Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >
paypal ve moneybookers mevzuu
Thread poster: Selcuk Akyuz
Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Local time: 13:18
Turkish to English
+ ...
DENEME Apr 17, 2009

Çağdaş Karataş wrote:

anladığım kadarıyla Türkiye de Paypal ile çekme ve gönderme işlemi yapılabilen ülkeler arasına eklenmiş.

İyi çalışmalar...

Doğru ben orada banka bilgilerimi ekledim. En sonunda Türkiye olarak dünya ile bütünleşiyoruz(Her nedense youtube google vs gibi olanakları sunan Batılılar yıllarca günümüz dünyasında 200–250 milyon Türk soylu insanı görmezden gelmişlerir) .Yalnız deneme amaçlı olarak bana 10 15 Milyarcık para yollayacak arkadaş olursa çalışıp çalışmadığını da teyit edebiliriz

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Banka Bilgileri Apr 17, 2009

İbrahim Tutuncuoglu wrote:

Çağdaş Karataş wrote:

anladığım kadarıyla Türkiye de Paypal ile çekme ve gönderme işlemi yapılabilen ülkeler arasına eklenmiş.

İyi çalışmalar...

Doğru ben orada banka bilgilerimi ekledim. En sonunda Türkiye olarak dünya ile bütünleşiyoruz(Her nedense youtube google vs gibi olanakları sunan Batılılar yıllarca günümüz dünyasında 200–250 milyon Türk soylu insanı görmezden gelmişlerir) .Yalnız deneme amaçlı olarak bana 10 15 Milyarcık para yollayacak arkadaş olursa çalışıp çalışmadığını da teyit edebiliriz

Merhaba,

Banka bilgilerindeki banka kodu ve şube kodunu giriş şeklinizi anlatır mısınız?

Cagdas Karatas
Cagdas Karatas  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
Ben şöyle yaptım Apr 17, 2009

M. Ali Bayraktar wrote:

İbrahim Tutuncuoglu wrote:

Çağdaş Karataş wrote:

İyi çalışmalar...

Merhaba,

Garanti Bankası için

Şube kodu için beş haneli rakam istiyordu başına 00 koyarak girdim şubemin kodunu.
Banka Kodu için de yanlış hatırlamıyorsam dört haneli rakam istiyordu Garanti Bankası'nın EFT kodu olan 0062'yi girdim. İnşallah yanlış yapmamışımdır diye de düşünüyorum tabi hala.

Bu arada Moneybookers gibi Şube kodu nereye, hesap no nereye karmaşası yaşatmaması güzeldi Paypal'ın. Şube kodu ve hesap numarası için iki ayrı metin kutusu var.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Banka bilgileri Apr 17, 2009

M. Ali Bayraktar wrote:

Merhaba,

Genel olarak anlatılırsa
1) Zaten paypal Türkçe ve log in işlemi
2) Ardında Profil içindeki "Banka hesabı ekle/düzenle "kısmı tıklanıyor.
3)Bir Türkiye banka hesabı ekleyin Güvenli İşlem kısmı çıkıyor

PayPal, banka bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklar ve finans bilgilerinizi mağazalarla paylaşmaz. Korunmanıza yardımcı olmak için, bir işlemde bu banka hesabını kullandığınızda size her zaman bir e-posta gönderilir.
Türkiye banka hesabınız Yeni Türk Lirası para birimi cinsinden ödemeleri kabul edebilmelidir.
Bilgilerinizi banka hesabınızda göründüğü şekilde girin. Herhangi bir bilgi eşleşmezse, ödemeniz iade edilir ve sizden 10,00 TRY iade ücreti kesilir. Daha fazla bilgi al
Ülke:Türkiye Amerika Birleşik Devletleri
Adı:
Soyadı:Tütüncüoglu
ÜlkeTürkiye
Banka adı:
Banka Kodu:
(Banka Kodu)(4 hane)
Şube Kodu:
(Şube Kodu)(5 hane)
Hesap Numarası:
(Hesap Numarası)(1-19 karakter)
Hesap Numarasını Yeniden Girin:
4) Doldurup devam ediyorsunuz
Türkiye banka hesabınız için bilgileri gözden geçirin Güvenli İşlem

--------------------------------------------------------------------------------
Girdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Aksi takdirde, ödemeleriniz PayPal hesabına iade edilir ve 10,00 TRY iade ücreti alınır.

Bank account holder's name: Halil Ibrahim Tütüncüoglu
Bank name: garanti
Bank code: 2342
Branch code: 23223
Account number: 432342323324

gönder diyorsunuz.

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Re: Banka Bilgileri Apr 17, 2009

Bank account holder's name: Halil Ibrahim Tütüncüoglu
Bank name: garanti
Bank code: 2342
Branch code: 23223
Account number: 432342323324

gönder diyorsunuz.

Bu kodlar farazi mi? Gerçek mi?

Banka bilgilerini sormamın nedeni orda bahsedilen Banka Kodu kısmı kafamı karıştırdı.
Şube kodu kısmının başına iki sıfır ekleneceğini söylediler paypal'dan ancak Banka Kodu'nu bankadan öğrenmek gerektiğini söylediler.

Bu SWIFT kodu falan değilmiş.

Ne kodu olduğunu bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

[Edited at 2009-04-17 17:24 GMT]

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Banka kodu Apr 17, 2009

Sanırım şu fikir verecektir ama ilgili bankaya teyit ettirmek lazım.
Buradaki listeye göre, Çağdaş doğru kod girmiş görünüyor (Garanti > 62)

http://www.bilgiportal.com/v1/idx/40/1139/Genel-Alan/makale/Bankalarn-Uluslararas-Banka-Kodlar-National-Bank-Code.html

Cagdas Karatas
Cagdas Karatas  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
Paypal'dan dil yanması May 8, 2009

Paypal'la halen ciddi bir sorun yaşamaktayım. Temporary hold diye bir şey uydurmuş zat-ı muhteremler, hatta utanmadan claim ve dispute sözcüklerini de kullanabiliyorlar, adıma gelen para için soruşturma açılmış durumda ve çözüm için 30 günlük sürelerden bahsediyorlar. Kendilerine her türlü kanıt ve bilgiyi sundum ancak kara bulutların uzun süre dağılmayacağı hissi çok kuvvetli bende çünkü soruşturmanın açılışında yasal dayanak bulamadım veya bildiremedil... See more
Paypal'la halen ciddi bir sorun yaşamaktayım. Temporary hold diye bir şey uydurmuş zat-ı muhteremler, hatta utanmadan claim ve dispute sözcüklerini de kullanabiliyorlar, adıma gelen para için soruşturma açılmış durumda ve çözüm için 30 günlük sürelerden bahsediyorlar. Kendilerine her türlü kanıt ve bilgiyi sundum ancak kara bulutların uzun süre dağılmayacağı hissi çok kuvvetli bende çünkü soruşturmanın açılışında yasal dayanak bulamadım veya bildiremediler.

Benim şöyle bir sorum olacak, çeviri ödemeleri için PayPal kullanan arkadaşlardan buna benzer sorun yaşayanlar oldu mu? Bir fikir alışverişinde bulunsak diyorum. İnsanın anasının ak sütü kadar helal olan parasının uluslararası para cambazları tarafından çalıştırılmak üzere sahte uygulamalarla tutulduğu gerçeğine katlanması biraz zor oluyor. Zaten PayPal tarafından yapılan bilgilendirmeler konusundaki yavaşlık ve muğlaklığı söylememe hiç gerek yok. Tecrübe her zaman tecrübedir ve altın değerindedir. Ne yazarsanız okumaya can atıyorum. Yardımı olacağından eminim.

Teşekkürler.
Collapse

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Konuyu bilmeden birşey söylemek zor ancak... May 8, 2009

Çağdaş Karataş wrote:

Paypal'la halen ciddi bir sorun yaşamaktayım. Temporary hold diye bir şey uydurmuş zat-ı muhteremler, hatta utanmadan claim ve dispute sözcüklerini de kullanabiliyorlar, adıma gelen para için soruşturma açılmış durumda ve çözüm için 30 günlük sürelerden bahsediyorlar. Kendilerine her türlü kanıt ve bilgiyi sundum ancak kara bulutların uzun süre dağılmayacağı hissi çok kuvvetli bende çünkü soruşturmanın açılışında yasal dayanak bulamadım veya bildiremediler.

Benim şöyle bir sorum olacak, çeviri ödemeleri için PayPal kullanan arkadaşlardan buna benzer sorun yaşayanlar oldu mu? Bir fikir alışverişinde bulunsak diyorum. İnsanın anasının ak sütü kadar helal olan parasının uluslararası para cambazları tarafından çalıştırılmak üzere sahte uygulamalarla tutulduğu gerçeğine katlanması biraz zor oluyor. Zaten PayPal tarafından yapılan bilgilendirmeler konusundaki yavaşlık ve muğlaklığı söylememe hiç gerek yok. Tecrübe her zaman tecrübedir ve altın değerindedir. Ne yazarsanız okumaya can atıyorum. Yardımı olacağından eminim.

Teşekkürler.

Para transferini alan kişi kadar para transferini yapan da önemli.
Yani size para gönderen birisi yanlış bir şeyler yapmışsa, ordan da sorun kaynaklanabilir.

Ben şahsen paypal'dan memnunun, hem de çok.

Sorun yaratmaktan ziyade çözüme odaklı çalışıyorlar diye düşünüyorum.

Buna kanıt olarak da; en son geçen yaşadığım olayı anlatmak isterim.

Ban para gönderen kişi yanlış mail adresine yollamış (ikinci mail de benimdi bu arada ancak paypala kayıtlı değildi)

Ben yazı yazmak yerine telefon açtım paypal'a, anlattım durumu. 5 dakikada sorun çözüldü. Şimdi o mailde hesaplar arasına dahil oldu.

Burda tabi olayın içeriğini bilemiycem;
Çeşitli senaryolar aklıma geliyor mesela:
-Parayı gönderen kişi kumardan kazanmışsa, Türkiye'de yasak olduğundan tutabilirler, incelerler durumu.

Yani siz bir şey yapmamışsanız sorun çözülür diye düşünüyorum. Telefonu deneyin bir de, telefondakiler yazı yazanlara kıyasla daha nazikler

chevirmen
chevirmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
100 USD veya 100 EUR'dan fazlası May 8, 2009

Çağdaş kardeşim,

Bana, geçtiğimiz kış aylarında, yurt dışından çalıştığım büro 400 EUR'luk bir miktarı "Paypal'den gönderin" dediğimde bu uyarıyı yapmıştı. Onlarda sıklıkla 100 Euro ve altındaki miktarlar için PayPal'i tercih ettiklerini ve bundan daha fazlası için banka havalesini kullandıklarını belirttiler.

Ben de aynı kanaati taşıyorum. Sonuçta PayPal banka değil, sadece bir finans kurumu, uluslararası olması da bizim için
... See more
Çağdaş kardeşim,

Bana, geçtiğimiz kış aylarında, yurt dışından çalıştığım büro 400 EUR'luk bir miktarı "Paypal'den gönderin" dediğimde bu uyarıyı yapmıştı. Onlarda sıklıkla 100 Euro ve altındaki miktarlar için PayPal'i tercih ettiklerini ve bundan daha fazlası için banka havalesini kullandıklarını belirttiler.

Ben de aynı kanaati taşıyorum. Sonuçta PayPal banka değil, sadece bir finans kurumu, uluslararası olması da bizim için ayrı bir dezavantaj, nereye tabi belli değil. Parayı ABD alıyor ama işlerine gelince İsviçre oluyorlar, Almanya oluyorlar.

Büyük miktarları riske etmek yerine, her bir çalıştığın yurt dışı büro için, en azından Türkiye'de o ülke bankaları ile çalışan bankalar da adına açtıracağın hesaplar kullan. Bu sayede işlemler daha hızlı gerçekleşir. Tabii olarak bu benim kullandığım yöntem.

Paypal de muhtemelen tüm dünyada yüklü miktarda para transferlerinin kontrol altına alınması ve sıklıkla bu tür para giriş çıkışlarına bir denetim getirilmesi konusunda kriterlere tabi tutuluyor.

Ankara'dan selamlar...
Collapse

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Ayrıca, May 8, 2009

Telefon görüşmelerinden sonra anket yolluyorlar,
Sizle konuşan nasıl davrandı, nasıldı vs gibi.
Memnun musunuz gibi şeyler içeriyordu.

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 11:18
Member
English to Turkish
+ ...
Bana olmuştu May 8, 2009

Şimdi ayrıntısını hatırlamıyorum, ama aldığın paranın miktarıyla ilgili. "Business" hesap açıp veya hesabı "business" sınıfına dönüştürüp limiti ortadan kaldırmak gerekiyor. Yani süreç, PayPal'ın bu işlemleri başlatırken bildirdiği zamanlara göre işliyorsa, şu zamana kadar şu olacak dediğinde oluyorsa, endişe edecek bir şey yok. Bir iki belge gönderip kimliğini, oturduğun adresi, banka hesabını vb. doğrulaman gerekiyor sadece. Benim hadisede de "invest... See more
Şimdi ayrıntısını hatırlamıyorum, ama aldığın paranın miktarıyla ilgili. "Business" hesap açıp veya hesabı "business" sınıfına dönüştürüp limiti ortadan kaldırmak gerekiyor. Yani süreç, PayPal'ın bu işlemleri başlatırken bildirdiği zamanlara göre işliyorsa, şu zamana kadar şu olacak dediğinde oluyorsa, endişe edecek bir şey yok. Bir iki belge gönderip kimliğini, oturduğun adresi, banka hesabını vb. doğrulaman gerekiyor sadece. Benim hadisede de "investigation", "claim", "dispute" kelimeleri dönmüştü. Bunlar öyle göründüğü gibi ürkütücü anlamlarda değil, zaten PayPal kim oluyor da investigate edecek, öyle bir yetkisi yok ki. Bu süreçte kendi kullandıkları rutin terimler bunlar.

Yalnız... karşında bulunan destek görevlisinin tavrı önemli. Bazıları işgüzarlık veya densizlik edebiliyor. Bir de bir konudaki iletişimi hep aynı şahısla sürdürememek, her seferinde başka bir imzayı taşıyan eposta almak işi zorlaştırıyor tabii. Bende her şey tıkır tıkır yürürken, istedikleri belgelerin hepsini de tamamlamışken, birden biri çıkıp banka hesap özetlerimi istemişti. Böyle bir şey istemeye hakkı yok, maliyeden başka kimsenin de olamaz sanıyorum. Bir şekilde, tamamen adımı görünce böyle bir işgüzarlık iğvasına kapıldığını hissederek (şu anki resmi adım Öztürk benim, bağırıyor yani) kendisini ırkçılıkla suçlamam üzerine (çok hassastırlar bu konuya, çok... yani bununla suçlanmaya) başka biri devreye girip özür diledi ve hesabımı azat etti. Senden haksız bir şey istiyorlarsa veya gösterdikleri zamanlamaya uymuyorlarsa, yani iş keyfi gidiyorsa, şikâyet et, hatta terbiyeni bozmaktan çekinme, ipliğinizi pazara çıkaracağım, bütün meslektaşlarıma anlatacağım, müşterilerimi Moneybookers'a yönlendireceğim falan de. Hatta hatta, önce İngilizce yazmayı öğrenin de diyebilirsin, buna imkân verecek şekilde yazıyorlarsa (ki yazıyorlar)

Aslında PayPal'ı hiç kullanmamak en iyisi, inanılmaz ücretler alıyor çünkü. ABD'de oturmadan orada banka hesabı açmanın bir yolu varsa ben de bırakacağım. Oradaki müşteriler Moneybookers kullanamıyor; müşteriden de olacak değiliz tabii. Bu konuda bilgisi olan var mı? Böyle bir şey mümkün mü, yani ikamet etmediğin yerde hesap açmak falan?

[Edited at 2009-05-09 15:16 GMT]
Collapse

CANIMAT
CANIMAT
Türkiye
English to Turkish
siz yine ucuz atlatmışsınız:) May 9, 2009

İki sene önce paypal hesabı açtırdım. Amerika'da çevirisini yaptığım arkadaşın ricası üzerine, ödemeleri bu hesaba aktaracaktı. İLk ödeme dönemi geldi, para paypala geçti ve ben de kartıma transfer ettim. Aradan iki yıl geçti, hem Garanti bankası ile hem de Paypal ile onlarca kez görüşme yaptım , ama olmadı. Sevgili dolarlarımız arada kaynadı gitti... See more
İki sene önce paypal hesabı açtırdım. Amerika'da çevirisini yaptığım arkadaşın ricası üzerine, ödemeleri bu hesaba aktaracaktı. İLk ödeme dönemi geldi, para paypala geçti ve ben de kartıma transfer ettim. Aradan iki yıl geçti, hem Garanti bankası ile hem de Paypal ile onlarca kez görüşme yaptım , ama olmadı. Sevgili dolarlarımız arada kaynadı gitti
Artık ödemeleri, Western Union üzerinden yapıyor kendisi O da masraflı olmakla beraber, en azından risk yok..
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Moneybookers, Paypal, Banka hesabı, Moneygram, ve diğerleri... Aug 31, 2009

Bu konuda TR'de artık bir sorun görünmüyor.

PayPalı= Bankanızdaki TL hesabınıza (EFT yaptım),

Moneybookersi= Bu ödeme yöntemini kabul eden bankalardaki hesaplarınıza (EUR olarak denedim sadece) havale edebiliyorsunuz.

Sorun yok. 5 gün önce denedim Türkiye'de çalışıyor. Kabul eden banka adlarını araştırın yeter. Zaten bankalar çok zengin bedava reklamlarını yapmak istemiyorum...
See more
Bu konuda TR'de artık bir sorun görünmüyor.

PayPalı= Bankanızdaki TL hesabınıza (EFT yaptım),

Moneybookersi= Bu ödeme yöntemini kabul eden bankalardaki hesaplarınıza (EUR olarak denedim sadece) havale edebiliyorsunuz.

Sorun yok. 5 gün önce denedim Türkiye'de çalışıyor. Kabul eden banka adlarını araştırın yeter. Zaten bankalar çok zengin bedava reklamlarını yapmak istemiyorum. . Yukarıda daha önce yazılan tavsiyeleri de gözardı etmeden tabii ki.

EK + UYARI: Yeni kullanıcılar, Moneybookers ve/or PayPal'dan gönderildiği süsü verilen ve şurayı, şurayı, bide şurayı tıkla kızım/aslanım diyerekten tuzak kuran e-posta bildirimlerini KESİNLİKLE tıkla-masınlar. Tıklarsanız eğer, birde bakmışsınız ''Afrika'dan gelen kesikbaş krala'' dönmüşsünüz.
Aman haaa!!! diyorum.

UYARI + SALIK VERME: İşgönderenden, öncelikle TR'deki bir döviz hesabına havale isteyin. Mırın-kırın ederse; MB budur, PayPalım da bu deyin. Müşteri havaleni gönderdim çevirmen-yazarım bitanem falan derse vede tereddüt varsa içinizde biraz; hemen dekont isteyin! Unutmayın; banka masrafları size yüklenmesin yada %50-%50 paylaşılmasın. Masraflar işgönderene lütfen!

Prozh profilinizde MB ve/veya Paypal hesabınızı (yani; [email protected] şeklinde) görünür kılmayın. HACKED olabiler!

Saygılar, selamlar

Ado
Ben bankacı olmalıymışım aslında ama genede
Kendini guru sanan garibim

[Edited at 2009-09-01 12:39 GMT]
Collapse

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
PayPal Sep 24, 2009

Herkese Merhaba

Türkiye'de PayPal'ın hizmet verdiği ülkeler listesine eklendi ancak daha tam oturmamış. Hesabımdan iş bankası hesabıma para aktardım, gitti ve geri geldi, tabi bu arada 25$ buharlaştı (heralde ucuz atlattım ).

Şimdi ise kredi kartıma (Mastercard) aktarmak istiyorum, aranızdan kredi kartına para aktaran var mı?

PayPal sadece Visa kartlara mı para aktarıyor ?

Teşekkürler

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Kredi kartı kullanmadığım için onu bilemem ancak... Sep 24, 2009

Sayın Abdullah Bey,

Ben, Paypalı--> TL cinsinden AdanaKayseri Bankasındaki TL hesabıma (birkaç aydır) EFT ile,

Moneybookersi -->> EUR cinsinden İşh Bankasındaki (3 yıldır) EUR hesabıma IBAN ve BIC/SWIFT kodu ile hiçbir sorun olmadan aktarmaktayım.

Tersi durumlarda sorun çıkabilir. Belki de maddi hata yaptınız.

Neyse...

Saygılar selamlar

Adnan Özdemir (Lehendakari)
Çevirmen-Yazar
Kendini
... See more
Sayın Abdullah Bey,

Ben, Paypalı--> TL cinsinden AdanaKayseri Bankasındaki TL hesabıma (birkaç aydır) EFT ile,

Moneybookersi -->> EUR cinsinden İşh Bankasındaki (3 yıldır) EUR hesabıma IBAN ve BIC/SWIFT kodu ile hiçbir sorun olmadan aktarmaktayım.

Tersi durumlarda sorun çıkabilir. Belki de maddi hata yaptınız.

Neyse...

Saygılar selamlar

Adnan Özdemir (Lehendakari)
Çevirmen-Yazar
Kendini guru sanan garibim

[Edited at 2009-09-24 21:37 GMT]
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

paypal ve moneybookers mevzuu

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »