Forumu geli┼čtirmede g├╝zel yaz─▒
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:18
Dutch to Turkish
+ ...
Dec 28, 2005

Merhabalar arkada┼člar,

├ľnce acaba bu konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒ alan d─▒┼č─▒ m─▒ i┼čaretlesem diye geldi i├žimden. Ancak sonra yazd─▒─č─▒m─▒z─▒n kalitesine g├Âre fiyat belirliyoruz ├žo─ču zaman. Ya da yazd─▒─č─▒m─▒z─▒n kalitesine g├Âre ┼čirketler daimi m├╝┼čterimiz oluyor, bir tek n├╝fus k├╝t├╝─č├╝ne ge├žirmedi─čimiz kal─▒yor baz─▒ muhatablar─▒m─▒z─▒. G├╝ven duygusu zor bir ┼čey. Kazanmak i├žin eminim hepimiz saatlerini hatta fazladan bir ka├ž g├╝n├╝n├╝ harcar. Yeter ki iyi ├žal─▒┼čan ve iyi ├Âdeyen bir m├╝┼čterinin g├╝venini ve i┼čini kazanal─▒m.

Gel g├Âr ki forumda yaz─▒lanlara bakt─▒─č─▒m─▒z zaman fazla da itinal─▒ de─čiliz. Hemen her daim ben de tembelim. Arkamdan atl─▒ gelirmi┼č├žesine yaz─▒yor ve hemen g├Ânderiyorum. Heceleme hatalar─▒, c├╝mle hatalar─▒, tekrarlar, d├╝┼č├╝ncede bulan─▒kl─▒k veya yaz─▒lanlarda belirsizlikler bu yolla ├╝retiliyor. Ama biz kendimizi ifade ederken, prof├Âsy├Ânel ├ževirmen diye ifade ediyoruz. O da ne ise.. Ben konuyu daha da dalland─▒r─▒p budakland─▒rmadan hem bir konu ba┼čl─▒─č─▒ daha a├žay─▒m, hem de a├žt─▒─č─▒m bu konu ba┼čl─▒─č─▒ ile ba┼čta ┼čahs─▒m olmak ├╝zere herkesi forumda daha itinal─▒ yazmaya davet edeyim istedim.

Hen├╝z bir y─▒l olmad─▒ aktif olarak buralar─▒ okumaya ba┼člayal─▒ ama, bu k─▒sa s├╝rede geriye bakt─▒─č─▒mda bu davete halihaz─▒rda icabet etmi┼č arkada┼člar hayli fazla. Dolay─▒s─▒yla s├Âz├╝n ├Âz├╝ ├Ânce bana sonra d─▒┼čar─▒ya bak─▒yor.

Mesajlar─▒m─▒za dikkat edelim derken bu dikkati b├╝t├╝n anlamlar─▒yla alabilece─činiz gibi ben ├Âncelikle ┼čekline, ve diline diye ba┼člayay─▒m. Eminim dikkat edilmesi gerekenleri siz s─▒ralad─▒─č─▒n─▒zda benden daha fazla s─▒ralayacaks─▒n─▒z.

Peki ama neden?
─░fadeler derli toplu olmad─▒─č─▒ zaman mesajlar da do─čru aktar─▒lm─▒yor, aktar─▒lam─▒yor. Sonra da yanl─▒┼č anla┼č─▒lmalar g├╝ndeme geliyor.
Kimi mesajlar─▒n i├žeri─či olmayabiliyor. Ho┼č kafa da─č─▒tacak lak─▒rd─▒ya da ihtiya├ž var ama, mesajlar─▒n ├žo─ču i├ži az dolu olunca, o zaman kirlilk oluyor dersem san─▒r─▒m abartmam. Dijital metin kirlenmesi ile ba┼člayan kirlilik hepimizin, hatta hari├žten ziyaret├žilerin de yaz─▒lanlar─▒ okudu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rsek d├╝┼č├╝nce kirlili─čine de g├Ât├╝rebiliyor. Ar─▒ duru d├╝┼č├╝n├╝rken tamamlanmam─▒┼č bir paragraf, yanl─▒┼č anlat─▒lm─▒┼č bir niyet d├╝┼č├╝ncenin derinli─činde l├╝zumsuz yer kapl─▒yor.

Belki, bizler, yani uzman ├ževirmenler, buna dikkat edersek hem okuyanlar, hem kendimiz i├žin daha yararl─▒ bir ad─▒m atm─▒┼č oluruz niyetiyle yazd─▒m bu birka├ž paragraf─▒.

El-c├╝mle, normalde yapmad─▒─č─▒m halde, T├╝rk├že forumda ilk defa yazd─▒─č─▒m─▒ bir defa da okuyarak g├Ânderece─čim. Sizlerden de ayn─▒s─▒n─▒ rica edeyim. Hem de bir ka├ž sat─▒rl─▒k mesaj hele de i├žinde mesaj─▒ olmayan mesaj atmaman─▒z─▒ rica edeyim. G├Âreceksiniz bir s├╝re sonra daha g├╝zel bir ortam olu┼čacak. Ge├žti─čimiz asr─▒n ya┼čayan tarihi olarak g├Ârd├╝─č├╝m dedem rahmetli, "O─člum sende bulunmayan, elde olmaz..." derdi. Yani benim dikkat etmedi─čime ba┼čkalar─▒ da dikkat etmez.

Kalite artt─▒─č─▒nda hem kat─▒l─▒m─▒n hem okuyucunun art─▒─č─▒ndan emin olabilirsiniz.

Ayr─▒ca, buraya yazd─▒klar─▒n─▒z─▒ da k├╝├ž├╝msemeyin. Hatta e─čer uygun ifadeleri kullan─▒rsan─▒z, yap─▒lacak bir google taramas─▒nda ┼čak diye sizin yazd─▒─č─▒n─▒z bir ka├ž paragrafl─▒k yaz─▒ google taramas─▒n─▒n b─▒rak─▒n ilk sayfas─▒n─▒ ilk s─▒ras─▒nda ├ž─▒kabiliyor.

Uzun yazmay─▒ istemedi─čmiz halde, mevcut kurulu d├╝zene─či hem payla┼č─▒mlar─▒m─▒zda, hem de ├že┼čitli ┼čekillerde kendimizi geli┼čtirmek i├žin kullanabileceksek niye yapm─▒yoruz ki? Tabi b├╝t├╝n bunlar─▒ yaparken son bir ricam, l├╝tfen telif haklar─▒na da dikkat ederek yaz─▒n.

Uzad─▒k├ža uzayan mesaj─▒m─▒ hepinizi sevgi ve sayg─▒ ile selamlay─▒p, yeni y─▒l─▒n─▒z─▒n bolluk ve s─▒hhat dolu olmas─▒n─▒, sizler i├žin hay─▒rl─▒ olmas─▒n─▒ ve akabinde idrak edilecek olan daha nice kurban bayramlar─▒na da sevdiklerinizle birlikte huzurla eri┼čmenizi dileyerek tamamlayay─▒m.

Sa─čl─▒cakla kal─▒n─▒z,

N. Yigit

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:18
English to Turkish
+ ...
yazma bi├žimimiz, ilgili ortama verdi─čimiz de─čeri de g├Âsteriyor Dec 29, 2005

Dikkatli ve ├Âzenli yazma konusundaki d├╝┼č├╝ncelerinize kesinlikle kat─▒l─▒yorum. Bu ger├žekten de ├Ânemli bir mesele, sadece "profesyonelli─čimizi" ortaya koymas─▒ veya kendimizi do─čru ve iyi ifade etme a├ž─▒s─▒ndan de─čil, ayn─▒ zamanda ilgili ortama verdi─čimiz de─čeri de g├Âstermesi a├ž─▒s─▒ndan. Dedi─činiz gibi, hepimiz bu konuda dikkatli olmal─▒y─▒z.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Forumu geli┼čtirmede g├╝zel yaz─▒

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search