Pages in topic:   [1 2 3] >
B├╝rolar─▒n ge├ž ├Âdemeleri ve fiyat farkl─▒l─▒klar─▒
Thread poster: shenay kharatekin
shenay kharatekin
Turkey
Local time: 07:35
Turkish to English
+ ...
Sep 30, 2002

Baz─▒ b├╝rolar ├Âdeme konusunda ├žok disiplinsizler ve fiyatlar─▒ da ├žok d─čei┼čken ve inan─▒lmaz pazarl─▒─ča giri┼čiyorlar. ├çok politik sorular soruluyor. Siz ne istersiniz? Biz en ├žok bu kadar ├Âdeyebiliriz, gibi. Azaltabildikleir kadar azaltmaya ├žal─▒┼č─▒yorlar. Sabit bir fiyat olmal─▒. Terc├╝manlar rekabet yerine i┼čbirli─či yapsalar, bence ger├žek de─čerlerini, haklar─▒n─▒ almak i├žin ortam haz─▒rlayabilirler. Bazen arkada┼člar─▒mla ortak ├žal─▒┼č─▒yorum ama komik paralara kimse ├žal─▒┼čmak istemiyor. Bl├Âf yap─▒l─▒yor.Birde 100 karakter neyse de, 1100 karaktere fiyat bi├žiliyor, bu da nereden ├ž─▒kt─▒ anlamad─▒m.

Az ve ├Âz b├╝ro ile ├žal─▒┼čmak ├žok mant─▒kl─▒s─▒. Zaten ciddi b├╝rolar size her zaman geri d├Ân├╝yor. ├ľdemeyi geciktirenlerle ├žal─▒┼čmamay─▒ tercih ediyorum.

E─čer d├╝┼č├╝k ├╝crete i┼č kabul eden 1 tek terc├╝man bile kalmazsa, fiyatlar artar. Bunu haketmiyor muyuz sizce?

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Ankara'da karakter ├╝zerinden ├žal─▒┼č─▒lm─▒yor Sep 30, 2002

Karakter ├╝zerinden ├žal─▒┼čma ─░stanbul'a ├Âzel bir durum, Ankara'da 180-200 kelime ├╝zerinden ├žal─▒┼č─▒l─▒yor. ├ľdemeler en erken haftada bir yap─▒l─▒yor, ama k─▒smi olarak.

[Edited at 2003-10-13 15:12]

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
┼čansl─▒y─▒m galiba?? Oct 1, 2002

Ne desem hi├ž b├Âyle k├Ât├╝ deneyimim olmad─▒, 4-5 yerle ├žal─▒┼č─▒yorum, ├žok farkl─▒l─▒k g├Âsteriyor hepsi, 1000, 1200. 1250 karakterle ├žal─▒┼č─▒yorum. ama hepsi s├Âz verdi─či zamanda ├Âd├╝yor, kimi hemen, kimi 2 hafta i├žinde, bir tanesinin haftal─▒k ├Âdemesi bile var. Ben ┼čikayet├ži de─čilim ├žok ┼č├╝k├╝r.

Fiyatlarda da hepsi farkl─▒ ama ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ ayn─▒. En az fiyat veren mesela en ├žok i┼či g├Ânderiyor, eh onu da kesemem, ├ž├╝nk├╝ daha y├╝ksek veren, ama daha az i┼č g├Ânderenle sonu├žta rakamda e┼čitleniyor.

Fiyatlar─▒n di─čer ├ževirmenlerce de a┼ča─č─▒ ├žekilmesine serbest ekonominin gerekleri olarak bakmak laz─▒m, ama bunlar da ├žok fazla bar─▒nam─▒yorlar piyasada, iyi i┼č yapana her zaman geri d├Ân├╝l├╝yor ├ž├╝nk├╝. Bence bir s├╝re sonra ortal─▒k d├╝zelecek, elemeler yap─▒lacak, bitecek bu sorunlar─▒m─▒z... Sonu├žta ekonomik kriz insana her ┼čeyi yapt─▒r─▒yor malesef

Bu arada merak ettim ┼×enay Han─▒m, politik sorular nas─▒l bir ┼čey? Somut bir ├Ârnek verebilir misiniz?

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Nilg├╝n Han─▒m ├žok ┼čansl─▒s─▒n─▒z. Oct 1, 2002

Evet, ┼ču an i┼č arayan ve yabanc─▒ dili iyi olan kimseler, bu i┼či ge├žici bir d├Ânem ├žok d├╝┼čk ├╝cretlere yap─▒yorlar... ├çevremde g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla emekliler, ek i┼č olarak yapanlar falan var, hafta sonlar─▒ ya da ak┼čamlar─▒, ya da bo┼č vakitlerinde...

Bir ├žok b├╝ro ile g├Âr├╝┼čme deneyimim oldu─ču i├žin hepsinin ├žal─▒┼čma prensibinin ├žok farkl─▒ oldu─čunu g├Ârd├╝m. Kendi tarzlar─▒ndan ├žok benim tarz─▒m─▒ ├Â─črenip ona g├Âre davranmay─▒ tercih ediyorlar baz─▒lar─▒. ├çok ilgin├ž deneyimler ya┼čad─▒m. Bunlar─▒ ancak ya┼čarsan─▒z anlayabilirsiniz, anlatmakla olmaz.

├çal─▒┼čt─▒─č─▒m b├╝rolar─▒n ├žo─ču ayl─▒k ├Âdeme yap─▒yorlar, maa┼č gibi.

Tabii ki benimde ekstra gelirlerim ve i┼člerim var. Bu ekonomik ko┼čullarda tek i┼č ya da tek gelirle ev ge├žindirmek hi├ž kolay de─čil. Bir de standartlar─▒n─▒za ba─čl─▒.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
ortalama 3 milyon Oct 12, 2003

1000 karakter i├žin ├Ânerilen ortalama fiyat 3 milyon... Yeni ve farkl─▒ b├╝rolar bu fiyat─▒ veriyorlar.
S├Âz├╝nde durmayan ya da eksik ├Âdeme yapan firmalarla ├žal─▒┼čm─▒yorum ya da farkl─▒ ├Ânlemler alarak ├žal─▒┼č─▒yorum. ├ľn ├Âdeme, fiyat y├╝kseltme, vb. gibi.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
dumur vaziyetleri... Nov 22, 2004

Bir ├ževiriye ihtiyac─▒ olan bir ┼čirkete ge├žen hafta bir teklif g├Ât├╝rm├╝┼čt├╝k. Fiyat─▒m─▒z─▒n - ┼ču ana kadar sahip oldu─čum bilgi ├žer├ževesinde - piyasa normlar─▒nda bir fiyat oldu─čundan emin, farkl─▒l─▒─č─▒n da kalitemiz oldu─čunu yans─▒tt─▒─č─▒m─▒z bir teklif mektubuyla birlikte... M├╝┼čterinin d├Ân├╝┼č├╝ h─▒┼č─▒mla ve muhte┼čem oldu... Piyasan─▒n fiyat─▒ sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 TL (yaz─▒yla d├Ârt milyon T├╝rk Liras─▒ = 4 Yeni T├╝rk Liras─▒) iken nas─▒l b├Âyle bir fahi┼č fiyat verdi─čimizi s├Âyleyip durdu... ├çok merak ettim bu marketmaker'─▒... G├╝zide ┼čehrim ─░stanbul'da, burnumun dibinde bir ├ževiri b├╝rosunun ├Ânerdi─či fiyatm─▒┼č ├╝stelik. Bununla yetinmeyip kendilerini aray─▒p fiyatlar─▒n─▒n teyidini de ald─▒m. Allah'dan KDV i├žinde de─čilmi┼č...

