Kadınlara yönelik aşağılama: Sözlüklerin ayıklanması
Thread poster: Selçuk Budak

Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 23:13
English to Turkish
+ ...
Sep 18, 2006

Geçenlerde TDK'dan ilginç bir açıklama yapılmıştı: "Kadınlar açısından aşağılayıcı, incitici olan deyim ve ifadeler ayıklanarak sözlüklerden atılacak"

Bu haber kimi gazetelerde manşet olarak verildi. Herkes haberi alkışladı, hatta Avrupa ülkelerinden de olumlu tepkiler geldiği söylendi.

Konunun bir yerde tartışıldığına da rastlamadım. Bilen varsa ve buraya not düşerse, sevinerek okurum.

Bu konuyu bir yerde enikonu yazmayı düşünüyorum, ama arkadaşların bu konuda ne düşündüğünü de doğrusu merak ediyorum.

Böyle bir girişimin anlamı nedir? Ne gibi sonuçlar doğurur? Neyin incitici/aşağılayıcı olduğuna kimler karar verecek? "cut off" nereye konacak? Yarın birileri çıkıp "şu da incitici" derse ne olacak?

Ya erkekler için incitici olan ifadeler ne olacak? Onları da atacak mıyız?

Kadınları (ve belki de daha sonra erkekleri) inciten, aşağılayan ifade ve kelimeler sözlükten çıkarılıp da ter temiz bir sözlük elde ettiğimizde nasıl bir toplum olacağız? Bu tür ifadeler sözlüklerden atılınca cinslerarası aşağılama/üstünlük arayışı/hegomanya çabası/çatışma ortadan kalkacak ve/veya hafifleyecek midir?

Peki kutsal kitapları ne yapacağız? Örneğin bizim bu yüce davranışımızı örnek alan Batı Dünyası "Kadın erkeğin bel kemiğinden yaratıldı"yı Kutsal Kitaplarından çıkaracak mıdır?

Ne düşünüyorsunuz?


 

Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 23:13
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ek not Sep 18, 2006

Şimdi şöyle bir kurcalayınca, konunun kimi yerlerde tartışıldığını görüyorum. Uluslararası haber boyutu için örneğin bkz: http://www.guardian.co.uk/turkey/story/0,,1820060,00.html

Burada kimseden ses çıkmayacak her halde. Aslında konuyu belki de genel foruma taşımam daha iyi olurdu. Örneğin İngilizce sözlüklerden seksist ifadelerin çıkarılmasının dilsel, toplumsal ve ruhsal anlamda ne gibi sonuçlar doğurma potansiyeli taşıdığını sorabilirdik.


 

Serdar Oncu  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:13
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Bence saçma Sep 22, 2006

Gazetede görünce bu konu benim de dikkatimi çekmişti ve çok saçma bulmuştum. Sonuçta günlük hayatta yaygın şekilde kullanılan, iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış, herşeyin sözlükte de olması gerekiyor. Aşağılayıcı ve incitici sözler, küfürler sözlükten silindiğinde, kullanımdan da kalksaydı o zaman görüşüm farklı olurdu tabi:) Örneğin küfür, Türkiye'de 7 yaşındaki çocuktan, dolmuş şöförüne, profesörüne kadar herkesin günlük yaşantısının vazgeçilmez bir parçası, ama yıllardır insanlar spor müsabakalarında küfürü nasıl önleriz diye çırpınıyor (daha çok çırpınırlar). Bu da onun gibi birşey..

Yabancı kökenli kelimelerin tdk'ya eklenmesi ile ilgili de buna benzer bir tartışma yapıldı. Ancak burada yapılan uygulamanın son derece yerinde olduğunu düşünüyorum. Örneğin online kelimesi tdk'da var, karşılığında bkz. çevrim içi yazıyor. Böylece kullanıcı hem online'nın anlamını, hem de online yerine kullanılması gereken Türkçe kelimeyi öğreniyor. Sonuçta çözüm için birşeyler yapılmış, sanki yokmuş gibi davranılmasından iyidir.

[Edited at 2006-09-22 04:04]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Kadınlara yönelik aşağılama: Sözlüklerin ayıklanması

Advanced searchWordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search