Tekstil Deneyi Çevirisi ve Deneme Metni
Thread poster: Selcuk Akyuz

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:12
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Nov 15, 2002

ProZ\'daki en son i┼č ne kadar ilgin├ž de─čil mi arkada┼člar. Fiyat ├žok komik tamam da, i┼či g├Ânderen ki┼či bir de deneme metni vermi┼č. Merak etti─čim, ├žok say─▒da KudoZ sorusu soran bu arkada┼č deneme ├ževirilerini nas─▒l denetleyecek. Korkar─▒m bu i┼či de bize yapt─▒r─▒r.

Crown (X)
English to Turkish
+ ...
Bilmem ! Nov 15, 2002

Tayfun Bey veya Azra Han─▒m─▒n de─čerli yorumlar─▒n─▒ almak laz─▒m icon_smile.gif

Erhan ├ť├žg├╝n

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
deneme metni Nov 15, 2002

Fiyat konusuna fazla ele┼čtiri getiremiyorum ben, ne denebilir ki zaten, isteyen ├╝cretsiz yaps─▒n hatta! Fakat bu fiyata deneme ├ževirisi yapt─▒rmak da neyin nesi!! Hem kim kontrol edecek deneme ├ževirisini. Bu meslekte kiminin sa├ž─▒ sakal─▒ a─čarm─▒┼č, kiminin ba┼č─▒nda sa├ž kalmam─▒┼č, herkes y─▒llar─▒n─▒ vermi┼č bu i┼če, sonra da biri ├ž─▒k─▒yor deneme ├ževirisi yapt─▒rmaya kalk─▒yor. ─░yi de bu ki┼či kim oldu─ču hakk─▒nda en k├╝├ž├╝k bir bilgi bile vermeyen, muhtemelen terc├╝man olarak yeterlili─če sahip olmayan birisi! B├Âyle d├╝┼č├╝nmemim sebebi bu ki┼činin daha ├Ânce sordu─ču KudoZ sorular─▒.

Ben a├ž─▒kcas─▒ bu tart─▒┼čman─▒n bir ├Ânceki tart─▒┼čmaya d├Ânmesini, ki┼čiselle┼čmesini istemiyorum, ama b├Âyle bir i┼č ilan─▒n─▒n ProZ\'da yap─▒lmas─▒n─▒ da ho┼č kar┼č─▒lam─▒yorum.

murat Karahan
Turkey
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Ac─▒, ├žok ac─▒ Nov 15, 2002

─░┼čin en ac─▒ taraf─▒ 3 ki┼činin bu i┼č i├žin ba┼čvuruda bulunmu┼č olmas─▒.

AZRA AKARTUNA  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Tekstil Çevirisi Nov 15, 2002

Evet arkada┼člar bu konuda ├žok hakl─▒s─▒n─▒z. Ama ne yalan s├Âyleyeyim ben de bu fiyatlarla hatta bazen sadece iyilik olsun diye bile ├ževiri yapt─▒m. Ama bunlar ya ├Â─črenci projesiydi ya da bir dost i├žindi. Ama hacim b├╝y├╝k, ├ževiri dili de T├╝rk├že\'den ─░ngilizce\'ye olunca bu fiyat ger├žekten ├žok komik kal─▒yor. Biz fiyat─▒m─▒z─▒ 0.07 dolardan 0.08\'e ├ž─▒kar─▒rken bile neler ├žekiyoruz. Buna benzer bir fiyatla ge├ženlerde bir dostum bir ├ževiri teklifi yapmam─▒ rica etti ve ben de onu k─▒ramad─▒m ve bu giri┼čime bulunma gafletinde bulundum. Gaflet diyorum ├ž├╝nk├╝ bu fiyata i┼či kabul eden her iki ki┼či de ya i┼či yapmak yerine uyumay─▒ tercih etti ya da yar─▒s─▒n─▒ bile bitirmeden (fiyat─▒ kendi cebimden ├Âdemek ├╝zere artt─▒rmama ra─čmen) ak┼čam elektrikler kesikti, yapamad─▒m gibi bir ilkokul bahanesi (ki art─▒k orada bile ge├žerlili─čini kaybetti─čine eminim) ile kar┼č─▒ma ├ž─▒kt─▒. Ya┼čad─▒─č─▒m stresi ve yorgunlu─ču anlatamam size. Bu tip ┼čeylere iyi niyetle yakla┼čmak bazen sizin zarar─▒n─▒za da olabiliyor yani. Ayr─▒ca iyi niyet te bir yere kadar...

Baz─▒ arkada┼člar─▒n ge├žimlerinin bu i┼čten kar┼č─▒lad─▒─č─▒ d├╝┼č├╝n├╝l├╝rse bu fiyatlar─▒n ne kadar ac─▒mas─▒z ve uygunsuz oldu─čunu tahmin etmek hi├ž de zor olmaz herhalde. Bu olaylar herkes gibi beni de ├╝z├╝yor. Ke┼čke art─▒k b├Âyle ┼čeylerle hi├ž kar┼č─▒la┼čmasak ama biraz iyi niyet, biraz ├Âzveri, m├╝┼čteri ba─člayay─▒m derken sonu├ž bu oluyor maalesef icon_eek.gif(

Crown (X)
English to Turkish
+ ...
Kimsenin hata yapt─▒─č─▒ yok! Nov 16, 2002

Burada bahse konu olan agency olarak verilen i┼č ilanlar─▒ ile terc├╝manlar─▒n kendi ├╝stlendikleri ├ževirileri bir di─čer arkada┼člar─▒na yapt─▒rma ├žabas─▒. ─░ki hususu ├žok iyi birbirinden ay─▒rmak laz─▒m. Ben agency\'im ve verebilece─čim fiyat─▒ yay─▒nlar─▒m, ilgilenen arkada┼č─▒m gelir ├ževirisini yapar, zaman─▒nda paras─▒n─▒ al─▒r olay biter. Ancak burada matrak olan, ├Ârne─čin benim ilan─▒ma teklif verip ├Âzellikle ankara piyasas─▒ i├žin normal say─▒lan bir ├╝crete i┼či al─▒p bunun yar─▒s─▒na prozda adam aramas─▒ icon_smile.gif
Ayn─▒ durum di─čer dil ├žiftlerinde de ge├žerli. Murat\'─▒n dedi─či gibi bu t├╝r i┼č ├ža─čr─▒s─▒na 4 ki┼činin teklif vermesi.

Azra Han─▒m\'─▒n kendisine m├╝racaat eden arkada┼člara ├Ânerdi─či ├╝creti merak ettim dogrusu!

Quote:

On 2002-11-15 22:15, 1964 wrote:

Ayr─▒ca ben kimseye bir milyona ├ževiri yapma dahi demedim ne yaparsa yaps─▒n. Fiyat yay─▒nlamamal─▒ dedim.

Evet iki milyon iyi miydi ki?

Benim kriterim Noterliklerin resmi ├ževiri tarifesidir.

Ama onun dahi proz ortam─▒ gibi uluslararas─▒ ortamda yay─▒nlanmas─▒na taraftar de─čilim.

Hata yapanlar hatalar─▒n─▒ anlad─▒ m─▒?

[ This Message was edited by: on 2002-11-15 22:20 ]

turengfr  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
"i┼č y├╝kl├╝ oldu─ču i├žin 1000 karakter 1.5 milyon maalesef" Nov 17, 2002

─░┼č y├╝kl├╝ olunca ya da sonuna ┼čirin bir \"maalesef\" ekleyince sorun kalm─▒yor mu yani?

Okudu─čumda akl─▒ma ilk gelen \"nas─▒l b├Âyle bir teklif verme cesareti bulmu┼č?\" oldu. Cesaret hafif kalm─▒┼č, \"hangi y├╝zle?\" demek yerinde olurdu! Bu ne sayg─▒s─▒zl─▒k ya!

Ben bakt─▒─č─▒mda 1 ki┼či ba┼čvurmu┼čtu, ┼ču an bu say─▒ 3. Ondan sonra da kalk─▒p fiyatlar─▒n d├╝┼č├╝kl├╝─č├╝nden, rezaletten bahsedecek bu ki┼čiler, olmaz! Bu i┼č b├Âyle olmaz, alan raz─▒ veren raz─▒ olursa, de─čil 1,5 milyon ├╝st├╝ne para veririz ├ževiri yapabilmek i├žin.

Dost hat─▒r─▒, arkada┼č i┼či veya ├Â─črenci i┼či de─čil burada bahsetti─čimiz, ProZ\'a verilen i┼č ilan─▒.

┼×ahsen Proz\'un bele┼č i┼č ilan─▒ panosu veya KudoZ\'un bele┼č s├Âzl├╝k olarak kullan─▒lmas─▒na raz─▒ de─čilim. Kullan─▒lan, kullan─▒lmaya

├žal─▒┼č─▒lan biziz.

\"Neden kendi yapm─▒yor?\" sorusu da cabas─▒; becerebilir veya beceremez ayr─▒ konu, bu fiyata elini bile s├╝rmez i┼čte b├Âyle. ─░steyenin bir y├╝z├╝, vermeyenin iki y├╝z├╝ hikayesi arkada┼člar..

\"Ba┼čvurma olsun bitsin\" mant─▒─č─▒ bana biraz ters, bana dokunmayan y─▒lan ├žok ya┼čas─▒n diyemedi─čim i├žin kimse kusura bakmas─▒n. S─▒rada ne var? \"M├╝barek Ramazan\'da sevab─▒na ┼čunu ├ževiriverin\" mi?

Hangi doktorun muayenehanesine gidip vizite ├╝cretinin alt─▒nda para ├Âdeyebiliyorsunuz? 1 dk gecikseniz 1 saat beklemek zorunda kal─▒yorsunuz hatta. Tan─▒d─▒─č─▒n─▒z de─čilse, hangi avukat size para almadan tek c├╝mle s├Âyler bir d├╝┼č├╝n├╝n.

─░┼čimize kendimiz sayg─▒ g├Âstermezsek, kimse g├Âstermez, bunu beklemeye hakk─▒m─▒z da olmaz!

English to Turkish
+ ...
Pes!!! Nov 17, 2002

G├╝nd├╝z yazd─▒─č─▒m yaz─▒ hala ├ž─▒kmam─▒┼č ama bu arada yeni bir i┼č teklifi var arkada┼člar, yine ayn─▒ ki┼či yine tekstil deneyleri:

-─░┼č y├╝kl├╝ oldu─čunda ├╝cret d├╝┼č├╝k maalesef..

-─░┼čin ciddiyeti artm─▒┼č...

-├ťcret 250 bin artm─▒┼č.. pardon kendi ceplerindenmi┼č bu + para..

-\"..klasik kimya lab cihazlar─▒ ve tekstil terminolojisi hakk─▒nda bilgi sahibi olmak gerekiyor.\"

Kibar olup \"├Âz├╝r├╝ kabahatinden b├╝y├╝k\" m├╝ desem, yoksa... ne desem bilemedim.

Tekstil deneyi KudoZ\'lar─▒yla kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒kt─▒─č─▒nda yard─▒mc─▒ olacak \"ekme─čine ya─č s├╝recek\" olacak m─▒ merak ediyorum.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
T├╝rkiye'deki ├ževiri fiyat─▒ Nov 17, 2002

├ço─ču terc├╝me b├╝rosunun fiyat─▒ b├Âyle...

Hi├ž ┼ča┼č─▒rmad─▒m.

English to Turkish
+ ...
S─▒radaki! Nov 18, 2002

Evet, san─▒r─▒m s─▒rada ne oldu─čunu biliyorum: Eng>Ger i┼č teklifinde Trados isteniyor ve ├╝cret ┼č├Âyle: kelimesi 0,05 USD, repetitif kelimeler 0,025 USD. Mant─▒k da ┼ču; tradosla ├ževirmenin i┼či kolayla┼č─▒yor tekrarlanan kelimelerin de─čeri yar─▒ya iniyor. Bunu Almanca forumunda okudum, bu gidi┼čle yak─▒nda biz de tart─▒┼čmaya ba┼člar─▒z. \"Trados sahibi olmak avantaj m─▒, dezavantaj m─▒???\"

Kolay gelsin

Nilgun Ozcan (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
nereye kadar ┼čikayet edece─čiz? Nov 21, 2002

Quote:

On 2002-11-17 21:39, senay wrote:

├ço─ču terc├╝me b├╝rosunun fiyat─▒ b├Âyle...

Hi├ž ┼ča┼č─▒rmad─▒m.

Hayat─▒mda ilk defa ┼×enay Han─▒m\'la ayn─▒ fikirdeyim icon_smile.gif Bug├╝n├╝ hi├ž unutmayaca─č─▒m.

Burada esip ya─čmak ├ž├Âz├╝m de─čil, bu ┼čekilde fiyatlar y├╝kseltilemez, buradaki d├╝┼č├╝k fiyatlar hi├žbirimizin hayat─▒nda g├Âr├╝p duymad─▒─č─▒, Mars\'tan gelmi┼č fiyatlar de─čil, mevcut durum neyse oldu─ču gibi buraya da yans─▒yor. Bak─▒n, rehberlerin esnaf odas─▒i dernekleri, vak─▒flar─▒, turizm bakanlar─▒yla s├╝rekli temaslar─▒ vard─▒r, rehber olmak i├žin devletin birka├ž y─▒lda bir a├žt─▒─č─▒ o de─čerli kurslar─▒ ba┼čar─▒yla bitirme ┼čart─▒ aran─▒r, rehberli─činizin devam etmesi i├žin her sene en az ├╝├ž e─čitim seminerine kat─▒lmak zorundas─▒n─▒zd─▒r ve her sene rehberler i├žin Bat─▒ Anadolu, Do─ču Anadolu, ─░stanbul ve transfer ├╝cretleri ba┼čtan belirlenir, ama o sekt├Ârde bile t├╝m acentalar bu fiyatlara uymaz, dandik acentalar d├╝┼č├╝k ├Âderler. Yine de bir fiyat belirleyip bunu uygulatabilme g├╝├žleri bizden kat kat daha fazlad─▒r, ├ž├╝nk├╝ (bizim gibi bireysel ├žal─▒┼čan ve rekabetin buradan bile daha fazla oldu─ču) rehberlik camias─▒nda bile ├Ârg├╝tlenmeyi ba┼čarm─▒┼člard─▒r (ba┼čarm─▒┼č─▒z, ben de rehberim). ├çevirmenler olarak elle tutulur ne yapt─▒k ki ne bekliyoruz? Evet bir dernek varm─▒┼č ama nedir icraat─▒, bir t├╝rl├╝ duyamad─▒m? Biz ne yap─▒yoruz peki, verdi─či fiyatlar nedeniyle Proz\'da onu bunu su├žlamaktan ba┼čka?

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tekstil Deneyi Çevirisi ve Deneme Metni

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search