┼×imdi, bu g├╝zide b├╝ronun sahibi ├ževirileri kendi yap─▒yor diyelim... 4 milyonun en az 1,5 milyonu vergiye gider, kal─▒r senin eline 2,5 milyon. Bunun kiras─▒ var, elektri─či var, suyu var, telefonu var, faks ka─č─▒d─▒ var, printer ka─č─▒d─▒ var, tek ki┼či ├žal─▒┼čsan bile kesin ihtiya├ž duyaca─č─▒n bir ofisboyunun maa┼č─▒ var, var o─člu var... Acaba bu b├╝ronun eline, her y├Ân├╝yle legal bir ┼čekilde ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒, sahte fatura kullanmad─▒─č─▒n─▒, vergi ka├ž─▒rmad─▒─č─▒n─▒ varsayarsak, sayfa ba┼č─▒na ka├ž T├╝rk Liras─▒ ge├žmektedir? Acaba sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 T├╝rk Liras─▒'n─▒n alt─▒nda fiyat dahi ├Âneren bir ba┼čka b├╝ro da var m─▒d─▒r ki b├Âylece ben dumur vaziyetlerime yeni bir vaziyet daha ekleyebilir miyim?

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Maalesef (dumur over) Nov 22, 2004

A├ž─▒k├žas─▒, evet var. Benim de ba┼č─▒mdan ┼č├Âyle bir olay ge├žti; ge├ženlerde bir sicil gazetesinin ├ževirisinin yap─▒lmas─▒ gerekiyordu. 30 sayfa kadar ├ž─▒kaca─č─▒ tahmin edildi, fiyat verildi. Adam, yani m├╝┼čteri, yana┼čmad─▒. Sonra arad─▒ ve bir b├╝royla 30 sayfa kar┼č─▒l─▒─č─▒ 90 milyon liraya "anla┼čma" yapt─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. Ger├žekten de do─čruydu. Bu t├╝r b├╝rolara art─▒k mecidiyek├Ây ve sirkeci taraflar─▒nda s─▒kl─▒kla rastlamak m├╝mk├╝n. San─▒r─▒m paraya ├žok ihtiyac─▒ olan ├Â─črencilerin kalitesiz ├ževirilerini onlara para ├Âdemeyi ask─▒ya almak suretiyle kullanmaktalar. Sonra insanlara fiyat verdi─čimizde "aa, senin yar─▒ fiyat─▒na yapt─▒rt─▒yoruz bizz.." derler. (Ne diyelim, in┼čallah ytl u─čurlu gelir) Bu arada yeni bir hayat beni arad─▒, i┼čin s─▒rr─▒n─▒ sormu┼čtum, ├žok borcum var dedi.. Ne diyebilirim, 'enfant perdu' durumu. Cahilli─či tavana vuran terc├╝me b├╝rosu sahipleri ve birbirini rakip g├Âren terc├╝manlar─▒m─▒z olduk├ža bu vaziyet daha uzun bir d├Ânem s├╝recek gibi.

Baybars Araz wrote:

Bir ├ževiriye ihtiyac─▒ olan bir ┼čirkete ge├žen hafta bir teklif g├Ât├╝rm├╝┼čt├╝k. Fiyat─▒m─▒z─▒n - ┼ču ana kadar sahip oldu─čum bilgi ├žer├ževesinde - piyasa normlar─▒nda bir fiyat oldu─čundan emin, farkl─▒l─▒─č─▒n da kalitemiz oldu─čunu yans─▒tt─▒─č─▒m─▒z bir teklif mektubuyla birlikte... M├╝┼čterinin d├Ân├╝┼č├╝ h─▒┼č─▒mla ve muhte┼čem oldu... Piyasan─▒n fiyat─▒ sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 TL (yaz─▒yla d├Ârt milyon T├╝rk Liras─▒ = 4 Yeni T├╝rk Liras─▒) iken nas─▒l b├Âyle bir fahi┼č fiyat verdi─čimizi s├Âyleyip durdu... ├çok merak ettim bu marketmaker'─▒... G├╝zide ┼čehrim ─░stanbul'da, burnumun dibinde bir ├ževiri b├╝rosunun ├Ânerdi─či fiyatm─▒┼č ├╝stelik. Bununla yetinmeyip kendilerini aray─▒p fiyatlar─▒n─▒n teyidini de ald─▒m. Allah'dan KDV i├žinde de─čilmi┼č...

