Idiom WorldServer Desktop Workbench
Thread poster: Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 21:51
English to Turkish
+ ...
Feb 17, 2008

Belki haberiniz olmuştur, SDL şirketi Trados ve Passolo'dan sonra Idiom'ı da satın aldı.

SDL dünyanın en büyük çeviri şirketlerinden biri olduğu için bazı rakipleri onun ürünlerini kullanmayı istemiyordu, Idiom bu nedenle tercih edilen bir CAT programı haline gelmişti.

SDL'nin Idiom'ı da satın alması yurtdışına iş yapan arkadaşlarımızı bir süre sonra etkilemeye başlayacaktır. Öncelikle Idiom programının kullanımı artacaktır. Sizle
... See more
Belki haberiniz olmuştur, SDL şirketi Trados ve Passolo'dan sonra Idiom'ı da satın aldı.

SDL dünyanın en büyük çeviri şirketlerinden biri olduğu için bazı rakipleri onun ürünlerini kullanmayı istemiyordu, Idiom bu nedenle tercih edilen bir CAT programı haline gelmişti.

SDL'nin Idiom'ı da satın alması yurtdışına iş yapan arkadaşlarımızı bir süre sonra etkilemeye başlayacaktır. Öncelikle Idiom programının kullanımı artacaktır. Sizlerden Idiom WorldServer Desktop Workbench programı hakkındaki deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Sizce olumlu ve olumsuz yanları neler?

En olumlu bulduğum özelliğini söyleyeyim, bu program ücretsiz.
Görebildiğim en olumsuz özelliği ise TMX import-export etme şansınızın olmaması.

Programın son versiyonu 9.0.0.135. Görüşlerini yazacak arkadaşlar hangi versiyonu (build) kullandıklarını bildirirlerse sevinirim.

[Edited at 2008-02-17 22:59]
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
İndirme imkanı Feb 18, 2008

Merhaba Selçuk Bey,

Konunun dışına çıkıyorsa kusura bakmayın...

Bahsettiğiniz program halen ücretsiz mi? Yoksa önceden mi ücretsizdi?

Çünki ben sitesine şöyle bir baktım ama download yapacak bir yer bulamadım.

Esenlikler Dileğiyle,

M. Ali

shule
shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Idiom Feb 18, 2008

Idiom WorldServer Desktop Workbench ücretsiz, bu adresten indirebilirsiniz:

http://www.idiominc.com/products/desktopworkbench/

Benim kullandığım sürüm 8.1.0.208.

Şu ana kadar iki yurt dışı müşterim Idiom'a geçti ve projeler daha yeni başladı, eğitim ve deneme aşamasındayız. Ama bu sayının yakın zamanda artabileceğini düşün
... See more
Idiom WorldServer Desktop Workbench ücretsiz, bu adresten indirebilirsiniz:

http://www.idiominc.com/products/desktopworkbench/

Şu ana kadar iki yurt dışı müşterim Idiom'a geçti ve projeler daha yeni başladı, eğitim ve deneme aşamasındayız. Ama bu sayının yakın zamanda artabileceğini düşünüyorum.

Programı eğitim ve test amacı dışında sadece bir kez kullandım henüz. Önce WorldServer üzerinden online versiyonunu kullanmayı tercih ettim. Ama sonra otomatik kaydetme ve sayfalar arasında geçiş yapmak için çok zaman harcadığından desktopa geçmeye karar verdim, dosyayı export edip desktopta açtığımda hata verdi (file corrupted... gibi bir hataydı). Mecburen WorldServer'a geri döndüm. Bazı segmentlerde hiçbir değişiklik yapmadığım halde History seçeneği oluştu ve hiçbir değişiklik yapmadığım halde değiştirilmiş gibi işaretledi. Sanırım otomatik kaydetmeden dolayı oluştu. Yaptığım her değişikliğe comment koymadığım için sonradan sadece değiştirdiğim segmentleri görme seçeneğim olmadı. Bunun haricinde arama özelliği Trados'a göre daha gelişmiş. Sevdiğim tarafları ücretsiz olması ve iyi arama yapması. Tabii ki alışkanlıklar kolay değiştirilemiyor, tercih hakkı bende olsa hala Trados'u tercih ederim.
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Ücretsiz sürüm meselesi Feb 18, 2008

Selcuk Akyuz wrote:
En olumlu bulduğum özelliğini söyleyeyim, bu program ücretsiz.
Görebildiğim en olumsuz özelliği ise TMX import-export etme şansınızın olmaması.

Ücretsiz derken, olduğu gibi ücretsiz, yani "Hilali Ahmer'e çalışan" bir hayır kurumu olduğu sanılmasın bu yazılım şirketinin. Netekim SDL'ye satılmıştır, ticaridir.

Bazı CAT araçları için, örneğin Trados'ta, serbest çevirmenlerden de lisans ücreti alınıp, bir çeviri/yerelleştirme projesinde gereken her türlü özelliğin bulunduğu (örneğin bellek oluşturma, aktarma, birleştirme, dosya dönüştürme vb.) yazılım paketi sağlanırken, bazılarında, örneğin SDLX, Star-Transit ve IdiomWorldServer'da, aracın iki tür sürümü bulunuyor:
Ücretli (örneğin SDLX) ve ücretsiz (örneğin SDL Lite).
Idiom WorldServer'ın bizim kullanabildiğimiz sürümü, bildiğim kadarıyla "yetenekleri kısıtlı" sürümüdür.
Yani paralı sürümü kuran işveren projeleri hazırlar, bellekle ilgili işlemleri sınırsızca yapar, vendor tarafı, yani bizler ise hazır paketleri çeviririz ve işverenin fikri mülkiyet hakkı bulunan bellekte birleştirme, özelleştirme vb. işlemleri yapamadan kapatırız programı.
Sanırım Selçuk'un olumsuz özellik olarak belirttiği TMX export-import özellikleri olmaması bu ticari kısıtlamalardan biridir. Ben Idiom WorldServer Desktop Workbench 9.0 sürümünü biraz önce kurdum.

Yazılımın kendine gelince:
Arabirimini biraz sevimsiz bulmuştum zamanında kullanırken, ancak bellek becerilerinin daha iyi olduğu, eşleştirmelerde daha başarılı olduğu, terminoloji kullanımının daha pratik olduğu izlenimi edinmiştim.
Bunlar pek bilimsel veriler değil kuşkusuz.
Ancak ben yine de Trados'u tercih ederim. Bellekleri istediğim gibi TMX'in muhtelif sürümlerine aktarırım, özgün TMW dosyası olarak saklarım, birleştiririm, bölerim.
Trados'la kendimi daha özgür hissediyorum.
Kapitalizm özgürlüğü parayla satar; bu özgürlük satışı CAT araçları kullanımı için de geçerli elbet.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
7.5.39 ve WS-DVX sürümleri Feb 19, 2008

shule wrote:

Aranızda 7.5.39 versiyonunu kullanan var mı? Şadan'ın İngilizce forumlardan birinde yazdıklarından anladığıma göre bu versiyonda TMX import imkanı varmış.

Bir diğer versiyon (belki de 7.5.39) ise Idiom ve Atril'in ortak çıkardığı Idiom WS-DVX. Bunun özellikleri hakkında bilgim yok ama işin içine Atril girdiğine (ve sonra çıktığına) göre iyi bir program olsa gerek.

shule
shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
idiom ws yahoo grubu Feb 21, 2008

Yahoo Grubu belki işinize yarar Selçuk Bey.

http://groups.yahoo.com/group/WorldServerDesktopWorkbench

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Idiom WorldServer Desktop Workbench

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »