İngilizce'ye çevirilerde Türkçe karakterler
Thread poster: Mine Somyurek (X)

Mine Somyurek (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:27
English to Turkish
+ ...
Nov 5, 2006

Merhaba,

Muhtemelen kızacağınız bir soru sormak istiyorum. Türkçe'den İngilizce'ye çeviri yaparken özel isimlerde geçen Türkçeye özgü karakterleri ne yapıyorsunuz? Söz gelimi "Kızılırmak", "Kızılırmak" olarak mı kalıyor, yoksa "Kizilirmak" a mı dönüşüyor? Teşekkürler.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:27
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
duruma göre değişiyor Nov 5, 2006

Ben genellikle olduğu gibi yazarım. Bunu gerekçelendir(e)miyorum ama zaten siz de nedenini sormamışsınızicon_smile.gif

Ama bazı isimler İngilizce sözlüklerde bulunuyor. Bu durumda İngilizce yazılışı kullanırım


New Oxford American Dictionary
Kizil Irmak
(ancient name Halys) the longest river in Turkey that flows for 715 miles (1,150 km) in a great curve through central Anatolia to the Black Sea.

[Edited at 2006-11-05 20:25]


 

Faruk Atabeyli  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:27
English to Turkish
+ ...
Teknik nedenler öne çıkıyor Nov 6, 2006

İngilizceye çevirdiğim metinlerin başına gelebilecek durumlar, yani,

- Türkçe işletim sistemi dışındaki OS'lerde ekranda bozuk çıkabileceği,

- kullanacakları yazıcının TR fontları olmayabileceği (buna örnek olarak HP lazer yazıcı kartuş takma talimatlarında I yerine Y benzeri bir karakter çıktığını ve öylece basıldığını hatırlıyorum),

- çevirdiğim metnin daha sonra bir DTP programına aktarılabileceği ve bu programlarda ise TR karakterlerin neredeyse her zaman sorun çıkartacağı,

varsayımları beni teknik olarak garantili olana, yani TR karakterler kullanmamaya yönlendiriyor. İngilizce'ye çevrilmiş metinler artık Türkçe bilmeyenler tarafından işleneceğine ve ardından kullanılacağına göre, örneğin "Çağlayan Köyü" gibi bir yer adında hata varsa anlayamayabilirler, veya TR'nin farklı karakterleri olduğunu bilmiyorlarsa tamamını hata sanabilirler. Bu fontların Türkçe'de var mı yoksa gerçekten bozuk mu olduğunu bilemeyebilirler.


 

Safiye TINGIR  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:27
English to Turkish
+ ...
Genellikle Türkçe karakterler kullanmıyorum Nov 6, 2006

Özellikle adres gibi yazılarda karşı tarafın bilgisayarımda türkçe klavye olmadığı için bozuk karakterlere dönüşebiliyor. O yüzden genellikle Türçe karakterleri kullanmamayı yeğliyorum.

 

Tim Drayton  Identity Verified
Cyprus
Local time: 00:27
Turkish to English
+ ...
Türkçe harflerini kullanmam Nov 6, 2006

Türkçe isimleri İngilizce'de yazılırken (ne yazık ki) Türkçe harfleri kullanılmaz. İkna olunmak için İngiliz veya Amerikalı basın kurumlarının Türkiye hakkındaki raportajlara göz atmak yeter. Yani İnönü Inonu Çerkezköy Cerkezkoy olur filan. Şahsen bu uygulamadan nefret ederim ama kabul edilen yöntem olduğunu bildiğim için çevirilerimde dişlerimi sıkarak bu uygulamaya boyun eğerim.

 

Serkan Doğan  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:27
Turkish to English
+ ...
I did it my way Nov 6, 2006

Benim yöntemim şu şekilde: genellikle Türkçe karakterleri aynen yazıyorum. Çünkü, geçmişte İngilizce karaktere çevirdiğimde, Türk iş sahibi anlamakta/okumakta güçlük çekiyordu. Bununla birlikte, bazı faks programları Türkçe karakter okumuyor ve İngilizceleştirmek gerekiyor. Word'de örneğin İstanbul yerine Istanbul doğru olarak kabul ediliyor. Ben tam da bu noktada tereddüte düşüyorum. Bazıları ise Türkiye'nin bile aynı bırakılmasını savunuyor. O uçta yer almıyorum. Diğer yandan, yakın geçmişte kadar Serkan Dogan olan proz login ismimi Serkan Doğan'a dönüştürdüm. İngilizce'den çeviri yaparken adreslerde bulunan "road", "street" vs gibi kelimeleri de çevirenler var. Ne var ki o ülkeye yazışmada adres orijinalindeki gibi belirtilmesi gerekiyor, bu göz ardı edilmemeli. Umarım yardımcı olur.
http://www.turkcekarakter.com/

[Edited at 2006-11-06 09:15]


 

Alp Berker  Identity Verified
United States
Local time: 17:27
Turkish to English
+ ...
Turkce karakterlere evet Nov 6, 2006

Merhaba,
Genellikle evet. Sayet problem cikacaksa O zaman Ingilizce karsiligini kullaniyorum. Turkce karakter kullanmak bence cevriler icin daha isabetli ve profesyonel oluyor.


 

Mine Somyurek (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:27
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Nov 6, 2006

Herkese katkıları için teşekkürler. Bu sefer müşteri bir Türk firması olduğu için Türkçe karakterleri aynen bıraktım.

 

shule  Identity Verified
Local time: 01:27
English to Turkish
+ ...
Türkçe karakterlere özgürlük Nov 7, 2006

Bence bu konuda bu artık bu kadar çekingen davranmaya gerek yok. Gönderilen postalarda Türkçe karakter kullanılırsa sorun çıkabilir belki ama çok dille çalışan büroların metin düzenleme programlarının tüm dillere uyacak şekilde yapılandırılmış olması gerekir.

Bir çok yabancı firmayla çalışıyorum ve bazı materyallerin DTP'si yapıldıktan sonra bana son kontrol için geri göndermelerini istiyorum. Türkçe karakterlerde sadece bir iki kere sorun çıktığını hatırlıyorum onları da düzeltip geri gönderdiler.

Teknik olarak Türkçe'den daha çok sorun çıkarabilecek diller var. Onlarla nasıl başa çıkabiliyorlarsa Türkçe'yi de olduğu gibi kullanabilmeliler.

Türkçe karakterlere özgürlük:)


 

aykuta
Turkey
teşekkürler Nov 4, 2017

Merhaba. Bu tarz bilgilendirmeler için teşekkür ederiz. Aykut

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

İngilizce'ye çevirilerde Türkçe karakterler

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search