Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13] >
eşşek arısı, inciler
Thread poster: murat Karahan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 19:50
Member
English to Turkish
+ ...
On the Rocks! May 13, 2003

Peki siz, \"Gel şu kayaların üstünde bi viski içelim\"i biliyor muydunuz?

murat Karahan
murat Karahan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:50
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
??? May 13, 2003

Ne viskisi!!! İskoç o, iskoç. Kayaların üzerinde duran heybetli İskoç. İskoçyalı lafından da nefret ederim. İngiltereli, İspanyalı, Fransalı gibi türevlerden ettiğim gibi. Al sana film adı, İskoçyalı.

Body of Evidence (isteyen araştırsın)

Kanıt Vücutlar

Eyes Wide Shut - Gözleri Kapalı. Benim önerim

Gözleri Ardına Dek Kapalı\'ydı. Kubrick mefta olduğunda Cumhuriyet bu başlıkla vermişti haberi.

The One - Tek ,
... See more
Ne viskisi!!! İskoç o, iskoç. Kayaların üzerinde duran heybetli İskoç. İskoçyalı lafından da nefret ederim. İngiltereli, İspanyalı, Fransalı gibi türevlerden ettiğim gibi. Al sana film adı, İskoçyalı.

Body of Evidence (isteyen araştırsın)

Kanıt Vücutlar

Eyes Wide Shut - Gözleri Kapalı. Benim önerim

Gözleri Ardına Dek Kapalı\'ydı. Kubrick mefta olduğunda Cumhuriyet bu başlıkla vermişti haberi.

The One - Tek , gelin çıkın işin içinden.

La Boom - bunu daha önce Sezi çok güzel anlatmıştı, bkz ilk sayfa.

Event Horizon - Ufuk Faciası. Hayır efendim, karadeliklerle ilgilidir ve olay ufkudur. Ben olay ufkumu biliyorum, ya siz?

Men in Black - Siyah Giyen Adamlar , buyrun buradan yakın. Soru, siyah giyen adamlar mı, siyah giyinen adamlar mı?

Red Planet - Kırmızı Gezegen , acaba?

Daha gani var, gani...

Quote:

On 2003-05-13 17:16, Xola wrote:

Peki siz, \"Gel şu kayaların üstünde bi viski içelim\"i biliyor muydunuz?

Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Body of Evidence!!! May 14, 2003

Yahu ne araştırması, tabii ya, tabii ya, ben bunu nasıl unuttum! Madonna, Willem Dafoe, hehheheeeeee!!! Bi de Cesur Yürek var, ne demekse! Braveheart. Yani Anadolu folklorunda o kadar laf varken, kahraman, yiğit, cesur vb genç erkek figürünü anlatacak, sen tut Cesur Yürek diye bi laf bul. Peki The Color of Purple\'ı nasıl buluyorsunuz? Sinemalarda oynadı mı bilmiyorum, ama videosu Morun Rengi diye dağıtımdaydı. Bir Allah\'ın kulu da dememiş ki \"yahu morun rengi mor işte, d... See more
Yahu ne araştırması, tabii ya, tabii ya, ben bunu nasıl unuttum! Madonna, Willem Dafoe, hehheheeeeee!!! Bi de Cesur Yürek var, ne demekse! Braveheart. Yani Anadolu folklorunda o kadar laf varken, kahraman, yiğit, cesur vb genç erkek figürünü anlatacak, sen tut Cesur Yürek diye bi laf bul. Peki The Color of Purple\'ı nasıl buluyorsunuz? Sinemalarda oynadı mı bilmiyorum, ama videosu Morun Rengi diye dağıtımdaydı. Bir Allah\'ın kulu da dememiş ki \"yahu morun rengi mor işte, daha ne soruyorsun?\" diye. Hehhehhehhee!

Eyes Wide Shut ile ilgili önerini ben şahsen çok beğendim, ama Gözleri Faltaşı Gibi Kapalı, niye olmasın?
Collapse

murat Karahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Türkçe çevirmen türkçe bilmiyormuş.... Jul 15, 2003

Tanıdık geliyor mu? Burada gübre hayrana vuruyor.
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~1@nvid~290717,00.asp
İlginç bir kişilik, çeviri yapamaması dışında bir de FBI'da Türkiye adına çalışanları deşifre ediyor olması hayret doğrusu.
(link tam olarak çıkmadığı için haberi ekliyorum)
Türk çevirmen Türkçe bilmiyo
... See more
Tanıdık geliyor mu? Burada gübre hayrana vuruyor.
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~1@nvid~290717,00.asp
İlginç bir kişilik, çeviri yapamaması dışında bir de FBI'da Türkiye adına çalışanları deşifre ediyor olması hayret doğrusu.
(link tam olarak çıkmadığı için haberi ekliyorum)
Türk çevirmen Türkçe bilmiyor

Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

FBI'ın Guantanamo'daki Türkçe konuşan El Kaide mensuplarının ifadelerini tercüme etmesi için görevlendirdiği çevirmen Kevin Taşkesen'in Türk dilini bilmediği ortaya çıktı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın yabancı dil ve çevirmen sorunu CBS televizyonunun ‘‘60 dakika’’ adlı programına konu oldu. Programda, daha önce işine son verilen, FBI ve ABD Adalet Bakanlığı'nı mahkemeye veren FBI Türkçe çevirmeni Sibel Edmonds da konuştu.

Programda, FBI'ın da, bazı tercümanlarının iyi çeviri yapamadığını kabul ettiği ifade edildi. Buna göre, 11 Eylül'den sonra, FBI, ‘‘Kevin Taşkesen’’ adındaki Türkçe çeviri yapan tercümanı Gunantanamo'ya yolladı. Kevin Taşkesen'den, İslamcı El Kaide örgütünün Türk mensuplarının sorgulamalarını tercüme etmesi istendi. Taşkesen'in çeviri yapamadığı ve yetersiz kaldığı görüldü. Sibel Edmonds, ‘‘Kevin Taşkesen, yeterlilik sınavlarının ne Türkçe ne de İngilizce bölümünü geçti’’ dedi.

YAVAŞ ÇALIŞ

Edmonds, daha işe başladığı günden itibaren amirlerinin işini yavaş yapmasını istediğini ve böylece az sayıda çalışan ve yoğun iş yükü görünümü ile bir yıl sonraki bütçenin artırılacağını söylediklerini belirtti. Sibel Edmonds, yaptığı çevirilerin, bir gün sonra döndüğünde bilgisayarından silindiğini bile ileri sürdü ve amirinin de ‘‘Bir ders olsun ve bundan kimseye söz etme’’ dediğini söyledi.

Sibel Edmonds, kendisi gibi Türkçe çevirmen olarak FBI'da çalışan Jan Dickerson adlı bir başka kadının ‘‘Türk istihbaratı için faaliyet gösterdiğini’’ ileri sürüyor. Edmonds, Jan Dickerson'ın, kendisinden de Türk istihbaratı için çalışmasını istediğini ve ciddi tehditlerde bulunduğunu öne sürüyor. Edmonds, Türk istihbaratının, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'da casusları bulunduğunu iddia ediyor.

[Edited at 2003-07-15 04:38]
Collapse

murat Karahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
yorumlayıcı arkadaşların dikkatine :) Aug 11, 2003

Prozda site çeviri alanında daha önce bol bol incilere rastlamıştım ama öyle bir tane
gönderdiler ki yazmadan edemedim çünkü bu çeviriyi yapan bir çeviri bürosu sahibi!!!!
Ee balık nereden kokarmış?

Orj.
Live in certain countries (helps in the case of INTERPRETATION)
Çeviri
Belirli ülkelerde yaşamak (bu, YORUMLAYICI gereken durumlarda yardımcı olur).
Orj.
Have accreditations/certifications from major translator and IN
... See more
Prozda site çeviri alanında daha önce bol bol incilere rastlamıştım ama öyle bir tane
gönderdiler ki yazmadan edemedim çünkü bu çeviriyi yapan bir çeviri bürosu sahibi!!!!
Ee balık nereden kokarmış?

Orj.
Live in certain countries (helps in the case of INTERPRETATION)
Çeviri
Belirli ülkelerde yaşamak (bu, YORUMLAYICI gereken durumlarda yardımcı olur).
Orj.
Have accreditations/certifications from major translator and INTERPRETER associations around the world
Çeviri
Dünya çapındaki önemli tercüman ve YORUMLAYICI derneklerinden yetki/sertifika almış olmak.
Orj
SmartJobZ(tm) ensures that translators and INTERPRETERS don't waste time evaluating irrelevant jobs, and that outsourcers aren't overwhelmed by the wrong kind of bid.
Çeviri
Zekiİşler(tm), tercüman ve YORUMLAYICIların gereksiz işlerle vakit kaybetmelerini önleyecek ve iş gönderenler uygunsuz tekliflerin içinde boğulmayacak.

[Edited at 2003-08-11 16:07]
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Üzücü bi durum (elim hatta) Aug 19, 2003

ama kendi yaptığı işin adını bilmeyen meslektaşlarımız var galiba. Bazı arkadaşlar (hehheee, nasıl ama, Murat? bazı arkadaşlar, dedim bak) "çevirmen"in yanlış olduğunu veya yeterince kapsayıcı olmadığını, doğrusunun "tercüman" olduğunu düşünüyorlar gibi bir hisse kapıldığım zamanlar olmuştu burada. Üniversite bölümlerinin adının "mütercimlik VE tercümanlık" olması da kimseyi ikna edemiyor galiba. Aman neyse yaaa...

Ben bunu çok ciddi sö
... See more
ama kendi yaptığı işin adını bilmeyen meslektaşlarımız var galiba. Bazı arkadaşlar (hehheee, nasıl ama, Murat? bazı arkadaşlar, dedim bak) "çevirmen"in yanlış olduğunu veya yeterince kapsayıcı olmadığını, doğrusunun "tercüman" olduğunu düşünüyorlar gibi bir hisse kapıldığım zamanlar olmuştu burada. Üniversite bölümlerinin adının "mütercimlik VE tercümanlık" olması da kimseyi ikna edemiyor galiba. Aman neyse yaaa...

Ben bunu çok ciddi söylüyorum: Bu sitenin Türkçe çevirisi bir rezalet. Bunu söylemekten amacım da ona buna çamur atmak değil. Ben de yaptım çeviri, Browniz lazımdı da kim bilir ne inciler döktürmüşümdür. İşin bütününü görmeden yapılan çevirinin sorunlu olmaması mümkün değil. Ama bazı yerlerde, şu senin dediğin "yorumlayıcı" gibi facialar var; bazı yerlerde, çeviriyi yapanın da sonradan dönüp bakma şansı olsaydı değiştirmiş olacağı ifade tutuklukları, buram buram çeviri kokuları vb var; terimlerde tutarsızlıklar var, aynı ifadeye bir yerde falan denmiş, başka yerde feşmekân; ayrıca inanmayacaksınız ama tashihler var, hatta Kudoz sorularının olduğu yerde, "kayynaklar" mı ne yazılmış vb vb. Uluslararası forumlarda başka ülkelerin çevirmenlerinin de benzer şikâyetlerde bulunduğunu hatırlıyorum. Yani sorun sadece Türkçe'ye çeviren kişilerin hatası değil ve yine: Bütününü görmeden çeviri yapınca hata olmaması mümkün değil. Uzun lafın kısası, ben bunu uluslararası forumlarda yazmayı da düşündüm bir ara, ne yapılabilir? Sitenin Türkçe'sinin düzelmesi şart, bana göre. Eminim diğer dillerde çalışan meslektaşlarımız da benzer düzeltmelere gerek olduğu kanısındadır. Henry'ye mi yazmak lazım? Ne yapmak lazım? Bir fikri olan var mı? Ne zaman burda bir soru sorsam Türkçe forumu ölüm sessizliğine boğuyorum, uğursuz geldiğime dair bir his var içimde ama... ciddi olarak Türkçe sayfaların düzelmesi gerektiğini düşünmekteyim.
Collapse

murat Karahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ben ağlanacak halimize güleyim biraz Aug 19, 2003

Belki de biz yanlış biliyoruzdur, belki de doğrusu yorumlayıcıdır. Üstelik de onaylanmış çeviriler bunlar, biri pişirdi öbürü yedi herhalde. Söz konusu arkadaş yakında tüm çevirmenleri ve Türkçe'mizi kurtaracak, o konuda oldukça iyimserim. Bütünü görmeden yapılan çevirilerde tabii ki hata payı olacaktır ancak bu kadar da değil elbette. Proz'daki incilerden daha önce örnekler verilmişti. Bu son ör... See more
Belki de biz yanlış biliyoruzdur, belki de doğrusu yorumlayıcıdır. Üstelik de onaylanmış çeviriler bunlar, biri pişirdi öbürü yedi herhalde. Söz konusu arkadaş yakında tüm çevirmenleri ve Türkçe'mizi kurtaracak, o konuda oldukça iyimserim. Bütünü görmeden yapılan çevirilerde tabii ki hata payı olacaktır ancak bu kadar da değil elbette. Proz'daki incilerden daha önce örnekler verilmişti. Bu son örneğin en acı tarafı dediğin gibi yaptığı işin adını ya da başka bir deyişle A'sını bile bilmeyen birinin çeviri bürosu "işletmesi".
Site sürekli olarak yenilendiği için zaten site çevirisi bölümündeki önerilerin büyük bölümü kullanılmıyor, hatta neredeyse hiç kullanılmıyor diyebilirim. Aynı şey öbür diller için geçerli, bırakalım o şekilde çevrildiğiyle kalsın.

Xola wrote:

Ben bunu çok ciddi söylüyorum: Bu sitenin Türkçe çevirisi bir rezalet. Bunu söylemekten amacım da ona buna çamur atmak değil. Ben de yaptım çeviri, Browniz lazımdı da kim bilir ne inciler döktürmüşümdür. İşin bütününü görmeden yapılan çevirinin sorunlu olmaması mümkün değil. Ama bazı yerlerde, şu senin dediğin "yorumlayıcı" gibi facialar var; bazı yerlerde, çeviriyi yapanın da sonradan dönüp bakma şansı olsaydı değiştirmiş olacağı ifade tutuklukları, buram buram çeviri kokuları vb var; terimlerde tutarsızlıklar var, aynı ifadeye bir yerde falan denmiş, başka yerde feşmekân; ayrıca inanmayacaksınız ama tashihler var, hatta Kudoz sorularının olduğu yerde, "kayynaklar" mı ne yazılmış vb vb. Uluslararası forumlarda başka ülkelerin çevirmenlerinin de benzer şikâyetlerde bulunduğunu hatırlıyorum. Yani sorun sadece Türkçe'ye çeviren kişilerin hatası değil ve yine: Bütününü görmeden çeviri yapınca hata olmaması mümkün değil. Uzun lafın kısası, ben bunu uluslararası forumlarda yazmayı da düşündüm bir ara, ne yapılabilir? Sitenin Türkçe'sinin düzelmesi şart, bana göre. Eminim diğer dillerde çalışan meslektaşlarımız da benzer düzeltmelere gerek olduğu kanısındadır. Henry'ye mi yazmak lazım? Ne yapmak lazım? Bir fikri olan var mı? Ne zaman burda bir soru sorsam Türkçe forumu ölüm sessizliğine boğuyorum, uğursuz geldiğime dair bir his var içimde ama... ciddi olarak Türkçe sayfaların düzelmesi gerektiğini düşünmekteyim.
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
e "to interpret" yorumlamak demek ne de olsa ;-) Aug 19, 2003

bizim yanlış biliyor olma ihtimalimiz yüksek, haklısın, düşünmeden konuşuyorum işte burda

öyle mi kalsın? sahi mi? e katkıda bulunalım biraz o zaman hadi:

teklif tarihi
ev içi işler
serbest mızrakçı rehberi
olaylar & kızılderili şenlikleri
parlak posta
iş/şan alarmlarınız
şan şeref sorusu
cüzdanınız & noktalarınız
dışlayıcı
... See more
bizim yanlış biliyor olma ihtimalimiz yüksek, haklısın, düşünmeden konuşuyorum işte burda

öyle mi kalsın? sahi mi? e katkıda bulunalım biraz o zaman hadi:

teklif tarihi
ev içi işler
serbest mızrakçı rehberi
olaylar & kızılderili şenlikleri
parlak posta
iş/şan alarmlarınız
şan şeref sorusu
cüzdanınız & noktalarınız
dışlayıcı indirmeler
proz.com borsası
nasılyaplar
KEDİ aletleri merkezi

var mı artıran?
Collapse

Haluk Levent Aka (X)
Haluk Levent Aka (X)
Japanese to Turkish
+ ...
yorumsuz Apr 2, 2004

http://www.proz.com/?sp=info/&ssp=intro&sssp=guidelines

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

eşşek arısı, inciler

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »