Pages in topic:   [1 2 3] >
┼×u, \"En ─░yisini Ben Bilirim\" konusunu tart─▒┼čsak diyorum...
Thread poster: Nezih Do─ču

Nezih Do─ču  Identity Verified
Local time: 14:31
English to Turkish
+ ...
Sep 14, 2002

Neden? Kim kime neyi kan─▒tlamaya ├žal─▒┼č─▒yor? Kime ne kimin ka├ža ve ne kadar i┼č yapt─▒─č─▒ndan? Bir de, san─▒r─▒m daha ├Ânce Tayfun Toruno─člu\'nun ├Ânerdi─či ama kimsenin umursamad─▒─č─▒ bir durum var ortada. KudoZ\'da bir ├Ânermede bulunan, di─čer ├Ânermelere yorum yapmamal─▒ denmi┼čti ve bir ara da gayet seviyeli gitmi┼čti bu durum. Ama bu aralar eski hamam eski tas vaziyeti.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
tart─▒┼čal─▒m hadi:) Sep 15, 2002

Y─▒l 1987, hen├╝z yeni mezun olmu┼čum. ├ževirmenli─če de bir takm─▒┼č─▒m, derne─či var m─▒d─▒r acaba diye de merak ediyorum. yok elbette ├Âyle bir ┼čey, o zamanki erkek arkada┼č─▒m sonraki kocam, ayn─▒ fak├╝lte mezunuyuz, hi├ž unutmad─▒─č─▒m ┼ču laf─▒ s├Âyledi \"├ževirmenler bir araya gelip de bir ┼čey mi yapacaklar, onlar ancak kavga etmesini bilirler.\" eh, adam gene hakl─▒ ├ž─▒kt─▒icon_smile.gif bir de t├╝rklerin adetidir, ben bilirim, en b├╝y├╝k benim demek ├žok ho┼čumuza gider, kendimizden iyi bilen yoktur.

hep verilir ya ├Ârnek olarak doktor olmak i├žin t─▒p fak├╝ltesini bitirmelisin diye. ┼čunu anlad─▒m ki, bizim meslek ├Âyle de─čil i┼čte, her yabanc─▒ dil bilen ├ževirmenim ben diye ge├žiniyor, bir de bir iki y─▒l o ├╝lkede ya┼čam─▒┼čsa yan─▒ndan ge├žilmez hani.

kimseyi k├╝├ž├╝msedi─čimden de─čil, bu i┼či hakk─▒yla yapan kadar yapmayan da var, her meslekte oldu─ču gibi.

15 y─▒ld─▒r bu i┼čin i├žindeyim, hala ├Â─črenece─čim ├žok ┼čey oldu─čunu g├Âr├╝yorum. bazen yan─▒ld─▒─č─▒m─▒ da g├Âr├╝yorum. ├Â─črenmenin ya┼č─▒ yoktur, bence ├Ânemli olan da bunu g├Âr├╝p kabul etti─čimizde ho┼čg├Âr├╝l├╝ olmay─▒ da ├Â─črenece─čiz. kimse kimseden ├╝st├╝n de─čildir, bir konuda daha bilgili olabilir insan, o nedenle dan─▒┼č─▒p durmuyor muyuz kudozlara. Sorulardan ho┼članmayan yan─▒t vermesin olup bitsin.

ama bazen insan─▒ ├žileden ├ž─▒kartan durumlar yok de─čil haniicon_smile.gif

lagunali
Local time: 05:31
Turkish to English
+ ...
tartisalim :) Sep 16, 2002

-t├╝rklerin adetidir, ben bilirim, en b├╝y├╝k benim demek ├žok ho┼čumuza gider, kendimizden iyi bilen yoktur.-

Malesef hepimizde biraz var bu huy galiba icon_smile.gif)

-hep verilir ya ├Ârnek olarak doktor olmak i├žin t─▒p fak├╝ltesini bitirmelisin diye. ┼čunu anlad─▒m ki, bizim meslek ├Âyle de─čil i┼čte, her yabanc─▒ dil bilen ├ževirmenim ben diye ge├žiniyor,-

Malesef...

-bir de bir iki y─▒l o ├╝lkede ya┼čam─▒┼čsa yan─▒ndan ge├žilmez hani.-

Bir iki yil o ulkede yasamak o lisana vakif olmak icin gercekten yeterli degil... tabi bu kisinin lisanini o ulkede ne olcude gelistirebilmis oldugu, bu kisinin egitimine, yasadigi yabanci ulkede bulundugu cevreye, iletisimde bulundugu insanlara ve daha bircok etkene bagli bir durum... Ilk iki sene genelde ulkeye adaptasyon donemi olabir.(cok mu abarttim icon_razz.gif)

-├Â─črenmenin ya┼č─▒ yoktur, bence ├Ânemli olan da bunu g├Âr├╝p kabul etti─čimizde ho┼čg├Âr├╝l├╝ olmay─▒ da ├Â─črenece─čiz. kimse kimseden ├╝st├╝n de─čildir, bir konuda daha bilgili olabilir insan, o nedenle dan─▒┼č─▒p durmuyor muyuz kudozlara. Sorulardan ho┼članmayan yan─▒t vermesin olup bitsin.-

Kesinlikle katiliyorum icon_smile.gif

-ama bazen insan─▒ ├žileden ├ž─▒kartan durumlar yok de─čil haniicon_smile.gif...

Mesela bir yanitin tipa tip aynisinin baska biri tarafinda yanit olarak yazilmasi ve kaynak gosterilmesi icon_razz.gif elestirmek kolay tabi icon_smile.gifumarim ileride boyle bir sey kimse yapmaz icon_biggrin.gif

[ This Message was edited by: on 2002-09-16 21:47 ]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
Sevin├ž Han─▒m! Sep 17, 2002

Bu yazd─▒klar─▒n─▒z─▒ okuyunca, okuduklar─▒ma inanamad─▒m do─črusu. Daha do─črusu sizin yazd─▒─č─▒n─▒za inanamad─▒m. Epey yol katetmi┼čsiniz ve tarz─▒n─▒z tamamen de─či┼čmi┼č. Tebrik ederim, yolunuz a├ž─▒k olsun.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
tarz... Sep 17, 2002

kendi yan─▒t─▒ma yak─▒n buldu─čum b├╝t├╝n yan─▒tlar─▒ destekliyorum, emin olmad─▒klar─▒m hakk─▒nda yan─▒t yapmaktan ka├ž─▒n─▒yorum, n├Âtr davran─▒yorum. Bazen ifade ayn─▒, sadece kelimeler farkl─▒ oluyor, o zaman o arkada┼člar─▒m─▒ da destekliyorum.

Saan─▒r─▒m ger├žek hayatta tatmin olmayan, kendini burada tatmin etme yolunu se├žiyor.

Proz\'u ├žok seviyorum, insan─▒ ├žok geli┼čtiriyor her a├ž─▒dan.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
yaz─▒lanlardan baz─▒lar─▒ ben bilirimcili─če ├Ârnek! Sep 17, 2002

Maalesef zaman zaman ukala olmak gerekiyor.

Mesela eskiden ┼č├Âyle denirdi: B─▒rak ba┼čkalar─▒ seni methetsinler... kendini ├Âvmek, ay─▒p say─▒l─▒rd─▒ fakat g├╝n├╝m├╝zde herkes kendini abart─▒yor, reklam─▒n─▒ yap─▒yor. ├çok komik oluyor tabii, durduk yerde birinin kendini methetmesi, en az─▒ndan bana g├Âre ├Âyle... Hepsi bo┼č arkada┼člar, asl─▒nda herkesin ne oldu─ču ortada. Ama tabii sizin ger├žek taraf─▒n─▒z─▒ kimse bilmezse, birazc─▒k ukala olmakta fayda olabilir, dozuna g├Âre...

English to Turkish
+ ...
┼×enay Han─▒m Sep 17, 2002

Quote:

On 2002-09-17 14:09, senay wrote:

Bu yazd─▒klar─▒n─▒z─▒ okuyunca, okuduklar─▒ma inanamad─▒m do─črusu. Daha do─črusu sizin yazd─▒─č─▒n─▒za inanamad─▒m. Epey yol katetmi┼čsiniz ve tarz─▒n─▒z tamamen de─či┼čmi┼č. Tebrik ederim, yolunuz a├ž─▒k olsun.

├çok ilgin├žtir sizin bana kar┼č─▒ garip bir olumsuz tutumunuz var. Bunu anlam─▒┼č de─čilim? Beni tebrik etmeniz ho┼č g├╝zel de, beni burada k├Ât├╝ bir insanm─▒┼č gibi g├Âsteriyorsunuz. Neden? Sizinle do─črudan ne yaz─▒l─▒ bir ileti┼čimimiz oldu ne s├Âzl├╝. Hayrete d├╝┼čmenizi gerektirecek bir durum oldu─čunu hi├ž sanm─▒yorum. K─▒sacas─▒ beni bilen bilir, bilmeyen de bildi─čini san─▒r. Ama o bildi─čini sananlar her zaman da yan─▒lm─▒┼člard─▒r.

English to Turkish
+ ...
ukala olmak gerekmiyor! Sep 17, 2002

Quote:

On 2002-09-17 14:19, senay wrote:

>Maalesef zaman zaman ukala olmak gerekiyor.

Asla ukala olmak gerekmiyor, iyi bildi─čim konular─▒ dile getirmekten asla ├žekinmem, kimse de ├žekinmemeli zaten. Ama d├╝ped├╝z yanl─▒┼č olan ┼čeyleri de ele┼čtirmekten ka├ž─▒nmam. ─░nsan─▒n sa├ž─▒n─▒ ba┼č─▒n─▒ yolduracak olaylar var ├ž├╝nk├╝. D├╝ped├╝z yanl─▒┼č ├ževiriler oluyor ve bunlar do─čru olarak kabul ediliyor. Bunlar─▒ engellemenin tek yolu da ele┼čtirmek. Sonra bu ukalal─▒k olarak alg─▒lan─▒yor, de─čil ki.

>Mesela eskiden ┼č├Âyle denirdi: B─▒rak ba┼čkalar─▒ seni methetsinler...

hala da ├Âyle olmal─▒, ama bildi─čini s├Âylemekten de al─▒koymamal─▒ insan─▒

>Hepsi bo┼č arkada┼člar, asl─▒nda herkesin ne oldu─ču ortada.

Kesinlikle kat─▒l─▒yorum....

murat Karahan
Turkey
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Dipsiz kuyu Sep 17, 2002

Nezih, dipsiz kuyuya ta┼č att─▒n.

Ki┼či neyi bildi─čini bilirse ukala de─čildir, neyi bilmedi─čini bilmeyenden korkmak gerekir. Neyi bilip, neyi bilmedi─činden emin olmayanlardan da. >icon_frown.gif

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
son yan─▒t... ki┼čileri de─čil, i┼čleri konu┼čmak istiyorum....:-(((( Sep 17, 2002

├çok garip, benim mi size kar┼č─▒ hep olumsuz tutumum var. Sizi tan─▒mam etmem ve beni kendi i┼člerimden ba┼čka hi├ž kimse ilgilendirmiyor a├ž─▒k├žas─▒. Sizi bir ┼čey gibi g├Âstermeye ├žal─▒┼čm─▒yorum, yooo siz zaten prozda taraf─▒ma g├Ânderdi─činiz mesajlarla kendinizi ortaya koydunuz. benim ne g├Âsterdi─čim neden ├Ânemli olsun ki...

Art niyeitm olsayd─▒ size kar┼č─▒, hesab─▒n─▒z ├Ân├╝me ├ž─▒kt─▒, alt ├╝st ederdim... Akl─▒m─▒n ucundan bile ge├žmedi. ─░nsanlar─▒n neredeyse %99 u art niyetli. Hayat o kadar ├žok k─▒sa ki, Bunu huzurevinde l├╝ks i├žinde ama ac─▒ ile ya┼čayan ve ├Âlen insanalr─▒ g├Âr├╝nce daha iyi anl─▒yorum. Yani bu ta┼člamalar, kavgalar, kompleksler, ele┼čtiriler ├Âyle anlamas─▒z ki bazen... Sadece bana ilk ba┼čta verdi─činiz imajla, ┼ču an verdi─činiz imaj ├žok fazla ├želi┼čiyor, bir insan birden bire nas─▒l bu kadar de─či┼čir diye d├╝┼č├╝nd├╝m. Her neyse beni hi├ž ilgilendirmiyor. Sadece size uyar─▒m bana ├žatmazsan─▒z, her zaman ├žok ama ├žok iyiyimdir. Ama bana bir ├žatan─▒, ├žatt─▒─č─▒na pi┼čman ederim, bunu ger├žek hayatta ├žok iyi bilirler.

[addsig]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
olabilir Sep 17, 2002

K─▒smen kat─▒l─▒yorum

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
kat─▒l─▒yorum Sep 17, 2002

kat─▒l─▒yorum

Umit Altug  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
senay han─▒m s├Âyleyeceklerinizi tek bir mesajda toplasan─▒z... Sep 17, 2002

... hem okuyanlara hem de size kolayl─▒k olur. Mesaj─▒ g├Ânderdikten sonra, bir ┼čey eklemek isterseniz, alttaki edit komutunu kullanabilirsiniz.

Bir de, fazla ki┼čisel tart─▒┼čmalara girmesek diyorum. B├Âylece, ben de bu tart─▒┼čma konusunu kapatmak veya baz─▒ yaz─▒lar─▒ silmek zorunda kalmam.

Te┼čekk├╝rler

English to Turkish
+ ...
hmmmm Sep 18, 2002

>Yani bu ta┼člamalar, kavgalar, kompleksler, ele┼čtiriler ├Âyle anlamas─▒z ki bazen...

aynen kat─▒l─▒yorum. burada b─▒rakal─▒m bu i┼či. ho┼čg├Âr├╝, iyi niyet, bilenlere kar┼č─▒ sayg─▒, bilmeyenlere kar┼č─▒ da ayn─▒s─▒... ┼čunu belirteyim yaln─▒zca, ben her zaman buna inan─▒r─▒m. ama sanal ortam asla ger├žek hayata benzemez.

onun d─▒┼č─▒nda, Nezih\'in konusuna geri d├Ânecek olursak, d├Ânmezsek ├ťmit bey sesimizi kesecek yoksaicon_smile.gif) yan─▒t vermeden ├Ânce de biraz d├╝┼č├╝nmek... kesin olarak bilmedi─čimiz konularda ├Âne at─▒lmamak. ben de soru soruyorum, bunun sonucunda da ciddi ve do─čru yan─▒tlar bekliyorum. ├Ârne─čin art─▒k ├žok fazla teknik terimlere yan─▒t vermiyorum. ancak ger├žekten y├╝zde y├╝z eminsem, veya bir ├Âneri getirebilece─čime ve bu ├Ânerinin de bir yenilik getirebilece─čine inan─▒rsam yan─▒t veriyorum.

├žok mu kendimden s├Âz ettim neicon_smile.gif))

lagunali
Local time: 05:31
Turkish to English
+ ...
Yeminli tercumanlar... Sep 19, 2002

Proz uyelerinin buyuk cogunlugunun Yeminli Tercuman olduklarini belirttiklerini goruyorum.

Turkiye\'de Yeminli Tercuman olabilmek icin aran nitelikler ne oldugunu biliyormusunuz?

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

┼×u, \"En ─░yisini Ben Bilirim\" konusunu tart─▒┼čsak diyorum...

Advanced search

BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search