┼×imdi, bu g├╝zide b├╝ronun sahibi ├ževirileri kendi yap─▒yor diyelim... 4 milyonun en az 1,5 milyonu vergiye gider, kal─▒r senin eline 2,5 milyon. Bunun kiras─▒ var, elektri─či var, suyu var, telefonu var, faks ka─č─▒d─▒ var, printer ka─č─▒d─▒ var, tek ki┼či ├žal─▒┼čsan bile kesin ihtiya├ž duyaca─č─▒n bir ofisboyunun maa┼č─▒ var, var o─člu var... Acaba bu b├╝ronun eline, her y├Ân├╝yle legal bir ┼čekilde ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒, sahte fatura kullanmad─▒─č─▒n─▒, vergi ka├ž─▒rmad─▒─č─▒n─▒ varsayarsak, sayfa ba┼č─▒na ka├ž T├╝rk Liras─▒ ge├žmektedir? Acaba sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 T├╝rk Liras─▒'n─▒n alt─▒nda fiyat dahi ├Âneren bir ba┼čka b├╝ro da var m─▒d─▒r ki b├Âylece ben dumur vaziyetlerime yeni bir vaziyet daha ekleyebilir miyim?

[Edited at 2004-11-23 06:10]

[Edited at 2004-11-23 09:11]

ILKER GELIR  Identity Verified
Turkey
Member
English to Spanish
+ ...
Birlikten beraberlik do─čar Nov 22, 2004

Komik rakamlara ├ževiri yapmaya gerek yok. Biliyorsunuz 0.10 kelime yani 20 Euro sayfas─▒ 40 milyon TL ├ževirmene ├Âdenen para. Peki siz ka├ž dolara yaz─▒yorsunuz?
Ayr─▒ca ├Âdeme yapmayan yada ge├ž ├Âdeme yapanlar─▒n listesini g├Ârmek isteyen arkada┼člar bana yazabilir: ilkergelir@ttnet.net.tr
─░yi ├žal─▒┼čmalar hepinize
ILKER

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Peanuts for monkeys... Nov 22, 2004

┼×enay Han─▒m,

Bu konuda pek de bilimsel olmayan, k─▒sa bir s─▒n─▒fland─▒rma yapt─▒─č─▒n─▒zda ├╝├ž ayr─▒ ├ževirmen, ├╝├ž ayr─▒ ├ževiri ┼čirketi, ├╝├ž ayr─▒ ├ževiri piyasas─▒ bulundu─čunu g├Âreceksiniz. Her hal├╝karda ├ževirmen olarak g├╝zel paralar kazanmak m├╝mk├╝n; ancak bu paralar─▒n nas─▒l kazan─▒laca─č─▒ bu ├╝├ž piyasadan hangisinde rekabet etmek istedi─činize g├Âre de─či┼čiklik g├Âsteriyor. Dilerseniz ┼ču ├╝├ž ├ževirmen profilinin, ├ževiri ┼čirketinin ve piyasas─▒n─▒n ad─▒n─▒ koyal─▒m:

1- 3 milyon/1000 karakter ├╝cretle (yada dengi bir ├╝cretle) *terc├╝me* yapan; ortalaman─▒n ├žok alt─▒ndaki *terc├╝me b├╝rolar─▒yla* ├žal─▒┼čan *yeminli terc├╝man*. Bu yolu se├žen arkada┼č─▒m─▒z─▒n kalite gibi bir kayg─▒s─▒ olmamal─▒d─▒r. Ortal─▒kta bu kalite standard─▒nda i┼č yapan y├╝zlerce *terc├╝me b├╝rosu* bulundu─čundan ├žal─▒┼čmak i├žin b├╝ro s─▒k─▒nt─▒s─▒ ├žekmeyecektir. 1000 karakteri 3 milyondan (bilgisayar becerileri de ortalaman─▒n ├╝zerindeyse) g├╝nde 30 - 40 sayfa ├ž─▒kart─▒r bu arkada┼č─▒m─▒z. Kaba bir hesapla 30 x 3 milyon = 90 milyon paray─▒ cebine kor; ki bu para TC standartlar─▒nda iyi bir yevmiyedir. Ne *terc├╝man* ne *terc├╝me b├╝rosu* a├ž─▒s─▒ndan bir sorun yoktur. Sorun tamamen ciddi bir i┼či gayri ciddi bir m├╝esseseye emanet eden salak m├╝┼čterinindir.
2- 5 milyon / 1000 karakter ├╝cretle ├ževiri yapan, ortalama kaliteyi m├╝┼čterilerine sunmay─▒ ama├ž edinmi┼č ┬ľbir yandan da TC ger├žekleriyle cebelle┼čen; ├ževiri ┼čirketleri ile ├žal─▒┼čan profesyonel ├ževirmen. T├╝rkiye ger├že─či arkada┼č─▒m, dostum, emek├ži karde┼čim benim. ├ťcreti Madde 1'deki dallaman─▒n neredeyse iki kat─▒d─▒r, ama ├ž─▒kartt─▒─č─▒ i┼č her a├ž─▒dan yukar─▒daki ├Ârnekte anlat─▒landan ├žok ├žok daha kalitelidir. Bu adama ├Âdenen para azd─▒r bile, ama ne yapars─▒n─▒z TC piyasas─▒. O da anlar bunu. G├╝nde ta┼č ├žatlasa 20 bin karakter i┼č yapar, ama hakk─▒yla yapar. 20 x 5 milyon = 100 milyonu koyar cebine. Kazand─▒─č─▒ paran─▒n neredeyse yar─▒s─▒n─▒ mesleki geli┼čimine ay─▒r─▒r. Ama gece kazand─▒─č─▒ paray─▒ haketmi┼č olman─▒n bilinciyle rahat uyur.
3- Yaz─▒n tatil beldelerinde kumsallarda, k─▒┼č─▒n kayak merkezlerinde gelendelerde mevsime g├Âre i├žkisini yudumlay─▒p kelimesi 0.10 ┬ľ 0.15 Euro'dan ├ževirisini yapan, g├╝nde ta┼č ├žatlasa 10 bin karakter i┼č ├ž─▒kart─▒p herkesten iyi para kazanan ├ževirmen modeli. ├ťlkemizde az bulunur bunlardan (aman iyi ki).

Yani demem o ki, hangi ├ževirmen? Hangi ├ževiri ┼čirketi? Hangi piyasa? Madde 1'deki tipler genelde nakit ├žal─▒┼č─▒r. Al paray─▒ ver i┼či (foyas─▒ meydana ├ž─▒kmadan para kapmakt─▒r ama├ž)┬ů Terc├╝man ├Âdemelerini haftal─▒k yaparlar; gecikme olursa ├žamurluklar─▒na yormal─▒d─▒r.

Madde 2'deki ├ževiri ┼čirketi genelde haftal─▒k hesap kesmeye u─čra┼č─▒r; ama becerebildi─či nadirdir. Kurumsal m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ i├žin onun ├Âdemeleri 1 ay sonra yap─▒l─▒r en erken. Bu arada ge├žen zaman─▒ kendi finanse eder. Onun da i┼či zordur.

Madde 3'├╝n zaten TC ile i┼či olmaz. Yurt d─▒┼č─▒nda en az 2 ay genelde 3 ay beklemeye al─▒┼čm─▒┼čt─▒r... ├ľyledir onun sistemi; onun i├žin bir problem yoktur.

Sayg─▒lar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

shenay kharatekin wrote:

Baz─▒ b├╝rolar ├Âdeme konusunda ├žok disiplinsizler ve fiyatlar─▒ da ├žok d─čei┼čken ve inan─▒lmaz pazarl─▒─ča giri┼čiyorlar. ├çok politik sorular soruluyor. Siz ne istersiniz? Biz en ├žok bu kadar ├Âdeyebiliriz, gibi. Azaltabildikleir kadar azaltmaya ├žal─▒┼č─▒yorlar. Sabit bir fiyat olmal─▒. ...

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Olma m─▒! Nov 22, 2004

Baybars Araz wrote:

Acaba sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 T├╝rk Liras─▒'n─▒n alt─▒nda fiyat dahi ├Âneren bir ba┼čka b├╝ro da var m─▒d─▒r ki b├Âylece ben dumur vaziyetlerime yeni bir vaziyet daha ekleyebilir miyim?

Google'da yeni hayat diye bir arama yaparsan─▒z g├Âreceklerinizin sizi dumurun katmerlisine u─črataca─č─▒n─▒ garanti ederim. Bu arkada┼č─▒m─▒z t─▒k ba┼č─▒na google'a ├Âdeme yap─▒p reklam da veriyor

Sayg─▒lar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

[Edited at 2004-11-22 12:11]

abdullah erol
English to Turkish
+ ...
B├╝rolar ve ├Âdemeleri Nov 22, 2004

* Prozu s─▒k takip etmesem de bazen g├Âz atar─▒m.

* ─░ki t├╝r insan g├Âr├╝yorum burada. Ya ├žok iyi ya ├žok k├Ât├╝...

* B├╝ro sahibi ve bir terc├╝man olarak ├žok iyilerine de ├žok
k├Ât├╝lerine de herg├╝n rastl─▒yorum.

* ─░lk olarak, 30 bin sayfan─▒n ve 5 y─▒l─▒n alt─▒nda deneyimi, ve
g├╝nde 30 sayfan─▒n alt─▒nda ├ževiri kabiliyeti olan bir ki┼čiye
terc├╝man demiyorum...

* Piyasada ├╝cretini alamayan varsa b├╝y├╝k olas─▒l─▒kla terc├╝man
olmay─▒┼č─▒nda aras─▒n nedenini... Ben de oraya buraya ├ževiri
yap─▒yorum. Param─▒ ├ževirimi bitirdikten birka├ž g├╝n sonra
rahatl─▒kla alabiliyorum. Hatas─▒z m─▒y─▒m. Asla.

* Ama baz─▒ ├Âzellikleriniz varsa terc├╝me b├╝rolar─▒ndan paran─▒z─▒
alamaman─▒z i├žin bir sebep yok. Terc├╝me b├╝rosu diye
konu┼čtu─čumuz yerler 12.5 metrekarelik d├╝kkanlarsa durum
ayr─▒...

* Bilgisayar, kitap ve dil ile ├╝niversite y─▒llar─▒nda yada belki
terc├╝man olmaya karar verdikten sonra tan─▒┼čm─▒┼č ki┼čilere ├žok
rastl─▒yorum. Bunlar ├ževiri b├╝rolar─▒ndan da paray─▒ bu kadar
ge├ž alabiliyor.

* ├ťcret konusu, yukar─▒da anlatt─▒─č─▒m konularla do─črudan
ili┼čkili... 3 milyon kendisi i├žin l├╝ks tipler de var 12
milyon kendisi i├žin k─▒t tipler de... Ama maalesef ikinci
k─▒sma giren terc├╝manlar─▒n say─▒s─▒ daha az. O y├╝zden Proz gibi
ortamlarda havadan u├žman─▒n anlam─▒ yok... U├žmay─▒ hak eden az
ku┼č var ortada. Gerisi kaz...

* Buradaki ├╝yelerin bir k─▒sm─▒n─▒ tan─▒yorum... Orta okuldaki
lisan bilgim onlar─▒n ┼ču anki bilgilerinden daha iyiydi. Bazen
de ayn─▒ ekipte terc├╝me yapmaktan keyif alaca─č─▒m insanlar
g├Âr├╝yorum burada.

* Hi├ž bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?

Abdullah Erol
www.yeminlitercuman.com
ae@yeminlitercuman.com
ankara@tercumex.com.tr

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Ucuz i┼čin k─▒ymetini bilelim! Nov 23, 2004

Ben bu ucuz i┼člere o kadar k├Ât├╝ bakm─▒yorum do─črusu.

Bunu bir t├╝r, "m├╝┼čterinin almas─▒ gereken ders" diye de─čerlendiriyorum. Nas─▒l olsa, d├Ân├╝p dola┼č─▒p bize gelecekler diye bak─▒yorum.

Arkada┼člar yanl─▒┼č anlamas─▒n, b├Âb├╝rlenmek i├žin yazm─▒yorum. Bir i┼č i├žin, fiyat teklifi vermi┼čtim. Ald─▒─č─▒m mailde ┼č├Âyle diyordu. "Senin ├Ânerdi─činin yar─▒s─▒ndan az─▒na bu i┼či yapacak insanlar var. Neden daha fazla ├Âdeyeyim ki." Ben de, "bu size daha pahal─▒ya mal olabilir" demi┼čtim.

├ť├ž g├╝n sonra bir mail daha ald─▒m. ─░┼či ucuza yapt─▒rm─▒┼čt─▒ ve benden "proofreading" istiyordu. Olur, dedim. Ancak, fiyat vermeden ├Ânce metni g├Ârmem gerekti─čini s├Âyledim. Metni g├Ârd├╝kten sonra da, standart ├╝cretten yapabilece─čimi s├Âyledim: Yani terc├╝meden ne kadar al─▒yorsam, bu i┼č i├žin de o kadar istedi─čimi.
Aradan iki g├╝n ge├žtikten sonra bir mail daha ald─▒m: "Tamam, i┼či yeniden yapt─▒rmak istiyoruz."

Sonu├žta i┼č onlara ucuz i┼č ├╝creti + benim ├╝cretim kadara mal olmu┼čtu.

┼×u anda ayn─▒ ki┼čiye ba┼čka bir i┼č yap─▒yorum. D├╝zenli m├╝┼čteriler portf├Ây├╝mdeler yani!

Bu t├╝r deneyimlerden ├ž─▒kar─▒lacak dersler oldu─ču kan─▒s─▒nday─▒m:
- Ucuz (kalitesiz) i┼č yapan, bir kere yapar.
- Ucuz (kalitesiz) i┼č yapt─▒ran, bir kere yapt─▒r─▒r.
- Pahal─▒ (kaliteli) i┼č yapan ise, ilkini ka├ž─▒rsa da, ikincileri, ├╝├ž├╝nc├╝leri, be┼čincileri mutlaka al─▒r.

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
İşin hacmi işin kalitesine ├Âl├ž├╝ değildir. Nov 23, 2004

yeminlitercuman wrote:
* ─░lk olarak, 30 bin sayfan─▒n ve 5 y─▒l─▒n alt─▒nda deneyimi, ve
g├╝nde 30 sayfan─▒n alt─▒nda ├ževiri kabiliyeti olan bir ki┼čiye
terc├╝man demiyorum...

├ľğrencilik yıllarımda, mekanik daktiloyla g├╝nde 65 vuruş 22 satır ├╝zerinden 60 - 70 sayfa iş yaptığım olmuştur! Bug├╝n 30 sayfayı zor buluyorum. Bazen yeni bir konu geliyor. Oturup internette saatlerce araştırma yapmam gerekiyor. Kavramları, terimleri araştırıyorum. Literat├╝r tarıyorum, ├╝├ž-beş yazı okuyorum. O zaman da kapasite d├╝ş├╝yor 15 sayfaya. Ama kalite artıyor.

Bazen, vefa borcundan, aradaki ilişkiden, vb. dolayı kıramadığım insanlar ısrar ediyor: Yarın sabah ihaleye yetişecek, vb. diye. Oturup akşamdan sabaha 40 sayfa iş ├žıkarıyorum. Paldır k├╝ld├╝r yapıp g├Ânderiyorum.
Sonradan, aradan bir vakit ge├žtikten sonra d├Ân├╝p okuduğumda yığınla hata yaptığımı g├Âr├╝yorum. İnsan, kuyruğuna teneke bağlı at gibi koştuğu zaman, ├Ân├╝ne geleni kırıp d├Âk├╝yor.

Bir de bir şeyi merak ediyorum:
Yeniterc├╝man arkadaş sitesinde 15 YTL'ye İng-Tr yaptığını ilan ediyor. ├ľğrencilere de %50 indirim yapıyor! Bu demektir ki, ├Âğrencilere 7 YTL'ye iş yapılıyor. Bunun ne kadarını terc├╝mana veriyor? ve ne t├╝r terc├╝manlara?

abdullah erol
English to Turkish
+ ...
─░┼čin Standard─▒ Nov 23, 2004

Her i┼čin bir standard─▒ vard─▒r... G├╝nde ├╝├ž sayfa terc├╝me yap─▒yorum ama ├žok iyi yap─▒yorum diyen adama terc├╝man demiyorum... Zira bilmedi─čim halde ispanyolcadan t├╝rk├žeye ├ževrilecek ├╝├ž sayfa verin elime bir g├╝nde teslim edeyim en m├╝kemmel ┼čekilde. Bu i┼č de─čil. Orta 2'ye giden ├žocu─čun eline ├Âdev diye verseniz -bir s├Âzl├╝kle birlikte- o kadar─▒n─▒ o da ├ž─▒kar─▒r...

─░┼č yeterli miktarda ve kaliteli yap─▒ld─▒─č─▒nda i┼čtir. 40 f─▒r─▒n ekme─či ├Ânceden yememi┼č insanlara ekmek yemesini ├Â─čretme yeri de─čildir b├╝rolar. Ama maalesef herkes bunu yapmak zorunda...

40 f─▒r─▒n ekme─či daha ├Ânceden yememi┼č insanlar─▒n ekmek paras─▒n─▒ bir kere iki kere vermi┼čizdir illaki herkes gibi ama 40 f─▒r─▒n─▒n k─▒rk─▒n─▒n ekme─čini b├╝rolara y─▒kmaya ├žal─▒┼č─▒yorsa terc├╝manlar, kendilerine dikkat etsinler.

100 bin sayfan─▒n ├╝zerinde ├ževiri yapt─▒m... Ben 40 f─▒r─▒n ekme─či 500 belgesel ve ├žizgi film ├ževirirken yiyordum. B├╝ro i┼člerine ba┼člad─▒─č─▒mda 40 f─▒r─▒n ekmek yemi┼čtim zaten. Ger├ži herkes i├žin yenecek yeni 40 f─▒r─▒n ekmekler s├╝rekli ├ž─▒kar ama ilk 40 f─▒r─▒n yenmeden ├Âteki 40 f─▒r─▒n─▒n adresini kimseye vermezler...

Yapmak istedi─činiz Jamse Joyce'un ─░lyada's─▒n─▒ ├ževirmekse ve bir sat─▒ra 40 g├╝n harcasan─▒z bu sizin b├╝y├╝kl├╝─č├╝n├╝zden bir ┼čey eksiltmez...

Ama g├╝n├╝birlik ticaret sicili, s├Âzle┼čme, gazete makalesi, ┼čirket yaz─▒┼čmalar─▒, katalog vs ├ževirileri i├žin -kusura bakmay─▒n ama- kimsenin yok internetten ara┼čt─▒rma yapt─▒m, yok ┼ču terminolojiyi arad─▒m buldum diyip i┼či geciktirmesini anlayamam. ┼×u anda her t├╝rl├╝ terminoloji 24 saat internet eri┼čimi ile elimizin alt─▒na (ingilizceciler i├žin konu┼čuyorum).. Mazereti yok bu i┼čin. Frans─▒zcac─▒, Almancac─▒ falan olsa tamam aras─▒n bulsun. Ama ─░ngilizcecilerin internet ├ž─▒kt─▒ktan sonra onu bulamad─▒m bunu yapamad─▒m deme l├╝ksleri yok.

─░┼č bittikten sonra para ├Âdenir diye bir kaide yok!
─░┼č olduktan sonra para ├Âdenir!
Biz yap─▒lan i┼člerin ├╝zerinden ge├žmesek ve do─črudan bu kural─▒ uygulasak piyasada para kazanabilecek terc├╝man say─▒s─▒ (┼ču an 10 binse) 100├╝ ge├žmez.

Yaz─▒m─▒ kimseyi k─▒zd─▒rmak i├žin yazm─▒yorum.
Akil olan anlar diyerek yaz─▒yorum.
Yazd─▒klar─▒mdan 40 lot hisse almalar─▒ gerekenler varsa daha dikkatli okusunlarn sat─▒r aralar─▒n─▒...

Abdullah Erol
Yeminli Terc├╝man
www.yeminlitercuman.com / www.tercumex.com.tr
ae@yeminlitercuman.com / ankara@tercumex.com.tr

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

B├╝rolar─▒n ge├ž ├Âdemeleri ve fiyat farkl─▒l─▒klar─▒

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search