T羹rk ProZ topluluu
Thread poster: Leyal
Leyal  Identity Verified
Local time: 21:43
German to Turkish
+ ...
Dec 19, 2005

Merhaba arkadalar,

ge癟enlerde Alman forumunda okuduum bir yaz覺 beni epey bir d羹羹nd羹rd羹. Yaz覺da, site 羹yelerinden birisi, T羹rk癟e forumuna yazd覺ktan sonra, tehdit mail'leri almaya balad覺覺n覺 anlat覺p, konuyla ilgili duyduu rahats覺zl覺覺 kaleme getiriyordu... Tamam, bir癟oumuz - 羹yelii uzun zaman 繹nce iptal edilen bir ah覺s taraf覺ndan - gereksiz mail'ler ald覺k. Ama ben ahsen, bu ahs覺n d覺覺nda - ki kendisinin foruma eriimi zaten engellendi - T羹rk癟e forumunda rahats覺z edici herhangi bir olayla kar覺lamad覺m...
Fakat Alman forumundaki yaz覺, herkesin benim gibi d羹羹nmediini g繹sterdi bana. Anla覺lan T羹rk癟e forumuna yazmaya 癟ekinen, buraya yaz覺 b覺rak覺rken tedirgin olan kiiler var...

Tamam, foruma kat覺l覺m olduk癟a d羹羹k ve forum 癟oumuz taraf覺ndan 羹vey 癟ocuk muamelesi g繹r羹yor... Peki durumun bundan ibaret olmas覺n覺n nedeni ne? Foruma yazma konusunda yaln覺z tembel ve ilgisiz miyiz, ya da ger癟ekten forumun canlanmas覺na engel olan bir "nefret ve 繹fke r羹zgar覺" m覺 esiyor burada?

T羹rk癟e forumu "繹c羹 alan" olarak alg覺lamay覺 bir t羹rl羹 baaramad覺覺m i癟in, forumla ilgili genel d羹羹ncelerinizi merak ediyorum... Sizi burada rahats覺z eden davran覺lar var m覺? Varsa, bunlar neler? Foruma canl覺l覺k getirmek i癟in, neler yap覺labilir?
... falan filan ite

Sevgiler,
Nuray

Direct link Reply with quote

shule  Identity Verified
Local time: 22:43
English to Turkish
+ ...
Forumun sessizliinin sebepleri... Dec 20, 2005

Genel anlamda foruma kar覺 bir tembellik ve/veya ilgisizlik var bence de. Ancak hararetli tart覺malar balad覺覺nda biraz canlan覺yor forum. T羹rkler olarak kuyruumuza bas覺lmad覺k癟a sesimizi 癟覺karma gerei duymayarak tepkisizlemeye balad覺k olan biten hereye. Bu tepkisizlik de i癟ine kapanmaya ve sosyal bir fobi oluturmaya bal覺yor herkesin 羹zerinde... Benim g繹zlemlerim bu y繹nde. Nefret ve 繹fke r羹zgar覺 estiini d羹羹nm羹yorum, aksine o r羹zgarlar eserken forum daha canl覺yd覺:) Bu belki de sakin ve bar覺癟覺 bir ortam覺n getirdii rehavettir. Foruma yazmak bazen insanda kendi kendine konuma izlenimi veriyor. Binlerce kiinin deil (STRIKE kodu niye 癟al覺m覺yor bu arada??)Y羹zlerce kiinin 羹ye olduunu bilmesem t羹m T羹rk Proz topluluunun 15-20 kiiden ibaret olduunu d羹羹neceim. Herkese toplu bir mail at覺p foruma davet mi etsek acaba? Belki daha forumdan haberi olmayan ve paylaacak eyleri olan buray覺 canland覺rabilecek bir s羹r羹 meslekta覺m覺z vard覺r.

Leyal wrote:

Foruma yazma konusunda yaln覺z tembel ve ilgisiz miyiz, ya da ger癟ekten forumun canlanmas覺na engel olan bir "nefret ve 繹fke r羹zgar覺" m覺 esiyor burada?

T羹rk癟e forumu "繹c羹 alan" olarak alg覺lamay覺 bir t羹rl羹 baaramad覺覺m i癟in, forumla ilgili genel d羹羹ncelerinizi merak ediyorum... Sizi burada rahats覺z eden davran覺lar var m覺? Varsa, bunlar neler? Foruma canl覺l覺k getirmek i癟in, neler yap覺labilir?
... falan filan ite

Sevgiler,
Nuray

[Edited at 2005-12-22 09:23]

[Edited at 2005-12-22 09:25]

[Edited at 2005-12-22 09:29]

[Edited at 2005-12-22 09:35]

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
襤statistik Dec 20, 2005

Nuray merhaba,

Deindiin konulardan 繹teki ikisi hakk覺nda sonra ayr覺ca yazaca覺m: Yani, T羹rk癟e Proz topluluunun 羹yesi olarak beni forumdan uzaklat覺ran eyler neler oluyor ve/veya neler olabilirdi sorusuna cevap yazmak ve dier mesele hakk覺nda da g繹r羹lerimi ifade etmek istiyorum. Ama her ikisini de biraz sonraya b覺rakt覺m.

te yandan, baz覺 istatistikler vererek konuya dair nesnel bir d繹k羹m sunman覺n iyi olaca覺n覺 d羹羹nd羹m. Tabii istatistik nesnel veya pozitif bir eydir ama, her zaman nesnellii sorgulanabilecek bir bak覺 a癟覺s覺na hizmet eder. Benim bu istatistii vermemin ard覺ndaki bak覺 a癟覺s覺 da, T羹rk癟e forum konusunda s覺k s覺k g繹r羹len "kat覺l覺m yok" ik璽yetinin nesnel ger癟eklerle badamad覺覺.

Bir ey daha var: Ben ahsen T羹rk癟e forum ve T羹rk癟e Proz topluluu terimlerini tercih ederim. Zaten Proz'daki topluluklar覺n esas覺 dildir, ulus veya 羹lke deil.

Bu dil topluluklar覺n覺 "b羹y羹k" ve "k羹癟羹k" diye iki gruba ay覺r覺yorum. Bu ayr覺ma esas olan, s繹z konusu dilin 癟ok say覺da insan taraf覺ndan yabanc覺 dil olarak konuulmas覺/konuulmamas覺 ve birden 癟ok 羹lkede kullan覺lmas覺/kullan覺lmamas覺. Ma olanlar b羹y羹k, mama olanlar k羹癟羹k diller - bu, benim s覺n覺fland覺rmam tabii. Buna g繹re T羹rk癟e, k羹癟羹k dil topluluklar覺ndan biri.

Proz'daki b羹y羹k dil topluluklar覺: Almanca, Arap癟a, ince, Frans覺zca, 襤spanyolca, 襤talyanca, Portekizce, Rus癟a.
T羹rk癟e forum, Aral覺k 2001'de a癟覺lm覺. B羹y羹k dil topluluklar覺na ait forumlardan 3 tanesinden (Arap癟a, ince, Portekizce) daha eski. Yine b羹y羹k dil topluluklar覺na ait forumlardan 2 tanesinden (Arap癟a, Portekizce) daha aktif. "Daha aktif" s繹z羹n羹 say覺lara d繹kemiyorum, 癟羹nk羹 bunun i癟in saatler s羹recek bir veri toplama ii gerekir ki fizibilitesi 癟ok d羹羹k. Ama s繹z konusu forumlara girip sayfa ve mesaj say覺s覺na, mesajlar覺n yan覺t ve g繹r羹nt羹lenme say覺s覺na, mesaj s覺kl覺覺na bir g繹z atmak bu "繹znel" sonucu veriyor. T羹rk癟e forumun b羹y羹k dil topluluklar覺yla bir ortak noktas覺 daha var: Silinmi mesaj say覺s覺 癟ok fazla. (Bu da yine tek tek sayarak deil, g繹z gezdirerek var覺lan bir sonu癟.)

Bu noktada unu ifade etmem gerektiine inan覺yorum: Bildiim kadar覺yla T羹rk癟e forumun kurulmas覺na 繹nayak olan ve forumun ilk moderat繹r羹 olan Tayfun Torunolu arkada覺m覺za teekk羹r ediyorum.

K羹癟羹k dil topluluklar覺: Arnavut癟a, Bonak癟a, Bulgarca, ek癟e, Danca, Fince, G羹rc羹ce, H覺rvat癟a, Hollandaca, 襤sve癟癟e, Japonca (bundan 癟ok emin olamad覺m, belki b羹y羹k topluluk saymak gerekir), Katalanca, Letonca, Litvanca, Macarca, Norve癟癟e, Polca, Rumence, S覺rp癟a, Ukraynaca, Yunanca. Bunlar覺n i癟inde T羹rk癟eden daha eski olan tek forum Bulgarca, 1 ay farkla. (Eskilik-yenilik meselesi, mesaj say覺s覺n覺 etkileyen bir fakt繹r, yani bir bias oluturuyor. Ama T羹rk癟e forumun 4-5 ay gibi bir s羹reyle kapal覺 kald覺覺n覺 hat覺rlarsak, bu bias bir 繹l癟羹de dengelenebilir.) T羹rk癟eden daha aktif olan forumlar ise Hollandaca, Polca ve Rumence (girip bak覺nca, daha aktif olduklar覺 belirgin bi癟imde g繹r羹n羹yor), ancak Macarcadan emin deilim (daha aktif, daha az aktif veya eit olabilir) ve dier dillerin hepsi belirgin bi癟imde daha az aktif.

Yukar覺da belirttiim ya fakt繹r羹n羹 hat覺rlay覺nca T羹rk癟enin en aktiflerden olmas覺 normal, ama forumlar覺n ilk sayfalar覺na (mesaj at覺lma, g繹r羹nt羹lenme, konu bal覺klar覺 aras覺ndaki s羹reler) bir g繹z att覺覺mda, ya fakt繹r羹nden ba覺ms覺z olarak da daha aktif g繹r羹n羹yor benim g繹z羹me.

Ben istatistik bilgileri verdim; bunlar覺 yorumlama k覺sm覺n覺 size b覺rak覺yorum. Yaln覺z bir ey daha s繹yleyeyim: Proz'da herkes en az iki dildeki forumlara kat覺l覺r - teorik olarak. T羹rk癟e 癟evirmenlerinin kat覺labilecei dier forumlar ya b羹y羹k 繹l癟羹de genel (襤ngilizce) forumlarla k覺s覺tl覺 ya da yine dier b羹y羹k dil gruplar覺n覺n forumlar覺yla (mesela benim g繹rd羹羹m, Almanca, Frans覺zca ve Rus癟a). Aram覺zda hi癟 Litvanca veya G羹rc羹ce 癟evirmeni yok, bildiim kadar覺yla. (Bunun tek istisnas覺 Bulgarca.) Demek istediim, kat覺ld覺覺n覺z dier forumlarla k覺yaslama yapmak da bir yan覺lg覺 fakt繹r羹 olabilir.

[Edited at 2006-04-02 14:30]

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
bir d羹羹nce... Dec 20, 2005

Merhaba Nuray,

Eskiden "nefret ve 繹fke r羹zgarlar覺" eserken T羹rk癟e forumlara pek yazmad覺m, pek yaz覺las覺 bir ortam deildi. Ama art覺k T羹rk癟e forumlarda sakin bir ortam var. Forumlara yaz覺 yaz覺lmas覺nda bir engel g繹rm羹yorum.

Beni ilgilendiren forum konular覺 olduunda (vaktim de varsa) bir eyler yaz覺yorum genelde. (Elbette s繹ylemek istediklerim forum kurallar覺na uygunsa - "Posting content that is political, religious, or otherwise controversial in nature, or that may be considered offensive by other members, is not allowed" - ama bu istisnai bir durum, bu y羹zden yazmak isteyip de imtina ettiim forum konusu pek az oldu.)

D羹羹nceme g繹re, 癟evirmenlerin g羹nl羹k sorunlar覺, s覺k覺nt覺lar覺 ve mesleki meselelerle ile ilgili forum konular覺 artt覺k癟a, T羹rk癟e foruma ilgi artar.

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Monologlara son 礎-) Dec 20, 2005

ule, yazd覺klar覺na tamamen kat覺l覺yorum. ProZ 羹yesi T羹rk癟e 癟evirmen say覺s覺 olduk癟a y羹ksek olmas覺na ramen, ProZ i癟erisinde 癟oumuz - kendi forumumuzda dahi pasif kal覺yoruz
Toplu mail fikri hi癟 de fena deil. Davetiye nitelii ta覺yan bir mail (mod'umuz, ne diyorsun bu ie?) g繹ndererek, dier arkadalar覺n da foruma g繹z atmalar覺 salanabilir...
Hmm, yeni arkadalar覺n yabanc覺l覺k 癟ekmemeleri, daha kolay uyum salayabilmeleri i癟in bir de "tan覺t覺m bal覺覺" a癟覺labilir. Bu konu bal覺覺 alt覺nda herkes kendini k覺saca tan覺tabilir, "hey, ben de var覺m" diyebilir

zden, "istatiksel" a癟覺l覺mlar覺n i癟in teekk羹r ederim. Ancak, "kat覺l覺m覺n daha d羹羹k olduu b繹l羹mler de var" gibi tesellilerle bir yere ulaaca覺m覺z覺 sanm覺yorum... Forumu canland覺rman覺n veya daha da canland覺rman覺n yollar覺n覺 bulmal覺y覺z. Bir de tabii, foruma kat覺lmay覺 engelleyen unsurlar, kiileri rahats覺z eden davran覺lar varsa ger癟ekten, onlar覺 "fark edip", yok etmeliyiz...

Balaban, tabii ki hakl覺s覺n. Ama konular覺n kendi kendine a癟覺lmayaca覺na g繹re, bu i bizlere d羹羹yor

@spam-mail-g繹ndericisi: Bildiiniz gibi maillerinize cevap vermemeyi tercih ediyorum. 襤nsanlar覺 rahats覺z etmek i癟in harcad覺覺n覺z enerjiyi baka eyler i癟in sarf etmeniz, sizin i癟in daha yararl覺 olabilir! Anlamamakta direnseniz de, bakalar覺yla olan sorunlar覺n覺z beni ilgilendirmiyor! Bye bye!

--------
zden, unutmadan: Evet, hakl覺s覺n. T羹rk ProZ topluluu yerine, T羹rk癟e ProZ topluluu demek daha doru olur - yeteri kadar ince d羹羹nmedim san覺r覺m

[Edited at 2005-12-20 21:20]

Sebla Ronayne
United States
Local time: 15:43
German to Turkish
+ ...
Sorun bizler miyiz? Dec 20, 2005

Merhaba Nuray,
Sizin ve diger arkadaslarin yazdiklarini okudum. Kimin g繹r羹s羹ne katilip kiminkine katilmamam 繹nemli degil sanirim. nemli olan tutum ve tavirlarimizin nedenlerini arastirmaktir.Forumun cansizligindan sikayet olabilir ama beni en cok rahatsiz eden; birlik beraberlik yardim gibi kavramlarin yerine tabiri caizse "birbirinin kuyusunu kazmak" gibi tavirlarin takinilmasi, 繹rnek vermek pek istemiyorum.
Ikinci merak ettigim konuysa belki forumumun durumunu pek yakindan etkilemiyor gibi g繹z羹kse de derinine inildiginde ne kadar etken oldugunu g繹steriyor, en azindan bana. Ben ceviribilimini Avusturya'da okudum ve burada yasamaktayim. Bu 羹lkede iki tane cevirmenlerin hakkini savunan, koruyan, onlarin birlik olmasini ve s繹m羹r羹lmelerine engel olan dernek var. Bakin ProZ 羹zerinden yapilan basit bir aramada T羹rkiye disinda her 羹lkenin kendi capinda bu amaci g繹den dernekleri oldugunu 羹z羹lerek g繹receksiniz. Bence "cibanin basi" bu...
Herkese hayirli aksamlar ve basarili calismalar dilemek istiyorum,
Sevgiler Sebla

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Destek mi, k繹stek mi... Dec 21, 2005

Sebla merhabalar,

繹ncelikle kat覺l覺m覺n i癟in teekk羹r ederim.
ProZ'a yakla覺k 2 y覺ld覺r 羹yeyim ve bu s羹re zarf覺nda, iyi niyetlerinden 羹phe ettiim yaln覺z 1-2 kii ile kar覺lat覺m... Tan覺t覺覺m dier arkadalar覺n hepsi yap覺c覺, yard覺msever insanlar...

Foruma gelince: Aktif forum kat覺l覺mc覺lar覺n覺n bakalar覺n覺 rencide etmeyi ama癟lad覺klar覺na 覺nanm覺yorum. En az覺ndan ben, k繹stekleme olarak adland覺rabileceim herhangi bir davran覺a rastlamad覺m burada. Tabii g繹z羹mden ka癟m覺 d覺yaloglar da yaanm覺 olabilir forum i癟erisinde, ama dediim gibi, yap覺c覺 insanlar覺n burada 癟ounluu oluturduuna ger癟ekten inan覺yorum - 繹zellikle eski 羹yelere haks覺zl覺k etmemek i癟in, bunu belirtmekte yarar var.
Ama bunlar yaln覺z benim d羹羹ncelerim, benim izlenimlerim, bakalar覺na g繹re yan覺l覺yor da olabilirim...
Ha, u da var tabii ki. Herkes, herkesten holanmak zorunda deil. Holanmad覺覺n kiiler olabilir ve olacak da. Ama belli bir seviye korunduktan sonra, kii "pasif agresiflik" sergilemeye balamad覺覺 s羹rece, bu durum ne seni, ne de kar覺ndakini etkiler

Konuyla pek ilgili olmad覺覺 i癟in (-癟evirmenler dernekleri ile ilgili bir konu a癟maya ne dersin), 癟evirmenler derneklerine yaln覺z k覺sac覺k deineceim: Avusturyay覺 bilmiyorum, ama Almanyadaki 癟evirmenler dernekleri kendilerince 癟evirmenlerin haklar覺n覺 savunmaya 癟al覺覺yor olabilirler, ancak bunda pek baar覺l覺 olduklar覺 s繹ylenemez. evirmenler dernekleri (hen羹z) "ger癟ek baar覺lar" elde edebilecek otoriteye sahip deiller.
Cem Ark覺n "eviri Dernei ile ilgili son gelimeler" bal覺kl覺 yaz覺s覺n覺 okursan, T羹rkiyedeki 癟evirmenlerin de bo durmad覺覺n覺 g繹receksin.
(Devam覺n覺 da yeni bir konu bal覺覺 alt覺nda konual覺m art覺k)

Sel癟uk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Pusudakiler Dec 21, 2005

Bence T羹rk癟e Forum'a y繹nelik ilgiyi iki kategoride deerlendirmek gerekiyor: Yazanlar ve izleyenler. Ya da aktif kat覺l覺mc覺lar ile pasif kat覺l覺mc覺lar.

Hepimiz, okul y覺llar覺ndan, urdan burdan 癟ok iyi biliyoruz ki, aktif kat覺l覺m, 繹zellikle bizim gibi (bu her ne demekse) olan toplumlarda hep d羹羹k kalm覺t覺r. 50 kiilik bir s覺n覺fta 4 y覺ll覺k okul d繹nemi boyunca topu topu 2-3 kii s羹rekli konuur. Dierleri hep dinler. Bir kalabal覺覺n i癟inde herhangi bir konuma (itiraz etme, hak arama, vs.) gerektii zaman, bir-iki kii konuur.

Buras覺 da farkl覺 deil. Yani yazan pek olmasa da, okuyan say覺s覺 konusunda s覺k覺nt覺m覺z olduunu sanm覺yorum. Kiisel deneyimlerimden, forumdaki yaz覺lar覺n 癟oumuzun tan覺mad覺覺, bilmedii insanlar taraf覺ndan didik didik edildiini, sat覺r aralar覺n覺n bile okunduunu biliyorum.

Daha ge癟enlerde, forumdaki yaz覺lar覺mdan birisinden bir al覺nt覺 yaparak, anneme sayg覺lar覺n覺 ileten bir mail alm覺t覺m. S繹z konusu maili atan "lurker," urdaki yaz覺m覺n son c羹mlesinden al覺nt覺 yaparak
Belki bundan bir sene sonra, bu konuya "hevesli" olarak deil, biraz "deneyimli" olarak daha ayr覺nt覺l覺 yaklaabiliriz, kim bilir!

valideye derin sayg覺lar覺n覺 iletiyor ve babamla aramdaki kan ba覺n覺 analiz ediyor!

Ben o yaz覺yla, babamla aramdaki iliki aras覺nda bir balant覺 kuramasam da, belli ki var da ben fark覺nda deilim, ya da anlayacak kadar ak覺ll覺 deilim.

Baka 繹rneklerim de var. Sat覺r aralar覺ndan kendilerine pay 癟覺karan, 繹zel mesajlar arayan insanlar da var. "Ben yazmam, oraya yazmak delilik. Orada 繹yle ortada olmak ak覺ll覺 ii deil. Ama yazanlar覺 da taktir ediyorum" diyenler de. (Evet, bu dorudan bir g繹nderme, ama isim yok. Bir tutumun kamusal alanda eletirisi var. Onun i癟in, l羹tfen niye beni yazd覺n覺z, demeyiniz!).

Kendi ad覺ma, kendimizi yaz覺l覺 k羹lt羹r balam覺nda daha yolun ba覺nda g繹r羹yorum. Daha almam覺z gereken 癟ok yol var. Yine de,

imdi b繹yle eyler de olabiliyorken, gel de yaz! Evet, yazan insanlar bunlara ramen yaz覺yor. Kendisiyle savaarak, kendi hissettii "ne i癟in, kimin i癟in" t羹r羹nden anlams覺zl覺k duygular覺yla bouarak, Goethe'nin bir s繹z羹n羹 i癟inden tekrarlayarak yaz覺yor:

Whoe'er aspires unweariedly
Is not beyond redeeming
(Faust)

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
襤statistie devam Dec 21, 2005

dedim diye, yukar覺daki ilk mesaj覺mda kabaca ay覺rd覺覺m 羹癟 konudan bir tanesine 癟ak覺l覺 kald覺m sanmay覺n. Asl覺nda ikincisine ge癟tim. Bir 羹ye olarak forumda beni itme potansiyeli ta覺yan tutumlara. Yani ben foruma gelmeseydim neden gelmezdim? sorusunun cevab覺na:

Beni en 癟ok rahats覺z eden tutum kronik negatiflik. imdi sak覺n bu konu bal覺覺n覺 kronik negatifliin bir uzant覺s覺 olarak g繹rd羹羹m羹 sanmay覺n. (Sadece bir sporadik akut atak olduunun fark覺nday覺m ) Ben, genel bir 繹zelliimizden bahsediyorum.

Bir Proz Directory aramas覺:
襤ngilizce'den T羹rk癟e'ye 癟eviri yapan[1], anadili T羹rk癟e olan[2], profilindeki uzmanl覺k alanlar覺 aras覺nda Other[3] bulunan 羹yeler.

[1] Dil men羹s羹nde "Any" diye bir se癟enek yok maalesef. 襤ngilizce en yayg覺n kaynak dilimiz, 羹stelik birinci kaynak dili baka olanlar覺n 繹nemli bir k覺sm覺 襤ngilizce'den de 癟eviri yap覺yor. Dolay覺s覺yla en sal覺kl覺 sonu癟 bu kaynak dilden al覺nabilir.

[2] T羹rk癟eyi anadil yapmay覺nca muazzam bir fark 癟覺k覺yor (1.000 k羹sur). Proz'da T羹rk癟eyi yabanc覺 dil olarak bilen 1.000 kii olduunu pek sanm覺yorum. yleyse bunlar, kafadan b羹t羹n dilleri se癟mi olan ajanslar. Zaten T羹rk癟eden yabanc覺 dil olarak 癟eviri yapan aktif 羹yelerin say覺s覺 10-15'i ge癟mez herhalde.

[3] Hi癟 alan se癟meden arama yapam覺yorum, b羹y羹k 癟ounluk nas覺l olsa Other'覺 iaretlemitir diye onu se癟tim.

Sonu癟: 414 kii

Unutulmu, terk edilmi ve blok konmu olan profilleri hesaba kat覺n. Ayr覺ca forumda veya sitenin baka bir yerinde hi癟bir zaman aktif olmam覺 ve olmayacak kiiler de var; hatta her sene platin 羹yeliini yenileyen ve Jobs d覺覺nda hi癟bir site alan覺yla ilgilenmeyenler var.

Tamam, istatistik a癟覺l覺m覺m覺 ciddiye almad覺n覺z ama, ben de size unu sormak zorunday覺m: T羹rk癟e 癟evirmeni olan 癟ok say覺da, binlerce vb 羹ye olduunu nereden 癟覺kar覺yorsunuz?

Bu arada, son bir ay i癟inde (20 Kas覺m-20 Aral覺k) foruma mesaj yazan "unique" 羹ye say覺s覺 21 (GlossPost mesajlar覺n覺 katmad覺m). Yukar覺daki rakam覺, ilgili bias fakt繹rlerine g繹re d羹zenleyerek, bu 21 kiiyi y羹zdeye terc羹me edin ite.

imdi 繹nce unu net bir ekilde ifade etmek istiyorum: Ben ne iyimser bir tablo yaratma peindeyim, ne de beterin beteri var, halimize 羹kredelim, diyorum. Ayr覺ca hen羹z moderat繹r羹m diye stat羹ko temsilcisi havas覺na kendimi kapt覺r覺p, hay覺r efendim, hi癟bir sorun yoktur, bozgunculuk yapmay覺n falan diyor da deilim. Ben bir ey de demiyorum zaten. Rakamlar覺 verdim sadece - 癟ok b羹y羹k bir bias pay覺 b覺rakarak. O pay覺, "T羹rk癟e foruma kat覺l覺m d羹羹kt羹r" arg羹man覺 lehine sonuna kadar s羹nd羹rerek bir y羹zde oluturun. Varaca覺n覺z sonu癟, aktif 羹yeler aras覺nda T羹rk癟e foruma kat覺l覺m oran覺n覺n d羹羹k olmad覺覺 olacakt覺r. Ama tabii kabul edilebilir bir oran tan覺mlamak gerekebilir de 繹nce. Ben, %75 falan gibi bir oran覺n ger癟ek癟i olmad覺覺n覺, hi癟bir dil topluluunda da g繹r羹lmediini s繹yleyeceim.

Kronik negatiflik olarak tan覺mlad覺覺m, bu konu bal覺覺nda dile getirilenler deil zaten. B繹yle bir konu a癟覺lmas覺ndan da 癟ok memnunum, en az覺ndan k羹癟羹kken matematik 癟al覺arak zaman kaybetmemekle ne iyi bir i yapt覺覺m覺 bir kez daha g繹rm羹 oldum. (Yani, hesap yapmaktan bu kadar 癟ok s覺k覺lmasayd覺m, size daha sal覺kl覺 bir rakam verirdim.) Yaln覺z hep olmayanlar覺n, zaten olamayacak olanlar覺n, bizde! b繹yle olup da, elde! 繹yle olanlar覺n konuulmas覺, bizde! biz! biz adam olmaz! cart curt muhabbeti ve atmosferi benim can覺m覺 s覺k覺yor ger癟ekten. u bizi, baka her eyden 癟ok farkl覺, 癟ok 繹zel, bilhassa da sonsuza kadar olmama, oldurmama, olmazlama ayr覺cal覺覺na sahip, nev-i u mehur b羹nyesine m羹nhas覺r ve "biz b繹yleyiz" mottosuyla yaay覺p giden ayr覺 bir canl覺 t羹r羹 olarak tan覺mlamaya ne zaman balad覺覺m覺z覺 bilmiyorum. Belki bir yar覺mada halk覺 olmam覺zdand覺r. Tabii, insan覺n 羹癟 taraf覺n覺 bal覺klar 癟evirmise, "biz bize benzeriz" der hakl覺 olarak. Mete 襤nselel'in halefi olan sayg覺deer hayran覺m Cabbar Bey'den, yar覺n bana kendi ismini vermi olduu yeni domaini oro..[dot]com'dan g繹nderecei mailinde bu s繹zlerime dikkat 癟ekerek, T羹rk milletinin b羹y羹kl羹羹n羹 hat覺rlatmas覺n覺 bekliyorum. Yaln覺z IP no. ve session ID'sini deitirsin l羹tfen, Say覺n Erhan Muharrem 癟g羹n'羹n domaini kutay[dot]com ile ayn覺 IP ve session'覺 kullanmas覺 biraz ay覺p oluyor.

Ne diyordum, hah! mesleki bir konu a癟覺ld覺覺nda, o konunun neden bizde! olamayaca覺na dair bir tufanla kar覺lamak beni uzaklat覺ran bir fakt繹r. Bir sofraya oturduunuzu d羹羹n羹n. Kar覺n覺zdaki alttan bir tekme savurarak, "Tavukta Salmonella var" diyor. Ete uzan覺yorsunuz, yandakinden bir dirsek geliyor: "Kolesterol羹n羹 y羹kseltir". b羹r taraftaki, pilav覺n kurtlu olduunu, zaten bizim daha sofraya kurtsuz pilav getirecek seviyeye gelmediimizi s繹yl羹yor. Bir bakas覺 fasulyeden daha hi癟 yemedim ama kesin k覺l癟覺kl覺d覺r diyor, daha bakas覺 domateste asit zoptirik vard覺r diyor. 襤tah覺n覺z kal覺r m覺? Asl覺nda bu bile iyimser manzara, 癟羹nk羹 durum daha 癟ok, bir masan覺n ba覺nda, daha sandalyeleri bile 癟ekemeden ayakta dikilip, o masaya niye oturulamayaca覺n覺 hep ayn覺 laflarla birbirine anlatmaya 癟al覺an insanlar eklinde. Biri de oradan diyor ki, aram覺zda ellerini y覺kamadan sofraya gelenler var, ama imdi isim vermek istemiyorum!

Neyse, 繹zetleyecek olursam, benim ik璽yetim nicelikten 癟ok nitelikle ilgili. Refleks haline gelmi olan bu negatiflik beni zaman zaman itiyor. imdi bir kendi a癟t覺覺m konu bal覺覺, bir de ilgimi 癟eken bir baka konu bal覺覺ndaki ani negatiflik tufan覺n覺n etkisinden kurtulunca daha pozitif eyler yazmak istiyorum ben de. Ama as覺l diyeceim u ki, mesele foruma yeni 羹ye 癟ekmek, nicelik art覺rmak deil, forumun bu niteliini deitirmek.

Yani ben b繹yle g繹r羹yorum...

[Edited at 2005-12-22 20:34]

serdar_000
English to Turkish
+ ...
Art覺k yeni bireyler s繹ylemek laz覺m (m覺)? Dec 21, 2005

Ge癟mite kalanlar覺, ge癟mite b覺rak覺p yola devam etsek olmaz m覺? Kendi hesab覺ma ben, ge癟mite bu sitenin T羹rk癟e forumlar覺nda ve sair yerlerinde yaanan tats覺zl覺klardan, ancak sizlerin "dokundurmalar覺" ve "g繹ndermeleri" sayesinde haberdar oldum ve daha sonra bir k覺s覺m bilgi edindim. Daha da ayr覺nt覺s覺n覺 繹renmek istemiyorum.

Kendi ad覺ma, bakalar覺n覺n s繹ylediklerine eklemek istediim bir husus var ise, foruma yazmay覺 tercih ederim (ki u ana kadar b繹yle bir 繹rnek olmam覺); forum kat覺l覺mc覺lar覺n覺n yazd覺klar覺n覺 okumak 癟ou zaman benim i癟in "yeterli". Zaten, i younluum aras覺nda sayfalar dolusu forum sohbetlerini okumaya vaktim ve isteim olaca覺n覺 da zannetmiyorum (襤stisnalar kaideyi bozar, ancak o da s覺k rastlanm覺yor ite).

Acaba, 襤nternette rastgeldiimiz dier forumlar覺n aksine, buradaki 羹yelerin pek 癟ounun kimliklerinin "anonim" olmamas覺, forum kat覺l覺mlar覺nda arzu edilen nitelik ve niceliin salanamas覺na bir etken midir? Bilemiyorum, ama merak ediyorum. Bir dier ifadeyle, kimlikleri a癟覺k olmasa, 羹yeler kendilerini daha s覺k ve daha a癟覺k m覺 ifade ederlerdi? (yelere sataan, o malum ah覺s veya ah覺slar hari癟 elbette; o veya onlar bunu zaten yap覺yorlarm覺, duyduk).

Neyse, ba覺n覺z覺 ar覺tmayay覺m; insanlar aras覺 iletiim her yerde sorunlu, burada olmamas覺n覺 beklemek hayal olur zaten. Ben hepimize, ak覺ll覺 uslu, keyifli sohbetler diliyorum. Esen kal覺n.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

T羹rk ProZ topluluu

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search