referanslar ne kadar g├╝venilir
Thread poster: murat karahan

murat karahan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:37
English to Turkish
+ ...
Apr 1, 2003

Hi├ž merak ettiniz mi CV\'lerde yer alan referanslar─▒n ne kadar \"g├╝venilir\" oldu─čunu?

Merak etmediyseniz s├Âyleyeyim, g├╝venilir de─čil. 4 y─▒ld─▒r ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čirketten gelen bir maille ba┼č─▒mdan a┼ča─č─▒ kaynar sular d├Âk├╝ld├╝. Bana prozdaki bir ├ževirmene i┼č paslay─▒p paslamad─▒─č─▒m─▒ soruyorlar, hatta sorgulaman─▒n ├Âtesinde do─črudan itham ettiler. Nereden b├Âyle bir izlenime kap─▒ld─▒klar─▒n─▒ sordu─čumda link g├Ânderdiler ve ger├žekten de CV\'de ├Âyle g├Âr├╝n├╝yordu. Temasa ge├žmi┼č olacaklar ki CD\'de i┼č deneyimlerinden ┼čirketin ad─▒ ├ž─▒kart─▒lm─▒┼č. Yanl─▒┼č referans vermek son derece tehlikeli, kimin kimi tan─▒d─▒─č─▒ veya aralar─▒nda ne kadar bir yak─▒nl─▒k oldu─ču hi├ž belli olmaz, olamaz.

Burada bir not daha, proz CV\'nizi profilinizde bulundurman─▒z a├ž─▒s─▒ndan g├╝venilir bir yer de─čil. Bu kafama dank etti─činde CV\'mi ve linkleri profilden kald─▒rm─▒┼čt─▒m. Proza yeni ├╝ye olan herhangi birisi k─▒sa s├╝ren bir aramayla sizin ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z ┼čirketlere ba┼čvurabilir. Bu konularda daha ├Âzenli ve dikkatli olunmas─▒ dile─čiyle herkese iyi ├žal─▒┼čmalar

Murat Karahan

turengfr  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
D├╝nya k├╝├ž├╝k ... Apr 2, 2003

Murat, ge├žmi┼č olsun!

Anlamad─▒─č─▒m bir nokta var: Tayfun Bey\'in dedi─či gibi bu \"k─▒z─▒lderili\" asl─▒nda hi├ž ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒ ┼čirketi CV\'sine koyup sonra o CV\'yi mi yollam─▒┼č ba┼čvuru s─▒ras─▒nda??? ─░┼čte buna ├žok g├╝ld├╝m icon_smile.gif)

Asl─▒nda ├žok ciddi bir olay; ya yeni ├žal─▒┼čmaya ba┼člad─▒─č─▒n bir ┼čirket olsayd─▒ ve i┼či ba┼čkas─▒na paslad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝p seninle ├žal─▒┼čmay─▒ b─▒raksalard─▒?

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
utan├ž verici... Apr 2, 2003

hatta ├Âtesi. ne bu ya??? Murat gene insafl─▒ davranm─▒┼čs─▒n, ben onu bir if┼ča eder, bir daha bir daha if┼ča ederdim. Ka├žacak delik aramas─▒ i┼čten bile olmazd─▒.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
normaldir Apr 3, 2003

CV haz─▒rlamak, kendini en iyi pazarlama yolu ya. baz─▒lar─▒ kendileirni allay─▒p pulluyorlar. Ger├žek er ge├ž ortaya ├ž─▒kar tabii. ─░nsan kendini kand─▒r─▒yor.
[addsig]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
yard─▒m iste─či Apr 3, 2003

Pratik ingilizce ├Â─črenme ve konu┼čma ├╝zerine bir kitap haz─▒rl─▒yoruz. Siz neler g├Ârmek istersiniz? Profesyonel olarak bunu en iyi sizler bilirsiniz. ├ľnerilerinizi bekliyorum.

Yard─▒mc─▒ olan arkada┼člara sonsuz te┼čekk├╝rler ve bol kazan├žlar. icon_smile.gif
[addsig]

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ne alaka? Apr 3, 2003

bu kitap i┼činin murat\'─▒n konusuyla alakas─▒n─▒ anlamad─▒m???

hem bu soruyu ingilizce ├Â─črenmek isteyenlere sorsan─▒z daha iyi edersiniz. buradaki herkes ingilizce biliyor san─▒yordum.

ayr─▒ca bu kitab─▒ haz─▒rlamaya karar verdiyseniz zaten bir plan─▒n─▒z olmal─▒, yoksa hadi can─▒m kitap yapmak istedi diye mi kitap yay─▒nlamaya karar verdiniz?

hem bunu neden yap─▒yorsunuz onu da anlamad─▒m, tonla bu t├╝r kitaplar var, samanl─▒kta i─čne olmaya karar verdiyseniz o elbette sizin bilece─činiz i┼č.

┼čimdi b├╝t├╝n bu sorular─▒ sordum diye beni sald─▒rganl─▒kla su├žlars─▒n─▒z siz, ama bu sorulara yan─▒t vermeden kitap yay─▒nlanmaz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

turengfr  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
K─▒z─▒lderili ne oldu? Apr 4, 2003

Araya alakas─▒z bir s├╝r├╝ konu girmi┼č ama ben hala o k─▒z─▒lderilideyim!

Yapt─▒─č─▒n─▒n affedilir yan─▒ yok Murat ama

eminim bunu yaparken sana veya bir ba┼čkas─▒na zarar verebilece─čini d├╝┼č├╝nmemi┼čtir. Bu nedenle burada ortaya ├ž─▒k─▒p en az─▒ndan \"kusura bakma\" demesi ├žok yerinde bir davran─▒┼č olurdu bence.

Hadi burada ortaya ├ž─▒k─▒p ├Âz├╝r dilemek herkesin yapabilece─či bir ┼čey de─čil, ├Âzelden ├Âz├╝r diledi mi merak ettim.

Ve konuyu ba┼čka yere ├žekmek isteyenlere: olay sadece ba┼čkas─▒n─▒n referanslar─▒ veya bir ba┼čka ├ževirmenin ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ ┼čirkete ba┼čvuru yapmak de─čil! Hi├ž olmayan bir referans─▒ CV\'ye koymak ve bu nedenle bir ba┼čka ├ževirmeni \"neredeyse\" i┼činden etmek!

├çevirmenlerin m├╝┼čterisi var da b├╝rolar─▒n yok mu? S├╝rekli ├ževiri yollayan en iyi

m├╝┼čterinizi kaybetme \"olas─▒l─▒─č─▒\" g├╝ndeme gelse g├Ân├╝l rahatl─▒─č─▒yla bir kenara ├žekilip \"iyi olan kazans─▒n\" diyebilir misiniz? Hi├ž sanmam!

Ge├ženlerde iddia etti─činiz gibi \"alay konusu olan ama asl─▒nda bizlerden hi├ž fark─▒ olmayan\" arkada┼člar CV\'lerine b├╝ronuzun ad─▒n─▒ koyup oraya buraya ba┼čvuru yapsa??? icon_smile.gif

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
nerede Apr 9, 2003

Hay─▒r, squaw arkada┼č─▒m─▒z hen├╝z l├╝tfetmedi. Zaten gerekli uyar─▒y─▒ yapt─▒lar ┼čirketten ve CV\'sinden ├ž─▒kartt─▒. Bir ┼čeyi unutmamak laz─▒m, ├Âzellikle belirli ├ževiri alanlar─▒nda sekt├Âr ├žok ufakt─▒r ve biri ├Âks├╝recek olsa haber al─▒r─▒z. ─░┼čin ay─▒p y├Ân├╝ ba┼čvuru de─čil, o ┼čirketin referans b├Âl├╝m├╝nde yer almas─▒.

Allah s├Âz konusu ┼čirketleri alay konusu arkada┼člar─▒n CV\'lerine d├╝┼č├╝rmesin. Yoksa kabz─▒mall─▒─ča ba┼člar─▒m.

Quote:

On 2003-04-04 22:39, turengfr wrote:

Araya alakas─▒z bir s├╝r├╝ konu girmi┼č ama ben hala o k─▒z─▒lderilideyim!

Yapt─▒─č─▒n─▒n affedilir yan─▒ yok Murat ama

eminim bunu yaparken sana veya bir ba┼čkas─▒na zarar verebilece─čini d├╝┼č├╝nmemi┼čtir. Bu nedenle burada ortaya ├ž─▒k─▒p en az─▒ndan \"kusura bakma\" demesi ├žok yerinde bir davran─▒┼č olurdu bence.

Hadi burada ortaya ├ž─▒k─▒p ├Âz├╝r dilemek herkesin yapabilece─či bir ┼čey de─čil, ├Âzelden ├Âz├╝r diledi mi merak ettim.

Ve konuyu ba┼čka yere ├žekmek isteyenlere: olay sadece ba┼čkas─▒n─▒n referanslar─▒ veya bir ba┼čka ├ževirmenin ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ ┼čirkete ba┼čvuru yapmak de─čil! Hi├ž olmayan bir referans─▒ CV\'ye koymak ve bu nedenle bir ba┼čka ├ževirmeni \"neredeyse\" i┼činden etmek!

├çevirmenlerin m├╝┼čterisi var da b├╝rolar─▒n yok mu? S├╝rekli ├ževiri yollayan en iyi

m├╝┼čterinizi kaybetme \"olas─▒l─▒─č─▒\" g├╝ndeme gelse g├Ân├╝l rahatl─▒─č─▒yla bir kenara ├žekilip \"iyi olan kazans─▒n\" diyebilir misiniz? Hi├ž sanmam!

Ge├ženlerde iddia etti─činiz gibi \"alay konusu olan ama asl─▒nda bizlerden hi├ž fark─▒ olmayan\" arkada┼člar CV\'lerine b├╝ronuzun ad─▒n─▒ koyup oraya buraya ba┼čvuru yapsa??? icon_smile.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

referanslar ne kadar g├╝venilir

Advanced search

BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search