Off topic: Birbirimizi tan覺yal覺m, kaynaal覺m...
Thread poster: Leyal
Leyal  Identity Verified
Local time: 15:33
German to Turkish
+ ...
Dec 20, 2005

... diyerek, Powwow'lara kat覺lmam覺, kat覺lamayanlara - off, Adana, off - seslerini duyurma f覺rsat覺 tan覺yal覺m...

Bal覺覺 ben a癟t覺覺ma g繹re, ilk ad覺m覺 atmak da bana d羹羹yor galiba... Hi癟 de sevmem kendimle ilgili eyler yazmay覺 ya neyse

Hmm, 癟ounuzun bildii gibi Hamburg'da ya覺yorum ve yakla覺k iki y覺ld覺r m羹tercimlik hizmeti veriyorum. Birka癟 ay 繹ncesine kadar, bir癟ok kez karamsarl覺a kap覺l覺p, pes etme noktas覺na geldiim oldu. Ancak bu meslei ger癟ekten sevdiim i癟in, son anda hep fikrimi deitirdim; kendime, mesleime bir ans daha tan覺d覺m. Ve imdi de 'iyi ki bu ikinci, 羹癟羹nc羹, hatta d繹rd羹nc羹 ans覺 kendine tan覺d覺n, Nuray' diyorum kendime)

ProZ ile ise tesad羹fen tan覺t覺m. ProZ sayesinde hem bilmediim bir 癟ok eyi 繹rendim ki h獺l獺 繹reniyorum hem bir s羹r羹 yeni kii tan覺d覺m, hem de d羹zenli 癟al覺t覺覺m m羹teriler kazand覺m...
imdi de tan覺mad覺覺m meslektalar覺m覺 daha yak覺ndan tan覺mak istiyorum

Baka ne anlat覺labilir? Damar覺ma bas覺lmad覺覺, 羹zerime fazla gelinmedii s羹rece, uysal biriyim

Sevgiler,
Nuray

------
Atlad覺覺m 繹nemli bir ey varsa, sorabilirsiniz

Direct link Reply with quote

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Kimse kaynamak istemiyor galiba Dec 28, 2005

Aksi gibi, senin de daha yak覺ndan tan覺mak isteyecein son insan benim herhalde, Nuray

Asl覺nda son zamanlarda epey yeni 羹ye kat覺ld覺 aram覺za, belki zamanla bu foruma gelip merhaba derler, hatta bazen yeni gelen 羹yeler forumda dorudan merhaba mesajlar覺 da yay覺nl覺yor. Bakal覺m, biz unu biraz yukar覺lara 癟覺karal覺m da 繹nce, zamanla tan覺覺r覺z san覺yorum Ben zaten 癟ok konutuum ve 癟ok kendimden bahsettiim y繹n羹nde son derece hakl覺 ik璽yetler ald覺覺m i癟in art覺k burada ayakkab覺 numaram覺, y羹kselen burcumu, hobilerimi falan saymayay覺m bir de. Ama unu s繹yleyebilirim, her zaman uysal biriyimdir. Ve de d羹r羹st

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:33
Turkish to English
+ ...
Umut Dec 28, 2005

Sn. Leyal'覺n 'gelin tan覺 olal覺m' 癟ar覺s覺n覺 sempatiyle kar覺l覺yorum. Bununla birlikte, san覺r覺m kat覺l覺mc覺lar daha 繹nce 'en son okuduunuz kitaplar, izlediiniz filmler vs.' forumunda da g繹r羹ld羹羹 gibi, bu t羹r kaynamalar覺 bir t羹r seviye al癟almas覺 olarak alg覺l覺yorlar. Utanga癟l覺k demek istemiyorum ama, belki kimliklerini ifa etmeyi yad覺rg覺yorlar. L羹tfen bu agresif bir yorum olarak alg覺lanmas覺n. Asl覺nda belirli sorular sorulup bunlara anket tarz覺nda yan覺tlar istenebilir. An覺msad覺覺ma g繹re buna benzer bir 癟al覺ma forumumuzda 羹retken sonu癟lar salam覺t覺. Benimki sadece bir 繹neri..
Umar覺m doru bir kaynama ortam覺 doar...

[Edited at 2005-12-29 07:47]

B elik
Turkey
French to Turkish
+ ...
hadi kaynaal覺m Mar 7, 2007

Merhaba,
Sitenin yeni 羹yesiyim ve kaynamak i癟in a癟覺lan bal覺覺n at覺l kald覺覺n覺 g繹r羹nce hem bir girizgah yapm覺 olay覺m hem de biraz hareket katay覺m istedim.
Ankara'da yaayan Frans覺zca M羹tercim-Terc羹man覺m (Hacettepe). Hem okullu hem alayl覺 tabir edilen terc羹manlardan覺m ve bu memleketin okuduu alanda 癟al覺abilen nadir insanlar覺ndan olduum i癟in mutluyum. 1993'te okulu kazand覺覺mdan bu yana profesyonel 癟eviri yap覺yorum son alt覺 y覺ld覺r da yeminli terc羹manl覺k yap覺yorum (her ne demekse!!! ald覺覺m diploma iimi doru ve d羹r羹st ekilde yapaca覺m覺n garantisi deil olsa gerek ki Allah覺m ve erefim 羹zerine dil bilmeyen bir noterin 繹n羹nde yemin etmem isteniyor)) Her neyse, bu tarz sorunlar zaten hepimizin ba覺nda o y羹zden uzatmayaca覺m.
襤lk balad覺覺m zamanlar d覺覺nda piyasaya 癟eviri yapmad覺m, ya devlet ya da irket kadrosunda g繹rev yapt覺m, hala da k覺ramayaca覺m kiilerden gelen talepler haricinde piyasaya 癟al覺m覺yorum. S繹zlememin balay覺c覺l覺覺n覺n yan覺s覺ra piyasaya g羹venememem de (ki bu durum konu hakk覺ndaki cehaletimden de kaynakl覺) kendimi "denize atmama" engel oluyor. D覺ar覺ya 癟eviri yapm覺yorum ama yard覺ma ihtiyac覺 olan herkes i癟in buraday覺m
Konumak, kaynamak, yard覺mlamak 羹zere herkese kolay gelsin

Serkan Eran
English to Turkish
+ ...
Ben de yeniyim.. Apr 10, 2007

Merhabalar,

Ge癟en g羹n 癟eviri 羹cretleri konusunda bir arat覺rma yap覺yordum ki kar覺ma bu site 癟覺kt覺.Bir ka癟 g羹n oldu buraya 羹ye olal覺.Forumdaki bal覺klar覺 ara ara inceliyorum.Ger癟ekten bizi ilgilendiren 癟ok ho bilgiler sakl覺 burada.Okuldan arkadalar覺ma da tavsiye ettim proz'u.

Bana gelecek olursak Marmara niversitesi M羹tercim Terc羹manl覺k 襤ngilizce 1.s覺n覺f 繹rencisiyim.Ufaktan ufaa 癟eviriler yap覺yorum.Ders 癟evirileri d覺覺nda kalan zamalar覺mda film veya dizi altyaz覺lar覺yla ura覺yorum (ki bu ie yeni balad覺m.Az覺m覺z daha s羹t kokuyor.) Bu altyaz覺 iine merak sarmam覺n bir nedeni de yine yeni yeni heves ettiim film arivi yapma durumum.

Zaman覺m覺n 癟ounu bilgisayar ba覺nda ge癟iyorum.imdiden bu ii g繹t羹rd羹kleri adl覺 bal覺a uygun bir hale geldim.G繹z,bel,s覺rt ve el ar覺lar覺 癟ekiyorum son g羹nlerde.Bir de 癟eviri ilerine bilgisayarda film izlemek ve oyun oynamak da eklenince d羹羹n羹n ne hale geliyor insan.

K覺saca b繹yle biriyim.

襤laveten, bu tarz bir bal覺a bu kadar az ilgi g繹sterilmesi 羹z羹c羹 ger癟ekten.Dier arkadalar覺m覺z覺n da d羹羹ncelerini almak isteriz.

Serkan..

xxxQuinox
Turkey
English to Turkish
+ ...
M羹erref oldum... :) Apr 12, 2007

Merhaba!
Ben de 襤stanbul'da oturan alayl覺 bir 癟evirmenim. Lisans 繹renimim uluslararas覺 ilikiler 羹zerineydi ama kendimi bildim bileli T羹rk癟e'ye ve yabanc覺 dillere hep 繹zel ilgim vard覺. Sonunda bu ilgi meslee d繹n羹t羹. Okuduum b繹l羹mle ilgili teknik 癟evirilerin ard覺ndan kendimi dublaj metni 癟evirisine verdim.
Fotoraf 癟ekmeyi, k覺sa 繹yk羹ler yazmay覺 ve arkadalar覺mla uzun uzun sohbet etmeyi severim. Son zamanlarda bir de bel ve boyun ar覺lar覺ndan kurtulmak i癟in salonda aerobik, aletli cimnastik, vs. yapmaya balad覺m. Sabahtan akama kadar sandalye tepesinde oturan herkese tavsiye ederim. Ne ar覺, ne s覺z覺 hi癟bir ey kalm覺yor.
Ne zamand覺r forumu d羹zenli olarak takip ediyorum ama hi癟 yazmam覺t覺m. Bu bir balang覺癟 olsun.

Ekin.

[Deiiklik saati 2007-04-12 12:08]

nilay fr-eng-tr
English to Turkish
+ ...
msji yeni gordum, kaynasalim:) Jun 10, 2007

herkese selam ben nilay

Serta癟 KILICI
English to Turkish
Merhaba Jun 17, 2007

Ben Serta癟 KILICI.

3 y覺ld覺r dublaj ve alt yaz覺 癟evirisi ile uramaktay覺m ve a癟覺k癟as覺 bu konuda olduk癟a hassas覺m. Televizyon ve sinema yollar覺yla dilimizi ne 癟ok kirlettiimizin fark覺nday覺m ve bunun 繹n羹ne ge癟ebilmek i癟in fazlas覺yla m羹cadele veriyorum.

ounuzdan farkl覺 olarak, akademik d羹zeyde yabanc覺 dil veya 癟eviri eitimi almad覺m (umar覺m bu durum d覺lanmama neden olmaz )

Halen 襤stanbul niversitesi'nde matematik eitimi almaktay覺m.
Ayn覺 zamanda, bir seslendirme st羹dyosunda 癟eviri koordinat繹r羹 olarak 癟al覺覺yorum.

Matematik okumama ramen, 癟eviriye daha 癟ok zaman ay覺r覺yor ve 癟eviriden, matematie g繹re, daha 癟ok zevk al覺yorum.

San覺r覺m balang覺癟 i癟in bu yeterli...

Sayg覺lar.

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Ben de memnun oldum! Jul 2, 2007

Bir bucuk sene icerisinde dokuzuncu mesaji ben gonderdigime gore demek ki ortalama iki ayda bir kisi kendini burada tanitiyor

Ben makina muhendisiyim. Turkiye'de Robert Lisesi ve Bogazici Universitesi mezunuyum. Ardindan ABD'de Pittsburgh Universitesinde makina ve endustri muhendisliginde lisansustu egitim aldim ve de asistanlik yaptim.

Uzun sure Turkiye'de ozel sektorde calistiktan sonra 2004'de tekrar ABD'ye gelmeye karar verdim. Burada kendi alanimda bir is ariyorum. Anlayacaginiz gibi bayagi zor oluyor bir is bulabilmek. Bu arada tabii Proz'a uye oldum ve arada sirada gelen cevirileri yapiyorum.

Dikkatimi cekti, bazi arkadaslar buradaki mesajlarinda ilginc bir mektepli/alayli ayirimi yapmislar. Dogrusu ben bu durumda kendimi tam olarak nereye dahil edebilecegimi bilemedim

Proz profilime de biraz otobiyografi seklinde bilgi koymaya calistim ama sanirim boyle informal bilgi vermek daha samimi oluyor. Genel olarak insanlarla bilgi paylasmak ve yardimci olmaktan zevk alirim.

Selamlar,
ATIL

Mustafa Ozturk
Turkey
French to Turkish
+ ...
Ben de Mustafa Jul 3, 2007

Herkese selam,
Bende Mustafa,
Hacettepe niversitesi Frans覺zca M羹tercim Terc羹manl覺k B繹l羹m羹 mezunuyum. Part Time olarak 襤ngilizceden T羹rk癟e'ye ve Fran-Tur/Tur-Fran yaz覺l覺 癟eviri yap覺yorum. 7 y覺ld覺r piyasaday覺m.

adan z  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
Ho geldiniz Jul 3, 2007

Daha 繹nce 羹ye olmu kiiler ad覺na hepinize, imdiye kadar kendini tan覺tan ve tan覺tacak olanlara topluca selam ve ho geldiniz diyeyim, yan覺ts覺zl覺覺n soukluu k覺r覺ls覺n biraz.

Bu arada, At覺l Bey, san覺r覺m ile ilgili sorununuz "kal覺n" bir CV'nizin olmas覺ndan kaynaklan覺yor. Umar覺m i meselesi en k覺sa zamanda, istediiniz gibi, g羹zel bir ekilde 癟繹z羹mlenir.

Yine de, iyi bir dil eitiminin yan覺 s覺ra t覺p, m羹hendislik gibi teknik alanlarda eitim g繹rm羹 kiilerin ge癟ici veya kal覺c覺 olarak 癟eviriyle uramas覺 teknik 癟eviride nitelik ve terminoloji geliimi a癟覺s覺ndan bir ans.

Baar覺lar,
adan

abdullah erol
English to Turkish
+ ...
Ge癟 bir merhaba Jul 13, 2007

癟 be senedir baka bir isimle takip ediyordum ama 癟ok bir katk覺m olmam覺t覺. Profil deitirme zahmetinden kurtulmak i癟in eski kayd覺m覺 sildim, tekrar kaydoldum Proza:)
Buradaki kiilerin 癟ounu ismen tan覺yorum. Aktif olmasam da, beni de ismen tan覺yan 癟oktur san覺r覺m.
Eskiden 癟eviriye daha 癟ok zaman ay覺r覺rd覺m. 8 sene boyunca haftada 7 g羹n, g羹nde 18 saat 癟eviri yapt覺m diyebilirim. Son 2 senedir 癟eviriyi yavalatt覺m. Tembelletim.
Sitemle ilgileniyorum. 200 lkede T羹rk癟e Terc羹man aray覺覺ndayd覺m. Prozdan da 癟ok yararland覺m. Bu projem bitmek 羹zere. Bir癟ok 羹lkede T羹rk癟e Terc羹man buldum. Bu sayede epey kiiyle tan覺t覺m. Ayl覺k b羹lten 癟覺kar覺yorum. B羹ltenin, 癟eviri sekt繹r羹nden 6000 kadar 羹yesi var. Proz'da ismi olan terc羹manlar覺n 癟ou 羹ye oldu. imdilerde Forum sayfas覺n覺 da yay覺na soktum. Foruma da birka癟 haftada y羹zlerce kii 羹ye oldu. Benim i癟in iyi bir hobi oldu bunlar.
imdi Proza biraz vakit ay覺rabiliyorum! Bug羹n 10-15 sayfaya yorum yapt覺m, bilinmeyen kelimelere kendimce anlam verdim falan:)
Biraz daha katk覺 yap覺cam bug羹n yar覺n...
Herkese merhaba!

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Bir berber Jul 14, 2007

Burada yeni arkadalar覺 g繹rmek g羹zel. Abdullah Bey "8 sene boyunca haftada 7 g羹n, g羹nde 18 saat 癟eviri yapt覺m" diyor. Buna g繹re d羹z hesapla nerden baksan覺z (8 x 365 x (5x5x18)) d羹nyal覺覺n覺 yap覺p baka bir boyuta ge癟mek gerekir. Yanl覺覺m varsa beni d羹zeltin. S繹z羹m meclisten d覺ar覺, ben ilerleyen yalara geldii halde (60-70 gibisinden) ayn覺 performans覺 s羹rd羹rebilen meslektalar覺ma imreniyorum.

ahsen art覺k "serbest 癟evirmenlik mi, nas覺l yani, ka癟 dil..." gibi sorular soranlara k覺saca "berber gibi d羹羹n" yan覺t覺n覺 veriyorum. Berberlikle 癟evirmenlik aras覺nda b羹y羹k benzerlikler g繹zlemliyorum. Bir kere ikisinin de belirli bir sermayesi yok, emeinizi sat覺yorsunuz. ampuan, tra k繹p羹羹 , jilet gibi t羹ketim malzemlerinin muadilleri bizde de var. 襤kisinde de 癟覺rakl覺ktan yetiip piyasaya girip ii 繹renmek gerekiyor. Diplomaya pek kimse deer vermiyor. Berber s覺n覺f覺ndaki bir berber ile kuaf繹r (erkek kuaf繹r羹) s覺n覺f覺ndaki bir berber aras覺nda d羹nya kadar fark olduu halde hi癟bir m羹teri buna bakmaz ve sormaz. Duvarda as覺l覺 "...nc覺 s覺n覺f"tabelas覺na bile bak覺lmaz. Aradaki muappete ve keyfiyete bak覺l覺r. Nas覺l kesiyor, bu 繹nemlidir. Bizde de m羹tercimlik mezunu musun, m羹hendislik mezunu musun, ne ayaks覺n demez kimse, ald覺覺 hizmetin kalitesine bakar. Fiyat a癟覺s覺ndan yine 繹nemli benzerlikler mevcut. Neredeyse fiyatlar paralellik arz ediyor, yerine ve niteliine g繹re deiiklikleri de 繹yle. Kenar mahallede 3-4 ytl'ye sa癟 keserken, zamanla kendini gelitirip Etiler'de 30-40 ytl'ye kesmeye balayabilir bir berber.

Ge癟ende yeni gittiim bir berber sa癟覺m覺 keserken muhabbete girmeye 癟al覺t覺, "sen ne i yap覺yon abi yaa?." diyerek. K覺saca anlatt覺m. "Haa, Sultanahmet'te turist k覺zlar覺 gezdiriyon yaani..." dedi. "Yok yavrum dedim, benim iim yaz覺l覺 ve bilgisayarda, 繹yle b繹yle"dedim. Anlad覺m abi dedi. 5 sonra "ee abi, imdi sen Sultanahmet'te turist k覺zlar覺 kad覺nlar覺 gezdiriyon, iyi i seninki be abi..." diye yine girdi s繹z羹n ara yerine. Bu b繹yle birka癟 defa devam etti. Sona doru "Sultanahmet'te turist gezdirmekte iyi para var m覺 aabi?" diyerek sabr覺m覺 ta覺rd覺. Herhalde benden alaca覺 paray覺 takdir etmeye 癟al覺t覺. G羹lmeye balad覺m. "Evet kim gelirse onu gezdiriyorum, 癟ok rahat, sabah akam gezilir bizim ite" falan diyerek eleman覺n y羹reine biraz olsun su serptim.

Bilmiyorum aran覺zda bakaca benzeimler kuracak var m覺d覺r. G羹zel bir haftasonu dilerim.

abdullah erol
English to Turkish
+ ...
ek Jul 18, 2007

Serkan Bey, ciddi ciddi 8 y覺l a覺r覺 癟al覺t覺m diyebilirim. D繹rd羹nc羹 beinci deil, sekizinci boyutta 癟al覺覺yordum cidden. Ama Lise y覺llar覺nda gemicilik/muhabere alan覺nda 癟al覺t覺覺m i癟in bilgisayar, dizgi, kontrol gibi konularda yetitirildim biraz. Her g羹n gemilere acentelere firmalara onlarca Telex yaz覺p Genel M羹d羹re, Operasyon M羹d羹r羹ne, Teknik M羹d羹re kontrol i癟in okutup, eksiklerimizi g繹r羹p d羹zelttikten sonra yaz覺y覺 ilgili yere g繹nderirdik. Bir s羹re sonra art覺k hatalar覺m覺 g繹r羹p kendim d羹zelttim. D羹nyada yaz覺ma yapmad覺覺m覺z bir 羹lke yoktu o tarihlerde. zall覺 y覺llar

襤lk zamanlar film 癟evirisiyle balam覺t覺m birka癟 yerde. Deli ii olduu i癟in senaryosuz film 癟evirilerini 繹zellikle tercih ettim:) Ama, 500 kadar belgesel, 癟izgi film falan 癟evirmek acemiliimi itip, beni epey ileri att覺.

襤lk zamanlar evden 癟al覺覺rd覺m. Odamda bilgisayar覺m ka覺tlar覺m falan 癟al覺覺rken eve bir tan覺d覺k geldiinde odamdan i癟eri ba覺n覺 uzat覺p, "ben rahats覺z etmeyim, sen ders 癟al覺maya devam et" dediini iyi hat覺rlar覺m. 3 niversitede tak覺l覺nca art覺k herkes sizi s羹rekli bir 繹rencilik halinde g繹r羹yor. Terc羹manl覺k da ileri 繹rencilik gibi bir durum. S羹rekli 繹renme hali var. Zaten epey bir s羹re Proz'u uzaktan takip etmemin tek sebebi 癟ok youn 癟al覺mamd覺.

Evde olmad覺覺m bir saatte, yak覺ndaki bir terc羹me b羹rosundan birinin gelip Beikta'taki evimin kap覺s覺n覺n alt覺ndaki boluktan 羹zerinde "yar覺n sabaha" yaz覺l覺 50 sayfa teknik 癟eviri at覺p gitmi olduunu, kap覺y覺 a癟覺p i癟eri girerken ii g繹rd羹羹mde "yuh art覺k" dediimi de iyi hat覺rlar覺m. O 癟eviriyi sabaha teslim etmitim!

Yine ikinci 羹癟羹nc羹 y覺l覺mdan s覺radan bir olay: Beikta'ta 癟al覺t覺覺m 癟eviri b羹rosuna gittim g羹n羹n ilerini almak i癟in. Ev yak覺n olduu i癟in ileri al覺p evde yap覺p diskette g繹t羹r羹yordum. 襤nternet biraz yava ve sorunluydu o d繹nem. B羹ro sahibi 繹n羹me 10 sayfa koydu "bunu bug羹n 繹len 12", 10 sayfa daha koydu "bunu bug羹n 繹len 2", 10 sayfa daha koydu "bunu bug羹n akam 5", 40 sayfa daha koydu "bunu yar覺n sabah alay覺m" dedi. Ayn覺 b羹ro bir s羹re sonra benim 繹demelerimi i bitimi 15-g羹nl羹k ek vererek yapmaya balam覺t覺 mecburen:)

[Deiiklik saati 2007-07-18 23:28]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Birbirimizi tan覺yal覺m, kaynaal覺m...

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search