KudoZ home » Albanian » Economics

Sektori i tretë

Albanian translation: Sektori i shërbimeve

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:Sektori terciar
Albanian translation:Sektori i shërbimeve
Entered by: Gentiana Kasemi
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

20:34 Mar 11, 2009
Albanian to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial - Economics
Albanian term or phrase: Sektori i tretë
A përdoret në shqip "sektori i tretë/terciar" i ekonomisë për t'iu referuar sektorit të shërbimeve?

Cili është varianti i duhur?
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 08:21
Sektori i shërbimeve
Explanation:
Genta, Sektori i tretë dhe terciar do të ishte një përkthim i drejt për drejtë i termit third sector. Termi Sektori i Shërbimeve është më i shqipëruar.


--------------------------------------------------
Note added at 55 mins (2009-03-11 21:29:14 GMT)
--------------------------------------------------

Sektori i tretë është sektori i Organizatave Jo Qeveritare / Punës Vullnetare.
Po të bashkangjis një lidhje: http://en.wikipedia.org/wiki/Non-profit_sector ku në vija të përgjithshme shpjegohet kuptimi i sektorit të tretë. Nëse bëhet fjalë për Shërbimet atherë nuk mund të përdorësh Sektori i tretë.
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 07:21
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5Sektori i shërbimeve
Elvana Moore


  

Answers


2 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
Sektori i shërbimeve


Explanation:
Genta, Sektori i tretë dhe terciar do të ishte një përkthim i drejt për drejtë i termit third sector. Termi Sektori i Shërbimeve është më i shqipëruar.


--------------------------------------------------
Note added at 55 mins (2009-03-11 21:29:14 GMT)
--------------------------------------------------

Sektori i tretë është sektori i Organizatave Jo Qeveritare / Punës Vullnetare.
Po të bashkangjis një lidhje: http://en.wikipedia.org/wiki/Non-profit_sector ku në vija të përgjithshme shpjegohet kuptimi i sektorit të tretë. Nëse bëhet fjalë për Shërbimet atherë nuk mund të përdorësh Sektori i tretë.

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 07:21
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Problemi është se nuk po gjej referenca të mirëfillta të besueshme asgjëkundi për "sektori i shërbimeve". Shoh që zakonisht i referohen ndonjë sektori nëpër Ministri, por nuk e përdorin në kuptimin e një makrosektori të ekonomisë.

Asker: Ke të drejtë, për sektorin e tretë; në fakt në veçanti më interso sektori terciar/i shërbimeve. Terciar nuk më bind, por nga ana tjetër "i shërbimeve" nuk e di a përdoret në shqip me të njëjtin kuptim.

Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search