Çeviride Fiyatlandırma - Nelere dikkat edilmeli?
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:21
Dutch to Turkish
+ ...
Dec 28, 2005

Merhabalar,

Zaman zaman nas─▒l bir fiyat politikas─▒ izlenmesi gerekti─či nelere dikkat edilmesi gerekti─či sorusu san─▒r─▒m hepinizin akl─▒na gelir. Bu ba┼čl─▒kta amac─▒m az veya ├žok, A rakam─▒ veya B rakam─▒ ├╝zerinde saplan─▒p kalmak de─čil.
Fiyat belirlemede nelere dikkat edilmeli? Bu i┼čin incelikleri neler? Siz X birim fiyat─▒na yaparken ayn─▒ i┼či ajans─▒n 5X ten faturalanad─▒rmas─▒ durumu veya siz 5X fiyatland─▒r─▒rken ajans─▒n 4.7x ile ├žal─▒┼čmak zorunda kalmas─▒ gibi konular─▒ tart─▒┼čal─▒m istiyorum.

Hepimiz biliyoruz ki, insan─▒n g├╝ndelik hayatta ba┼č─▒na gelmedik kalmayabiliyor. Her zaman pazarl─▒k etme imkan─▒ olmayabiliyor. Yeni d├╝nya d├╝zeninin ekonomik cenderesine d├╝┼č├╝nce insan fiyat konu┼čma mevzuu bile olmayabiliyor. Az veya ├žok, zor veya kolay, bir kazanc─▒n varl─▒─č─▒ ve gereklili─či s├Âzkonusu....

Neyse san─▒r─▒m amac─▒m yar─▒m yamalak da ola belli oldu. Bu hem farkl─▒ i┼č t├╝rlerinde nas─▒l fiyat teklifi vermemizde, hem eme─čimizin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ almaya ├žal─▒┼čmada bize yol yordam ├Â─čretmede, hem de bu i┼če yeni ba┼člamakta oldu─čunu ( ne demekse art─▒k.. Yeni ├žal─▒┼čmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒z her m├╝┼čteri i├žin i┼činizi veya eme─činizi satmay─▒ becerebilmek veya g├╝venilirli─činizi kabul ettirebilmek veya ispat edebilmek bak─▒m─▒ndan yenisi ile eskisi aras─▒nda ne kadar fark var s├Âylemek g├╝├ž ama hadi neyse...) belirtenlere yard─▒mc─▒ olabilir.

┼×imdilik konuya giremedi isem de sizlerin mesajlar─▒ndan sonra on da olur...

Hadi kal─▒n sa─čl─▒cakla

N. Yigit

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Giri┼č Dec 28, 2005

Konuya ani ve g├╝zel ┼čekilde girdiniz Nizametti Bey.
Ger├ži bu konu farkl─▒ forumlarda tart─▒┼č─▒lageldi. Ama elbette herkesin ekleyecek ┼čeyleri olacakt─▒r.
Ben fiyat politikas─▒n─▒n belirlenmesinde ├ževirmenin becerisi ve h─▒z─▒ kadar organizasyon yeteneklerinin de rol oynad─▒─č─▒na inan─▒yorum. Riske girmek/girmemek, i┼či do─čru yapmak, deadline hassasiyeti, m├╝┼čteri ile insani ili┼čkiler kurmak, bulgur-pirin├ž ilintisine ├Âzen g├Âstermek, daha ileri a┼čamalarda outsourcing ve teknolojik yap─▒lanma ├╝zerinde durman─▒n ├Ânemli oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:21
Member
English to Turkish
+ ...
Fiyatland─▒rma Dec 29, 2005

Nizam merhaba,

Fiyatland─▒rma ile rakam─▒ m─▒ kastediyorsun daha ├žok, yoksa hangi birim ├╝zerinden fiyat uygulanaca─č─▒n─▒ m─▒, tam anlamad─▒m. Ama ben genel olarak anlad─▒─č─▒m kadar─▒n─▒ yazmaya ├žal─▒┼čay─▒m, sen eksik veya yanl─▒┼č anlad─▒─č─▒m k─▒s─▒mlar─▒ d├╝zeltirsin.

Bir├žok kritere g├Âre bir├žok farkl─▒ fiyatland─▒rma y├Ântemi var ve ister istemez herkes kendi al─▒┼č─▒k oldu─ču y├Ântemi yazacak. ─░ngilizce-T├╝rk├že ├žifti ve do─črultusunda, yabanc─▒ ├ževiri b├╝rolar─▒yla, kaynak kelime saymak imk├óns─▒z olmad─▒─č─▒ s├╝rece kaynak kelime ├╝zerinden fiyatland─▒rma yayg─▒n. Bu bana en uygunu olarak da g├Âr├╝n├╝yor, ne al─▒p ne verece─čini ├Ânceden biliyorsun ├ž├╝nk├╝. Yaln─▒z do─črultu tersine d├Ân├╝nce dikkatli olmak laz─▒m, hacim ├žok de─či┼čebiliyor. Bir genel taban fiyata karar verebilmek benim ┼čahsen epey vaktimi ald─▒. Baz─▒ ├ževiri b├╝rolar─▒ web sitelerinde fiyat yay─▒nl─▒yorlar, bunlara bir g├Âz atmakta fayda var. Belli bir taban belirledikten sonra da i┼č ├žetrefillendik├že, ayr─▒ca istenen teslimat s├╝resine, kendi tecr├╝bene ve akl─▒ma gelmiyor olabilecek ba┼čka fakt├Ârlere g├Âre bir fiyat saptamaya ├žal─▒┼čacaks─▒n. Bir de, kim ne derse desin, ├ževiriyi verenin bulundu─ču ├╝lke tabii ki belirleyici oluyor. Hollanda'ya uygulad─▒─č─▒n fiyat─▒ ─░srail'e uygulayamazs─▒n. B├╝t├╝n bu fakt├Ârleri hesaba katarak tutturabildi─čine satacaks─▒n i┼čte karde┼čimicon_biggrin.gif

┼×aka bir yana, m├╝┼čterinin, benden ald─▒─č─▒n─▒n ├╝zerine ne koyaca─č─▒ beni ilgilendirmiyor, sonu├žta piyasa ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ belli. Herkesin 5'e satt─▒─č─▒n─▒ o zaten 25'e satamaz. Sat─▒yorsa da derhal o m├╝┼čteriyle ileti┼čimi derinle┼čtirerek bunun s─▒rr─▒n─▒ ├Â─črenmeye ├žal─▒┼čmak laz─▒micon_smile.gif Benim as─▒l huzursuz oldu─čum i┼čler saat baz─▒nda fiyatland─▒r─▒lanlar, yani redaksiyon falan. ┼×imdi -muhtemelen yine herkesten ├žok daha ge├ž olarak- ├Â─črendim ki ├žal─▒┼čma saatini ├Âl├žen programlar varm─▒┼č. Bug├╝nlerde b├Âyle bir saat hesapl─▒ i┼č yapmam gerekiyor, herhalde en az─▒ndan ├╝cretsiz denemeleri vard─▒r, bir tane y├╝kleyip kullanaca─č─▒m. Bakal─▒m i┼če yar─▒yorsa bu programlardan kullan─▒labilir. Burada yazar─▒m yine denedikten sonra.

Kolay gelsin diyorumicon_smile.gif
├ľzden

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
De─čerler fonksiyonu vs ili┼čkiler fonksiyonu Dec 29, 2005

Xola wrote:

Nizam merhaba,

Fiyatland─▒rma ile rakam─▒ m─▒ kastediyorsun daha ├žok, yoksa hangi birim ├╝zerinden fiyat uygulanaca─č─▒n─▒ m─▒, tam anlamad─▒m. Ama ben genel olarak anlad─▒─č─▒m kadar─▒n─▒ yazmaya ├žal─▒┼čay─▒m, sen eksik veya yanl─▒┼č anlad─▒─č─▒m k─▒s─▒mlar─▒ d├╝zeltirsin.

Kolay gelsin diyorumicon_smile.gif
├ľzden

Acele d├╝┼č├╝nmenin netayici i┼čte.. Hay─▒r fiyatland─▒rmadan kast─▒m ├╝├ž sent be┼č sent tart─▒┼čmas─▒ ba┼člatmak de─čil.
Senin de de─čindi─čin gibi farkl─▒ fiyatland─▒rmalar var. Biliniyor oldu─čundan emin olsam da yine de buraya yazay─▒m. Kim bilir hari├žten gelen okuyuculardan belki bir tanesi bilmiyor ise diye..icon_smile.gif

Kaynak metinden fiyatland─▒rma: ─░ng, Fra, Alm, gibi dillerden Arap├ža, T├╝rk├že, Urduca, ├çince, Japonca gibi hedef dildeki kelime c├╝mle yap─▒s─▒n─▒n gere─či olarak ├ževrilmi┼č metindeki kelime say─▒s─▒n─▒n tahmin edilemedi─či durumlar i├žin. ─░ng-Fra, veya Hol,Alm aras─▒ndaki bir ├ževiri a┼č─▒r─▒ fark do─čurmuyor. Ancak metin a─čr─▒la┼čt─▒k├ža T├╝rk├že kelime kaybediyor. Ge├ženlerde yapt─▒─č─▒m─▒z bir i┼čte Hol-T├╝r aras─▒nda kelime say─▒s─▒ fark─▒ %8,5 ile %20 aras─▒ndayd─▒. Bu y├╝zden hedefe g├Âre fiyatland─▒rma yap─▒yorsan─▒z ona g├Âre fiyat belirlemeniz laz─▒m.

Hedef metinden fiyatland─▒rma: ├ľzellikle modern bat─▒ dillerinin kendi aralar─▒ndaki ├ževirilerde temay├╝l s├╝rekli hedeften fiyatland─▒rma y├Ân├╝nde. Ancak aksi de olsa fazla bir fark olu┼čturmuyor san─▒r─▒m.

Sat─▒r say─▒s─▒ ├╝zerinden fiyatland─▒rma: ├ľzellikle Alm ├ževirmenlerinin al─▒┼č─▒k oldu─čunu duydu─čum bu y├Ântem her sat─▒rda 55 karakter oldu─čunu kabul ediyor ve ondan sonra toplam karakter say─▒s─▒n─▒ 55'e b├Âlerek elde edilen rakam─▒ sat─▒r ba┼č─▒na hesap vermi┼č oldu─ču fiyat ile ├žarparak fatura bedelini buluyor.

Standard sayfa ├╝zerinden: Bu da aynen sat─▒rdaki karakter say─▒s─▒ gibi sayfadaki kelime veya karakter say─▒s─▒n─▒ sabitleyip anla┼čarak fiyatland─▒rma yap─▒lan bir y├Ântem. Sayfa "i├žinde 250 kelime olan metin birimi" olarak alg─▒lan─▒yor. Dolay─▒s─▒yla sonunda ├žarpma b├Âlme i┼člemleriyle sonu├ž bulunuyor.

Buna evrak, sertifika, diploma vs ├ževirilerini de ekleyebiliriz. Onlar da bu gruptan de─čerlendiriliyor.

