MS Word'te Arapça, Çince, vs. karakterler
Thread poster: Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 08:10
English to Turkish
+ ...
Aug 30, 2006

Merhaba,

Arapca, Cince, vs. Bati Avrupa dilleri disinda yazilmis bazi dokumanlar bekliyorum. Ama kullanmakta oldugum MS Word 2002'nin bunlara nasil tepki verecegini bilmiyorum. Sizce sorun cikar mi? Cikarsa ne yapabilirim? Cok tesekkurler.

[Subject edited by staff or moderator 2006-08-31 16:18]

A Y
A Y
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
Sayım Programı Kullanın Aug 30, 2006

Selam,

sorun çıkarsa Practicount veya Anycount tarzı sayım programı kullanın. Bu programların saymadığı dosya veya yazı türü yok. Her şeye uyarlamışlar.

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:10
Dutch to Turkish
+ ...
Multilingual setting Aug 30, 2006

Mine Somyurek wrote:

Merhaba,

Arapca, Cince, vs. Bati Avrupa dilleri disinda yazilmis bazi dokumanlar bekliyorum. Ama kullanmakta oldugum MS Word 2002'nin bunlara nasil tepki verecegini bilmiyorum. Sizce sorun cikar mi? Cikarsa ne yapabilirim? Cok tesekkurler.

Yeni nesil programlar eskisi gibi ayrıca yüklemeyi gerektirmiyor sanırım. Yani sorun çıkmaz.

Ama eğer her yeni "word document" oluştururken seçtiğiniz dil ayarı sabit ise o zaman, copy paste ederken dosyanın dili farklıymış gibi davranabilir. Yani dosyanın dil ayarına dikkat edin. Bu durumda yakın karakterler biliyorsa bilmediği karakteri yakın karaktere doğru değiştirebilir.

Ancak yinede "multilingual setings" a bakın. Öyle değilse o konuma getirin. Sorun kalmaz sanırım.

Auto spellcheck veya auto correct gibi fonksiyonları da korktuğunuz dosyalarda kapatın.

Sorunu bir daha yaşamayacak şekilde çözmek istiyorsanız: micosoft proofing tools alın. Bu yolla bütün diller hizmet alanınıza girecek.

Kolay gelsin.

Nizam

Mine Somyurek (X)
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tesekkur Aug 31, 2006

Alekber bey, Nizam bey,

Tavsiyeleriniz icin cok tesekkurler. Problem olursa yine buradayim:-)

Mine

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 09:10
Member
English to Turkish
+ ...
Font Aug 31, 2006

Merhaba Mine,

Hepiniz cahilliğimi bağışlayın, belki bununla hiç alakası yoktur. Ama ben buradaki Çince forumu göremediğimi söyleyince bir arkadaş bana Çince font yollamıştı. (Tarayıcı fontu ile Word fontunun birbiriyle hiç alakası da olmayabilir tabii. Hem zaten Çince forumu niye görmem gerektiğini ben de bilmiyorum) Yani, eğer böyle bir ihtiyaç olursa bana başvurabilirsin.

Özden

Mine Somyurek (X)
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
sorun cikmadi Sep 1, 2006

Nizam beyin dedigi gibi dosyalar sorunsuz acildi. Tavsiyeler icin herkese cok tesekkurler. Mine

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

MS Word'te Arapça, Çince, vs. karakterler

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »