Kitap terc├╝meleri ne kadar zor bir i┼č!
Thread poster: shenay kharatekin

shenay kharatekin
Turkey
Local time: 07:37
Turkish to English
+ ...
Dec 15, 2002

Y├╝z├╝klerin Efendisi 2 y─▒lda ├ževrilebilmi┼č.

├çeviren: ├çi─čdem Erkal ─░pek

Ege ├ťniv. ─░ng. Dili Ed. mezunu

Detaylar i├žin 15 Aral─▒k 2002 H├╝rriyet Gazetesi\'ne bakabilirsiniz. Sayfa 6

Bazen tek bir kelime i├žin 1 hafta ara┼čt─▒rma yapt─▒─č─▒n─▒ s├Âylemi┼č.

Her g├╝n ├žal─▒┼čmas─▒na ra─čmen ancak 2 y─▒lda bitirebilmi┼č ├ževiriyi.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
elbette ki Dec 18, 2002

daha ne olacakt─▒, o kitab─▒ 2 y─▒lda ├ževirmi┼č olmak bile bir ba┼čar─▒ zaman a├ž─▒s─▒ndan. 800 sayfal─▒k harry potter 4.kitap 40 g├╝nde ├ževrilmi┼č. yaz─▒n kitab─▒ ├ževirisinin zorlu─ču da ├žok uzun s├╝re gerektirdi─čiyle ├Âl├ž├╝lmez, i├žeri─čine bak─▒l─▒r. james joyce\'un ulysses\'i bile t├╝rk├žeye ├ževrildi, ba┼čka dile ├ževrilemez denilen bir kitap bu ├╝stelik. ba┼čar─▒l─▒ olup olmad─▒─č─▒ da hala tart─▒┼č─▒l─▒yor yaz─▒n aleminde. ├ž├╝nk├╝ o kitapta her bir s├Âzc├╝─č├╝n en az 10 ayr─▒ g├Ândermesi bulunuyor, kalk da ┼čimdi bunu aynen t├╝rk├žeye ya da ba┼čka bir dile aktar. denedim, aman ha uzak durmak en iyisi dedim.

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
bizim Dec 19, 2002

En son ├Ârne─či vereyim: global public goods konusunda ├╝├ž makale ├ževirdim. Ne var bunda diyeceksiniz, kelimesi kelimesine ├ževir i┼čte, k├╝resel kamu mallar─▒ de gitsin...

├ľyle olmad─▒ i┼čte, metnin bir yerine geldim, \"global public bads\" ├ž─▒kt─▒ kar┼č─▒ma. Adam s├Âzc├╝koyunu yapm─▒┼č akl─▒nca, baz─▒ GPGlerin olumsuz yanlar─▒ndan bahsedecek ya...

Bunu da yaln─▒zca k├╝resel kamu k├Ât├╝leri/k├Ât├╝l├╝kleri filan diye ├ževirsem, yani, yine bire bir ├ževiri yapsam, adam─▒n o ince bulu┼ču bo┼ča gidecek. Ee, ne yapmal─▒, dipnot filan m─▒ vermeli, \"Bak karde┼čim, say─▒n m├╝┼čterim, goods e┼čittir mallar, bi de iyiler demek. Bads de k├Ât├╝ler oluyor i┼čte...\"

Valla dipnot filan vermedim, herkes ─░ngilisce biliyo zaten, kimse burnundan k─▒l ald─▒rm─▒yor yabanc─▒ dil bilgisi konusunda. M├╝┼čterim bir ├╝niversite profu bu arada, o da anlar art─▒k, koskaca prof... icon_smile.gif

[ This Message was edited by:on2002-12-19 19:11]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
AYNI SORUNU BENDE YA┼×ADIM Dec 27, 2002

LONRA\'DA ├ťYE OLDU─×UM B─░R K├ťT├ťPHANEDEN ALDI─×IM SA─×LIK K─░TAPLARINI TERC├ťME ETMEYE ├çALI┼×TIM AMA BAZIALRI BAHSETT─░─×─░N─░Z G─░B─░ KEL─░ME OYUNLARI ─░LE DOLUYDU, BO┼× BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM icon_frown.gif

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
ba┼čka bir kitap Apr 13, 2003

├ťnl├╝ bir ba┼čka kitab─▒n 9 y─▒lda ├ževrilebildi─čini ├Â─črendim, ┼ča┼č─▒rd─▒m.
[addsig]

English to Turkish
+ ...
bu ┼ča┼čk─▒nl─▒k ne???? Apr 13, 2003

Kitap, ├Âzellikle edebi a─č─▒rl─▒─č─▒ olan bir kitap ├ževirmek kolay i┼č san─▒yorsunuz galiba? herkesin harc─▒ de─čildir. O s├Âz├╝n├╝ etti─činiz kitap da allah bilir d├╝nya edebiyat─▒n─▒n hem en karma┼č─▒k hem de en kal─▒n yap─▒tlar─▒ndan biridir.

