https://www.proz.com/forum/turkish/76068-paypal_ve_moneybookers_mevzuu.html

Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >
paypal ve moneybookers mevzuu
Thread poster: Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 05:23
English to Turkish
+ ...
Jun 21, 2007

Arkadaşlar bu iki ödeme aracı hakkında daha önce de sorular sorulmuştu fakat ben tatmin edici bir cevap bulamadığım için konuyu tekrar açıyorum.

Şimdi moneybookers konusunda sorun yok, parayı Türkiye'deki döviz hesabınıza aktarabiliyorsunuz fakat paypal'da bu mümkün değil. Mümkün değil ama bazı arkadaşlarımızın profil sayfasında paypal ile ödemeyi kabul ettiklerini görüyorum. Peki ama Türkiye'ye transfer edemedikten sonra ne anlamı var. Veya trans
... See more
Arkadaşlar bu iki ödeme aracı hakkında daha önce de sorular sorulmuştu fakat ben tatmin edici bir cevap bulamadığım için konuyu tekrar açıyorum.

Şimdi moneybookers konusunda sorun yok, parayı Türkiye'deki döviz hesabınıza aktarabiliyorsunuz fakat paypal'da bu mümkün değil. Mümkün değil ama bazı arkadaşlarımızın profil sayfasında paypal ile ödemeyi kabul ettiklerini görüyorum. Peki ama Türkiye'ye transfer edemedikten sonra ne anlamı var. Veya transfer etmenin bir yolu var da ben mi hâlâ öğrenemedim.

Parayı paypal'dan moneybookers'a oradan da bankaya transfer etmeyi önermeyin, işe yaramıyor.
Yurtdışında bir arkadaşınızın hesabına yatırma yöntemi de bence güvenli değil.
Yurtdışında banka hesabı açmak için de herhalde yurtdışına bir çıkıp gelmek lazım, öyle Türkiye'den açılmaz herhalde.

Yani... çözümü var mı bu işin? Yoksa moneybookers ve banka havalesine devam mı?
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
PayPal in Turkey Jun 22, 2007

PayPal Turkiye'de maalesef sadece US banka hesabi ile kullanilabiliyor. PayPal sitesinden asagiya (copy/paste ile) alinti yapiyorum:

Send. Receive. Withdraw to a Local or U.S. Bank Account.

Send and receive payments in these countries. Withdraw from your PayPal account to your in-country bank account or to a U.S. bank account.

* Czech Republic
* Denmark
* Finland
* French Guiana
* Greece
* Guadeloupe... See more
PayPal Turkiye'de maalesef sadece US banka hesabi ile kullanilabiliyor. PayPal sitesinden asagiya (copy/paste ile) alinti yapiyorum:

Send. Receive. Withdraw to a Local or U.S. Bank Account.

Send and receive payments in these countries. Withdraw from your PayPal account to your in-country bank account or to a U.S. bank account.

* Czech Republic
* Denmark
* Finland
* French Guiana
* Greece
* Guadeloupe
* Hong Kong
* Hungary
* Ireland
* Japan
* Martinique
* Mexico
* New Zealand
* Norway
* Portugal
* Reunion
* Singapore
* South Korea
* Sweden
* Taiwan
* Thailand

Send. Receive. Withdraw to a U.S. Bank Account or Check.

Send and receive payments in these countries. Withdraw from your PayPal account to a U.S. bank account or request a check from PayPal.

* Argentina
* Brazil
* Chile
* Ecuador
* India
* Jamaica
* Uruguay

Send. Receive. Withdraw to a U.S. Bank Account.

Send and receive payments in these countries. Withdraw from your PayPal account to a U.S. bank account.

* Costa Rica
* Dominican Republic
* Iceland
* Israel
* Luxembourg
* Malaysia
* Turkey
* Venezuela

Umarim bu bilgi yararli olur. Iyi calismalar dilerim.

Saygilar,
ATIL
Collapse

Cagdas Karatas
Cagdas Karatas  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Bu durumda Jun 22, 2007

Öncelikle bu başlığı açtığı için Selçuk Bey'e ve ardından açıklamaları için Atıl Bey'e teşekkür ederim. Paypal uzun süredir benim de aklıma takılan bir konu. Atıl Bey'in ilk cümlesinden yola çıkarak "Türkiye'de X bankasındaki dolar hesabımızla paypal kullanabiliyoruz" değil mi?

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Jun 22, 2007

Çağdaş Karataş wrote:

Öncelikle bu başlığı açtığı için Selçuk Bey'e ve ardından açıklamaları için Atıl Bey'e teşekkür ederim. Paypal uzun süredir benim de aklıma takılan bir konu. Atıl Bey'in ilk cümlesinden yola çıkarak "Türkiye'de X bankasındaki dolar hesabımızla paypal kullanabiliyoruz" değil mi?

Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de bir bankada ABD Doları tevdiat hesabı açılması ile olmuyor, Türkiye haricinde bir bankada hesabınız olması gerekiyor.

Alp Berker
Alp Berker  Identity Verified
United States
Local time: 22:23
Turkish to English
+ ...
In memoriam
Hesabin ya ABD'de yada paypal'in calistigi ulkelerde olmasi gerek Jun 22, 2007

Merhaba Selcuk Bey,
Evet, banka hesabin ya ABD'de yada paypal'in calistigi ulkelerde olmasi gerekiyor. Paypal hesabi acmak icin ya yurtdisinda birisi ile anlasman gerekiyor (adres, yatirim vs, icin).
Baska bir fikir Turkiye'de calisan bir Banka'ya sorun (mesela Citibank gibi) onlar belki yardimci olabilirler yada Yurtdisinda subesi olan bir Turk Banka'nin (Mesela Garanti Bank yada Ziraat bankasi) belki yurtdisinda bir hesap actirabilirsin, oylece paypal'in calsitigi bir ulke olabilir
... See more
Merhaba Selcuk Bey,
Evet, banka hesabin ya ABD'de yada paypal'in calistigi ulkelerde olmasi gerekiyor. Paypal hesabi acmak icin ya yurtdisinda birisi ile anlasman gerekiyor (adres, yatirim vs, icin).
Baska bir fikir Turkiye'de calisan bir Banka'ya sorun (mesela Citibank gibi) onlar belki yardimci olabilirler yada Yurtdisinda subesi olan bir Turk Banka'nin (Mesela Garanti Bank yada Ziraat bankasi) belki yurtdisinda bir hesap actirabilirsin, oylece paypal'in calsitigi bir ulke olabilir. yrica bir fikir: Turkiye'de paypal'a bir sikayet mektubu yazin. Turkiye'de yeterince sikayet mektubu gelirse belki bu durumu degistirebilirler.
selamlar
ALP

Selcuk Akyuz wrote:

Çağdaş Karataş wrote:

Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de bir bankada ABD Doları tevdiat hesabı açılması ile olmuyor, Türkiye haricinde bir bankada hesabınız olması gerekiyor.
Collapse

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Jun 22, 2007

Amerika'da yaşayan iki arkadaşımız paypal konusunda bildiklerimizi doğrulayan açıklamalar yapmışlar. Benim esas merak ettiğim Türkiye'de yaşayan arkadaşlarımız nasıl bir yöntem buldular. Sonuçta, her halde paypal linkini süs olsun diye koymadılar profil sayfalarına

chevirmen
chevirmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Paypal Jun 22, 2007

Ben PayPal'den ödeme kabul ediyorum ancak 50 dolara kadar.

Buraya yatırılan parayı da Paypal ödemesi kabul eden sitelerden kitap, program vb şeylere harcıyorum. İşin ilginç yanı bazı Paypal ödemesi kabul eden şirketler, mesela bir kitap aldınız nakliyesi dahil, direkt normal postayla gönderiyorlar. Yine de bunun fiyatı Türkiyedekinden daha ucuz oluyor.

Yoksa gelen 500-600 dolar veya euro ödemeyi neden Paypal'de bırakalım!!!

Herşeyi
... See more
Ben PayPal'den ödeme kabul ediyorum ancak 50 dolara kadar.

Buraya yatırılan parayı da Paypal ödemesi kabul eden sitelerden kitap, program vb şeylere harcıyorum. İşin ilginç yanı bazı Paypal ödemesi kabul eden şirketler, mesela bir kitap aldınız nakliyesi dahil, direkt normal postayla gönderiyorlar. Yine de bunun fiyatı Türkiyedekinden daha ucuz oluyor.

Yoksa gelen 500-600 dolar veya euro ödemeyi neden Paypal'de bırakalım!!!

Herşeyin bir esprisi var, Paypal ödemesi kabul ediyormuyuz ediyoruz. Ha miktar çoksa, o zaman ödeme opsiyonlarını müşteriye kapsamlı olarak belirtmek şart.

Saygılar
Collapse

ozan karakış
ozan karakış
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Paypal kabul ediyorum Jun 22, 2007

ve parayı alışveriş için kullanıyorum.

İş bulup Paypal ile ödeme şartından dolayı red etmektense, kabul edip bu para ile online alışveriş yaparak değerlendirmek benim ve sevgili eşimin pek hoşuna gidiyor.

Ürünler bedel olarak 100-150 dolar üzerine çıkmıyorsa ve hacmen büyük değilse gümrük tırpanına da takılmıyor.

Paypal=Alışveriş

Saygılar

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 04:23
Member
English to Turkish
+ ...
Moneybookers çok daha iyi Jun 22, 2007

En azından şimdilik. Ben bir iki müşterimi daha kandırabilirsem PayPal'ı tamamen bırakacağım. Hem çok pahalı, hem bir haftadan önce para hesaba geçmiyor. Moneybookers'da bu süre 1 gün ve her seferinde aynı cüzi miktarı alıyor: 1,80 avro.

Bence Türkiye'de olduğunuz için PayPal kullanamıyor olmanın avantajından yararlanın Gerçi tabii belki de Moneybookers'ın fazla propagandasını yapmamak la
... See more
En azından şimdilik. Ben bir iki müşterimi daha kandırabilirsem PayPal'ı tamamen bırakacağım. Hem çok pahalı, hem bir haftadan önce para hesaba geçmiyor. Moneybookers'da bu süre 1 gün ve her seferinde aynı cüzi miktarı alıyor: 1,80 avro.

Bence Türkiye'de olduğunuz için PayPal kullanamıyor olmanın avantajından yararlanın Gerçi tabii belki de Moneybookers'ın fazla propagandasını yapmamak lazım, çünkü herkes onu kullanmaya başlarsa bu sefer o da PayPal gibi olur.

[Edited at 2007-06-22 17:06]
Collapse

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Paypal kabul eden biri olarak Jun 22, 2007

Paypal'a gelen parayı, ben de alışveriş amaçlı kullanıyor olmamın yanısıra ağırlıkla da ofisimin bazı projelerinde Proz'dan birlikte çalıştığım çevirmenlere ödeme yapmak için kullanıyorum... Böylece Paypal'daki parayı aklamış oluyorum bir şekilde

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 04:23
Dutch to Turkish
+ ...
PayPal Jun 22, 2007

Merhabalar,
Yaklaşık 8 yıldır pay pal'lıyım. Şu an PayPal sigortalı ve finansal bir kuruluşu. FDIC den ruhsatlı.
Daha önemlisi arkasında daha büyük bir şirket var. e-bey
Bu bana daha fazla güven veriyor.

Zararlarına gelince Özden'in dediği gibi
Pahalı.
Yaklaşık %3.5 ödeyerek kabul ediyorsunuz. Yani önemli bir kısım. Sanırım aylık internet giderleriniz kadar tutar...

Hesap işine gelince kesin bilmemekle birlik
... See more
Merhabalar,
Yaklaşık 8 yıldır pay pal'lıyım. Şu an PayPal sigortalı ve finansal bir kuruluşu. FDIC den ruhsatlı.
Daha önemlisi arkasında daha büyük bir şirket var. e-bey
Bu bana daha fazla güven veriyor.

Zararlarına gelince Özden'in dediği gibi
Pahalı.
Yaklaşık %3.5 ödeyerek kabul ediyorsunuz. Yani önemli bir kısım. Sanırım aylık internet giderleriniz kadar tutar...

Hesap işine gelince kesin bilmemekle birlikte -netbank (nokta) com adresine bir bakın. İlla da ABD de ikamet etmeniz gerekmiyor sanırım.
Hesap açtırabilir ve ödeme kabul edebilirsiniz sanırım.
Eskiden öyleydi. Eğer değişmediyse.

Seyahat sırasında açılan hesaplara gelinc, bu hesaplardan Avrupa için sölüyorum EU dışına havala yapılması mümkün olmayabilir. Yani diyelim ki bir turistik gezi sırasında bir başka ülkeden hesap açtırdınız. Yine parayı bir şekilde kullanmanız güç.

Moneybookers'a gelince rekabet için bir süre daha aynı şekilde devam ederler sanırım.
Ama mezat veya pazar sitelerinden birisi de tutup onu satın alırsa, o zaman onlar da gelişir..

Bir zamanlar bir ubid vardı. Hala var mı bilmiyorum. Ama e-bey a rakip lazım demek geliyor içimden...

Neyse bu konu dağılmadan son vereyim.

Sağlıcakla

Nizam
Collapse

Karahan Sisman
Karahan Sisman  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
English to Turkish
moneybookers ilk tercih... Jun 23, 2007

Selam,

Uzun zamandan beri benim de aklıma takılan bir soruna parmak bastığınız için teşekkür ederim..

Kendi çapımda yaptığım araştırmalarda (ki bu araştırmalar paypal'ın kendi sitesindeki açıklamalara bakmaktan ibarettir) paypal'in türkiye'de işlemediği aşikar. Bununla birlikte, bazı arkadaşlarımızın söylediği alışveriş yapma mevzuu benim çok da tercih edebileceğim bir
... See more
Selam,

Uzun zamandan beri benim de aklıma takılan bir soruna parmak bastığınız için teşekkür ederim..

Kendi çapımda yaptığım araştırmalarda (ki bu araştırmalar paypal'ın kendi sitesindeki açıklamalara bakmaktan ibarettir) paypal'in türkiye'de işlemediği aşikar. Bununla birlikte, bazı arkadaşlarımızın söylediği alışveriş yapma mevzuu benim çok da tercih edebileceğim bir durum değil. Çünkü ev sahibimin kirayı paypal'la ödememi kabul edeceğini sanmıyorum

İşin şakası bir yana, moneybookers kullanıyorum ve gayet memnunum. moneybookers'tan para çekmek için döviz hesabınız olmasına bile gerek yok. Normal YTL hesabınızın numarasını girebiliyor, parayı o hesaba çekebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken bankaya haber vermek, banka dövizi YTL'ye çevirip hesabınıza geçiyor. İsterseniz şubeye gidip elden de alabiliyorsunuz.

Bence yapmamız gereken, ağız birliğiyle yurtdışındaki şirketlere/müşterilere Türkiye'de paypal'in kullanılamadığını söylemek. Çünkü (birçoğunuzun da belirttiği üzere) Türkiye'den bazı arkadaşlar profillerine paypal ödemelerini kabul ettiklerini yazıyorlar. Bu durum da şirketlerin paypal kullandığını ifade eden tercümanlara yönelmesine neden oluyor ki; aslında Türkiye'den paypal kullanan arkadaşların da paypal'den çok da memnun olmadığını görüyoruz (alışveriş yapmak hariç tabi).

Netice itibariyle naçizane önerim, yurtdışındaki şirketleri Türkiye'den tercümanlarla çalışırken moneybookers'a, çek göndermeye ya da banka transferine yönlendirmek şeklindedir.

Herkese iyi çalışmalar, bol çevirili günler
Collapse

Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Google Checkout'a kadar PayPal Jun 23, 2007

Ben de PayPal ile ufak tefek ödemeler alıyor ve hiç acımadan harcıyorum, çünkü başka bir işe yaramıyor. Belki bir gün Türkiye'yi de transfer listesine alırlar diye ümit ediyorum.

Öte yandan, Google Checkout'taki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum, hatta düşündüğüm bazı şeyleri Checkout'a endeksledim. Google Checkout şu anda ABD ve İngiltere'de kullanımda. Google'ın uluslararası alanda daha başarılı olduğu göz önüne alınacak olursa, buna b
... See more
Ben de PayPal ile ufak tefek ödemeler alıyor ve hiç acımadan harcıyorum, çünkü başka bir işe yaramıyor. Belki bir gün Türkiye'yi de transfer listesine alırlar diye ümit ediyorum.

Öte yandan, Google Checkout'taki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum, hatta düşündüğüm bazı şeyleri Checkout'a endeksledim. Google Checkout şu anda ABD ve İngiltere'de kullanımda. Google'ın uluslararası alanda daha başarılı olduğu göz önüne alınacak olursa, buna bir de Google markasının bilinirliğini ve güvenilirliğini eklediğiniz zaman, uluslararası arenada rakipsiz online ödeme sistemi olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Google'ın ilgili sayfasında diğer ülkeler için de çalışmaların yapılmakta olduğu yazıyor. Bunun bir-iki yıl içinde gerçekleşeceğini sanıyor ve sabırsızlıkla bekliyorum.

ABD ve İngiltere'deki arkadaşlar Checkout'u deneyebilirler. Üstelik de bu yılın sonuna kadar 0 komisyon alacaklarını ilan etmişler!
Collapse

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Jun 23, 2007

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Bu konu daha önce de tartışmaya açılmıştı ama zannederim ilk kez bu kadar ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Bu arada sevgili Selçuk Budak arkadaşımızı burada tekrar görmek çok güzel. Uzun zamandır sesi soluğu çıkmıyordu

Safiye TINGIR
Safiye TINGIR  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yüksek miktarlardaki paraları paypal ile kabul etmeyin Jun 24, 2007

Merhaba Arkadaşlar,

Paypal ile sıkıntı, yüksek miktarlardaki paraları kendi paypal hesabınıza aktarırken bunun komisyon oranı bazen % 5.9 u buluyor ordanda ABD deki bir hesaba yatırırsanız onun komisyonuda % 3.9 dur. ABD yaşayan arkadaşınıza yüksek miktarlarda yatırdıgınız para o kişinin social security'sine işleniyor buda demekki bir dahaki vergi dönemimde o kişi sizin paypal aracılığıyla aldığınız paraya vergi vermek zorunda. Tüm bunlar bizim ba
... See more
Merhaba Arkadaşlar,

Paypal ile sıkıntı, yüksek miktarlardaki paraları kendi paypal hesabınıza aktarırken bunun komisyon oranı bazen % 5.9 u buluyor ordanda ABD deki bir hesaba yatırırsanız onun komisyonuda % 3.9 dur. ABD yaşayan arkadaşınıza yüksek miktarlarda yatırdıgınız para o kişinin social security'sine işleniyor buda demekki bir dahaki vergi dönemimde o kişi sizin paypal aracılığıyla aldığınız paraya vergi vermek zorunda. Tüm bunlar bizim bazı işlerimizde başımıza geldi ve alacağımız paranın buyuk bi kısmını vergi ve havale masrafına ayırmak zorunda kaldık. Yüksek miktarlarda banka havalesi en iyi yöntemlerden biri bence.

Saygılarımla,
Safiye TINGIR
Collapse

Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

paypal ve moneybookers mevzuu

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »