Osmanl─▒ca-─░ngilizce S├Âzl├╝k
Thread poster: AZRA AKARTUNA

AZRA AKARTUNA  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:02
English to Turkish
+ ...
Oct 13, 2002

Merhaba arkada┼člar,

Aran─▒zda iyi bir Osmanl─▒ca-─░ngilizce online s├Âzl├╝k kayna─č─▒ bilen var m─▒? ┼×imdiden te┼čekk├╝rler...

[ This Message was edited by: on 2002-10-13 14:18 ]

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Babylon Oct 13, 2002

Tayfun\'un dedi─či kaynak d─▒┼č─▒nda ben de ba┼čka bir s├Âzl├╝─če rastlamad─▒m.

Babylon\'da yan─▒lm─▒yorsam 3 s├Âzl├╝k olmas─▒ laz─▒m, ama bunlardan biri di─čerinin kopyas─▒.

Bu durumda iki s├Âzl├╝k kal─▒yor, bunlar da:

Risale-i Nur L├╝gat (53738 s├Âzc├╝k)

ve

Ottoman Turkish Dictionary (10000 s├Âzc├╝k)

Ama Osmanl─▒ca-─░ngilizce s├Âzl├╝k on-line olarak yok.

Redhouse\'─▒n T├╝rk├že (Osmanl─▒ca)-─░ngilizce S├Âzl├╝─č├╝

ve James Redhouse\'─▒n orijinal s├Âzl├╝─č├╝ piyasada bulunmakta. Tabii Hony ve Fahir ─░z\'in Oxford Turkish-English ve Adam yay─▒nlar─▒ndan Moran\'─▒n s├Âzl├╝─č├╝ bas─▒l─▒ kaynaklar olarak mevcut, zaten bunlar─▒ biliyorsunuzdur.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
sahaflar Nov 26, 2002

Sahaflarda her dilde s├Âzl├╝k m├╝mk├╝n. Fiyatlar─▒ da uygun oluyor.

Kad─▒k├Ây Akmar pasaj─▒\'ndaki sahaflar en ├žok gittiklerim, tavsiye ederim.

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Bir site Jun 26, 2005

Ben Osmanl─▒ca ├Â─črenimi konusunda ┼č├Âyle bir siteye rastlad─▒m;
http://www.islamharfleri.com/index2.html
Yarar─▒ dokunabilir..

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 17:02
English to Turkish
+ ...
Çok yararlı, fakat... Jun 26, 2005

Sayfan─▒n yar─▒s─▒n─▒ Arap harflerinin daha sa─čl─▒kl─▒(!), g├╝zel, kolay ├Â─črenilir oldu─čunu kan─▒tlamaya soyunmu┼č gereksiz bir polemik kapl─▒yor. ─░nternet Explorer'in neden kullan─▒lmamas─▒ gerekti─čine dair "garip" uyar─▒y─▒ ele┼čtirmeme ise Proz kurallar─▒ izin vermiyor.

Ke┼čke politikay─▒ bir kenara b─▒rak─▒p yapmaya kalkt─▒─č─▒ i┼či do─čru-d├╝r├╝st yapmakla yetinseydi. Link i├žin te┼čekk├╝rler Serkan.

Turkey
Turkish to English
+ ...
Evet ama Jun 26, 2005

Belirtti─čin konularda hakl─▒s─▒n (hatta art─▒ sitenin ismi)
Ama ben Osmanl─▒ca dersleri k─▒sm─▒na bakman─▒z─▒ ├Âneririm sadece. ├çok ho┼č ve T├╝rk├že kelimelere y├Ânelik bir anlat─▒m. Kur kur ilerliyor. Benim g├Ârd├╝─č├╝m en iyi d├╝zenlenmi┼č ├ževrimi├ži Osmanl─▒ca ├Â─čretim kayna─č─▒. Ben bu a├ž─▒dan ├Ânermek istemi┼čtim..

Nazim Aziz Gokdemir wrote:

Sayfan─▒n yar─▒s─▒n─▒ Arap harflerinin daha sa─čl─▒kl─▒(!), g├╝zel, kolay ├Â─črenilir oldu─čunu kan─▒tlamaya soyunmu┼č gereksiz bir polemik kapl─▒yor. ─░nternet Explorer'in neden kullan─▒lmamas─▒ gerekti─čine dair "garip" uyar─▒y─▒ ele┼čtirmeme ise Proz kurallar─▒ izin vermiyor.

Ke┼čke politikay─▒ bir kenara b─▒rak─▒p yapmaya kalkt─▒─č─▒ i┼či do─čru-d├╝r├╝st yapmakla yetinseydi. Link i├žin te┼čekk├╝rler Serkan.

English to Turkish
+ ...
Fark─▒nday─▒m Jun 26, 2005

Ger├žekten benim de g├Ârd├╝─č├╝m en iyi ├Ârnek, ve bir├žok ki┼činin i┼čine yarayacak eminim. Ke┼čke 5-10 y─▒l ├Ânce Osmanl─▒ca'yla bo─ču┼čup pes etti─čimde b├Âyle bir kaynak olsayd─▒.

Sitenin ad─▒na dikkat etmemi┼čim bile...:-)

Turkey
Turkish to English
+ ...
─░┼čin asl─▒ Jun 26, 2005

Asl─▒nda bu Osmanl─▒ca kanayan bir yarad─▒r ├╝lkemizde. Baz─▒lar─▒ bunu farkl─▒ bir dil ├Â─črenmek gibi alg─▒l─▒yor. Halbuki Osmanl─▒ca Osmanl─▒ toplumunda kullan─▒lan ve T├╝rk├že, Arap├ža ve Fars├ža kelimelerden m├╝te┼čekkil bir ortak dildi. Yaz─▒l─▒┼č bak─▒m─▒ndan Arap harfleri ile ufak farkl─▒l─▒klar i├žeriyor. T.Dili Edebiyat─▒ ve Tarih b├Âl├╝mlerinde ├Â─čretilmesinin nedeni ise tamamen ar┼čivcilik ve eski eserlerin okunabilmesi. Yoksa Arap k├╝lt├╝r├╝n├╝ vs. a┼č─▒lamak de─čil. ┼×u anda Osmanl─▒can─▒n lise d├╝zeyinde se├žmeli veya zorunlu ders olarak okutulmas─▒ g├╝ndemde, ki bence bu da u├ž bir yakla┼č─▒m olur. Zira bizim bile (edebiyat ve tarih mezunlar─▒) i┼čimize mezun olduktan sonra ├žo─čumuz itibariyle ve akademik alanlarda ara┼čt─▒rmalara devam edenlerin d─▒┼č─▒nda yaram─▒yor. Neredeyse baz─▒lar─▒ taraf─▒ndan ilkokulda 25 maddelik muhtar ve ihtiyar heyetinin g├Ârevlerinin ezberlenmesi gibi alg─▒lan─▒yor. Di─čer yandan, ger├žekten ├Â─črenilmesi ├žok kolay. Bir insan─▒n araba s├╝rmesini ├Â─črenmesinden daha fazla zaman─▒n─▒ almaz. Neye yarar derseniz, en az─▒ndan eski eserlerin veya mezarlar─▒n ├╝zerinde ne yaz─▒yor (T├╝rk├že), bunu okuyabiliyorsunuz. Yetmez mi. ─░frat ve tefrite ka├žmamak gerekir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├ľ─črenmeli, ama niye ├Â─črendi─činin fark─▒nda olmal─▒. Bu hep ├žok tart─▒┼č─▒lan hususu bir de bu forumda p─▒rtlatay─▒m dedim bir pazar g├╝n├╝ nedense, haz─▒r konu a├ž─▒lm─▒┼čken..icon_wink.gif

[Edited at 2005-06-26 15:35]

English to Turkish
+ ...
Ne kadar iyi olur Jun 26, 2005

Serkan Dogan wrote:
Neye yarar derseniz, en az─▒ndan eski eserlerin veya mezarlar─▒n ├╝zerinde ne yaz─▒yor (T├╝rk├že), bunu okuyabiliyorsunuz. Yetmez mi.

Ger├žekten kolay m─▒ o kadar? Bence ├žok iyi olur bir s├╝r├╝ insan─▒n ├Â─črenmesi. Mesela benim dedemin g├╝nl├╝─č├╝ var, adam bir sava┼čtan ├Âtekine ko┼čturmu┼č, mecburen filanca ekspere y├╝z k─▒zd─▒r─▒p okutuyoruz.

Bunun politik y├Ânlerini kaale almak bile istemiyorum a├ž─▒k├žas─▒. Osmanl─▒ca tart─▒┼čmas─▒n─▒ her politik kamp istedi─či y├Âne ├žekebilir. ├ľzetle, herhalde ├žo─čumuzun kendi ge├žmi┼čimize Frans─▒z kalmas─▒ iyi bir ┼čey de─čil. Mezar ta┼člar─▒ g├╝zel bir ├Ârnek. Bir kitapta okumu┼čtum, antik ve modern Yunanca olduk├ža farkl─▒d─▒r, ama iyi-k├Ât├╝ okumu┼č Yunan vatanda┼č─▒, bir├žok ├╝lkenin Akdeniz k─▒y─▒lar─▒n─▒ s├╝sleyen harabelerdeki yaz─▒lar─▒ rahatl─▒kla okuyabilir, ve daha ├Ânemlisi anlayabilirmi┼č. (├ç├╝nk├╝ anlamak da i┼čin ba┼čka y├Ân├╝; bug├╝n unutulan bir s├╝r├╝ Osmanl─▒ca kelimeyi yeniden ├Â─črenmek gerekiyor. ├ľrne─čin bug├╝n ─░ngilizce'de de eskimi┼č, tedav├╝lden kalkm─▒┼č bir s├╝r├╝ s├Âzc├╝k var, ama bir s├╝r├╝ insan da bunlar─▒ ├Â─čreniyor, biliyor. Bilmeseler, Shakespeare'i anlamalar─▒ baya─č─▒ zorla┼č─▒rd─▒.)

Osmanl─▒ca'y─▒ ├Â─črenirken bildi─čim kadar─▒yla elyaz─▒s─▒n─▒n cilvelerini de tan─▒mak gerekiyor. ├ľzellikle mektuplarda ve hatta resmi belgelerde, ister yer kazanmak i├žin deyin, ister okuyabilen ki┼či say─▒s─▒n─▒ en aza indirmek i├žin deyin (bu, bilginin "korunmas─▒" ve ikiz karde┼či olan belge k─▒skan├žl─▒─č─▒, bug├╝n dahi baz─▒ ara┼čt─▒rmac─▒larda var, aralar─▒nda zaman zaman kavgaya kadar var─▒r), ├žok kargac─▒k burgac─▒k olabiliyor yaz─▒lar. Bir de mesela sa─čdan sola bir t├╝rl├╝ d├╝z ├žizgiyi tutturamayan bir s├╝r├╝ belge var. Sa─č taraf d├╝zg├╝n ve geni┼č aral─▒kl─▒ olur da sol u├žlar hep yukar─▒ yukar─▒ ├ž─▒kar, neredeyse b├╝t├╝n sat─▒rlar birle┼čir, minicik olur, okunmaz hale gelir. Nedendir acaba?

Nizam'─▒n bu konular─▒ biraz bilmesi laz─▒m, ama galiba bal─▒k tutmakla me┼čgul...icon_smile.gif

Turkey
Turkish to English
+ ...
Dilimin ucu Jun 26, 2005

Ben de "Nizam bey de bilir" diyecektim tam, a─čz─▒mdan ald─▒n. Allahtan bize kelime k├Âkleri hakk─▒nda da ders vermi┼člerdi. ├ľrne─čin bu i┼čin ├╝zerinde biraz duran bir insan hangi kelime nereden gelmi┼č, neyden t├╝remi┼č anlayabiliyor. Ke┼čke ayn─▒ ├Âl├ž├╝de Latince de anlayabilseydim, ama biraz zor bu ya┼čtan sonra art─▒kicon_smile.gif Osmanl─▒ca (Ottoman Turkish derler, ├ž├╝nk├╝ Ottomanish uydurma gibi geliyor ve Ottoman language ayr─▒ bir lisan gibi alg─▒lan─▒yor) bir dil ├Â─črenmek ile k─▒yaslanmayacak kadar kolay ger├žekten. Hobi olarak bile ba┼člayabilir ve ilerletebilirsin. Neye yarar dersen, dedenin g├╝nl├╝klerini okursun yahu, daha ne olsun, bundan g├╝zel ┼čey var m─▒icon_smile.gif Bu arada i├žlerinde Kenan Evren ve Menderes'in de bulundu─ču pek ├žok devlet erkan─▒ notlar─▒n─▒ Osmanl─▒ca harfler kullanarak al─▒r ve tutarlarm─▒┼č (s├Âylenti de─čil, kay─▒t ve tan─▒klar var). Yani daha h─▒zl─▒ yaz─▒m ve pratiklik sa─čl─▒yor-mu┼č. Tabi bunlar eski adamlar, ┼čimdi hi├ž b├Âyle bir gereklilik yok. Zaten klavye kullana kullana yaz─▒m iyice bozuldu, kendi yazd─▒─č─▒m─▒ okuyamaz oldum. D─▒┼čar─▒da buna ┼čahit olanlar yeni mi okuma yazma ├Â─črendin diyor. Tabi bilmiyorlar Sar─▒kam─▒┼č da─člar─▒nda ka├ž d├╝zine Anadolu gencine okuma yazma belletti bu delikanl─▒icon_smile.gif Neyse sapt─▒ konu sapaca─č─▒ kadar, modum uyarmadan, k─▒sa keseyim. Nizam beey, bal─▒ktan gelince bir ilgilen bizimle l├╝tfen...

Ha bu arada, s├Âzl├╝kle ilgili bir not, Sel├žuk'un s├Âyledikleri d─▒┼č─▒nda ├žok geni┼č kaynaklar var tabi, ama bunlar latince harflerle bas─▒lmam─▒┼č, yani faydalanmak i├žin Osmanl─▒ca harfleri okuyabilmek bir ├Ân-┼čart, "T├╝rkolog" diyeyim de Nizam beyin bam teline dokunay─▒m..

