─▒ oldu─čunda (vaktim de varsa) bir ┼čeyler yaz─▒yorum genelde. (Elbette s├Âylemek istediklerim forum kurallar─▒na uygunsa - "Posting content that is political, religious, or otherwise controversial in nature, or that may be considered offensive by other members, is not allowed" - ama bu istisnai bir durum, bu y├╝zden yazmak isteyip de imtina etti─čim forum konusu pek az oldu.)

D├╝┼č├╝nceme g├Âre, ├ževirmenlerin g├╝nl├╝k sorunlar─▒, s─▒k─▒nt─▒lar─▒ ve mesleki meselelerle ile ilgili forum konular─▒ artt─▒k├ža, T├╝rk├že foruma ilgi artar.

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Monologlara son ┬Ž-) Dec 20, 2005

┼×ule, yazd─▒klar─▒na tamamen kat─▒l─▒yorum. ProZ ├╝yesi T├╝rk├že ├ževirmen say─▒s─▒ olduk├ža y├╝ksek olmas─▒na ra─čmen, ProZ i├žerisinde ├žo─čumuz - kendi forumumuzda dahi pasif kal─▒yoruz
Toplu mail fikri hi├ž de fena de─čil. Davetiye niteli─či ta┼č─▒yan bir mail (mod'umuz, ne diyorsun bu i┼če?) g├Ândererek, di─čer arkada┼člar─▒n da foruma g├Âz atmalar─▒ sa─članabilir...
Hmm, yeni arkada┼člar─▒n yabanc─▒l─▒k ├žekmemeleri, daha kolay uyum sa─člayabilmeleri i├žin bir de "tan─▒t─▒m ba┼čl─▒─č─▒" a├ž─▒labilir. Bu konu ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda herkes kendini k─▒saca tan─▒tabilir, "hey, ben de var─▒m" diyebiliricon_wink.gif

├ľzden, "istatiksel" a├ž─▒l─▒mlar─▒n i├žin te┼čekk├╝r ederim. Ancak, "kat─▒l─▒m─▒n daha d├╝┼č├╝k oldu─ču b├Âl├╝mler de var" gibi tesellilerle bir yere ula┼čaca─č─▒m─▒z─▒ sanm─▒yorum... Forumu canland─▒rman─▒n veya daha da canland─▒rman─▒n yollar─▒n─▒ bulmal─▒y─▒z. Bir de tabii, foruma kat─▒lmay─▒ engelleyen unsurlar, ki┼čileri rahats─▒z eden davran─▒┼člar varsa ger├žekten, onlar─▒ "fark edip", yok etmeliyiz...icon_biggrin.gif

Balaban, tabii ki hakl─▒s─▒n. Ama konular─▒n kendi kendine a├ž─▒lmayaca─č─▒na g├Âre, bu i┼č bizlere d├╝┼č├╝yoricon_wink.gif

@spam-mail-g├Ândericisi: Bildi─činiz gibi maillerinize cevap vermemeyi tercih ediyorum. ─░nsanlar─▒ rahats─▒z etmek i├žin harcad─▒─č─▒n─▒z enerjiyi ba┼čka ┼čeyler i├žin sarf etmeniz, sizin i├žin daha yararl─▒ olabilir! Anlamamakta direnseniz de, ba┼čkalar─▒yla olan sorunlar─▒n─▒z beni ilgilendirmiyor! Bye bye!

--------
├ľzden, unutmadan: Evet, hakl─▒s─▒n. T├╝rk ProZ toplulu─ču yerine, T├╝rk├že ProZ toplulu─ču demek daha do─čru olur - yeteri kadar ince d├╝┼č├╝nmedim san─▒r─▒micon_rolleyes.gif

[Edited at 2005-12-20 21:20]

Sebla Ronayne
United States
Local time: 00:48
German to Turkish
+ ...
Sorun bizler miyiz? Dec 20, 2005

Merhaba Nuray,
Sizin ve diger arkadaslarin yazdiklarini okudum. Kimin g├Âr├╝s├╝ne katilip kiminkine katilmamam ├Ânemli degil sanirim. ├ľnemli olan tutum ve tavirlarimizin nedenlerini arastirmaktir.Forumun cansizligindan sikayet olabilir ama beni en cok rahatsiz eden; birlik beraberlik yardim gibi kavramlarin yerine tabiri caizse "birbirinin kuyusunu kazmak" gibi tavirlarin takinilmasi, ├Ârnek vermek pek istemiyorum.
Ikinci merak ettigim konuysa belki forumumun durumunu pek yakindan etkilemiyor gibi g├Âz├╝kse de derinine inildiginde ne kadar etken oldugunu g├Âsteriyor, en azindan bana. Ben ceviribilimini Avusturya'da okudum ve burada yasamaktayim. Bu ├╝lkede iki tane cevirmenlerin hakkini savunan, koruyan, onlarin birlik olmasini ve s├Âm├╝r├╝lmelerine engel olan dernek var. Bakin ProZ ├╝zerinden yapilan basit bir aramada T├╝rkiye disinda her ├╝lkenin kendi capinda bu amaci g├Âden dernekleri oldugunu ├╝z├╝lerek g├Âreceksiniz. Bence "cibanin basi" bu...
Herkese hayirli aksamlar ve basarili calismalar dilemek istiyorum,
Sevgiler Sebla

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Destek mi, k├Âstek mi... Dec 21, 2005

Sebla merhabalar,

├Âncelikle kat─▒l─▒m─▒n i├žin te┼čekk├╝r ederim.
ProZ'a yakla┼č─▒k 2 y─▒ld─▒r ├╝yeyim ve bu s├╝re zarf─▒nda, iyi niyetlerinden ┼č├╝phe etti─čim yaln─▒z 1-2 ki┼či ile kar┼č─▒la┼čt─▒m... Tan─▒┼čt─▒─č─▒m di─čer arkada┼člar─▒n hepsi yap─▒c─▒, yard─▒msever insanlar...

Foruma gelince: Aktif forum kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n ba┼čkalar─▒n─▒ rencide etmeyi ama├žlad─▒klar─▒na ─▒nanm─▒yorum. En az─▒ndan ben, k├Âstekleme olarak adland─▒rabilece─čim herhangi bir davran─▒┼ča rastlamad─▒m burada. Tabii g├Âz├╝mden ka├žm─▒┼č d─▒yaloglar da ya┼čanm─▒┼č olabilir forum i├žerisinde, ama dedi─čim gibi, yap─▒c─▒ insanlar─▒n burada ├žo─čunlu─ču olu┼čturdu─čuna ger├žekten inan─▒yorum - ├Âzellikle eski ├╝yelere haks─▒zl─▒k etmemek i├žin, bunu belirtmekte yarar var.
Ama bunlar yaln─▒z benim d├╝┼č├╝ncelerim, benim izlenimlerim, ba┼čkalar─▒na g├Âre yan─▒l─▒yor da olabilirim...
Ha, ┼ču da var tabii ki. Herkes, herkesten ho┼članmak zorunda de─čil. Ho┼članmad─▒─č─▒n ki┼čiler olabilir ve olacak da. Ama belli bir seviye korunduktan sonra, ki┼či "pasif agresiflik" sergilemeye ba┼člamad─▒─č─▒ s├╝rece, bu durum ne seni, ne de kar┼č─▒ndakini etkilericon_smile.gif

Konuyla pek ilgili olmad─▒─č─▒ i├žin (-├ževirmenler dernekleri ile ilgili bir konu a├žmaya ne dersinicon_wink.gif), ├ževirmenler derneklerine yaln─▒z k─▒sac─▒k de─činece─čim: Avusturyay─▒ bilmiyorum, ama Almanyadaki ├ževirmenler dernekleri kendilerince ├ževirmenlerin haklar─▒n─▒ savunmaya ├žal─▒┼č─▒yor olabilirler, ancak bunda pek ba┼čar─▒l─▒ olduklar─▒ s├Âylenemez. ├çevirmenler dernekleri (hen├╝z) "ger├žek ba┼čar─▒lar" elde edebilecek otoriteye sahip de─čiller.
Cem Ark─▒n "├çeviri Derne─či ile ilgili son geli┼čmeler" ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒n─▒ okursan, T├╝rkiyedeki ├ževirmenlerin de bo┼č durmad─▒─č─▒n─▒ g├Âreceksin.
(Devam─▒n─▒ da yeni bir konu ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda konu┼čal─▒m art─▒kicon_biggrin.gif)

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Pusudakiler Dec 21, 2005

Bence T├╝rk├že Forum'a y├Ânelik ilgiyi iki kategoride de─čerlendirmek gerekiyor: Yazanlar ve izleyenler. Ya da aktif kat─▒l─▒mc─▒lar ile pasif kat─▒l─▒mc─▒lar.

Hepimiz, okul y─▒llar─▒ndan, ┼čurdan burdan ├žok iyi biliyoruz ki, aktif kat─▒l─▒m, ├Âzellikle bizim gibi (bu her ne demekse) olan toplumlarda hep d├╝┼č├╝k kalm─▒┼čt─▒r. 50 ki┼čilik bir s─▒n─▒fta 4 y─▒ll─▒k okul d├Ânemi boyunca topu topu 2-3 ki┼či s├╝rekli konu┼čur. Di─čerleri hep dinler. Bir kalabal─▒─č─▒n i├žinde herhangi bir konu┼čma (itiraz etme, hak arama, vs.) gerekti─či zaman, bir-iki ki┼či konu┼čur.

Buras─▒ da farkl─▒ de─čil. Yani yazan pek olmasa da, okuyan say─▒s─▒ konusunda s─▒k─▒nt─▒m─▒z oldu─čunu sanm─▒yorum. Ki┼čisel deneyimlerimden, forumdaki yaz─▒lar─▒n ├žo─čumuzun tan─▒mad─▒─č─▒, bilmedi─či insanlar taraf─▒ndan didik didik edildi─čini, sat─▒r aralar─▒n─▒n bile okundu─čunu biliyorum.

Daha ge├ženlerde, forumdaki yaz─▒lar─▒mdan birisinden bir al─▒nt─▒ yaparak, anneme sayg─▒lar─▒n─▒ ileten bir mail alm─▒┼čt─▒m. S├Âz konusu maili atan "lurker," ┼čurdaki yaz─▒m─▒n son c├╝mlesinden al─▒nt─▒ yaparak
Belki bundan bir sene sonra, bu konuya "hevesli" olarak de─čil, biraz "deneyimli" olarak daha ayr─▒nt─▒l─▒ yakla┼čabiliriz, kim bilir!

valideye derin sayg─▒lar─▒n─▒ iletiyor ve babamla aramdaki kan ba─č─▒n─▒ analiz ediyor!

Ben o yaz─▒yla, babamla aramdaki ili┼čki aras─▒nda bir ba─člant─▒ kuramasam da, belli ki var da ben fark─▒nda de─čilim, ya da anlayacak kadar ak─▒ll─▒ de─čilim.

Ba┼čka ├Ârneklerim de var. Sat─▒r aralar─▒ndan kendilerine pay ├ž─▒karan, ├Âzel mesajlar arayan insanlar da var. "Ben yazmam, oraya yazmak delilik. Orada ├Âyle ortada olmak ak─▒ll─▒ i┼či de─čil. Ama yazanlar─▒ da taktir ediyorum" diyenler de. (Evet, bu do─črudan bir g├Ânderme, ama isim yok. Bir tutumun kamusal alanda ele┼čtirisi var. Onun i├žin, l├╝tfen niye beni yazd─▒n─▒z, demeyiniz!).

Kendi ad─▒ma, kendimizi yaz─▒l─▒ k├╝lt├╝r ba─člam─▒nda daha yolun ba┼č─▒nda g├Âr├╝yorum. Daha almam─▒z gereken ├žok yol var. Yine de,

┼×imdi b├Âyle ┼čeyler de olabiliyorken, gel de yaz! Evet, yazan insanlar bunlara ra─čmen yaz─▒yor. Kendisiyle sava┼čarak, kendi hissetti─či "ne i├žin, kimin i├žin" t├╝r├╝nden anlams─▒zl─▒k duygular─▒yla bo─ču┼čarak, Goethe'nin bir s├Âz├╝n├╝ i├žinden tekrarlayarak yaz─▒yor:

Whoe'er aspires unweariedly
Is not beyond redeeming
(Faust)

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
─░statisti─če devam Dec 21, 2005

dedim diye, yukar─▒daki ilk mesaj─▒mda kabaca ay─▒rd─▒─č─▒m ├╝├ž konudan bir tanesine ├žak─▒l─▒ kald─▒m sanmay─▒n. Asl─▒nda ikincisine ge├žtim. Bir ├╝ye olarak forumda beni itme potansiyeli ta┼č─▒yan tutumlara. Yani ben foruma gelmeseydim neden gelmezdim? sorusunun cevab─▒na:

Beni en ├žok rahats─▒z eden tutum kronik negatiflik. ┼×imdi sak─▒n bu konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒ kronik negatifli─čin bir uzant─▒s─▒ olarak g├Ârd├╝─č├╝m├╝ sanmay─▒n. (Sadece bir sporadik akut atak oldu─čunun fark─▒nday─▒micon_biggrin.gif ) Ben, genel bir ├Âzelli─čimizden bahsediyorum.

Bir Proz Directory aramas─▒:
─░ngilizce'den T├╝rk├že'ye ├ževiri yapan[1], anadili T├╝rk├že olan[2], profilindeki uzmanl─▒k alanlar─▒ aras─▒nda Other[3] bulunan ├╝yeler.

[1] Dil men├╝s├╝nde "Any" diye bir se├ženek yok maalesef. ─░ngilizce en yayg─▒n kaynak dilimiz, ├╝stelik birinci kaynak dili ba┼čka olanlar─▒n ├Ânemli bir k─▒sm─▒ ─░ngilizce'den de ├ževiri yap─▒yor. Dolay─▒s─▒yla en sa─čl─▒kl─▒ sonu├ž bu kaynak dilden al─▒nabilir.

[2] T├╝rk├žeyi anadil yapmay─▒nca muazzam bir fark ├ž─▒k─▒yor (1.000 k├╝sur). Proz'da T├╝rk├žeyi yabanc─▒ dil olarak bilen 1.000 ki┼či oldu─čunu pek sanm─▒yorum. ├ľyleyse bunlar, kafadan b├╝t├╝n dilleri se├žmi┼č olan ajanslar. Zaten T├╝rk├žeden yabanc─▒ dil olarak ├ževiri yapan aktif ├╝yelerin say─▒s─▒ 10-15'i ge├žmez herhalde.

[3] Hi├ž alan se├žmeden arama yapam─▒yorum, b├╝y├╝k ├žo─čunluk nas─▒l olsa Other'─▒ i┼čaretlemi┼čtir diye onu se├žtim.

Sonu├ž: 414 ki┼či

Unutulmu┼č, terk edilmi┼č ve blok konmu┼č olan profilleri hesaba kat─▒n. Ayr─▒ca forumda veya sitenin ba┼čka bir yerinde hi├žbir zaman aktif olmam─▒┼č ve olmayacak ki┼čiler de var; hatta her sene platin ├╝yeli─čini yenileyen ve Jobs d─▒┼č─▒nda hi├žbir site alan─▒yla ilgilenmeyenler var.

Tamam, istatistik a├ž─▒l─▒m─▒m─▒ ciddiye almad─▒n─▒z ama, ben de size ┼čunu sormak zorunday─▒m: T├╝rk├že ├ževirmeni olan ├žok say─▒da, binlerce vb ├╝ye oldu─čunu nereden ├ž─▒kar─▒yorsunuz?

Bu arada, son bir ay i├žinde (20 Kas─▒m-20 Aral─▒k) foruma mesaj yazan "unique" ├╝ye say─▒s─▒ 21 (GlossPost mesajlar─▒n─▒ katmad─▒m). Yukar─▒daki rakam─▒, ilgili bias fakt├Ârlerine g├Âre d├╝zenleyerek, bu 21 ki┼čiyi y├╝zdeye terc├╝me edin i┼čte.

┼×imdi ├Ânce ┼čunu net bir ┼čekilde ifade etmek istiyorum: Ben ne iyimser bir tablo yaratma pe┼čindeyim, ne de beterin beteri var, halimize ┼č├╝kredelim, diyorum. Ayr─▒ca hen├╝z moderat├Âr├╝m diye stat├╝ko temsilcisi havas─▒na kendimi kapt─▒r─▒p, hay─▒r efendim, hi├žbir sorun yoktur, bozgunculuk yapmay─▒n falan diyor da de─čilim. Ben bir ┼čey de demiyorum zaten. Rakamlar─▒ verdim sadece - ├žok b├╝y├╝k bir bias pay─▒ b─▒rakarak. O pay─▒, "T├╝rk├že foruma kat─▒l─▒m d├╝┼č├╝kt├╝r" arg├╝man─▒ lehine sonuna kadar s├╝nd├╝rerek bir y├╝zde olu┼čturun. Varaca─č─▒n─▒z sonu├ž, aktif ├╝yeler aras─▒nda T├╝rk├že foruma kat─▒l─▒m oran─▒n─▒n d├╝┼č├╝k olmad─▒─č─▒ olacakt─▒r. Ama tabii kabul edilebilir bir oran tan─▒mlamak gerekebilir de ├Ânce. Ben, %75 falan gibi bir oran─▒n ger├žek├ži olmad─▒─č─▒n─▒, hi├žbir dil toplulu─čunda da g├Âr├╝lmedi─čini s├Âyleyece─čim.

Kronik negatiflik olarak tan─▒mlad─▒─č─▒m, bu konu ba┼čl─▒─č─▒nda dile getirilenler de─čil zaten. B├Âyle bir konu a├ž─▒lmas─▒ndan da ├žok memnunum, en az─▒ndan k├╝├ž├╝kken matematik ├žal─▒┼čarak zaman kaybetmemekle ne iyi bir i┼č yapt─▒─č─▒m─▒ bir kez daha g├Ârm├╝┼č oldum. (Yani, hesap yapmaktan bu kadar ├žok s─▒k─▒lmasayd─▒m, size daha sa─čl─▒kl─▒ bir rakam verirdim.) Yaln─▒z hep olmayanlar─▒n, zaten olamayacak olanlar─▒n, bizde! b├Âyle olup da, elde! ┼č├Âyle olanlar─▒n konu┼čulmas─▒, bizde! biz! biz adam olmaz! cart curt muhabbeti ve atmosferi benim can─▒m─▒ s─▒k─▒yor ger├žekten. ┼×u bizi, ba┼čka her ┼čeyden ├žok farkl─▒, ├žok ├Âzel, bilhassa da sonsuza kadar olmama, oldurmama, olmazlama ayr─▒cal─▒─č─▒na sahip, nev-i ┼ču me┼čhur b├╝nyesine m├╝nhas─▒r ve "biz b├Âyleyiz" mottosuyla ya┼čay─▒p giden ayr─▒ bir canl─▒ t├╝r├╝ olarak tan─▒mlamaya ne zaman ba┼člad─▒─č─▒m─▒z─▒ bilmiyorum. Belki bir yar─▒mada halk─▒ olmam─▒zdand─▒r. Tabii, insan─▒n ├╝├ž taraf─▒n─▒ bal─▒klar ├ževirmi┼čse, "biz bize benzeriz" der hakl─▒ olarak. Mete ─░nselel'in halefi olan sayg─▒de─čer hayran─▒m Cabbar Bey'den, yar─▒n bana kendi ismini vermi┼č oldu─ču yeni domaini oro..[dot]com'dan g├Ânderece─či mailinde bu s├Âzlerime dikkat ├žekerek, T├╝rk milletinin b├╝y├╝kl├╝─č├╝n├╝ hat─▒rlatmas─▒n─▒ bekliyorum. Yaln─▒z IP no. ve session ID'sini de─či┼čtirsin l├╝tfen, Say─▒n Erhan Muharrem ├ť├žg├╝n'├╝n domaini kutay[dot]com ile ayn─▒ IP ve session'─▒ kullanmas─▒ biraz ay─▒p oluyor.

Ne diyordum, hah! mesleki bir konu a├ž─▒ld─▒─č─▒nda, o konunun neden bizde! olamayaca─č─▒na dair bir tufanla kar┼č─▒la┼čmak beni uzakla┼čt─▒ran bir fakt├Âr. Bir sofraya oturdu─čunuzu d├╝┼č├╝n├╝n. Kar┼č─▒n─▒zdaki alttan bir tekme savurarak, "Tavukta Salmonella var" diyor. Ete uzan─▒yorsunuz, yandakinden bir dirsek geliyor: "Kolesterol├╝n├╝ y├╝kseltir". ├ľb├╝r taraftaki, pilav─▒n kurtlu oldu─čunu, zaten bizim daha sofraya kurtsuz pilav getirecek seviyeye gelmedi─čimizi s├Âyl├╝yor. Bir ba┼čkas─▒ fasulyeden daha hi├ž yemedim ama kesin k─▒l├ž─▒kl─▒d─▒r diyor, daha ba┼čkas─▒ domateste asit zoptirik vard─▒r diyor. ─░┼čtah─▒n─▒z kal─▒r m─▒? Asl─▒nda bu bile iyimser manzara, ├ž├╝nk├╝ durum daha ├žok, bir masan─▒n ba┼č─▒nda, daha sandalyeleri bile ├žekemeden ayakta dikilip, o masaya niye oturulamayaca─č─▒n─▒ hep ayn─▒ laflarla birbirine anlatmaya ├žal─▒┼čan insanlar ┼čeklinde. Biri de oradan diyor ki, aram─▒zda ellerini y─▒kamadan sofraya gelenler var, ama ┼čimdi isim vermek istemiyorum!

Neyse, ├Âzetleyecek olursam, benim ┼čik├óyetim nicelikten ├žok nitelikle ilgili. Refleks haline gelmi┼č olan bu negatiflik beni zaman zaman itiyor. ┼×imdi bir kendi a├žt─▒─č─▒m konu ba┼čl─▒─č─▒, bir de ilgimi ├žeken bir ba┼čka konu ba┼čl─▒─č─▒ndaki ani negatiflik tufan─▒n─▒n etkisinden kurtulunca daha pozitif ┼čeyler yazmak istiyorum ben de. Ama as─▒l diyece─čim ┼ču ki, mesele foruma yeni ├╝ye ├žekmek, nicelik art─▒rmak de─čil, forumun bu niteli─čini de─či┼čtirmek.

Yani ben b├Âyle g├Âr├╝yorum...

[Edited at 2005-12-22 20:34]

serdar_000
English to Turkish
+ ...
Art─▒k yeni bir┼čeyler s├Âylemek laz─▒m (m─▒)? Dec 21, 2005

Ge├žmi┼čte kalanlar─▒, ge├žmi┼čte b─▒rak─▒p yola devam etsek olmaz m─▒? Kendi hesab─▒ma ben, ge├žmi┼čte bu sitenin T├╝rk├že forumlar─▒nda ve sair yerlerinde ya┼čanan tats─▒zl─▒klardan, ancak sizlerin "dokundurmalar─▒" ve "g├Ândermeleri" sayesinde haberdar oldum ve daha sonra bir k─▒s─▒m bilgi edindim. Daha da ayr─▒nt─▒s─▒n─▒ ├Â─črenmek istemiyorum.

Kendi ad─▒ma, ba┼čkalar─▒n─▒n s├Âylediklerine eklemek istedi─čim bir husus var ise, foruma yazmay─▒ tercih ederim (ki ┼ču ana kadar b├Âyle bir ├Ârnek olmam─▒┼č); forum kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n yazd─▒klar─▒n─▒ okumak ├žo─ču zaman benim i├žin "yeterli". Zaten, i┼č yo─čunlu─čum aras─▒nda sayfalar dolusu forum sohbetlerini okumaya vaktim ve iste─čim olaca─č─▒n─▒ da zannetmiyorum (─░stisnalar kaideyi bozar, ancak o da s─▒k rastlanm─▒yor i┼čte).

Acaba, ─░nternette rastgeldi─čimiz di─čer forumlar─▒n aksine, buradaki ├╝yelerin pek ├žo─čunun kimliklerinin "anonim" olmamas─▒, forum kat─▒l─▒mlar─▒nda arzu edilen nitelik ve niceli─čin sa─članamas─▒na bir etken midir? Bilemiyorum, ama merak ediyorum. Bir di─čer ifadeyle, kimlikleri a├ž─▒k olmasa, ├╝yeler kendilerini daha s─▒k ve daha a├ž─▒k m─▒ ifade ederlerdi? (├ťyelere sata┼čan, o malum ┼čah─▒s veya ┼čah─▒slar hari├ž elbette; o veya onlar bunu zaten yap─▒yorlarm─▒┼č, duyduk).

Neyse, ba┼č─▒n─▒z─▒ a─čr─▒tmayay─▒m; insanlar aras─▒ ileti┼čim her yerde sorunlu, burada olmamas─▒n─▒ beklemek hayal olur zaten. Ben hepimize, ak─▒ll─▒ uslu, keyifli sohbetler diliyorum. Esen kal─▒n.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

T├╝rk ProZ toplulu─ču

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search