Ad─▒n─▒ verin de biz de sizin kadar ah ah ┼ča┼č─▒rd─▒m kald─▒m demeyelim!!!!!!!!

Sonra dokuz y─▒l boyunca 7/24 ├žal─▒┼čmam─▒┼čt─▒r ├ževirmen elbette......

Quote:

On 2003-04-13 17:49, senay wrote:

├ťnl├╝ bir ba┼čka kitab─▒n 9 y─▒lda ├ževrilebildi─čini ├Â─črendim, ┼ča┼č─▒rd─▒m.

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
7/24 Apr 14, 2003

Quote:

On 2003-04-13 18:52, sevinc wrote:

Sonra dokuz y─▒l boyunca 7/24 ├žal─▒┼čmam─▒┼čt─▒r ├ževirmen elbette......

Ahh Sevin├ž,

┼ču 7/24 ne sevimsiz icon_frown.gif
ama profesyonel ├ževirmenin ger├že─či bu

English to Turkish
+ ...
ah ahh Apr 14, 2003

Quote:

Ahh Sevin├ž,

┼ču 7/24 ne sevimsiz icon_frown.gif
ama profesyonel ├ževirmenin ger├že─či bu

Ya Sel├žuk 7/24 de─čil de 7/20 yapal─▒m ┼čunuicon_smile.gif) az─▒c─▒k uyku da uyuyoruz hani yani

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Ahh vahhhh Apr 14, 2003

Bana sorarsan─▒z 7/24 de olsa 7/20 veya ba┼čka bir ┼čey de olsa, bu i┼či 4/4\'l├╝k yap(a)mayan

yap(a)mamal─▒.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
kolay demedim ki... Apr 14, 2003

Allah A┼čk─▒na Sevin├ž han─▒m, bu tav─▒rl─▒ yakla┼č─▒m─▒n─▒za asla ├ž├Âzemiyorum. Ne desem sizi rahats─▒z ediyor.

[addsig]

English to Turkish
+ ...
┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒ anlayam─▒yorum Apr 14, 2003

┼čenay han─▒m, ben ┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒n─▒z─▒ anlayam─▒yorum. sizin s├Âyledi─činiz hi├ž bir ┼čey beni rahats─▒z etmiyor inan─▒n. ┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒n─▒z ┼č├Âyle der gibi: \"ne yani, bir kitap da 9 y─▒lda ├ževrilir miymi┼č hi├ž? ne bi├žim i┼č bu?\"

├Ârne─čin bir kitap vard─▒r ki hi├ž bir ├ževirmenin yan─▒na yakla┼čmamas─▒ gerek asl─▒nda: James Joyce, Ulysses oysa bir T├╝rk (Nevzat Erkmen, nedense ad─▒n─▒ hi├ž unutmam) onu ├ževirdi? Ama ne ├ževiri, inan─▒lmaz olumsuz ele┼čtiri ald─▒. Asl─▒nda m├╝mk├╝n de─čil iyi ├ževiri olmas─▒ zaten, her s├Âzc├╝─č├╝n 5-6 ├ža─čr─▒┼č─▒m y├╝kl├╝ oldu─ču bir ka├ž y├╝z sayfal─▒k metin, ama Nevzat Erkmen bunu bir ya da en fazla iki y─▒lda bitirdi.

Benim demek istedi─čim buydu, bilmem anlatabildim mi???

Quote:

On 2003-04-14 14:35, senay wrote:

Allah A┼čk─▒na Sevin├ž han─▒m, bu tav─▒rl─▒ yakla┼č─▒m─▒n─▒za asla ├ž├Âzemiyorum. Ne desem sizi rahats─▒z ediyor.

xxxIn Time
English to Turkish
+ ...
Ulysses! Apr 15, 2003

James Joyce\'un (Finnegan\'s Wake gibi) ve Henry James\'in baz─▒ kitaplar─▒n─▒n da teorik olarak ├ževrilemeyece─či iddia ediliyor. Bence bu ├ževrilemezlik iddias─▒, kabul g├Âr├╝yor olmas─▒na kar┼č─▒n, yaln─▒zca sansasyonel bir de─čere sahip. ┼×iir ├ževirisinin de m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒n─▒ hep iddia ederler, birine sorun bakal─▒m, iddias─▒n─▒ \"temellendirebiliyor mu\", ger├žekten, kuramsal olarak yani? ─░ddia sahiplerinin temcit pilav─▒ gibi tekrarlad─▒─č─▒ ├Ânermeler vard─▒r, bu konuda. Kafiye idi, ├Âl├ž├╝ idi vs. vs. Belki o kelimeyi kast etmemi┼čtir, t├╝r├╝nden bo┼č laflar. Ayn─▒ ├ževrilemezlik iddias─▒ bence, biraz derin ve a─čdal─▒ b├╝t├╝n metinler i├žin ├Âne s├╝r├╝lebilir. ve d├╝nyan─▒n b├╝t├╝n yazar ve ┼čairlerinin metinlerinde her zaman b├Âyle bir ├ževrilemezlik unsuru vard─▒r.

Peki neden Ulysses ├Âne ├ž─▒k─▒yor? Alfred Adler\'in y─▒llar ├Ânce bir kitab─▒n─▒ okumu┼čtum. Toplumsal psikoloji ile ilgiliydi galiba. A┼ča─č─▒l─▒k kompleksini ki┼čisel ve toplumsal neredeyse her alanda son derece ge├žerli bir konsept olarak g├Âr├╝yordu; s─▒k─▒c─▒ ve bence gereksiz, yeterince i┼členmemi┼č bir yakla┼č─▒m bu ama kullan─▒┼čl─▒. James Joyce, Marx, Aristo, Borges, Freud (birka├ž isim daha vard─▒) ile birlikte d├╝nyan─▒n en ├žok okuyan ki┼čileri aras─▒nda g├Âsteriliyormu┼č. ├ľlmeden ├Ânce s├Âyledi─či son s├Âz de yan─▒lm─▒yorsam \"Kimse anlam─▒yor mu?\" olmu┼č. ├Âyle rivayet ediliyor. bir de bilin├ž ak─▒┼č─▒ tekni─čini Virginia Woolf ile birlikte edebiyata sokan, ├Ânemli bir teknik oldu─ču kabul edilir, yazard─▒r(Ulysses 24 saatte ge├žen bir roman, biliyorsunuz. Bu t├╝r mitolojik bir hale var Joyce\'un etraf─▒nda; Ulysses\'in ├Ân plana ├ž─▒kmas─▒n─▒n nedeni budur. insan, anlayamad─▒─č─▒ bir ┼čeyi a┼č─▒r─▒, ve son derece g├╝├žl├╝ bir ┼čekilde uhrevile┼čtirebilir.

Di─čer ├╝lkelerin okumu┼č yazm─▒┼č kesimini bilmem, ama T├╝rkiye\'de Ulysses\'i \"okuyamad─▒─č─▒n─▒\" veya \"ba┼člay─▒p bitiremedi─čini\" s├Âyleyerek \"├Âv├╝nen\" veya bundan ilgin├ž bir pay ├ž─▒karan ├žok yazar, ├žizer, okuyucu var bu ├╝lkede. Al─▒n size ilgin├ž bir paradoks. Okuyamad─▒─č─▒ bir ┼čeyi (ki okumak zorunda da de─čil zaten) okunmazl─▒─č─▒n─▒ tescil ediyor her nas─▒lsa ve bundan pay ├ž─▒kar─▒yor. Bilmiyorum veya okuyamad─▒m demek niye bu kadar zor?

Ulysses\'i okuyam─▒yor, ama metinsel karma┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒ kavrayabildi─čini iddia ediyor. Neye dayanarak? Yetersizli─čini, Ulysses\'in edebi karma┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒ kavrad─▒─č─▒n─▒ savlayarak gizliyor vs.

Kafka i├žin bu ├╝lkede duydu─čum en anlaml─▒ edebi ele┼čtiri onun karamsar oldu─čudur. bunlar bo┼č laflar. Kafka hakk─▒nda bir┼čey s├Âyleme kapasitesine sahip olmad─▒─č─▒n─▒ gizlemenin en nevrotik ┼čeklidir bu. ve ├žok yayg─▒n. Bu ┼čekilde hi├žbir edebi de─čeri olmayan terimlerle alg─▒lanan say─▒s─▒z yazar─▒ ├Ârnek g├Âsterebilirim. Evet, b├Âyle say─▒s─▒z yazar var. Blake\'i ├ževiren adamlar, H─▒ristiyan teolojisini veya ─░ncil\'i ├žok mu iyi biliyorlar? bu ├╝lkede bunlar─▒ kim ├žok iyi biliyor ki? ama ├ževriliyor Blake.

Ulysses\'te her kelimenin ├žok fazla anlam─▒ oldu─ču, mitolojik, psikolojik, k├╝lt├╝rel say─▒s─▒z g├Ândermeyi i├žerdi─či d├╝┼č├╝ncesi abart─▒l─▒d─▒r. Ancak k─▒smen do─črudur bu. Yaln─▒z ┼č├Âyle bir sorun var: ─░lgili biri b├Âyle bir ┼čeyi iddia edebilir, ki ├žok edildi ve tart─▒┼č─▒ld─▒ zaten Ulyses de ├ževirisi de. ─░ddia sahipleri kitaptaki bu karma┼čay─▒ yani b├╝t├╝n psikoloji, mitoloji referanslar─▒n─▒,k├╝lt├╝rel ├ža─čr─▒┼č─▒mlar─▒ bilin├žli bir ┼čekilde form├╝le edebiliyorlar da m─▒, bu iddiay─▒ ├Âne s├╝r├╝yorlar? Yani Ulysses ger├žekten ├ževrilemez olabilir; ama bunu iddia eden ki┼činin mant─▒ksal olarak herhalde eseri ├ževrilemez k─▒lan ┼čeyin ├žok fark─▒nda olmas─▒ gerekiyor. ben b├Âyle bir fark─▒ndal─▒k g├Ârmedim a├ž─▒k├žas─▒.

Benzer bir ┼čeyi mesela sinemada da s├Âyleyebilirim. ben ├žok insan g├Ârd├╝m, mesela David Lynch\'in filmlerini \"enfesti, orijinaldi, hi├žbir ┼čey anla┼č─▒lm─▒yordu\" diye ifade eden. birebir bu kelimeleri kullanan insanlar tan─▒yorum.

English to Turkish
+ ...
evet Ulysses! Apr 15, 2003

─░lgin├ž bir kitapt─▒r. ├ževrilemeyece─čini hala d├╝┼č├╝n├╝yorum. denedim ├ž├╝nk├╝. 90\'l─▒ y─▒llar─▒n ba┼č─▒yd─▒. YPK ├ževiri yar─▒┼čmas─▒ d├╝zenlemi┼čti. Ulysses, Tristam Shandy, gibi yap─▒tlar i├žin yar─▒┼čma d├╝zenlediler. Ke┼čke bir daha yapsalar. Bu yar─▒┼čmadan bir iki iyi ├ževirmen ve hatta ┼čair ├ž─▒kt─▒icon_smile.gif
O zaman, neredeyse 10 y─▒l belki de daha fazla bir s├╝re ├Ânce, ben de hen├╝z yeni ├ževirmen say─▒l─▒r─▒m. ─░lk ├ževiri kitab─▒m da ├ž─▒kmam─▒┼čt─▒ galiba. Hat─▒rlad─▒─č─▒m, 10 - 20 sayfa kadar ├ževirmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m. O zamanlar internet de yok. PC bilem yok, bende de ├Ânce elle yazacaks─▒n tak─▒nt─▒s─▒, sonra daktiloya ├žekeceksin ki temiz olsun i┼č. Bu deneme s─▒ras─▒nda inan─▒lmaz b├╝y├╝k bir ara┼čt─▒rma gerekti─či, her konudan, incilden tutun antik tarih, mitoloji, vs. en az─▒ndan bilgi sahibi olmak. Sonra ba─člant─▒lar─▒ bulmak. Ulysses\'i ├ževirebilmek i├žin ├Ânce anlamak gerek, anlayabilmek i├žinse da─člar kadar bilgi sahibi olmak gerek, hatta ciltler dolusu Ulysses hakk─▒ndaki yaz─▒lan kitaplar─▒ okumak, bilmek, vs. Bu kitab─▒n ├ževirisindeki zorluklardan biri her bir c├╝mlenin her bir s├Âzc├╝─č├╝n ├ža─čr─▒┼čt─▒rd─▒klar─▒ farkl─▒ farkl─▒ anlamlar─▒n yan─▒ s─▒ra, katman katman okuma d├╝zeyi, her okur kendince okuma ┼čans─▒na sahip. ├çevirisinde de bunu yans─▒tamazsan─▒z, iyi bir ├ževirmen olamazs─▒n─▒z. Ya da daha do─črusu, Ulysses\'i iyi ├ževirmemi┼č olursunuz. Elbette, dipnotlarla, eklerle filan bu sorunun ├╝stesinden gelinebilir, ama o zaman da kitap san─▒r─▒m asl─▒n─▒n 10 kat─▒ hacme ula┼č─▒r, bir okur olarak da en nefret etti─čim ┼čey, sayfalar dolusu dipnot okumak! Ben ├ževirmeye ├žal─▒┼č─▒rken bunu g├Âz ├Ân├╝mde tuttum ve vazge├žtim! Yar─▒┼čmaya da kat─▒lmad─▒micon_smile.gif
Sonu├ž: Bence hala ├ževrilemezicon_smile.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kitap terc├╝meleri ne kadar zor bir i┼č!

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search