FrameMaker'da Türkçe Karakter Sorunu
Thread poster: Serdar Oncu

Serdar Oncu  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:49
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Feb 25, 2007

Merhaba,

FrameMaker ile hazırladığım pdf dokümanların yer imlerinde (bookmarks) türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Herhangi bir önerisi olan var mı? Müşterim dokümanın içerisinde bozukluk olmadığı sürece bir problem olmadığını söyledi, ancak ben yine de düzeltmek istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Serdar

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Aynı sorunu ben de yaşadım Feb 25, 2007

ve maalesef çözüm bulamadım
Ben FrameMaker 7.0 kullanmıştım. Cevabı bilenler yazarsa ben de sevineceğim.
Gerçi bir daha lazım olur mu bilmiyorum çünkü her müşteri başka bir programla geliyor. Bu aralar Quicksilver ile uğraşmam, biraz öğrenmem gerek. Ardından başka bir müşteri gelecek başka programları kurcalamak gerekecek.

Yusuf Sevgen
Turkey
Turkish to English
+ ...
Regedit çözüm olabilir... Feb 27, 2007

Başlat düğmesinden > Run'ı tikla ve Regedit yazip Enter'a tikla,..
Regedit'te aşağıdaki dizinlere teker teker gelip Türkçe karakter için tanımlama yap (2 ya da 3'cüsü olmayabilir, önemli değil).. Hepsinin de içindeki 1252 kaydının içeriğindeki 1252.nls değerini 1254.nls olarak değiştir.. Makinanı yeniden başlat...

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\CodePage
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Nls\CodePage
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\Nls\CodePage
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet003\Control\Nls\CodePage

Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Maalesef.. Mar 4, 2007

Merhaba CemeL,

Öncelikle proz'a hoşgeldin.

Önerdiğin değişiklikleri yaptım, ancak bookmark'larda karakter sorunu devam ediyor. Zaman ayırdığın için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere,

Serdar

Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sorun çözüldü.. Mar 5, 2007

Tekrar merhaba,

Dosyayı FrameMaker'dan "save as pdf" olarak kaydettikten sonra, Adobe Professional ile açıp, yer imlerindeki bozuk karakterleri elle değiştirip, tekrar pdf olarak kaydedince problem çözülüyor. Biraz uzun bir yol, özellikle e-book'larda sorun olabilir, ama yine de yer imlerinin bozuk olmasından iyidir.

CemeL önerin için teşekkür ederim.

Selçuk Bey size de yanıt vermediğimi farkettim, gerçekten haklısınız her müşteri farklı bir programla geliyor, ama ben bundan şikayetçi değilim pek. Sürekli çeviri yapmaktansa, çok profesyonelce olmasa da bu tür grafik tasarım / dtp programları ile uğraşmak eğlenceli.. Bir de tabi hizmet farklılaştığı için, ücret de farklılaşıyor:)

Herkese kolay gelsin..

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Geç verilen cevap Sep 12, 2007

Meşhur sözü hatırlarsınız:

"Geç verilen teselli, idamdan sonraki affa benzer".

Cevabın geç olması umarım böyle bir şey olmaz

Adobe Pro ile açtığınızda karakterleri doğrudan düzeltmeniz her daim veya her sürümde mümkün olmayabilir.

Bir sorun yaşadığınız zaman,
dosyayı (yani PDF dosyanızı) Adobe Illustrator'da açarsanız daha iyi bir düzeltme ortamınız olacak. Hem ondan sonra dosyayı farklı formatlara dönüştürmeniz de mümkün olur.

Kolay gelsin,

Nizam

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

FrameMaker'da Türkçe Karakter Sorunu

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search