Trados'ta çevirdiğim kısımlar uçuyor!?
Thread poster: Yasemin Açıkgün

Yasemin Açıkgün  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Oct 14, 2006

Merhaba,

Şu an elimdeki projede çok garip bir şeyle karşılaştım. Uzun bir süredir Trados kullanıyorum ama hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım.

İngilizce'den yaptığım çeviriler dosya açılıp kapandıktan sonra uçuyor ve ttx dosyasında, Türkçe bölümler yeniden İngilizce olarak görünüyor.

İşin garibi yukarıdaki Trados penceresinde, İngilizce orijinal metnin altında, yapmış olduğum Türkçe çeviri görünüyor. Ama aşağıda İngilizce orijinali çıkıyor.

Defalarca denedim ama değişen bir şey olmadı. Hiç böyle bir şeyle karşılaştınız mı? Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Direct link Reply with quote

Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:28
Member
English to Turkish
Trados Oct 14, 2006

Böyle bir şey hiç duymadım. Çevrilmiş yerler bellekten tekrar gelmiyor mu peki?

Bir çözüm bulamazsanız, SDL Trados Support forumunda sormayı deneyin isterseniz. Hatta önce forum arama sayfasından anahtar kelimelerle bir arama yapmanızı öneririm. Belki aynı problemi yaşayan biri olmuş ve forumda yardım almıştır. Bir de Trados'un kendi destek servisi var tabii.

İyi şanslar
Özden

[Edited at 2006-10-14 02:19]

Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Trados'ta çevirdiğim kısımlar uçuyor!? Oct 14, 2006

Çok garip değil mi? Ben de hiç karşılaşmadım böyle bir şeyle.

Veritabanında çevrilmiş görünüyor. Ama metin de ingilizce kalıyor. Trados yukarıdaki penceresinde metni çevrilmiş olarak gösterse de, aşağıdaki asıl metin üzerinde değişiklik yapmıyor.

Dosyanın "clean" halini çıkarttım. Ve orada her şey normal görünüyor. Bu durum sadece çift dilli dosyada ortaya çıkıyor.

Önerdiğiniz Trados destek linklerini de deneyeceğim. İlginiz için teşekkür ederim Özden Hanım.

İyi çalışmalar..

Faruk Atabeyli  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:28
Member (2009)
English to Turkish
+ ...
Word özelliği olabilir mi? Oct 14, 2006

Eğer MS Word içerisinden Trados makroları kullanarak *.rtf dosyalarla çalışıyorsanız bir word özelliği olan "gizli metin/hidden text" işaretlenmiş olmalıdır.

Araçlar -> Seçenekler -> Görünüm sekmesinde -> Biçimlendirme işaretleri bölümü altında -> Gizli metin işaretli mi?

iyi çalışmalar

Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER

Cevabınız için teşekkür ederim Faruk Bey.

Bu dosya "*ttx dosyası ve tag editor'de çalışıyorum. Bahsettiğiniz şey sadece Word'de açılan dosyalar için, öyle değil mi?

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Versiyon? Oct 14, 2006

Geçenlerde ben de Tag Editor'de farklı bir sorunla karşılaştım, sorunlu segmentin içeriğini kopyalayıp tamamen silip, Insert Tag'den orijinaliyle aynı tag'ı elle yerleştirip içeriği de yapıştırınca düzeldi -niyeyse:)

Sizin sorun da gayet ilginç görünüyor ama benzerini yaşamadan akıl vermek zor. Dilerseniz dosyanın sorunlu bölümünden bir kısmını farklı kaydedip bana gönderebilirsiniz, en azından aynı sorun var mı görmüş oluruz.

su_le at hotmail.com

Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER

Sorunu çözdüm

Dosya gayet formunda görünüyor.

Hepinize yardımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.

Not: Nasıl yaptığımı sormayın çünkü ben de bilmiyorum ama bir şeyleri doğru yapmış olmalıyım

İyi çalışmalar..

[Edited at 2006-10-14 23:01]

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
:) Oct 14, 2006

Geçmiş olsun:)

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados'ta çevirdiğim kısımlar uçuyor!?

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search