Mac ile çalışmaya başlasak çeviri kariyerimiz söner mi?
Thread poster: Nilgun Ozcan
Nilgun Ozcan
Nilgun Ozcan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:51
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Jan 27, 2007

Selamlar millet,

Mac harika modeller çıkarıyor, beyaz beyaz dizaynlar filan, gözüm takılıyor, senelerdir takılırdı ama uzun süredir Windows işletim sisteminde de "gerekirse" çalışabildikleri söyleniyor. Şimdi ben bir Mac alsam, Windows sisteminde çalıştırmam ne kadar gerekir? Eğer gerekirse de, aranızdan öyle çalışan var mı, verimli mi yoksa iyi bir PC'den çok daha düşük mü performans?

Trados sayfasında da bulamadım Mac ile çalışı
... See more
Selamlar millet,

Mac harika modeller çıkarıyor, beyaz beyaz dizaynlar filan, gözüm takılıyor, senelerdir takılırdı ama uzun süredir Windows işletim sisteminde de "gerekirse" çalışabildikleri söyleniyor. Şimdi ben bir Mac alsam, Windows sisteminde çalıştırmam ne kadar gerekir? Eğer gerekirse de, aranızdan öyle çalışan var mı, verimli mi yoksa iyi bir PC'den çok daha düşük mü performans?

Trados sayfasında da bulamadım Mac ile çalışır mı çalışmaz mı diye. Bu şekilde freelancer hayatı geçer mi yani? Tecrübeleriniz nelerdir?

Şimdiden çok teşekkürler

Bu arada en son birkaç sene önce uğramıştım buraya, isimler epey değişmiş, iyi de olmuş sanırım, cümleten selamlar.

Ha bir de resimler de değişmiş, ışıl ışıl çocuklar anneler babalar, ellerinize sağlık.
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 16:51
Member
English to Turkish
+ ...
Hoşgeldin Nilgün Jan 27, 2007

Daha doğrusu, hoşgerigeldin

Ben çeviri kariyerimin yaklaşık 8 yılını Mac ile geçirdim ve son derece memnundum. Hâlâ da ruhen kendimi Mac'çi sayarım. Müşterilerim arasında PC kullananlar da vardı ve herhangi bir uyum sorunu yaşamadım. En güzel yanlarından biri virüs ve benzeri sorunların çok daha az olması. Ancak o zamanlar CAT yoktu tabii. Yine de bu, Mac kullanmamak için neden
... See more
Daha doğrusu, hoşgerigeldin

Ben çeviri kariyerimin yaklaşık 8 yılını Mac ile geçirdim ve son derece memnundum. Hâlâ da ruhen kendimi Mac'çi sayarım. Müşterilerim arasında PC kullananlar da vardı ve herhangi bir uyum sorunu yaşamadım. En güzel yanlarından biri virüs ve benzeri sorunların çok daha az olması. Ancak o zamanlar CAT yoktu tabii. Yine de bu, Mac kullanmamak için neden değil. Wordfast'in Mac versiyonu var; Trados da Virtual PC ile Mac'te kullanılabiliyormuş. Şu foruma bir göz atarsan, en baştaki konu zaten tam bu:

http://www.proz.com/forum/68

Bu arada, umarım arayı bu kadar açmazsın bir daha

Sevgiler,
Özden
Collapse

Nilgun Ozcan
Türkiye
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hoşgeribulduk! Jan 27, 2007

Sağol Özden, keyifler yerindedir görüşmeyeli inşallah.

Link için sağol, bilgisayardan anlayan birini bulursam sorun çözülecek gibi duruyor.. Bir de ben Mac'e geçeyim bakayım, elimdeki PC biraz eskiyince.

Bir de müşterilere sorayım, Mac üzerinden Trados kullanan çevirmenleriniz var mı, memnun musunuz diye.

Sen niye PC'ye geçtin peki, Trados mu? Mac'ten PC'ye geçen pek yok tarihte galiba. Attan inip eşeğe??

Öptüm... See more
Sağol Özden, keyifler yerindedir görüşmeyeli inşallah.

Link için sağol, bilgisayardan anlayan birini bulursam sorun çözülecek gibi duruyor.. Bir de ben Mac'e geçeyim bakayım, elimdeki PC biraz eskiyince.

Bir de müşterilere sorayım, Mac üzerinden Trados kullanan çevirmenleriniz var mı, memnun musunuz diye.

Sen niye PC'ye geçtin peki, Trados mu? Mac'ten PC'ye geçen pek yok tarihte galiba. Attan inip eşeğe??

Öptüm

Nilgün
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Arap atından sucukluk eşeğe denir ona :-)) Jan 27, 2007

Aslında PC'ler Mac'in yarattığı teknolojiden yararlanarak epey gelişti, onu da söylemeliyim. Ben Almanya'ya gelince bulduğum ilk bilgisayarı aldım işte. Artık tam sucukluk oldu ve önümüzdeki ay değiştireceğim. Mac'in çıkardığı çok güzel dizüstü bilgisayarlar var, valla şimdi kanıma girdin, biraz daha bütçe ayırıp ben de mi Mac'e dönsem acaba tekrar? Şu sana verdiğim foruma ben de bir bakınayım bari...

İstanbul'da Mac'ten anlayan birilerin
... See more
Aslında PC'ler Mac'in yarattığı teknolojiden yararlanarak epey gelişti, onu da söylemeliyim. Ben Almanya'ya gelince bulduğum ilk bilgisayarı aldım işte. Artık tam sucukluk oldu ve önümüzdeki ay değiştireceğim. Mac'in çıkardığı çok güzel dizüstü bilgisayarlar var, valla şimdi kanıma girdin, biraz daha bütçe ayırıp ben de mi Mac'e dönsem acaba tekrar? Şu sana verdiğim foruma ben de bir bakınayım bari...

İstanbul'da Mac'ten anlayan birilerine ihtiyacın varsa bana sayfamdan bir mesaj at, yardımcı olmaya çalışırım.

[Edited at 2007-01-27 14:46]
Collapse

Nilgun Ozcan
Türkiye
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Eşeğe son! Jan 27, 2007

Mac'ten komisyon almıyorum ama şu elimdeki PC eskisin ben de ona geçeceğim (daha 4 aylık ablası). Bir de müşteri anketi yapayım, bakalım onlar ne diyecek.

Tekrar sağol Özden

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Hmmm Jan 27, 2007

Mac militanları sizi! Yan yan bakıyorum benim PC'ye şimdi.

Hoşgeldiniz Nilgün Hanım.

Faruk Atabeyli
Faruk Atabeyli  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Arkadaşım Nilgün Jan 27, 2007

Yoksa siz benim Frenk ellerinde kayıplara karışan sevgili arkadaşım Nilgün olmayasınız?

Geçen bahar sevgi dolu gözlerimiz Paris'in her semtinde sizi aradı.

Kişisel görüşüm, her ne kadar Mac'in kullanıcıya daha yakın olduğunu düşünsem de bir sistemde zaten bildiğim konuların yeni bir sistemde ne kadarını yeniden öğrenmem gerekeceğininden emin olamadığım için Mac bana uzak bir noktada.

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Militanlık saymazsanız :-))) Jan 27, 2007

Şu anda PC'lerde kullandığımız zaten Mac'in geliştirdiği sistem. Hiçbir şeyi yeniden öğrenmeniz gerekmeyecek. Şimdi hepimiz için çok basit ve komik bir şey ama: Seneler önce Mac'te bir dosyayı sürükle-bırak yoluyla çöpe attığımda, yanımda dikilen PC'ci arkadaşım hayretler içinde kalmış ve "Vay anasını, sisteme bak yaa" falan demişti

Faruk Atabeyli der ki,

Kişisel görüşüm, her ne kadar Mac'in kullanıcıya daha yakın olduğunu düşünsem de bir sistemde zaten bildiğim konuların yeni bir sistemde ne kadarını yeniden öğrenmem gerekeceğininden emin olamadığım için Mac bana uzak bir noktada.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Jan 27, 2007

Ben de çoook seneler önce mac kullanmıştım. O zamanlar piyasada windows 3.1 vardı; hatırlamıyorum belki Windows 95 de çıkmış olabilir (böyle bir versiyon vardı değil mi, tek eskiyen işletim sistemleri değil demek ki, biz de yaşlanıyoruz [biz kendisini bilir bu arada, alınması gereken alınır]).

