Adobe Acrobat'ın hangi yazılımı bize lazım?
Thread poster: Aziz Kural

Aziz Kural  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:00
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Dec 21, 2007

Sayın Arkadaşlar,

Adobe Acrobat gerekli deniliyor. Hangi versiyon ve hangi yazılım bizim için gerekli.Gördüğüm kadarıyla Standart Profesyonel vs gibi çeşitleri var.

Ayrıca bu programlar tercüme (CAT) programları mı?

Ingilizce forumda yaptığım araştırmalarda PDF formatın tercümeye uygun olmadığı ve PDF'e hangi file formattan çıkarıldıysa söz konusu doküman, o dosyaların istenmesi gerektiği söyleniyor.

Bu konuda bilgisi olanlar aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılarımla,

A.S. Kural


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:00
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
PDF programları Dec 21, 2007

Acrobat Reader programı ücretsizdir ve büyük ihtimalle işinizi görür.

Ama ekstra özellikler isterseniz Adobe Acrobat Professional (449 USD), Acrobat Standard (229 USD) veya Nitro PDF Professional (84 USD) programlarından birini almanız gerekir.
http://www.adobe.com/products/acrobat/matrix.html sayfasında Adobe Acrobat programlarının karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

Bu programlar CAT programı değildir, pdf uzantılı dosyaların görüntülenmesi ve kısmen edit edilmesi için kullanılır. En başta da dediğim gibi Acrobat Reader size yetecektir.


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:00
English to Turkish
Gereksinime göre Dec 21, 2007

Selçuk'un yazdıklarına ek olarak:
Adobe'un Acrobat yazılım ailesi, çok yaygın ve standart hale gelmiş bir belge biçimi olan PDF (Portable Document Format) dosyalarını görüntülemek, üzerine açıklamalar, sayfa eklemeleri vb. yapmak için kullanılan bir ürün dizisi.
PDF için de bir açıklama yapayım:
PDF'e alınan içerik, metni CAT araçlarıyla kullanacak biçimde düzenlemeye uygun halde değildir. PDF'in Reader sürümü dışında, parayla satılan Standard, Professional vb. sürümlerinde birçok işlev uygulanabilmesine karşın, çok büyük bir olasılıkla ve haklı nedenlerle, mevcut içerik başka programlardan alınıp PDF haline getirilmektedir.
Örneğin MS-Office programlarında hazırladığınız metinleri PDF'e çevirebilirsiniz.
Bu içeriğin çevirisi/yerelleştirmesi gerektiğinde, ideal haliyle kaynak dosyalarda çeviri yapılıp, orijinalde olduğu gibi PDF'e dönüştürülmesi gerekir.
Reader dışındaki paralı Adobe ürünleri ve bazı paralı-parasız yazılımlarla PDF üzerinde içerik değişikliği yapabilirsiniz, ancak bu o kadar hantal bir işlemdir ve deneyimsiz kullanıcı için o kadar baş ağrısı yaratacak bir şeydir ki (1 MB boyutundaki bir dosyanın anında 10 MB'lara çıktığını görür, tiksinirsiniz, distile etmek, boyutu alıp başını giden dosyayı sakinleştirmek gerekir), tavsiye olunmaz.
Biz çevirmenlerin PDF'le ilgili olarak yapma gereksinimi duyduğu şeyler teoride sınırsız olmakla birlikte, pratikte şunlardır:
1) PDF'i görüntülemek
2) Kaynak dosyalar olmadığı için çevirisini yapacağımız PDF içeriğini bir metin düzenleyiciye aktarmak.
3) Çevirdiğimiz metni PDF'e dönüştürmek.
4) Orijinal veya çeviri PDF üzerine yorumlar eklemek (müşteriye, çalışma arkadaşlarımıza vb. yönelik olarak) veya mevcut yorumları düzenlemek.

1. Madde, yani yalnızca görüntüleme için Acrobat Reader yeterli.
3. Madde, yani bir uygulamadaki metni PDF'e dönüştürmek için ben şu anda ücretsiz PDF reDirect adlı yazılımı (v2) kullanıyorum. (downloads.com'dan ulaşabilirsiniz).
2. Madde için gereksiniminizi çözecek en kesin (ama zahmetsiz olmayan) yol OCR yapmaktır, hiç ona girmeyeyim şimdilik.
4. Madde için en rahat ve sorunsuz çözümleri yine PDF'in yaratıcısı Adobe, Acrobat'la sağlamakla birlikte, ücretsiz yazılımları da aramanızda fayda var. Bu tür gereksinimlerin çok seyrek olması durumunda bir çözüm de, bu tür işleri masaüstü yayıncılık (DTP) işi yapan kişi ve kuruluşlara outsource etmek.[Değişiklik saati 2007-12-21 20:56]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Adobe Acrobat'ın hangi yazılımı bize lazım?

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search