Çeviride Fiyatlandırma - Nelere dikkat edilmeli?
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 13:35
Dutch to Turkish
+ ...
Dec 28, 2005

Merhabalar,

Zaman zaman nas─▒l bir fiyat politikas─▒ izlenmesi gerekti─či nelere dikkat edilmesi gerekti─či sorusu san─▒r─▒m hepinizin akl─▒na gelir. Bu ba┼čl─▒kta amac─▒m az veya ├žok, A rakam─▒ veya B rakam─▒ ├╝zerinde saplan─▒p kalmak de─čil.
Fiyat belirlemede nelere dikkat edilmeli? Bu i┼čin incelikleri neler? Siz X birim fiyat─▒na yaparken ayn─▒ i┼či ajans─▒n 5X ten faturalanad─▒rmas─▒ durumu veya siz 5X fiyatland─▒r─▒rken ajans─▒n 4.7x ile ├žal─▒┼čmak zorunda kalmas─▒ gibi konular─▒ tart─▒┼čal─▒m istiyorum.

Hepimiz biliyoruz ki, insan─▒n g├╝ndelik hayatta ba┼č─▒na gelmedik kalmayabiliyor. Her zaman pazarl─▒k etme imkan─▒ olmayabiliyor. Yeni d├╝nya d├╝zeninin ekonomik cenderesine d├╝┼č├╝nce insan fiyat konu┼čma mevzuu bile olmayabiliyor. Az veya ├žok, zor veya kolay, bir kazanc─▒n varl─▒─č─▒ ve gereklili─či s├Âzkonusu....

Neyse san─▒r─▒m amac─▒m yar─▒m yamalak da ola belli oldu. Bu hem farkl─▒ i┼č t├╝rlerinde nas─▒l fiyat teklifi vermemizde, hem eme─čimizin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ almaya ├žal─▒┼čmada bize yol yordam ├Â─čretmede, hem de bu i┼če yeni ba┼člamakta oldu─čunu ( ne demekse art─▒k.. Yeni ├žal─▒┼čmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒z her m├╝┼čteri i├žin i┼činizi veya eme─činizi satmay─▒ becerebilmek veya g├╝venilirli─činizi kabul ettirebilmek veya ispat edebilmek bak─▒m─▒ndan yenisi ile eskisi aras─▒nda ne kadar fark var s├Âylemek g├╝├ž ama hadi neyse...) belirtenlere yard─▒mc─▒ olabilir.

┼×imdilik konuya giremedi isem de sizlerin mesajlar─▒ndan sonra on da olur...

Hadi kal─▒n sa─čl─▒cakla

N. Yigit

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Giri┼č Dec 28, 2005

Konuya ani ve g├╝zel ┼čekilde girdiniz Nizametti Bey.
Ger├ži bu konu farkl─▒ forumlarda tart─▒┼č─▒lageldi. Ama elbette herkesin ekleyecek ┼čeyleri olacakt─▒r.
Ben fiyat politikas─▒n─▒n belirlenmesinde ├ževirmenin becerisi ve h─▒z─▒ kadar organizasyon yeteneklerinin de rol oynad─▒─č─▒na inan─▒yorum. Riske girmek/girmemek, i┼či do─čru yapmak, deadline hassasiyeti, m├╝┼čteri ile insani ili┼čkiler kurmak, bulgur-pirin├ž ilintisine ├Âzen g├Âstermek, daha ileri a┼čamalarda outsourcing ve teknolojik yap─▒lanma ├╝zerinde durman─▒n ├Ânemli oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 12:35
Member
English to Turkish
+ ...
Fiyatland─▒rma Dec 29, 2005

Nizam merhaba,

Fiyatland─▒rma ile rakam─▒ m─▒ kastediyorsun daha ├žok, yoksa hangi birim ├╝zerinden fiyat uygulanaca─č─▒n─▒ m─▒, tam anlamad─▒m. Ama ben genel olarak anlad─▒─č─▒m kadar─▒n─▒ yazmaya ├žal─▒┼čay─▒m, sen eksik veya yanl─▒┼č anlad─▒─č─▒m k─▒s─▒mlar─▒ d├╝zeltirsin.

Bir├žok kritere g├Âre bir├žok farkl─▒ fiyatland─▒rma y├Ântemi var ve ister istemez herkes kendi al─▒┼č─▒k oldu─ču y├Ântemi yazacak. ─░ngilizce-T├╝rk├že ├žifti ve do─črultusunda, yabanc─▒ ├ževiri b├╝rolar─▒yla, kaynak kelime saymak imk├óns─▒z olmad─▒─č─▒ s├╝rece kaynak kelime ├╝zerinden fiyatland─▒rma yayg─▒n. Bu bana en uygunu olarak da g├Âr├╝n├╝yor, ne al─▒p ne verece─čini ├Ânceden biliyorsun ├ž├╝nk├╝. Yaln─▒z do─črultu tersine d├Ân├╝nce dikkatli olmak laz─▒m, hacim ├žok de─či┼čebiliyor. Bir genel taban fiyata karar verebilmek benim ┼čahsen epey vaktimi ald─▒. Baz─▒ ├ževiri b├╝rolar─▒ web sitelerinde fiyat yay─▒nl─▒yorlar, bunlara bir g├Âz atmakta fayda var. Belli bir taban belirledikten sonra da i┼č ├žetrefillendik├že, ayr─▒ca istenen teslimat s├╝resine, kendi tecr├╝bene ve akl─▒ma gelmiyor olabilecek ba┼čka fakt├Ârlere g├Âre bir fiyat saptamaya ├žal─▒┼čacaks─▒n. Bir de, kim ne derse desin, ├ževiriyi verenin bulundu─ču ├╝lke tabii ki belirleyici oluyor. Hollanda'ya uygulad─▒─č─▒n fiyat─▒ ─░srail'e uygulayamazs─▒n. B├╝t├╝n bu fakt├Ârleri hesaba katarak tutturabildi─čine satacaks─▒n i┼čte karde┼čimicon_biggrin.gif

┼×aka bir yana, m├╝┼čterinin, benden ald─▒─č─▒n─▒n ├╝zerine ne koyaca─č─▒ beni ilgilendirmiyor, sonu├žta piyasa ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ belli. Herkesin 5'e satt─▒─č─▒n─▒ o zaten 25'e satamaz. Sat─▒yorsa da derhal o m├╝┼čteriyle ileti┼čimi derinle┼čtirerek bunun s─▒rr─▒n─▒ ├Â─črenmeye ├žal─▒┼čmak laz─▒micon_smile.gif Benim as─▒l huzursuz oldu─čum i┼čler saat baz─▒nda fiyatland─▒r─▒lanlar, yani redaksiyon falan. ┼×imdi -muhtemelen yine herkesten ├žok daha ge├ž olarak- ├Â─črendim ki ├žal─▒┼čma saatini ├Âl├žen programlar varm─▒┼č. Bug├╝nlerde b├Âyle bir saat hesapl─▒ i┼č yapmam gerekiyor, herhalde en az─▒ndan ├╝cretsiz denemeleri vard─▒r, bir tane y├╝kleyip kullanaca─č─▒m. Bakal─▒m i┼če yar─▒yorsa bu programlardan kullan─▒labilir. Burada yazar─▒m yine denedikten sonra.

Kolay gelsin diyorumicon_smile.gif
├ľzden

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
De─čerler fonksiyonu vs ili┼čkiler fonksiyonu Dec 29, 2005

Xola wrote:

Nizam merhaba,

Fiyatland─▒rma ile rakam─▒ m─▒ kastediyorsun daha ├žok, yoksa hangi birim ├╝zerinden fiyat uygulanaca─č─▒n─▒ m─▒, tam anlamad─▒m. Ama ben genel olarak anlad─▒─č─▒m kadar─▒n─▒ yazmaya ├žal─▒┼čay─▒m, sen eksik veya yanl─▒┼č anlad─▒─č─▒m k─▒s─▒mlar─▒ d├╝zeltirsin.

