Kudoz hakk覺nda
Thread poster: Ebru Ozgen Oglesbay

Ebru Ozgen Oglesbay  Identity Verified
United States
Local time: 05:57
English to Turkish
+ ...
Mar 14, 2003

Kudoz sorusu sorduumda ve sonradan soruya ekleme yapmak istediimde (繹rnein balam istendiinde), bu ek bilgileri 癟ou zaman giremiyorum. Belirli bir karakter limiti mi var? Ya da bu sorumun cevab覺 Proz\'da zaten var m覺? 繹yle bir bakt覺m ama g繹remedim a癟覺k癟as覺.

zel olarak, sorduum right recursive, left recursive deyiminin kullan覺ld覺u c羹mleyi 襤ngilizce olarak vermek istiyorum ama veremiyorum. C羹mleyi girip g繹nder\'e bas覺yorum ancak eklemem g繹r羹nm羹yor. Ger癟i balam覺 pek ayd覺nlatmayacak ama.. Burada vermem doru deildir herhalde? Ne deyimmi! Anadili 襤ngilizce olanlar bile 癟aresiz kald覺

Direct link Reply with quote

shule  Identity Verified
Local time: 15:57
English to Turkish
+ ...
Right Recursive - Left Recursive Mar 14, 2003

Biliim s繹zl羹klerinde g繹rd羹羹m kadar覺yla T羹rk癟e\'ye \"繹zyineli\" olarak ge癟mi bir terim. (http://erkan.geleceklinux.org/Bilisim-Terimleri-Sozlugu.txt)

Kendini dorudan veya dolayl覺 olarak 癟a覺ran fonksiyonlara 繹zyineli (recursive) fonksiyonlar ad覺 verilir. zyineleme (recursion), iterasyonun (d繹ng羹ler, tekrar) yerine ge癟ebilecek 癟ok g羹癟l羹 bir programlama tekniidir. Orijinal problemin k羹癟羹k par癟alar覺n覺 癟繹zmek i癟in, bir alt program覺n kendi kendini 癟a覺rmas覺n覺 salayarak, tekrarl覺 ilemlerin 癟繹z羹m羹ne farkl覺 bir bak覺 a癟覺s覺 getirir. Yeni balayan programc覺lara, bir fonksiyon i癟inde atama deyiminin sa覺nda fonksiyon isminin kullan覺lmamas覺 gerektii s繹ylenmekle birlikte, 繹zyineli programlamada fonksiyon ismi dorudan veya dolayl覺 olarak fonksiyon i癟inde kullan覺l覺r.

rnek:say覺n覺n 9\'un kat覺 olup olmad覺覺n覺 basamak toplam覺ndan bulan program.(http://www.geocities.com/bahadirsa/c4.htm)

Right ve Left Recursive\'in fark覺 ise:

Left recursive productions are those where the recursively defined nonterminal appears as the first element in the recursive rule. Right recursive productions are those where it is the last element. If it appears anywhere between, the production is said to be center recursive. (http://www.parsifalsoft.com/isdp.html)

ya da http://www.umuc.edu/~jarc/cmsc330/lect1.html adresindeki tan覺ma bakabilirsiniz.Left recursion biliim s繹zl羹羹nde \"soldan 繹zyinelilik\" olarak ge癟iyor. Buradan hareketle sorduunuz terimler \"soldan 繹zyineli\" ve \"sadan 繹zyineli\" diye 癟evirebiliriz san覺r覺m.

Kolay gelsin...

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:57
Member
English to Turkish
Hem o hem de glossary Mar 15, 2003

[quote]

On 2003-03-14 13:34, Ozgen wrote:

Kudoz sorusu sorduumda ve sonradan soruya ekleme yapmak istediimde (繹rnein balam istendiinde), bu ek bilgileri 癟ou zaman giremiyorum. Belirli bir karakter limiti mi var? Ya da bu sorumun cevab覺 Proz\'da zaten var m覺? 繹yle bir bakt覺m ama g繹remedim a癟覺k癟as覺.

O ilevde bir ar覺za var anla覺lan; c覺rc覺r tornavidada (imdi bakt覺m 22 ubat) ben sonradan a癟覺klama girmitim; ama bir hafta 繹nce Hollanda grubunda sorduum bir soruya sonradan a癟覺klama giremedim.

Bir de glossary\'me edit uygulayam覺yorum. Support req. de istedim ama cvp gelmedi. B繹yle bir ilev hi癟 mi yok, ben mi beceremiyorum acaba? Bir bilenden yard覺m rica ediyorum... Teekk羹rler
[addsig]

Ebru Ozgen Oglesbay  Identity Verified
United States
Local time: 05:57
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
deyime a癟覺klama Mar 16, 2003

Kudoz\'a hi癟bir ekleme yapamad覺m. Binbir yol denedim 羹stelik. Mecburen buradan yaz覺yorum.

M羹teri ile g繹r羹t羹m bu deyim hakk覺nda. Onlar da bilmiyor, 癟羹nk羹 metin 襤talya\'dan geliyor. Ve cidden hi癟 balam yok. \"Now the interview is over, you can ask the tricky question: What do you think about the \'right recursive, left recursive\' rule?\" Baka bir yerde ge癟miyor. ncesinde ise, ie al覺nacak kiiyle yap覺lan g繹r羹meyi anlat覺yor uzun uzun.

襤talya\'daki firmaya sormular. Birisi \"It\'s clear. What is recurred rightly does always stay recurred\" olarak a癟覺klam覺. Yani benim \" right adverb olmal覺, left verb\" tezim k覺smen doruland覺.

Bu arada, d羹n birka癟 haftad覺r 癟eviri ilerini almak i癟in g繹r羹t羹羹m bir firmaya gitmitim. Merhaba, teekk羹rler, vs. k覺sm覺ndan sonra \"sizi minik bir s覺nava alaca覺z\" dediler. Ve elime bir ka覺t tututurdular:

Aa覺daki deyileri 癟eviriniz veya a癟覺klay覺n覺z:

1. Once bitten, twice shy.

2. Right recursive, left recursive!

Eh, ne diyeyim ben!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz hakk覺nda

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search