Saat ├╝creti ├╝zerinden: Buna dayal─▒ ├žal─▒┼čmak biraz zor. Bazan hi├ž ummad─▒─č─▒n─▒z bir metin l├╝zumundan fazla zaman alabiliyor. Ayr─▒ca bu fiyatland─▒rma ┼čeklinde i┼č sahibi veya ajans ile sizin aran─▒zda bir g├╝ven olu┼čmu┼č olmas─▒ laz─▒m. Her ne kadar herkesin bir fikri olsa da zaman hesab─▒ tek tarafa yontabiliyor. Bu nedenle ben ├ľzden'in hat─▒rlatt─▒─č─▒ zaman kontrol programlar─▒ndan birini kullan─▒yorum. Kulland─▒─č─▒m program ├ževirmenler i├žin yap─▒lm─▒┼č bir prgram de─čil. ├çal─▒┼čmay─▒ saniye saniye durudurp tekrar devam edebiliyorum. Yani kalk─▒p biraz meyve haz─▒rlay─▒p bir tost yap─▒p yiyecek isem, onun zaman─▒ m├╝┼čteriye i┼člemiyor. Hemen durduruyorum.. ─░┼č bitminde de bu program─▒n yapm─▒┼č oldu─ču hesab─▒n g├Âr├╝n├╝r halinin bir "screen shot" ─▒n─▒ al─▒p onu da faturayla birlikte g├Ânderiyorum. ┼×u ana kadar bir m├╝┼čterim itiraz etmedi. Program biraz eski. Yeni versiyonlar─▒ para ile sat─▒l─▒yor ama bendeki eski versiyon paras─▒z da─č─▒t─▒labilecek olan─▒.

Eser ├╝zerinden: ├ľzellikle kitap veya ansiklopedi ├ževirilerinde bu y├Ântem yayg─▒n.

Eser/Saat ├╝zerinden: Bu konuda bir tecr├╝bem yok. Ancak foruma kat─▒lan arkada┼člardan engin tecr├╝besinden faydalanabilece─čimiz arkada┼člar─▒n varl─▒─č─▒ndan haberdar─▒m. ├ľzellikle film, CS, belgesel gibi birle┼čik meyda ├╝r├╝nlerinin ├ževirilerinde. Eserin ne kadar ├ževiri i├žerid─či yan─▒ s─▒ra toplam kay─▒d─▒n ne kadar oldu─ču da ├Ânemli.

Her ne kadar serbest piyasa diyor isek de benim yapt─▒─č─▒m i┼či 5 kat─▒na veya 25 kat─▒na satt─▒─č─▒ halde, ben asgari ├╝crete denk ├╝cret al─▒yorsam o zaman bir yanl─▒┼čl─▒k var. Bu yanl─▒┼čl─▒k ajans─▒n niyetinde olabilece─či gibi benim fiyatland─▒rmamdan, veya tecr├╝bemde de kaynaklan─▒yor olabilir.

Kimi ├╝lkelerden insanlar l├╝zumundan fazla pazarl─▒k├ž─▒ olabiliyor. Bu aynen baz─▒lar─▒n─▒n di─čer baz─▒lar─▒ndan daha pahal─▒c─▒ olmas─▒ gibi.

Ancak benim kendi tutumum, her iki taraf─▒n menfaatine olmayan bir i┼čbirli─činin do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bu y├╝zden de ona g├Âre fiyat veriyor ona g├Âre pazarl─▒k ediyorum. Daima ilk yapt─▒─č─▒m i┼člerde bir reklam promosyonu olarak ilave bir jest indirimi yapabiliyorum. Ancak bunu eme─čimin s├Âm├╝r├╝ld├╝─č├╝ noktaya getirmiyorum.

B├╝t├╝n bunlar─▒n ├╝zerine ┼čunu da bizzat ya┼čad─▒m. En pazarl─▒k├ž─▒, en ucuzcu olan co─črafyaya bile yatt─▒─č─▒n─▒zda r├╝yada g├Âremiyece─činiz fiyata ├ževiri yapt─▒m. Yine ├Âdeme ihtimali en d├╝┼č├╝k olan, BB notu adeta negatifte olan co─črafyalardaki ajanslardan bazan bir iki ay gecikse de alacaklar─▒m─▒ hep ald─▒m.

B├╝t├╝n bunlardan sonra s├Âyleyece─čim ticaret bir de─čerler fonksiyonu de─čil. ├ľyle g├Âr├╝nse de de─čil. Ticaret bir ili┼čkiler fonksiyonu. De─či┼čilen maddi de─čerler sadece ili┼čkiler fonksiyonunun bir a┼čamada kulland─▒─č─▒ gere├žler. Bu y├╝zden e─čer ├ževirmenler ili┼čkilerini iyi tutarlarsa, hem fiyatland─▒rmada hem de alacak toplamada %95 ba┼čar─▒ elde edeceklerini d├╝┼č├╝nmekteyim.

Geriye kalan %5 nereye gitti derseniz onu da ister istatiksel hata, ister hay─▒r hasenat, isterse de kendinize reklam gideri olarak d├╝┼č├╝nebilirsiniz.

Hadi ┼čimdilik burada kals─▒n. Sizlerin yazacaklar─▒n─▒ da merakla bekliyorum.

Kolay gelsin,

N. Yigit

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Rheindampfschifffahrtsgesellschaftskapit├Ąnsstellvertreter Dec 29, 2005

Peki benim merak etti─čim bir ┼čey var: Bildi─čim kadar─▒yla Almancan─▒n sat─▒r hesab─▒yla fiyatland─▒r─▒lmas─▒n─▒n nedeni, bile┼čik s├Âzc├╝klerin hesab─▒ bozmas─▒. Ayn─▒ durum Hollandaca i├žin ge├žerli de─čil mi? (Ger├ži Hollandacan─▒n, ─░ngilizce etkisiyle giderek yaz─▒mda bir de─či┼čim ge├žirdi─čini okumu┼čtum, ama sonu├žta o da Germenik dil ve bunlar─▒n hepsinde, mesela ─░skandinav dillerinde de zaten yine sat─▒r hesab─▒ yap─▒l─▒yor galiba ayn─▒ nedenle.)

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bile┼čik kelimeler veya Ayr─▒labilir fiiller Dec 29, 2005

Xola wrote:

Peki benim merak etti─čim bir ┼čey var: Bildi─čim kadar─▒yla Almancan─▒n sat─▒r hesab─▒yla fiyatland─▒r─▒lmas─▒n─▒n nedeni, bile┼čik s├Âzc├╝klerin hesab─▒ bozmas─▒. Ayn─▒ durum Hollandaca i├žin ge├žerli de─čil mi? (Ger├ži Hollandacan─▒n, ─░ngilizce etkisiyle giderek yaz─▒mda bir de─či┼čim ge├žirdi─čini okumu┼čtum, ama sonu├žta o da Germenik dil ve bunlar─▒n hepsinde, mesela ─░skandinav dillerinde de zaten yine sat─▒r hesab─▒ yap─▒l─▒yor galiba ayn─▒ nedenle.)

Birle┼čik kelimeler mevzuu benim de ilgimi ├žekiyor asl─▒nda. Bu y├╝zden ─░ngilizcesi ve Hollandacas─▒ elimde olan d├Âk├╝manlar─▒ kar┼č─▒la┼čt─▒raca─č─▒m. Sizlerin de elinde bu t├╝r dosyalar var ise kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒p, T├╝rk├že ile durumlar─▒n─▒ ve pozisyonlar─▒n─▒ anlamam─▒zda yard─▒mc─▒ olursan─▒z m├╝kemmel olur.

Germanik diller ile ilgili bir durum da isim veya s─▒fatlar─▒n say─▒s─▒ kadar da -de, het, die, dat, das, her gibi "article" lar─▒n olu┼ču. Veya "beschikbare werkworden" yani ayr─▒labilir fiillerin bulunu┼ču da hesaba kat─▒lmal─▒. ├ľzellikle Hollandaca'da as─▒l fiil olarak kullan─▒l─▒yorlarsa (edilgen olarak fragmentlerde kullan─▒lanlar hari├ž) fiillerin b├╝y├╝k bir k─▒sm─▒ bir par├žas─▒n─▒ c├╝mlenin ortas─▒na bir par├žas─▒n─▒ ├Âznenin yan─▒na, veyahutta bir par├žas─▒n─▒ ├Âznenin yan─▒na bir par├žas─▒na─▒ da t├╝mcenin sonuna atabiliyor?

Bundan ba┼čka bir de Baz─▒ "eylem"ler zaman veya mekan veya di─čer unsurlarla ifade ediliyor. Mesela: nerede "waar" sorular─▒nda bu "waar" yaln─▒z de─čil c├╝mlede bir de "in, op, onder, van, aan, mee, met, bij, etc..." var. Ba─čla├ž olark kullan─▒ld─▒─č─▒ durumlarda da ya "waarin" bir arada ya da ayr─▒lm─▒┼č olarak kullan─▒labiliyor. Buna benzer hem ba─čla├ž hem de soru kelimesi olarak kullan─▒labilen o kadar ├žok kelime var ki, benim Hollandacay─▒ geli┼čtiremeyi┼čimin sebebi de buicon_smile.gif Yoksa ─░ngilizce'den sonra fevkalade kolay oluyor...

Sonu├žta birle┼čik kelimeden kaybetti─čini, cinsiyet veya tekil ├žo─čul "article"lar─▒ndan kazan─▒yor. Almanca i├žin de durumunun ├žok uzun metinler i├žin de─či┼čmeyece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum veya almanca bilmedi─čime g├Âre, en az─▒ndan de─či┼čmeme ihtimalinin varl─▒─č─▒n─▒ kabul ediyorum.

Ayr─▒ca Almanca, Frans─▒ca, ─░spanyolca, ─░ngilizce aras─▒nda otomasyon da m├╝mk├╝n. Yani ├ževirmen kendini iyi donatm─▒┼č ise, ├Ânce otomasyon ile yapt─▒─č─▒ ├ževiriyi sonra kendisi edit ederek i┼čini kolayla┼čt─▒rabilir. Ben SYSTRANSOFT ile birka├ž metin ├╝zerinde denedim. ├çok iyi bir ┼čey ├ž─▒kmasa da okundu─čunda anla┼č─▒lacak kadar bir yaz─▒ ├ž─▒kabiliyor. Dolay─▒s─▒yla bu diller aras─▒ndaki ├ževiriler bizim dilimiz gibi otomasyonun m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒ ya da ├žooook s─▒n─▒rl─▒ ├Âl├ž├╝de m├╝mk├╝n oldu─ču dillerde fazla da referans olaca─ča benzemiyor. Bilmem yan─▒l─▒yor muyum?

Nizam

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Evet! Dec 30, 2005

Ayr─▒ca Almanca, Frans─▒ca, ─░spanyolca, ─░ngilizce aras─▒nda otomasyon da m├╝mk├╝n. Yani ├ževirmen kendini iyi donatm─▒┼č ise, ├Ânce otomasyon ile yapt─▒─č─▒ ├ževiriyi sonra kendisi edit ederek i┼čini kolayla┼čt─▒rabilir. Ben SYSTRANSOFT ile birka├ž metin ├╝zerinde denedim. ├çok iyi bir ┼čey ├ž─▒kmasa da okundu─čunda anla┼č─▒lacak kadar bir yaz─▒ ├ž─▒kabiliyor. Dolay─▒s─▒yla bu diller aras─▒ndaki ├ževiriler bizim dilimiz gibi otomasyonun m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒ ya da ├žooook s─▒n─▒rl─▒ ├Âl├ž├╝de m├╝mk├╝n oldu─ču dillerde fazla da referans olaca─ča benzemiyor. Bilmem yan─▒l─▒yor muyum?

Yani yan─▒l─▒yorsunicon_biggrin.gif Ben otomasyon, ayr─▒ca bir dilin ├Â─črenilmesinin fevkalade kolay olabilmesi gibi tezlere biraz alerji duyuyorum, kusura bakmazsan. Otomasyon T├╝rk├žede m├╝mk├╝n de─čil diye bir ┼čey de yok; hangi diller piyasada yayg─▒nsa o dillerle u─čra┼č─▒yorlar, yar─▒n herkes bir nedenle T├╝rk├že ├Â─črenecek olsa, T├╝rk├žeyi de MT programlar─▒nda g├Âr├╝r├╝z, ama o da di─čerleri kadar olur ancak. ├çeviriyi programla yap─▒p sonra redaksiyonla i┼čin kolayla┼čaca─č─▒n─▒ da d├╝┼č├╝nm├╝yorum, tersine astar─▒ y├╝z├╝nden pahal─▒ya gelir. ├çeviri sadece anlam─▒ aktarmak olsa zaten bizim burada i┼čimiz ne? Mesela en mekanik ├ževiri i┼či gibi g├Âr├╝nen yaz─▒l─▒m ├ževirisinde bile elinizde anlamdan ba┼čka hi├žbir ┼čey yoksa, eliniz kolunuz ba─čl─▒ kalakal─▒rs─▒n─▒z. Kald─▒ ki daha anlam aktarma meselesi bile ├ž├Âz├╝lebilmi┼č de─čil MT programlar─▒nda.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Yaz─▒l─▒m'da MT Dec 31, 2005

Xola wrote:

...Mesela en mekanik ├ževiri i┼či gibi g├Âr├╝nen yaz─▒l─▒m ├ževirisinde bile elinizde anlamdan ba┼čka hi├žbir ┼čey yoksa, eliniz kolunuz ba─čl─▒ kalakal─▒rs─▒n─▒z...

Konu d─▒┼č─▒ ama bu c├╝mlenin ard─▒ndan bir an─▒m akl─▒ma geldi. Eski ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čirketin ERP programlar─▒n─▒n terc├╝melerinde 3 sene kadar ├Ânce otomasyona a─č─▒rl─▒k verilmesi karar─▒ al─▒nm─▒┼čt─▒. ─░rlanda'daki merkez de s─▒k kullan─▒lan kelimeleri yeni ├ževirilere otomatik olarak uygulayacak ve b├Âylece genelde tek kelimeden olu┼čan sat─▒rlarda ├Ânemli bir maliyet tasarrufu yapacakt─▒. Bu kelimelerin aras─▒na birka├ž tane birden fazla anlam─▒ olan kelimeyi de koymu┼člar. Hi├ž unutamad─▒─č─▒m kelime "Receipt" idi. Programlarda 3 farkl─▒ anlama geliyordu. 1. Al─▒nan ├Âdeme, 2. Makbuz, 3. Teslim alma.. Hepsini 'Teslim alma' olarak ├ževirmi┼člerdi. Yakla┼č─▒k 60 ya da 70 bin kelimeydi.. ─░ki ay m─▒ ne u─čra┼čm─▒┼čt─▒k d├╝zeltmek i├žin...

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Acil" i┼čler Jan 12, 2006

Merhabalar,

Acil bitirilmesi gerekiyor diye gelen i┼čler i├žin farkl─▒ fiyat uygulanmas─▒n─▒ nas─▒l de─čerlendiriyorsunuz? Bu istekle gelen birinin sizin s├╝rekli m├╝┼čteriniz olmas─▒ bir anlam ifade ediyor mu?

Siz ce bir fark uygulanacak ise normal fiyata oranla y├╝zde ka├ž bir fark uygulanmal─▒?

Bir i┼čin acil i┼č uygulamas─▒na girmesi i├žin k├╝├ž├╝k veya b├╝y├╝k olmas─▒ ├Ânemli mi?

Bu defa hep sorulu bir mesaj oldu. Ben kendi g├Âr├╝┼člerimi bilahaere yazaca─č─▒m. Hele ├Ânce ┼ču pen├že-i grib'den kendimi kurtaray─▒m.

Sa─čl─▒cakla

N. Yi─čit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Çeviride Fiyatlandırma - Nelere dikkat edilmeli?

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search