Kolay gelsin diyorumicon_smile.gif
├ľzden

Acele d├╝┼č├╝nmenin netayici i┼čte.. Hay─▒r fiyatland─▒rmadan kast─▒m ├╝├ž sent be┼č sent tart─▒┼čmas─▒ ba┼člatmak de─čil.
Senin de de─čindi─čin gibi farkl─▒ fiyatland─▒rmalar var. Biliniyor oldu─čundan emin olsam da yine de buraya yazay─▒m. Kim bilir hari├žten gelen okuyuculardan belki bir tanesi bilmiyor ise diye..icon_smile.gif

Kaynak metinden fiyatland─▒rma: ─░ng, Fra, Alm, gibi dillerden Arap├ža, T├╝rk├že, Urduca, ├çince, Japonca gibi hedef dildeki kelime c├╝mle yap─▒s─▒n─▒n gere─či olarak ├ževrilmi┼č metindeki kelime say─▒s─▒n─▒n tahmin edilemedi─či durumlar i├žin. ─░ng-Fra, veya Hol,Alm aras─▒ndaki bir ├ževiri a┼č─▒r─▒ fark do─čurmuyor. Ancak metin a─čr─▒la┼čt─▒k├ža T├╝rk├že kelime kaybediyor. Ge├ženlerde yapt─▒─č─▒m─▒z bir i┼čte Hol-T├╝r aras─▒nda kelime say─▒s─▒ fark─▒ %8,5 ile %20 aras─▒ndayd─▒. Bu y├╝zden hedefe g├Âre fiyatland─▒rma yap─▒yorsan─▒z ona g├Âre fiyat belirlemeniz laz─▒m.

Hedef metinden fiyatland─▒rma: ├ľzellikle modern bat─▒ dillerinin kendi aralar─▒ndaki ├ževirilerde temay├╝l s├╝rekli hedeften fiyatland─▒rma y├Ân├╝nde. Ancak aksi de olsa fazla bir fark olu┼čturmuyor san─▒r─▒m.

Sat─▒r say─▒s─▒ ├╝zerinden fiyatland─▒rma: ├ľzellikle Alm ├ževirmenlerinin al─▒┼č─▒k oldu─čunu duydu─čum bu y├Ântem her sat─▒rda 55 karakter oldu─čunu kabul ediyor ve ondan sonra toplam karakter say─▒s─▒n─▒ 55'e b├Âlerek elde edilen rakam─▒ sat─▒r ba┼č─▒na hesap vermi┼č oldu─ču fiyat ile ├žarparak fatura bedelini buluyor.

Standard sayfa ├╝zerinden: Bu da aynen sat─▒rdaki karakter say─▒s─▒ gibi sayfadaki kelime veya karakter say─▒s─▒n─▒ sabitleyip anla┼čarak fiyatland─▒rma yap─▒lan bir y├Ântem. Sayfa "i├žinde 250 kelime olan metin birimi" olarak alg─▒lan─▒yor. Dolay─▒s─▒yla sonunda ├žarpma b├Âlme i┼člemleriyle sonu├ž bulunuyor.

Buna evrak, sertifika, diploma vs ├ževirilerini de ekleyebiliriz. Onlar da bu gruptan de─čerlendiriliyor.

Saat ├╝creti ├╝zerinden: Buna dayal─▒ ├žal─▒┼čmak biraz zor. Bazan hi├ž ummad─▒─č─▒n─▒z bir metin l├╝zumundan fazla zaman alabiliyor. Ayr─▒ca bu fiyatland─▒rma ┼čeklinde i┼č sahibi veya ajans ile sizin aran─▒zda bir g├╝ven olu┼čmu┼č olmas─▒ laz─▒m. Her ne kadar herkesin bir fikri olsa da zaman hesab─▒ tek tarafa yontabiliyor. Bu nedenle ben ├ľzden'in hat─▒rlatt─▒─č─▒ zaman kontrol programlar─▒ndan birini kullan─▒yorum. Kulland─▒─č─▒m program ├ževirmenler i├žin yap─▒lm─▒┼č bir prgram de─čil. ├çal─▒┼čmay─▒ saniye saniye durudurp tekrar devam edebiliyorum. Yani kalk─▒p biraz meyve haz─▒rlay─▒p bir tost yap─▒p yiyecek isem, onun zaman─▒ m├╝┼čteriye i┼člemiyor. Hemen durduruyorum.. ─░┼č bitminde de bu program─▒n yapm─▒┼č oldu─ču hesab─▒n g├Âr├╝n├╝r halinin bir "screen shot" ─▒n─▒ al─▒p onu da faturayla birlikte g├Ânderiyorum. ┼×u ana kadar bir m├╝┼čterim itiraz etmedi. Program biraz eski. Yeni versiyonlar─▒ para ile sat─▒l─▒yor ama bendeki eski versiyon paras─▒z da─č─▒t─▒labilecek olan─▒.

Eser ├╝zerinden: ├ľzellikle kitap veya ansiklopedi ├ževirilerinde bu y├Ântem yayg─▒n.

Eser/Saat ├╝zerinden: Bu konuda bir tecr├╝bem yok. Ancak foruma kat─▒lan arkada┼člardan engin tecr├╝besinden faydalanabilece─čimiz arkada┼člar─▒n varl─▒─č─▒ndan haberdar─▒m. ├ľzellikle film, CS, belgesel gibi birle┼čik meyda ├╝r├╝nlerinin ├ževirilerinde. Eserin ne kadar ├ževiri i├žerid─či yan─▒ s─▒ra toplam kay─▒d─▒n ne kadar oldu─ču da ├Ânemli.

Her ne kadar serbest piyasa diyor isek de benim yapt─▒─č─▒m i┼či 5 kat─▒na veya 25 kat─▒na satt─▒─č─▒ halde, ben asgari ├╝crete denk ├╝cret al─▒yorsam o zaman bir yanl─▒┼čl─▒k var. Bu yanl─▒┼čl─▒k ajans─▒n niyetinde olabilece─či gibi benim fiyatland─▒rmamdan, veya tecr├╝bemde de kaynaklan─▒yor olabilir.

Kimi ├╝lkelerden insanlar l├╝zumundan fazla pazarl─▒k├ž─▒ olabiliyor. Bu aynen baz─▒lar─▒n─▒n di─čer baz─▒lar─▒ndan daha pahal─▒c─▒ olmas─▒ gibi.

Ancak benim kendi tutumum, her iki taraf─▒n menfaatine olmayan bir i┼čbirli─činin do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bu y├╝zden de ona g├Âre fiyat veriyor ona g├Âre pazarl─▒k ediyorum. Daima ilk yapt─▒─č─▒m i┼člerde bir reklam promosyonu olarak ilave bir jest indirimi yapabiliyorum. Ancak bunu eme─čimin s├Âm├╝r├╝ld├╝─č├╝ noktaya getirmiyorum.

B├╝t├╝n bunlar─▒n ├╝zerine ┼čunu da bizzat ya┼čad─▒m. En pazarl─▒k├ž─▒, en ucuzcu olan co─črafyaya bile yatt─▒─č─▒n─▒zda r├╝yada g├Âremiyece─činiz fiyata ├ževiri yapt─▒m. Yine ├Âdeme ihtimali en d├╝┼č├╝k olan, BB notu adeta negatifte olan co─črafyalardaki ajanslardan bazan bir iki ay gecikse de alacaklar─▒m─▒ hep ald─▒m.

B├╝t├╝n bunlardan sonra s├Âyleyece─čim ticaret bir de─čerler fonksiyonu de─čil. ├ľyle g├Âr├╝nse de de─čil. Ticaret bir ili┼čkiler fonksiyonu. De─či┼čilen maddi de─čerler sadece ili┼čkiler fonksiyonunun bir a┼čamada kulland─▒─č─▒ gere├žler. Bu y├╝zden e─čer ├ževirmenler ili┼čkilerini iyi tutarlarsa, hem fiyatland─▒rmada hem de alacak toplamada %95 ba┼čar─▒ elde edeceklerini d├╝┼č├╝nmekteyim.

Geriye kalan %5 nereye gitti derseniz onu da ister istatiksel hata, ister hay─▒r hasenat, isterse de kendinize reklam gideri olarak d├╝┼č├╝nebilirsiniz.

Hadi ┼čimdilik burada kals─▒n. Sizlerin yazacaklar─▒n─▒ da merakla bekliyorum.

Kolay gelsin,

N. Yigit

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Rheindampfschifffahrtsgesellschaftskapit├Ąnsstellvertreter Dec 29, 2005

Peki benim merak etti─čim bir ┼čey var: Bildi─čim kadar─▒yla Almancan─▒n sat─▒r hesab─▒yla fiyatland─▒r─▒lmas─▒n─▒n nedeni, bile┼čik s├Âzc├╝klerin hesab─▒ bozmas─▒. Ayn─▒ durum Hollandaca i├žin ge├žerli de─čil mi? (Ger├ži Hollandacan─▒n, ─░ngilizce etkisiyle giderek yaz─▒mda bir de─či┼čim ge├žirdi─čini okumu┼čtum, ama sonu├žta o da Germenik dil ve bunlar─▒n hepsinde, mesela ─░skandinav dillerinde de zaten yine sat─▒r hesab─▒ yap─▒l─▒yor galiba ayn─▒ nedenle.)

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bile┼čik kelimeler veya Ayr─▒labilir fiiller Dec 29, 2005

Xola wrote:

Peki benim merak etti─čim bir ┼čey var: Bildi─čim kadar─▒yla Almancan─▒n sat─▒r hesab─▒yla fiyatland─▒r─▒lmas─▒n─▒n nedeni, bile┼čik s├Âzc├╝klerin hesab─▒ bozmas─▒. Ayn─▒ durum Hollandaca i├žin ge├žerli de─čil mi? (Ger├ži Hollandacan─▒n, ─░ngilizce etkisiyle giderek yaz─▒mda bir de─či┼čim ge├žirdi─čini okumu┼čtum, ama sonu├žta o da Germenik dil ve bunlar─▒n hepsinde, mesela ─░skandinav dillerinde de zaten yine sat─▒r hesab─▒ yap─▒l─▒yor galiba ayn─▒ nedenle.)

Birle┼čik kelimeler mevzuu benim de ilgimi ├žekiyor asl─▒nda. Bu y├╝zden ─░ngilizcesi ve Hollandacas─▒ elimde olan d├Âk├╝manlar─▒ kar┼č─▒la┼čt─▒raca─č─▒m. Sizlerin de elinde bu t├╝r dosyalar var ise kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒p, T├╝rk├že ile durumlar─▒n─▒ ve pozisyonlar─▒n─▒ anlamam─▒zda yard─▒mc─▒ olursan─▒z m├╝kemmel olur.

Germanik diller ile ilgili bir durum da isim veya s─▒fatlar─▒n say─▒s─▒ kadar da -de, het, die, dat, das, her gibi "article" lar─▒n olu┼ču. Veya "beschikbare werkworden" yani ayr─▒labilir fiillerin bulunu┼ču da hesaba kat─▒lmal─▒. ├ľzellikle Hollandaca'da as─▒l fiil olarak kullan─▒l─▒yorlarsa (edilgen olarak fragmentlerde kullan─▒lanlar hari├ž) fiillerin b├╝y├╝k bir k─▒sm─▒ bir par├žas─▒n─▒ c├╝mlenin ortas─▒na bir par├žas─▒n─▒ ├Âznenin yan─▒na, veyahutta bir par├žas─▒n─▒ ├Âznenin yan─▒na bir par├žas─▒na─▒ da t├╝mcenin sonuna atabiliyor?

Bundan ba┼čka bir de Baz─▒ "eylem"ler zaman veya mekan veya di─čer unsurlarla ifade ediliyor. Mesela: nerede "waar" sorular─▒nda bu "waar" yaln─▒z de─čil c├╝mlede bir de "in, op, onder, van, aan, mee, met, bij, etc..." var. Ba─čla├ž olark kullan─▒ld─▒─č─▒ durumlarda da ya "waarin" bir arada ya da ayr─▒lm─▒┼č olarak kullan─▒labiliyor. Buna benzer hem ba─čla├ž hem de soru kelimesi olarak kullan─▒labilen o kadar ├žok kelime var ki, benim Hollandacay─▒ geli┼čtiremeyi┼čimin sebebi de buicon_smile.gif Yoksa ─░ngilizce'den sonra fevkalade kolay oluyor...

Sonu├žta birle┼čik kelimeden kaybetti─čini, cinsiyet veya tekil ├žo─čul "article"lar─▒ndan kazan─▒yor. Almanca i├žin de durumunun ├žok uzun metinler i├žin de─či┼čmeyece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum veya almanca bilmedi─čime g├Âre, en az─▒ndan de─či┼čmeme ihtimalinin varl─▒─č─▒n─▒ kabul ediyorum.

Ayr─▒ca Almanca, Frans─▒ca, ─░spanyolca, ─░ngilizce aras─▒nda otomasyon da m├╝mk├╝n. Yani ├ževirmen kendini iyi donatm─▒┼č ise, ├Ânce otomasyon ile yapt─▒─č─▒ ├ževiriyi sonra kendisi edit ederek i┼čini kolayla┼čt─▒rabilir. Ben SYSTRANSOFT ile birka├ž metin ├╝zerinde denedim. ├çok iyi bir ┼čey ├ž─▒kmasa da okundu─čunda anla┼č─▒lacak kadar bir yaz─▒ ├ž─▒kabiliyor. Dolay─▒s─▒yla bu diller aras─▒ndaki ├ževiriler bizim dilimiz gibi otomasyonun m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒ ya da ├žooook s─▒n─▒rl─▒ ├Âl├ž├╝de m├╝mk├╝n oldu─ču dillerde fazla da referans olaca─ča benzemiyor. Bilmem yan─▒l─▒yor muyum?

Nizam

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Evet! Dec 30, 2005

Ayr─▒ca Almanca, Frans─▒ca, ─░spanyolca, ─░ngilizce aras─▒nda otomasyon da m├╝mk├╝n. Yani ├ževirmen kendini iyi donatm─▒┼č ise, ├Ânce otomasyon ile yapt─▒─č─▒ ├ževiriyi sonra kendisi edit ederek i┼čini kolayla┼čt─▒rabilir. Ben SYSTRANSOFT ile birka├ž metin ├╝zerinde denedim. ├çok iyi bir ┼čey ├ž─▒kmasa da okundu─čunda anla┼č─▒lacak kadar bir yaz─▒ ├ž─▒kabiliyor. Dolay─▒s─▒yla bu diller aras─▒ndaki ├ževiriler bizim dilimiz gibi otomasyonun m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒ ya da ├žooook s─▒n─▒rl─▒ ├Âl├ž├╝de m├╝mk├╝n oldu─ču dillerde fazla da referans olaca─ča benzemiyor. Bilmem yan─▒l─▒yor muyum?

Yani yan─▒l─▒yorsunicon_biggrin.gif Ben otomasyon, ayr─▒ca bir dilin ├Â─črenilmesinin fevkalade kolay olabilmesi gibi tezlere biraz alerji duyuyorum, kusura bakmazsan. Otomasyon T├╝rk├žede m├╝mk├╝n de─čil diye bir ┼čey de yok; hangi diller piyasada yayg─▒nsa o dillerle u─čra┼č─▒yorlar, yar─▒n herkes bir nedenle T├╝rk├že ├Â─črenecek olsa, T├╝rk├žeyi de MT programlar─▒nda g├Âr├╝r├╝z, ama o da di─čerleri kadar olur ancak. ├çeviriyi programla yap─▒p sonra redaksiyonla i┼čin kolayla┼čaca─č─▒n─▒ da d├╝┼č├╝nm├╝yorum, tersine astar─▒ y├╝z├╝nden pahal─▒ya gelir. ├çeviri sadece anlam─▒ aktarmak olsa zaten bizim burada i┼čimiz ne? Mesela en mekanik ├ževiri i┼či gibi g├Âr├╝nen yaz─▒l─▒m ├ževirisinde bile elinizde anlamdan ba┼čka hi├žbir ┼čey yoksa, eliniz kolunuz ba─čl─▒ kalakal─▒rs─▒n─▒z. Kald─▒ ki daha anlam aktarma meselesi bile ├ž├Âz├╝lebilmi┼č de─čil MT programlar─▒nda.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Yaz─▒l─▒m'da MT Dec 31, 2005

Xola wrote:

...Mesela en mekanik ├ževiri i┼či gibi g├Âr├╝nen yaz─▒l─▒m ├ževirisinde bile elinizde anlamdan ba┼čka hi├žbir ┼čey yoksa, eliniz kolunuz ba─čl─▒ kalakal─▒rs─▒n─▒z...

Konu d─▒┼č─▒ ama bu c├╝mlenin ard─▒ndan bir an─▒m akl─▒ma geldi. Eski ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čirketin ERP programlar─▒n─▒n terc├╝melerinde 3 sene kadar ├Ânce otomasyona a─č─▒rl─▒k verilmesi karar─▒ al─▒nm─▒┼čt─▒. ─░rlanda'daki merkez de s─▒k kullan─▒lan kelimeleri yeni ├ževirilere otomatik olarak uygulayacak ve b├Âylece genelde tek kelimeden olu┼čan sat─▒rlarda ├Ânemli bir maliyet tasarrufu yapacakt─▒. Bu kelimelerin aras─▒na birka├ž tane birden fazla anlam─▒ olan kelimeyi de koymu┼člar. Hi├ž unutamad─▒─č─▒m kelime "Receipt" idi. Programlarda 3 farkl─▒ anlama geliyordu. 1. Al─▒nan ├Âdeme, 2. Makbuz, 3. Teslim alma.. Hepsini 'Teslim alma' olarak ├ževirmi┼člerdi. Yakla┼č─▒k 60 ya da 70 bin kelimeydi.. ─░ki ay m─▒ ne u─čra┼čm─▒┼čt─▒k d├╝zeltmek i├žin...

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Acil" i┼čler Jan 12, 2006

Merhabalar,

Acil bitirilmesi gerekiyor diye gelen i┼čler i├žin farkl─▒ fiyat uygulanmas─▒n─▒ nas─▒l de─čerlendiriyorsunuz? Bu istekle gelen birinin sizin s├╝rekli m├╝┼čteriniz olmas─▒ bir anlam ifade ediyor mu?

Siz ce bir fark uygulanacak ise normal fiyata oranla y├╝zde ka├ž bir fark uygulanmal─▒?

Bir i┼čin acil i┼č uygulamas─▒na girmesi i├žin k├╝├ž├╝k veya b├╝y├╝k olmas─▒ ├Ânemli mi?

Bu defa hep sorulu bir mesaj oldu. Ben kendi g├Âr├╝┼člerimi bilahaere yazaca─č─▒m. Hele ├Ânce ┼ču pen├že-i grib'den kendimi kurtaray─▒m.

Sa─čl─▒cakla

N. Yi─čit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Çeviride Fiyatlandırma - Nelere dikkat edilmeli?

Advanced search

BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search