[Edited at 2005-06-26 17:44]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Tiz Jun 26, 2005

Serkan Dogan wrote:

Ben de "Nizam bey de bilir" diyecektim tam, a─čz─▒mdan ald─▒n. Allahtan bize kelime k├Âkleri hakk─▒nda da ders vermi┼člerdi.
....Neyse sapt─▒ konu sapaca─č─▒ kadar, modum uyarmadan, k─▒sa keseyim. Nizam beey, bal─▒ktan gelince bir ilgilen bizimle l├╝tfen...

Ha bu arada, s├Âzl├╝kle ilgili bir not, Sel├žuk'un s├Âyledikleri d─▒┼č─▒nda ├žok geni┼č kaynaklar var tabi, ama bunlar latince harflerle bas─▒lmam─▒┼č, yani faydalanmak i├žin Osmanl─▒ca harfleri okuyabilmek bir ├Ân-┼čart, "T├╝rkolog" diyeyim de Nizam beyin bam teline dokunay─▒m..

[Edited at 2005-06-26 17:44]

Mevla iyilik ve sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ versin. Her ne kadar Osmanl─▒ca okuyabilsem, arap├žay─▒ da iyi bir kelime hazinesi sebebiyle biraz anlayabilsem de ben de ├Â─črenmekle me┼čgul├╝m...

Osmanl─▒cay─▒ ├Â─črenirken benim de ├ž─▒k─▒┼č yolum Aziz'inki ile ayn─▒ idi. Dedemin okudu─ču eserleri birlikte ben de okumak istedimdi... Rahmetli dedemin benim de "eski T├╝rk├že" okudu─čumu g├Âr├╝nce g├Âzleri dolmu┼čtu.

Her en kadar b├╝t├╝n herkese okutulmas─▒ hususuna destek veremesemde Osmanl─▒ca'n─▒n Orta ├Â─čretime se├žmelki olarak ge├žmesinin zarar─▒ olmaz.

Hollanda'da orta ├Â─čretim farkl─▒ performans gruplar─▒na ayr─▒lm─▒┼č tasnif edilmi┼č durumda. Bunlardan en y├╝kse─či "VWO" bizdeki S├╝per Lise, Fen Lisesi vs ye kar┼č─▒l─▒k gelecek okul grubu.

VWO nun ├Ânemli ├Âzelliklerinden birisi VWO mezunu oldu─čunuzda ingilizce ve Latinceyi ├Â─črenmi┼č oluyorsunuz. Merakl─▒s─▒ Frans─▒zca ve Almancay─▒ da ├Â─črenebiliyor...

Peki latinceyi ├Â─črenmek ne getiriyor... G├Âr├╝n├╝┼čte hi├ž bir ┼čey. Ancak pek ├žok kelime ya latinceymi┼č gibi t├╝retilmi┼č ya da latince bir kelimeden k├Âken ald─▒─č─▒ i├žin manan─▒n ├Âz├╝ne inmek m├╝mk├╝n oluyor.

Bir tan─▒d─▒k bana kelime ve kavramlar─▒ (├Âzellikle sosyal bilimlerdeki kavramlar─▒) kar─▒┼čt─▒rmadan kullanabilmemi ve anlamam─▒ sa─člayacak en ├Ânemli ┼čeyin "latinceyi ├Â─črenmek" oldu─čunu s├Âyledi─činde Hollandal─▒lar─▒n niye laitnceyi ├žal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ bir defa daha anlam─▒┼čt─▒m.

Hem Osmanl─▒cay─▒ yeni nesiller ├Â─črenmez ise, ├žok de─čil 10 y─▒l sonra osmanl─▒cay─▒ okuyan kalmad─▒─č─▒ (edebiyat├ž─▒ ve taih├žiler d─▒┼č─▒nda) gibi anlayan da kalmayacak... Bug├╝n kullanmakta oldu─čumuz pek ├žok eski kelime de ├žok ge├žmeden dilimizi terk edecek. Dilde de bir geli┼čme ve de─či┼čmenin olmas─▒ gayet normal. Ancak yine de bunu unutarak yapmamak laz─▒m diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Bu arada ben tiz veya orta seslerle u─čra┼čt─▒─č─▒m i├žin m─▒zrab─▒m "bam" teli ihtiyac─▒ g├Âstermiyor. Bu y├╝zden ├Âzel programlar d─▒┼č─▒nda bam telimiz s├Âk├╝k...

Sevgiyle kalas─▒─▒z,

N. Yi─čit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Osmanl─▒ca-─░ngilizce S├Âzl├╝k

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 only ÔéČ435 / $519
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translatorÔÇÖs group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only ÔéČ435 / $519 / ┬ú345 / ┬ą63000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search