https://www.proz.com/forum/turkish/48273-excelde_kelime_say%C4%B1s%C4%B1_arac%C4%B1.html

Excel'de kelime sayısı aracı
Thread poster: Mustafa Altinkaya
Mustafa Altinkaya
Mustafa Altinkaya
Local time: 08:39
English to Turkish
+ ...
May 26, 2006

Forum içeriklerini taradığımda MS Excel için kelime sayısını veren ücretsiz bir araç konusunda herhangi bir bilgiye rastlayamadım. MS Word için istediğim özellikleri içeren ücretsiz (namı beleş) CompleteWordCount aracını kullanıyorum.
Bazılarının çözüm olarak MS Excel'den kopyala ve MS Word'e yapıştır veya Excel dosyasını Word ile açma yöntemlerini kullandıklarını öğrendim. Ancak, birden fazla çalışma sayfası ve sayfalarda metin kutuları olduğ
... See more
Forum içeriklerini taradığımda MS Excel için kelime sayısını veren ücretsiz bir araç konusunda herhangi bir bilgiye rastlayamadım. MS Word için istediğim özellikleri içeren ücretsiz (namı beleş) CompleteWordCount aracını kullanıyorum.
Bazılarının çözüm olarak MS Excel'den kopyala ve MS Word'e yapıştır veya Excel dosyasını Word ile açma yöntemlerini kullandıklarını öğrendim. Ancak, birden fazla çalışma sayfası ve sayfalarda metin kutuları olduğunda, bu arzu edilen sonucu çıkartamayacaktır.
Bu konuda görüşlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 07:39
Member
English to Turkish
+ ...
Yok May 26, 2006

Bildiğim kadarıyla böyle bir araç yok. Benim açımdan en iyi yöntem, xls dosyasını Word'de açmak. Hiç birden çok "sheet"i bulunan dosyada bunu denedim mi hatırlamıyorum, yalnız...

Forum search sayfasına excel word count kelimelerini yazarsanız milyonlarca sonuç çıkıyor. Benim bulduğum sayfa burada aynı şekilde çıkar mı emin değilim ama, yapıştırmayı bir
... See more
Bildiğim kadarıyla böyle bir araç yok. Benim açımdan en iyi yöntem, xls dosyasını Word'de açmak. Hiç birden çok "sheet"i bulunan dosyada bunu denedim mi hatırlamıyorum, yalnız...

Forum search sayfasına excel word count kelimelerini yazarsanız milyonlarca sonuç çıkıyor. Benim bulduğum sayfa burada aynı şekilde çıkar mı emin değilim ama, yapıştırmayı bir deneyeyim: http://www.proz.com/?sp=bb/new&action=SearchForum&advanced=y

Zaten bu konuda bu kadar çok laf edilmiş olması da bizi başlığa döndürüyor: Yani kesin bir çözümü yok

=========

Yok, forum search sayfası boş çıkıyor. Boşuna tıklamayın... veya tıklayıp yukarıdaki arama kelimelerini girin

[Edited at 2006-05-26 14:55]
Collapse

Balaban Cerit
Balaban Cerit  Identity Verified
Türkiye
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
bazı adresler May 26, 2006

sanırım şu linkler yardımcı olur:

http://www.proz.com/post/157447

http://www.proz.com/post/157179

http://www.proz.com/post/220475<
... See more
sanırım şu linkler yardımcı olur:

http://www.proz.com/post/157447

http://www.proz.com/post/157179

http://www.proz.com/post/220475

http://www.proz.com/post/143034

Hızlıca göz attım da, son linkteki mesajlardan birinde şöyle bir cümleye rastladım:

"Practicount (www.practiline.com) can count multiple worksheets in an Excel file."

Ama sanırım bunun yüksek bir ücreti var. Ancak o linklerde bir iki başka program adı daha geçiyor; bir araştırın derin.

[Edited at 2006-05-26 15:11]
Collapse

Tevfik Turan
Tevfik Turan
German to Turkish
+ ...
Excel > Word > word count May 26, 2006

Ben de şimdiye kadar Word'e çevirmekten başka çare bulamadım. Evet, her çalışma sayfasının ayrıca çevrilmesi gerekiyor. Fakat bu durumda olmayan birçok harf de var gibi sayıldığından, gerçi çevirmen lehine, ama çevirmenin hesabını veremeyeceği kabarık bir rakam ortaya çıkıyor. Bu durumda ara boşluğu hariç karakter sayısını alıp buna kelime sayısı (kelime başına 1 boşluk hesabıyla) eklenince sanırım, umarım, doğru bir sonuç çıkıyordur.

[Edited at 2006-05-26 21:49]

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
practicount May 26, 2006

Practicount'un bir özelliği de isterseniz rakamları saydırmayabiliyorsunuz. Diyelim müşteriniz bilanço benzeri bir dosya gönderdi ve doğal olarak kendi girdiği rakamların parasını vermeyecek. Fatura gönderirken net kelime sayısına ihtiyacınız olacak. Bu anlamda practicount çok becerikli bir program. Fiyatına gelince, son zamanlarda dolar yükseldi gerçi ama yine de çok pahalı bir program sayılmaz. 100 doların altındaydı galiba.

Bir diğer alternatif ise Tr
... See more
Practicount'un bir özelliği de isterseniz rakamları saydırmayabiliyorsunuz. Diyelim müşteriniz bilanço benzeri bir dosya gönderdi ve doğal olarak kendi girdiği rakamların parasını vermeyecek. Fatura gönderirken net kelime sayısına ihtiyacınız olacak. Bu anlamda practicount çok becerikli bir program. Fiyatına gelince, son zamanlarda dolar yükseldi gerçi ama yine de çok pahalı bir program sayılmaz. 100 doların altındaydı galiba.

Bir diğer alternatif ise Trados, SDLX, Deja Vu gibi bir CAT programı kullanıyorsanız, bu programların da benzeri özellikleri var
Collapse

Semra Maden-Balamir (X)
Semra Maden-Balamir (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
VAR May 26, 2006

Excel'de
Extralar>MAkro>Makrolar menüsüne gelin.

Makro icin bir isim atayip sonra "Olustur" butonuna basin
ve acilan pencerede kod olarak

Sub CountWords()
Dim WordCount As Long
Dim Rng As Range
Dim S As String
Dim N As Long
For Each Rng In ActiveSheet.UsedRange.Cells
S = Application.WorksheetFunction.Trim(Rng.Text)
N = 0
If S "" Then
N = Len(S)
... See more
Excel'de

Sub CountWords()
Dim WordCount As Long
Dim Rng As Range
Dim S As String
Dim N As Long
N = 0
If S "" Then
N = Len(S) - Len(Replace(S, " ", "")) + 1
End If
WordCount = WordCount + N
Next Rng
MsgBox WordCount
End Sub

satirlarini ekleyip kapatin.

Artik Makrolar menüsünde "CountWords" adini tasiyan yeni bir Makro olusmus durumdadir. Makro adina tiklayip, Calistir'i secerek sonucu görebilirsiniz. Kolay gelsin....
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Çok tablı dosya May 26, 2006

Özden Arıkan wrote:

=========

Yok, forum search sayfası boş çıkıyor. Boşuna tıklamayın... veya tıklayıp yukarıdaki arama kelimelerini girin

[Edited at 2006-05-26 14:55]

Birden fazla "work sheet" ile çalışıyor isen, bir başka alternatif exel'in "export" fonksiyonunu kullamak. Bu durumda o an açık olan sayfayı mı yoksa bütün tab'ları mı aktarmak istediğini soruyor. ütün tabları aktarmayı seçtiğinde de, sorun çözülüyor olması lazım.

Ben denemedim gerçi ama eskiden adres listelerini bu şekilde "tab" veya "coma delimited" olarak "export" edip ordan başka bir "database" içine çok çekip kullanırdım.

Tekst import edip teksti açıp onu saymak hiç de zor olmasa gerek.

Kolay gelsin,

Nizam

[Edited at 2006-05-26 23:49]

Mustafa Altinkaya
Mustafa Altinkaya
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Excel Kelime Sayısı Makrosu May 27, 2006

Teşekkürler Semra Hanım. "If" sorgulamasında kullandığınız eşit değildir ifadesi HTML etiketi olarak algılandığı için forum sayfasında gözükmüyor.
Aynı işlevi gören, değişik bir ifade tarzı şu şekilde olabilir:

If Not S = "" Then

Böyle bir makro hiç yoktan iyidir. Tekrar teşekkürler...

Mustafa

Semra Maden-Balamir wrote:

Excel'de

Sub CountWords()
Dim WordCount As Long
Dim Rng As Range
Dim S As String
Dim N As Long
N = 0
If S "" Then
End If
Next Rng
MsgBox WordCount
End Sub

satirlarini ekleyip kapatin.

Artik Makrolar menüsünde "CountWords" adini tasiyan yeni bir Makro olusmus durumdadir. Makro adina tiklayip, Calistir'i secerek sonucu görebilirsiniz. Kolay gelsin....

Semra Maden-Balamir (X)
Semra Maden-Balamir (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Pardon... May 28, 2006

Dogru kod satirlari söyle olmali:

Sub CountWords()
Dim WordCount As Long
Dim Rng As Range
Dim S As String
Dim N As Long
N = 0
If S "" Then
End If
Next Rng
MsgBox Word
... See more
Dogru kod satirlari söyle olmali:

Sub CountWords()
Dim WordCount As Long
Dim Rng As Range
Dim S As String
Dim N As Long
N = 0
If S "" Then
End If
Next Rng
MsgBox WordCount
End Sub

Bu, VisualBasic'le hazirlanmis hazir bir kod.
Benzerleri de var tabii, karakterleri, sadece rakamlari vs. sayan. Ben satir basina fiyat verdigim icin karakterleri sayan fonksiyonu kullaniyorum.

Semra

// yine sansüre ugramis:-)
"if" li satir söyle olmali:
If S (kücüktür isareti)(büyüktür isareti) """" Then

[Bearbeitet am 2006-05-28 16:32]

// yorumunuzu tekrar okuyunca, hatanin nerede oldugunu zaten anladiginizi farkettim:-) Özür!! Evet, HTML kodu olarak algilanip yok oluyor eksik olan isaretler. Yazilimda esit degildir olarak adlandirilan isaret gelmeli (sanirim Java, fakat emin degilim).

[Bearbeitet am 2006-05-28 16:39]
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
[Reply with quote] May 28, 2006

düğmesine basarak (mesaj pencerelerinin sağ alt köşesinde) metindeki işaretleri düzgün görebilirsiniz.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Excel'de kelime sayısı aracı

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »