Trados konusunda yardım: klavyeyle alt satıra geçme
Thread poster: 887 (X)

887 (X)
Turkey
Local time: 03:55
Turkish to English
+ ...
Dec 19, 2007

Merhaba arkadaslar, trados programinda bir cumleden diger cumleye gecmek icin alt/ (+) tuslarına ayni anda basiyoruz ama benim laptopumda normal pc klavyesindeki sayi bolumunde oldugu gibi bir + tusu mevcut degil, yani + tusu, klavyenin ust bolumunde yer alan 4 tusunda mevcut (4 ve shift tusuna basinca, + karakterini elde edebiliyorum) ve malesef tradosta bir cumleden digerine gecemiyorum..yardimlarinizi bekliyorum.Simdiden cok tesekkur ederim.

[Subject edited by staff or moderator 2007-12-20 09:07]


 

Feza Eruguz  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:55
English to Turkish
Fn tuşu Dec 20, 2007

Merhaba
ben de laptopa geçince epey aranmıştım. Sonunda benim klavyedeki Fn tuşunu keşfettim. Benim klavye İngilizce, türkçe karakterler yok. L harfinin yanında, iki nokta vs tuşunun üstünde ayrıca farklı bir renkte (mavi) artı tuşu var. Bunu Alt tuşunun yanındaki Fn tuşuyla kullanınca trados kısayollarının birçoğunu kullanabildim. Belki sizin klavyede de artı, yıldız vs tuşları için ayrı bir tuş ataması vardır.
Bu vesileyle herkesin bayramını kutluyorum. Bayram günü çalışanlara da kolaylıklar diliyorum


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:55
English to Turkish
Fn + Alt + Ş tuş birleşimi Dec 21, 2007

Feza'nın çözümü işe yarıyor. Bahsettiği Fn tuşuna, Alt tuşuna ve büyük olasılıkla Ş tuşuna (Türkçe Q klavye kullandığınızı varsayıyorum, yoksa, klavyedeki ana tuş takımında "+" işareti hangi harfin yanında verilmişse ona) basarak sonraki segmente geçebilirsiniz.
Bu deneme sırasında tuş düzeniniz değişir ve Ş vb. harfleri yazmak isterken +, 6 vb. işaret ve rakamlar girerseniz Fn+F11 tuş birleşimiyle klavyenizi normale döndürebilirsiniz (burada da Windows XP kullandığınızı varsayıyorum).
Umarım işe yarar.
İyi çalışmalar, iyi bayramlar.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:55
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
harici klavye Dec 21, 2007

Bazı dizüstü bilgisayarların, özellikle 17 inç olanların ayrı sayısal tuş takımı var ama bunları bile kullanmak çok kolay olmuyor. Ben evde çalışırken harici klavye ve mouse kullanıyorum.

Sorunuza gelirsek yanlış hatırlamıyorsam Alt+Ctrl+N kombinasyonu da aynı işlevi görüyordu galiba. Ben Trados'u uzun zamandır kullanmadığım için yanlış hatırlıyor olabilirim, test edip sonucu bildirirsiniz bize.

Selcuk Akyuz


 

sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 03:55
English to Turkish
+ ...
Evet Dec 21, 2007

Selçuk'un dediği gibi Alt+Ctrl+N ve Alt+Ctrl+Z (Translate to Fuzzy).
Ben böyle kullanıyorum...


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:55
English to Turkish
Aynen Dec 21, 2007

Hay yaşayın! Bilmiyordum bunu, çok iyi oldu. Gerçi notebook'a klasik klavye takarak çalışıyorum ama gerektiği zaman, yani seferi hallerde pek işe yarar bu. Teşekkürler.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados konusunda yardım: klavyeyle alt satıra geçme

Advanced searchDéjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search