Zargan hakkındaki düşünceler
Thread poster: TurkishEnglish.com Inc.

TurkishEnglish.com Inc.
United States
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Oct 3, 2007

Merhabalar,

İnternetteki sözlüklerden biri olan Zargan hakkındaki düşüncelerinizi, eleştirilerinizi ve ne şekilde kullandığınızı merak ediyoruz. Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bekiyoruz. Konuyla ilgili bir yazıyı aşağıdaki linkten okuyabiirsiniz.

http://turkishenglish.com/blog/index.php?title=zargani_yakalamak


Herkese iyi çalışmalar dileriz.

Turkishenglish.com
[Edited at 2007-10-03 06:37]

[Edited at 2007-10-03 06:37]


 

Serkan Doğan  Identity Verified
Turkey
Local time: 09:14
Turkish to English
+ ...
Yakalamak Oct 3, 2007

Zargan bir sözlük olarak ne amaçla kullanılabilir ki? Gayet geniş içerikli bir sözlük bence Zargan. Genelde bir kelime bulmak için değil, hatırlamak ve çağrışım yapması için kullanıyorum. Olumsuz yönlerinden biri ise konunun profesyoneli olmayanları kolaylıkla yanıltacak kadar bol karşılığı bir çırpıda sunması. Oluşturanları tebrik ediyorum.

 

ozan karakış
Turkey
Local time: 09:14
English to Turkish
+ ...
Serkan Bey'in yazdıklarına Oct 3, 2007

tam olarak katılıyorum. Ne aradığını bilen için son derece kullanışlı yerlerden bir tanesi.

Ozan


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 09:14
English to Turkish
Tureng'le Karşılaştırma Oct 3, 2007

Teknikte Tureng Sözlük (www.tureng.com), ticari terimlerde Zargan (www.zargan.com) daha iyi gibi.

Nitelik bakımından fikir vermez ama yine de bir örnektir:

"Invoice" karşılığı muhtelif madde sayısı:
Tureng'de 12, Zargan'da 20 karşılık

"Rod":
Tureng'de 40, Zargan'da 20 karşılık

Teknikte Tureng sıkı çalışmış, ben Zargan'dan hukuk ve ticaret terimleri konusunda atılım bekliyorum.

Bu arada, kimin eli değdiyse ve değerse bu işlere, eline sağlık.

Bana bir terim karşılığı bulanın 40 yıl freelance'i olurum.


 

chevirmen  Identity Verified
Turkey
Local time: 09:14
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Zargan vs Tureng Oct 3, 2007

Bence de her iki sözlük muazzam bir çağrışım kaynağı.

Diğer arkadaşların da dediği gibi hazırlayanları tebrik etmek lazım. Belirli bir seviyeden sonra rahatlıkla çevirmen olarak kullanılabilir, aksini düşünmek bile istemiyorum, table'a masa da denir, tablo da. Her ikisinde de bu kolaylıkla karıştırılabilir.

Saygılar...


 

Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 09:14
English to Turkish
+ ...
Tarafsız bir gözle Oct 3, 2007

Benim de bu konuda bir iddiam, hırsım ve çabam var. Dolayısıyla tarafsız olmam, ya da tarafsız gibi gözükmem zor olabilir. Bunu baştan belirteyim.

Başlangıçta zargan konusunda çok olumsuzdum, bunun belki de en büyük nedenlerinden birisi geçmişte forumda her kudoz sorusuna zargan'dan kopyaladığı ("iş dünyası bildir") cevaplarını yapıştıran bir arkadaşımızdı. Zamanla, diğer sözlükleri daha çok kurcaladıkça, özellikle de sözlükçülük işine daha fazla zaman ayırıp da gördüğüm her sözlüğü daha derinlemesine kurcalamaya başlayınca, zargan konusundaki düşüncelerim de olumluya doğru evrildi.

Bu konudaki kişisel gözlemlerimi çok kısa olarak özetleyebilirim:

Piyasadaki sözlüklerin tamamına yakını klonlama usulüyle çoğaltılan, birbirinin aynı sözlükler. Birisindeki bir yanlışı, diğer klonlarda da aynen görebiliyorsunuz.

Benim bu türden tespit ettiğim kimi yanlışlar var ki, o yanlışa bakarak belli bir sözlüğün nereden klonlandığını (kopyalandığını) artık söyleyebiliyorum. Başka bir ifadeyle, piyasadaki sözlüklerin hemen tamamına yakını birbirinin kopyası, suyunun suyu niteliğinde. Klonlanan sözlük çeşidinin de fazla olmadığını söylemem gerek: En fazla 2 veya 3 dolly var.

Basit bir örnek: deflower: Google'da şöyle bir arama yapın: deflower çiçeklerini koparmak

Bu aramada gelen sözlükler, aynı kaynaktan klonlama (kopyalama) sözlüklerdir, çünkü aynı yanlışı, noktası virgülüne taşımaktadırlar. Bunun gibi çok örnek verebilirim. Ama bunları şimdilik kendime saklıyorum.

Böyle bir sözlük hazırlamak, biraz kod bilginiz varsa, internetten azıcık çakıyorsanız, en fazla iki saatinizi alır, bu zamanın çoğu da dosyanın sunucuya yüklenmesi için geçen süredir.

Konuya dönecek olursam: Zargan'ı bu klonlama sözlüklerin dışında tutuyorum, çünkü en azından sözlüğü özgün kaynaklara dayandırma çabası içinde olduklarını görüyorum. Zargan'da da tespit ettiğim epeyce yanlış var. Ama benim üzerinde durmak istediğim bu değil.

Üzerinde durmak istediğim, zargan'ın da paylaştığı bir eksik: bizdeki tüm sözlükler, karşılıkları sıralamanın ötesine geçmiyor. Örneğin "take" kelimesini ele alalım. Orijinal İngilizce sözlükler, "take" için 45-50 anlam (sense) veriyor. Bizdeki sözlükler, bu anlamları güçlerinin yettiğince yan yana sıralıyor. Belli bir bağlamda hangisinin kullanılabileceğine karar vermek de kullanana kalıyor. Yani öğretici olmaktan çok, zaten bilen için bir hatırlatıcı işlevi görebiliyor.

Başka (bence) bir yanlış da, her şeyi yığma, her şeyi tek sözlükte toplama çabası, buna zargan da dahil. Bir sözlüğün, genel bir sözlük mü, spesifik bir sözlük mü olacağına karar vermek gerekiyor. Aksi taktirde, kullanan açısından (özellikle de öğrenen açısından) kafa karıştırıcı bir yığma çıkarıyor ortaya.

Sözlükçülük, çok emek yoğun bir iş. Çok titizlik, çokça araştırma gerektiren bir uğraş. Bu açıdan bakınca, reklamlarla ayakta durmaya çalışan, ya da sadece reklam gelirine yönelik olarak hazırlanan online sözlüklerden daha fazlasını beklemek de haksızlık olabilir. Buna karşılık, bu tür sözlükleri de yerli yerine oturtmak gerekiyor.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Zargan hakkındaki düşünceler

Advanced searchWordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search