Çevirmenin suçu ne?
Thread poster: Serkan Doğan
Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 01:49
Turkish to English
+ ...
Sep 21, 2006

"Çevirmenin suçu ne?" başlıklı bu konuda irdelemek istediğim konu hakkında sizin (kurallar çerçevesinde) düşünce ve yorumlarınızı almak istiyorum. Biliyorsunuz ki Elif Şafak'ın bir süredir gündeme oturan 301. Madde davası bugün sonuçlandı. Bu vesleyle şunu öğrendim; bu maddeden yargılanan pek çok yazara ek olarak, 2 de çevirmen varmış, çevirdikleri bir kitaptan dolayı yargılanan. Benim anlamadığım nokta ise şu; bu çevirmen arkadaşlar 1-Yaptıkları çeviri... See more
"Çevirmenin suçu ne?" başlıklı bu konuda irdelemek istediğim konu hakkında sizin (kurallar çerçevesinde) düşünce ve yorumlarınızı almak istiyorum. Biliyorsunuz ki Elif Şafak'ın bir süredir gündeme oturan 301. Madde davası bugün sonuçlandı. Bu vesleyle şunu öğrendim; bu maddeden yargılanan pek çok yazara ek olarak, 2 de çevirmen varmış, çevirdikleri bir kitaptan dolayı yargılanan. Benim anlamadığım nokta ise şu; bu çevirmen arkadaşlar 1-Yaptıkları çeviriye ilave ettikleri yasadışı şahsi yorumlarından dolayı mı, yoksa 2-Suç aleti (!) olan bu kitap işine dahil olmalarından dolayı mı, bu yargılamaya tabi tutuluyorlar?
Teşekkür ederim..
Collapse

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 01:49
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Bir açılım Sep 23, 2006

Bahsettiğim bu trajikomik duruma ilişkin güzel bir yazıyı dikkatinize sunuyorum;
http://ceviribilim.com/?p=203

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 00:49
Member
English to Turkish
+ ...
Lütfen konuyu açan arkadaşımıza doğrudan yazın Sep 23, 2006

Konu çeviriyle ilgili olsa da, çeviri çerçevesi içinde kalarak tartışılabilecek bir yanı yok. Ancak hukuk ve siyaset çerçevesinde tartışılabilir. Bu alanlar da forum kapsamı dışında kalıyor.

Bu nedenle konu başlığını kilitliyorum. Bu konuda tartışmak veya ilgili yasa maddeleri hakkında bilgi vermek isteyenler lütfen Serkan'a doğrudan yazsınlar.

Teşekkürler.

Özden

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Çevirmenin suçu ne?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »