Kudoz hakk─▒nda
Thread poster: Ebru Ozgen Oglesbay

Ebru Ozgen Oglesbay  Identity Verified
United States
Local time: 10:58
English to Turkish
+ ...
Mar 14, 2003

Kudoz sorusu sordu─čumda ve sonradan soruya ekleme yapmak istedi─čimde (├Ârne─čin ba─člam istendi─činde), bu ek bilgileri ├žo─ču zaman giremiyorum. Belirli bir karakter limiti mi var? Ya da bu sorumun cevab─▒ Proz\'da zaten var m─▒?icon_smile.gif ┼×├Âyle bir bakt─▒m ama g├Âremedim a├ž─▒k├žas─▒.

├ľzel olarak, sordu─čum right recursive, left recursive deyiminin kullan─▒ld─▒─ču c├╝mleyi ─░ngilizce olarak vermek istiyorum ama veremiyorum. C├╝mleyi girip g├Ânder\'e bas─▒yorum ancak eklemem g├Âr├╝nm├╝yor. Ger├ži ba─člam─▒ pek ayd─▒nlatmayacak ama.. Burada vermem do─čru de─čildir herhalde? Ne deyimmi┼č! Anadili ─░ngilizce olanlar bile ├žaresiz kald─▒icon_smile.gif

shule  Identity Verified
Local time: 20:58
English to Turkish
+ ...
Right Recursive - Left Recursive Mar 14, 2003

Bili┼čim s├Âzl├╝klerinde g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla T├╝rk├že\'ye \"├Âzyineli\" olarak ge├žmi┼č bir terim. (http://erkan.geleceklinux.org/Bilisim-Terimleri-Sozlugu.txt)

Kendini do─črudan veya dolayl─▒ olarak ├ža─č─▒ran fonksiyonlara ├Âzyineli (recursive) fonksiyonlar ad─▒ verilir. ├ľzyineleme (recursion), iterasyonun (d├Âng├╝ler, tekrar) yerine ge├žebilecek ├žok g├╝├žl├╝ bir programlama tekni─čidir. Orijinal problemin k├╝├ž├╝k par├žalar─▒n─▒ ├ž├Âzmek i├žin, bir alt program─▒n kendi kendini ├ža─č─▒rmas─▒n─▒ sa─člayarak, tekrarl─▒ i┼člemlerin ├ž├Âz├╝m├╝ne farkl─▒ bir bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ getirir. Yeni ba┼člayan programc─▒lara, bir fonksiyon i├žinde atama deyiminin sa─č─▒nda fonksiyon isminin kullan─▒lmamas─▒ gerekti─či s├Âylenmekle birlikte, ├Âzyineli programlamada fonksiyon ismi do─črudan veya dolayl─▒ olarak fonksiyon i├žinde kullan─▒l─▒r.

├ľrnek:say─▒n─▒n 9\'un kat─▒ olup olmad─▒─č─▒n─▒ basamak toplam─▒ndan bulan program.(http://www.geocities.com/bahadirsa/c4.htm)

Right ve Left Recursive\'in fark─▒ ise:

Left recursive productions are those where the recursively defined nonterminal appears as the first element in the recursive rule. Right recursive productions are those where it is the last element. If it appears anywhere between, the production is said to be center recursive. (http://www.parsifalsoft.com/isdp.html)

ya da http://www.umuc.edu/~jarc/cmsc330/lect1.html adresindeki tan─▒ma bakabilirsiniz.Left recursion bili┼čim s├Âzl├╝─č├╝nde \"soldan ├Âzyinelilik\" olarak ge├žiyor. Buradan hareketle sordu─čunuz terimler \"soldan ├Âzyineli\" ve \"sa─čdan ├Âzyineli\" diye ├ževirebiliriz san─▒r─▒m.

Kolay gelsin...

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 19:58
Member
English to Turkish
+ ...
Hem o hem de glossary Mar 15, 2003

[quote]

On 2003-03-14 13:34, Ozgen wrote:

Kudoz sorusu sordu─čumda ve sonradan soruya ekleme yapmak istedi─čimde (├Ârne─čin ba─člam istendi─činde), bu ek bilgileri ├žo─ču zaman giremiyorum. Belirli bir karakter limiti mi var? Ya da bu sorumun cevab─▒ Proz\'da zaten var m─▒?icon_smile.gif ┼×├Âyle bir bakt─▒m ama g├Âremedim a├ž─▒k├žas─▒.

O i┼člevde bir ar─▒za var anla┼č─▒lan; c─▒rc─▒r tornavidada (┼čimdi bakt─▒m 22 ┼×ubat) ben sonradan a├ž─▒klama girmi┼čtim; ama bir hafta ├Ânce Hollanda grubunda sordu─čum bir soruya sonradan a├ž─▒klama giremedim.

Bir de glossary\'me edit uygulayam─▒yorum. Support req. de istedim ama cvp gelmedi. B├Âyle bir i┼člev hi├ž mi yok, ben mi beceremiyorum acaba? Bir bilenden yard─▒m rica ediyorum... Te┼čekk├╝rler icon_smile.gif
[addsig]

Ebru Ozgen Oglesbay  Identity Verified
United States
Local time: 10:58
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
deyime a├ž─▒klama Mar 16, 2003

Kudoz\'a hi├žbir ekleme yapamad─▒m. Binbir yol denedim ├╝stelik. Mecburen buradan yaz─▒yorum.

M├╝┼čteri ile g├Âr├╝┼čt├╝m bu deyim hakk─▒nda. Onlar da bilmiyor, ├ž├╝nk├╝ metin ─░talya\'dan geliyor. Ve cidden hi├ž ba─člam yok. \"Now the interview is over, you can ask the tricky question: What do you think about the \'right recursive, left recursive\' rule?\" Ba┼čka bir yerde ge├žmiyor. ├ľncesinde ise, i┼če al─▒nacak ki┼čiyle yap─▒lan g├Âr├╝┼čmeyi anlat─▒yor uzun uzun.

─░talya\'daki firmaya sormu┼člar. Birisi \"It\'s clear. What is recurred rightly does always stay recurred\" olarak a├ž─▒klam─▒┼č. Yani benim \" right adverb olmal─▒, left verb\" tezim k─▒smen do─čruland─▒.

Bu arada, d├╝n birka├ž haftad─▒r ├ževiri i┼člerini almak i├žin g├Âr├╝┼čt├╝─č├╝m bir firmaya gitmi┼čtim. Merhaba, te┼čekk├╝rler, vs. k─▒sm─▒ndan sonra \"sizi minik bir s─▒nava alaca─č─▒z\" dediler. Ve elime bir ka─č─▒t tutu┼čturdular:

A┼ča─č─▒daki deyi┼čleri ├ževiriniz veya a├ž─▒klay─▒n─▒z:

1. Once bitten, twice shy.

2. Right recursive, left recursive!

Eh, ne diyeyim ben!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz hakk─▒nda

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search