Kitap terc├╝meleri ne kadar zor bir i┼č!
Thread poster: shenay kharatekin

shenay kharatekin
Turkey
Local time: 14:18
Turkish to English
+ ...
Dec 15, 2002

Y├╝z├╝klerin Efendisi 2 y─▒lda ├ževrilebilmi┼č.

├çeviren: ├çi─čdem Erkal ─░pek

Ege ├ťniv. ─░ng. Dili Ed. mezunu

Detaylar i├žin 15 Aral─▒k 2002 H├╝rriyet Gazetesi\'ne bakabilirsiniz. Sayfa 6

Bazen tek bir kelime i├žin 1 hafta ara┼čt─▒rma yapt─▒─č─▒n─▒ s├Âylemi┼č.

Her g├╝n ├žal─▒┼čmas─▒na ra─čmen ancak 2 y─▒lda bitirebilmi┼č ├ževiriyi.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
elbette ki Dec 18, 2002

daha ne olacakt─▒, o kitab─▒ 2 y─▒lda ├ževirmi┼č olmak bile bir ba┼čar─▒ zaman a├ž─▒s─▒ndan. 800 sayfal─▒k harry potter 4.kitap 40 g├╝nde ├ževrilmi┼č. yaz─▒n kitab─▒ ├ževirisinin zorlu─ču da ├žok uzun s├╝re gerektirdi─čiyle ├Âl├ž├╝lmez, i├žeri─čine bak─▒l─▒r. james joyce\'un ulysses\'i bile t├╝rk├žeye ├ževrildi, ba┼čka dile ├ževrilemez denilen bir kitap bu ├╝stelik. ba┼čar─▒l─▒ olup olmad─▒─č─▒ da hala tart─▒┼č─▒l─▒yor yaz─▒n aleminde. ├ž├╝nk├╝ o kitapta her bir s├Âzc├╝─č├╝n en az 10 ayr─▒ g├Ândermesi bulunuyor, kalk da ┼čimdi bunu aynen t├╝rk├žeye ya da ba┼čka bir dile aktar. denedim, aman ha uzak durmak en iyisi dedim.

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
bizim Dec 19, 2002

En son ├Ârne─či vereyim: global public goods konusunda ├╝├ž makale ├ževirdim. Ne var bunda diyeceksiniz, kelimesi kelimesine ├ževir i┼čte, k├╝resel kamu mallar─▒ de gitsin...

├ľyle olmad─▒ i┼čte, metnin bir yerine geldim, \"global public bads\" ├ž─▒kt─▒ kar┼č─▒ma. Adam s├Âzc├╝koyunu yapm─▒┼č akl─▒nca, baz─▒ GPGlerin olumsuz yanlar─▒ndan bahsedecek ya...

Bunu da yaln─▒zca k├╝resel kamu k├Ât├╝leri/k├Ât├╝l├╝kleri filan diye ├ževirsem, yani, yine bire bir ├ževiri yapsam, adam─▒n o ince bulu┼ču bo┼ča gidecek. Ee, ne yapmal─▒, dipnot filan m─▒ vermeli, \"Bak karde┼čim, say─▒n m├╝┼čterim, goods e┼čittir mallar, bi de iyiler demek. Bads de k├Ât├╝ler oluyor i┼čte...\"

Valla dipnot filan vermedim, herkes ─░ngilisce biliyo zaten, kimse burnundan k─▒l ald─▒rm─▒yor yabanc─▒ dil bilgisi konusunda. M├╝┼čterim bir ├╝niversite profu bu arada, o da anlar art─▒k, koskaca prof... icon_smile.gif

[ This Message was edited by:on2002-12-19 19:11]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
AYNI SORUNU BENDE YA┼×ADIM Dec 27, 2002

LONRA\'DA ├ťYE OLDU─×UM B─░R K├ťT├ťPHANEDEN ALDI─×IM SA─×LIK K─░TAPLARINI TERC├ťME ETMEYE ├çALI┼×TIM AMA BAZIALRI BAHSETT─░─×─░N─░Z G─░B─░ KEL─░ME OYUNLARI ─░LE DOLUYDU, BO┼× BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM icon_frown.gif

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
ba┼čka bir kitap Apr 13, 2003

├ťnl├╝ bir ba┼čka kitab─▒n 9 y─▒lda ├ževrilebildi─čini ├Â─črendim, ┼ča┼č─▒rd─▒m.
[addsig]

English to Turkish
+ ...
bu ┼ča┼čk─▒nl─▒k ne???? Apr 13, 2003

Kitap, ├Âzellikle edebi a─č─▒rl─▒─č─▒ olan bir kitap ├ževirmek kolay i┼č san─▒yorsunuz galiba? herkesin harc─▒ de─čildir. O s├Âz├╝n├╝ etti─činiz kitap da allah bilir d├╝nya edebiyat─▒n─▒n hem en karma┼č─▒k hem de en kal─▒n yap─▒tlar─▒ndan biridir.

Ad─▒n─▒ verin de biz de sizin kadar ah ah ┼ča┼č─▒rd─▒m kald─▒m demeyelim!!!!!!!!

Sonra dokuz y─▒l boyunca 7/24 ├žal─▒┼čmam─▒┼čt─▒r ├ževirmen elbette......

Quote:

On 2003-04-13 17:49, senay wrote:

├ťnl├╝ bir ba┼čka kitab─▒n 9 y─▒lda ├ževrilebildi─čini ├Â─črendim, ┼ča┼č─▒rd─▒m.

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
7/24 Apr 14, 2003

Quote:

On 2003-04-13 18:52, sevinc wrote:

Sonra dokuz y─▒l boyunca 7/24 ├žal─▒┼čmam─▒┼čt─▒r ├ževirmen elbette......

Ahh Sevin├ž,

┼ču 7/24 ne sevimsiz icon_frown.gif
ama profesyonel ├ževirmenin ger├že─či bu

English to Turkish
+ ...
ah ahh Apr 14, 2003

Quote:

Ahh Sevin├ž,

┼ču 7/24 ne sevimsiz icon_frown.gif
ama profesyonel ├ževirmenin ger├že─či bu

Ya Sel├žuk 7/24 de─čil de 7/20 yapal─▒m ┼čunuicon_smile.gif) az─▒c─▒k uyku da uyuyoruz hani yani

murat Karahan
Turkey
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Ahh vahhhh Apr 14, 2003

Bana sorarsan─▒z 7/24 de olsa 7/20 veya ba┼čka bir ┼čey de olsa, bu i┼či 4/4\'l├╝k yap(a)mayan

yap(a)mamal─▒.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
kolay demedim ki... Apr 14, 2003

Allah A┼čk─▒na Sevin├ž han─▒m, bu tav─▒rl─▒ yakla┼č─▒m─▒n─▒za asla ├ž├Âzemiyorum. Ne desem sizi rahats─▒z ediyor.

[addsig]

English to Turkish
+ ...
┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒ anlayam─▒yorum Apr 14, 2003

┼čenay han─▒m, ben ┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒n─▒z─▒ anlayam─▒yorum. sizin s├Âyledi─činiz hi├ž bir ┼čey beni rahats─▒z etmiyor inan─▒n. ┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒n─▒z ┼č├Âyle der gibi: \"ne yani, bir kitap da 9 y─▒lda ├ževrilir miymi┼č hi├ž? ne bi├žim i┼č bu?\"

├Ârne─čin bir kitap vard─▒r ki hi├ž bir ├ževirmenin yan─▒na yakla┼čmamas─▒ gerek asl─▒nda: James Joyce, Ulysses oysa bir T├╝rk (Nevzat Erkmen, nedense ad─▒n─▒ hi├ž unutmam) onu ├ževirdi? Ama ne ├ževiri, inan─▒lmaz olumsuz ele┼čtiri ald─▒. Asl─▒nda m├╝mk├╝n de─čil iyi ├ževiri olmas─▒ zaten, her s├Âzc├╝─č├╝n 5-6 ├ža─čr─▒┼č─▒m y├╝kl├╝ oldu─ču bir ka├ž y├╝z sayfal─▒k metin, ama Nevzat Erkmen bunu bir ya da en fazla iki y─▒lda bitirdi.

Benim demek istedi─čim buydu, bilmem anlatabildim mi???

Quote:

On 2003-04-14 14:35, senay wrote:

Allah A┼čk─▒na Sevin├ž han─▒m, bu tav─▒rl─▒ yakla┼č─▒m─▒n─▒za asla ├ž├Âzemiyorum. Ne desem sizi rahats─▒z ediyor.

In Time (X)
English to Turkish
+ ...
Ulysses! Apr 15, 2003

James Joyce\'un (Finnegan\'s Wake gibi) ve Henry James\'in baz─▒ kitaplar─▒n─▒n da teorik olarak ├ževrilemeyece─či iddia ediliyor. Bence bu ├ževrilemezlik iddias─▒, kabul g├Âr├╝yor olmas─▒na kar┼č─▒n, yaln─▒zca sansasyonel bir de─čere sahip. ┼×iir ├ževirisinin de m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒n─▒ hep iddia ederler, birine sorun bakal─▒m, iddias─▒n─▒ \"temellendirebiliyor mu\", ger├žekten, kuramsal olarak yani? ─░ddia sahiplerinin temcit pilav─▒ gibi tekrarlad─▒─č─▒ ├Ânermeler vard─▒r, bu konuda. Kafiye idi, ├Âl├ž├╝ idi vs. vs. Belki o kelimeyi kast etmemi┼čtir, t├╝r├╝nden bo┼č laflar. Ayn─▒ ├ževrilemezlik iddias─▒ bence, biraz derin ve a─čdal─▒ b├╝t├╝n metinler i├žin ├Âne s├╝r├╝lebilir. ve d├╝nyan─▒n b├╝t├╝n yazar ve ┼čairlerinin metinlerinde her zaman b├Âyle bir ├ževrilemezlik unsuru vard─▒r.

Peki neden Ulysses ├Âne ├ž─▒k─▒yor? Alfred Adler\'in y─▒llar ├Ânce bir kitab─▒n─▒ okumu┼čtum. Toplumsal psikoloji ile ilgiliydi galiba. A┼ča─č─▒l─▒k kompleksini ki┼čisel ve toplumsal neredeyse her alanda son derece ge├žerli bir konsept olarak g├Âr├╝yordu; s─▒k─▒c─▒ ve bence gereksiz, yeterince i┼členmemi┼č bir yakla┼č─▒m bu ama kullan─▒┼čl─▒. James Joyce, Marx, Aristo, Borges, Freud (birka├ž isim daha vard─▒) ile birlikte d├╝nyan─▒n en ├žok okuyan ki┼čileri aras─▒nda g├Âsteriliyormu┼č. ├ľlmeden ├Ânce s├Âyledi─či son s├Âz de yan─▒lm─▒yorsam \"Kimse anlam─▒yor mu?\" olmu┼č. ├Âyle rivayet ediliyor. bir de bilin├ž ak─▒┼č─▒ tekni─čini Virginia Woolf ile birlikte edebiyata sokan, ├Ânemli bir teknik oldu─ču kabul edilir, yazard─▒r(Ulysses 24 saatte ge├žen bir roman, biliyorsunuz. Bu t├╝r mitolojik bir hale var Joyce\'un etraf─▒nda; Ulysses\'in ├Ân plana ├ž─▒kmas─▒n─▒n nedeni budur. insan, anlayamad─▒─č─▒ bir ┼čeyi a┼č─▒r─▒, ve son derece g├╝├žl├╝ bir ┼čekilde uhrevile┼čtirebilir.

Di─čer ├╝lkelerin okumu┼č yazm─▒┼č kesimini bilmem, ama T├╝rkiye\'de Ulysses\'i \"okuyamad─▒─č─▒n─▒\" veya \"ba┼člay─▒p bitiremedi─čini\" s├Âyleyerek \"├Âv├╝nen\" veya bundan ilgin├ž bir pay ├ž─▒karan ├žok yazar, ├žizer, okuyucu var bu ├╝lkede. Al─▒n size ilgin├ž bir paradoks. Okuyamad─▒─č─▒ bir ┼čeyi (ki okumak zorunda da de─čil zaten) okunmazl─▒─č─▒n─▒ tescil ediyor her nas─▒lsa ve bundan pay ├ž─▒kar─▒yor. Bilmiyorum veya okuyamad─▒m demek niye bu kadar zor?

Ulysses\'i okuyam─▒yor, ama metinsel karma┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒ kavrayabildi─čini iddia ediyor. Neye dayanarak? Yetersizli─čini, Ulysses\'in edebi karma┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒ kavrad─▒─č─▒n─▒ savlayarak gizliyor vs.

Kafka i├žin bu ├╝lkede duydu─čum en anlaml─▒ edebi ele┼čtiri onun karamsar oldu─čudur. bunlar bo┼č laflar. Kafka hakk─▒nda bir┼čey s├Âyleme kapasitesine sahip olmad─▒─č─▒n─▒ gizlemenin en nevrotik ┼čeklidir bu. ve ├žok yayg─▒n. Bu ┼čekilde hi├žbir edebi de─čeri olmayan terimlerle alg─▒lanan say─▒s─▒z yazar─▒ ├Ârnek g├Âsterebilirim. Evet, b├Âyle say─▒s─▒z yazar var. Blake\'i ├ževiren adamlar, H─▒ristiyan teolojisini veya ─░ncil\'i ├žok mu iyi biliyorlar? bu ├╝lkede bunlar─▒ kim ├žok iyi biliyor ki? ama ├ževriliyor Blake.

Ulysses\'te her kelimenin ├žok fazla anlam─▒ oldu─ču, mitolojik, psikolojik, k├╝lt├╝rel say─▒s─▒z g├Ândermeyi i├žerdi─či d├╝┼č├╝ncesi abart─▒l─▒d─▒r. Ancak k─▒smen do─črudur bu. Yaln─▒z ┼č├Âyle bir sorun var: ─░lgili biri b├Âyle bir ┼čeyi iddia edebilir, ki ├žok edildi ve tart─▒┼č─▒ld─▒ zaten Ulyses de ├ževirisi de. ─░ddia sahipleri kitaptaki bu karma┼čay─▒ yani b├╝t├╝n psikoloji, mitoloji referanslar─▒n─▒,k├╝lt├╝rel ├ža─čr─▒┼č─▒mlar─▒ bilin├žli bir ┼čekilde form├╝le edebiliyorlar da m─▒, bu iddiay─▒ ├Âne s├╝r├╝yorlar? Yani Ulysses ger├žekten ├ževrilemez olabilir; ama bunu iddia eden ki┼činin mant─▒ksal olarak herhalde eseri ├ževrilemez k─▒lan ┼čeyin ├žok fark─▒nda olmas─▒ gerekiyor. ben b├Âyle bir fark─▒ndal─▒k g├Ârmedim a├ž─▒k├žas─▒.

Benzer bir ┼čeyi mesela sinemada da s├Âyleyebilirim. ben ├žok insan g├Ârd├╝m, mesela David Lynch\'in filmlerini \"enfesti, orijinaldi, hi├žbir ┼čey anla┼č─▒lm─▒yordu\" diye ifade eden. birebir bu kelimeleri kullanan insanlar tan─▒yorum.

English to Turkish
+ ...
evet Ulysses! Apr 15, 2003

─░lgin├ž bir kitapt─▒r. ├ževrilemeyece─čini hala d├╝┼č├╝n├╝yorum. denedim ├ž├╝nk├╝. 90\'l─▒ y─▒llar─▒n ba┼č─▒yd─▒. YPK ├ževiri yar─▒┼čmas─▒ d├╝zenlemi┼čti. Ulysses, Tristam Shandy, gibi yap─▒tlar i├žin yar─▒┼čma d├╝zenlediler. Ke┼čke bir daha yapsalar. Bu yar─▒┼čmadan bir iki iyi ├ževirmen ve hatta ┼čair ├ž─▒kt─▒icon_smile.gif
O zaman, neredeyse 10 y─▒l belki de daha fazla bir s├╝re ├Ânce, ben de hen├╝z yeni ├ževirmen say─▒l─▒r─▒m. ─░lk ├ževiri kitab─▒m da ├ž─▒kmam─▒┼čt─▒ galiba. Hat─▒rlad─▒─č─▒m, 10 - 20 sayfa kadar ├ževirmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m. O zamanlar internet de yok. PC bilem yok, bende de ├Ânce elle yazacaks─▒n tak─▒nt─▒s─▒, sonra daktiloya ├žekeceksin ki temiz olsun i┼č. Bu deneme s─▒ras─▒nda inan─▒lmaz b├╝y├╝k bir ara┼čt─▒rma gerekti─či, her konudan, incilden tutun antik tarih, mitoloji, vs. en az─▒ndan bilgi sahibi olmak. Sonra ba─člant─▒lar─▒ bulmak. Ulysses\'i ├ževirebilmek i├žin ├Ânce anlamak gerek, anlayabilmek i├žinse da─člar kadar bilgi sahibi olmak gerek, hatta ciltler dolusu Ulysses hakk─▒ndaki yaz─▒lan kitaplar─▒ okumak, bilmek, vs. Bu kitab─▒n ├ževirisindeki zorluklardan biri her bir c├╝mlenin her bir s├Âzc├╝─č├╝n ├ža─čr─▒┼čt─▒rd─▒klar─▒ farkl─▒ farkl─▒ anlamlar─▒n yan─▒ s─▒ra, katman katman okuma d├╝zeyi, her okur kendince okuma ┼čans─▒na sahip. ├çevirisinde de bunu yans─▒tamazsan─▒z, iyi bir ├ževirmen olamazs─▒n─▒z. Ya da daha do─črusu, Ulysses\'i iyi ├ževirmemi┼č olursunuz. Elbette, dipnotlarla, eklerle filan bu sorunun ├╝stesinden gelinebilir, ama o zaman da kitap san─▒r─▒m asl─▒n─▒n 10 kat─▒ hacme ula┼č─▒r, bir okur olarak da en nefret etti─čim ┼čey, sayfalar dolusu dipnot okumak! Ben ├ževirmeye ├žal─▒┼č─▒rken bunu g├Âz ├Ân├╝mde tuttum ve vazge├žtim! Yar─▒┼čmaya da kat─▒lmad─▒micon_smile.gif
Sonu├ž: Bence hala ├ževrilemezicon_smile.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kitap terc├╝meleri ne kadar zor bir i┼č!

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search