Her neyse, o yıllarda win 3.1 kullanan biri için mac kullanmak çok da zor bir iş değildi, sonuçta ikisi de biz bilgisayar cahilleri için zor sistemlerdi. Her ikis
... See more
Ben de çoook seneler önce mac kullanmıştım. O zamanlar piyasada windows 3.1 vardı; hatırlamıyorum belki Windows 95 de çıkmış olabilir (böyle bir versiyon vardı değil mi, tek eskiyen işletim sistemleri değil demek ki, biz de yaşlanıyoruz [biz kendisini bilir bu arada, alınması gereken alınır]).

Her neyse, o yıllarda win 3.1 kullanan biri için mac kullanmak çok da zor bir iş değildi, sonuçta ikisi de biz bilgisayar cahilleri için zor sistemlerdi. Her ikisinde de ne çok dosya uçurduk!

Win 95'ten sonra durum değişti ama, windows'un arayüzü daha kolay gelmeye başladı yeni başlayanlara. Günümüzde ise dinazor mac kullanıcılarına anlamsız gelen mac üzerinde windows çalıştırmak gibi işler yapılıyor.

Elim bir Mac'e değmeyeli çok uzun seneler oldu ama bu günümüzde neler yapılabiliri düşünmeme engel değil.

Öncelikle platformlar arasında font sorunu var. Bu ciddi bir sorun, aşılamaz değil ama dönüştürme işlemlerinin yapılması vakit ve de nakit kaybı.

Ama diğer yandan mac kullanan kaç çevirmen var ki? Yani piyasada belki de kendinize önemli bir pazar bulabilirsiniz.

Mac'in üstünlüğü grafik programlarında denir(di). Ama doğru ama yanlış, sonuç önemli: Mac kullanan birisi quark da bilmeli, kullanmalı (ki para kazanabilsin). Bu da bir yönden gelir kaynağı, ama quark da ucuz bir program değil. Parası alan kişinin sorunu ama bir de öğrenme süresi var.

Gelelim CAT programlarına

Wordfast çalışıyormuş (ama word'ün mac versiyonu lazım!)
OmegaT (maalesef TMX 1.1 düzeyini geçemedi)
Wordfisher (yanılmıyorsam bunun için de word'ün mac versiyonu lazım!)

http://tech.groups.yahoo.com/group/MacLingua/ sayfalarında eminim başka programlardan da bahsediliyordur.

Benim anladığım kadarıyla 3 olasılık var.
Sadece Mac kullanmak (omegaT veya wordfast+word far mac versiyonu ile beraber)
Virtual işlere girişmek (bu durumda trados da kullanılabilir belki) ama sorun çıkar mı bilemem,muhtemelen çıkar
Son olasılık hem mac hem de pc sahibi olmak
Ama bu da mobil hayatımızı biraz sorunlu hale getirmez mi?
Evde sıkıldım, gideyim bir kafeye çevirimi keyifli keyifli orada yapayım dediğinizde yanınıza hangisini alacaksınız?
Collapse

Faruk Atabeyli
Faruk Atabeyli  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Aslında haklısınız Jan 27, 2007

[quote]Özden Arıkan şöyle demiş:

Şu anda PC'lerde kullandığımız zaten Mac'in geliştirdiği sistem. Hiçbir şeyi yeniden öğrenmeniz gerekmeyecek. Şimdi hepimiz için çok basit ve komik bir şey ama: Seneler önce Mac'te bir dosyayı sürükle-bırak yoluyla çöpe attığımda, yanımda dikilen PC'ci arkadaşım hayretler içinde kalmış ve "Vay anasını, sisteme bak yaa" falan demişti

Aslında haklısınız. 1995 yılında Windows 95 tanıtım partisine gitmiştim (AKM Otoparkındaydı). Orada karşılaştığım Mac kullanan bir arkadaşım "Windows 95 = Mac 85" demişti. Kullanmaya başlayınca 1985 yılındaki Mac'in bile daha sorunsuz olduğu ortaya çıkmıştı.

Nilgun Ozcan
Türkiye
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Oo kimler burdaymış :) Jan 28, 2007

Canım Faruk, öpüyorum yanaklarından Buralara kadar gelip aramadan dönersin ha! Derhal özelinden tacize geliyorum kıpraşma.

Hoşbulduk Şadan Bey ve teşekkürler Selçuk Bey.

En iyisi bir ara bir Mac alıp, PC'yi yedekte tutmaya devam ederek durumu bizzat görmek galiba. Veya forumdan Mac'te Trados kullanan mucize bir arkadaşımız varsa buraya birkaç kelime yazacak.

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
PC mi MAC mi Jan 29, 2007

Merhabalar,

MAC veya PC nin birbirine avantajları var elbette. MAC in daha az sorunlu olduğunu sanıyorum. 2003 yılına kadar hem PC hem MAC kullanıyordum. BU bahardan itibaren yine her ikisini kullanacağım.

Ancak iş piyasasına bakarsanız, şirketlerin toplam içerisinde ne kadarı PC kullanıyor ne kadarı MAC kullanıyor sorusuna cevabınız kullanışlı bilgi verebilir. 90 lı yıllarda MAC bir ara ekonomik sıkıntıya girmiş ve %5i körfez sermayesi tara
... See more
Merhabalar,

MAC veya PC nin birbirine avantajları var elbette. MAC in daha az sorunlu olduğunu sanıyorum. 2003 yılına kadar hem PC hem MAC kullanıyordum. BU bahardan itibaren yine her ikisini kullanacağım.

Ancak iş piyasasına bakarsanız, şirketlerin toplam içerisinde ne kadarı PC kullanıyor ne kadarı MAC kullanıyor sorusuna cevabınız kullanışlı bilgi verebilir. 90 lı yıllarda MAC bir ara ekonomik sıkıntıya girmiş ve %5i körfez sermayesi tarafından satın alınarak MAC kurtarılmıştı. O zamanlar ben de şaşırmıştım niye böyle oluyor diye. Tabi Pazardan %10'a karşı %90 hatta daha da ağır bir pazar payı sanırım bizim çin de yabana atılır değil.

Böyle olmasına rağmen grafik dünyasının hala %70 civarında MAC ağırlıklı çalıştığını söylemek veya hatırlamak iyi olur. Bu yüzden grafik ağırlıklı çalışma imkanı olanların MAC kullanması akıllıca bir seçim olur. Hem grafik ile çeviri aynı ortamda yapılacağından halihazırda dizayn işi bitmiş çalışmaların çevirisinde çeviri+bir miktar da grafik adaptasyonu için ücret alınması mümkün. Tabi bunun için de MAC software eksiklerinin giderilmesi gerek.

Adobe CSII, 1499 EUR
Quarxpres nerden baksan 1000+ EUR
MS Office MAC 400 EUR
bu kadarla da bitmiyor. Dolayısıyla iyi planlamak lazım.

Kolay gelsin, hem AMC hem PC nizle muhabbetiniz bozulmasın,

Nizam Yigit
Collapse

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Bunlar ciddi rakamlar Jan 29, 2007

Nizamettin Yigit wrote:

Adobe CSII, 1499 EUR
Quarxpres nerden baksan 1000+ EUR
MS Office MAC 400 EUR
bu kadarla da bitmiyor. Dolayısıyla iyi planlamak lazım.

Ayrıca bir noktayı da hatırlatmak lazım.
DTP programlarını kullanmanızı isteyen yabancı ajanslar lisanslı program kullanılmasını şart koşuyor.

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
MAC konusuna devam Jan 17, 2008

Deja Vu programının da MAC üzerinde çalıştırılabildiğini duydum.

Ayrıca Trados da çalıştırılabiliyormuş.
http://www.proz.com/post/655355#655355

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Mac ile çalışmaya başlasak çeviri kariyerimiz söner mi?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »