gjeografi e trojeve

English translation: Geography of Albanian regions/ territories

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:gjeografi e trojeve
English translation:Geography of Albanian regions/ territories
Entered by: larserik

13:40 Jul 19, 2018
Albanian to English translations [PRO]
Social Sciences - Geography / university transcript
Albanian term or phrase: gjeografi e trojeve
I don't know which alternative to use here, the dictionary gives me five possibilities:

TRUALL m.

1. Copë toke, zakonisht e sheshtë, e caktuar për të ngritur një shtëpi a një ndërtesë, vend për ndërtim; pjesë toke që shënohet a që caktohet për rrugë, për sheshe sportive etj. vendi që zë një ndërtesë me pjesët dhe me sheshet e saj. Trualli i vjetër. Trualli i shtëpisë (i shkollës, i fabrikës). Trualli i stadiumit. Trualli i rrugës. Trualli i lagjes. Bleu (shiti)një truall. Caktoi truallin. Pastroi (sheshoi) truallin. Ishte brenda truallit.
2. Tokë e rrahur ose e ngjeshur, që është si dysheme në shtëpitë përdhese. Trualli i lyer me baltë. Trualli i përdheses. Fshiu truallin. Shtroi rrogozin në truall. Flinte në truall.
3. Copë toke e punuar ose që mund të japë diçka; arë. Troje të begatshme. Troje të papunuara. Truall kodrinor.
4. Tokë, dhe, shesh; vendi ku rrimë. Mizë trualli mizë dheu. E përplasi në truall, e shpërndanë nëpër truall. U ul në truall.
5. Vend, tokë; krahinë, vis; atdhe. Trualli amënor. Trualli shqiptar (kombëtar). Troje të banuara. Trojet tona. Trojet e Atdheut. Në trojet e të parëve tanë. Shkoi truall më truall.
larserik
Sweden
Local time: 05:59
Geography of Albanian regions/ territories
Explanation:
.
Selected response from:

Klementina Shahini
United States
Local time: 23:59
Grading comment
Faleminderit shumë
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5Geography of Albanian regions/ territories
Klementina Shahini
4Geography of regions
Erion Sata


Discussion entries: 7

  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
Geography of Albanian regions/ territories


Explanation:
.

Klementina Shahini
United States
Local time: 23:59
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8
Grading comment
Faleminderit shumë
Login to enter a peer comment (or grade)

1 day 54 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Geography of regions


Explanation:
It is the 5th alternative on your dict. and may not necessarily refer to Albanian region. In this case It may be distinguished by common natural features of geography, geology, and climate.

--------------------------------------------------
Note added at 1 day 55 mins (2018-07-20 14:36:16 GMT)
--------------------------------------------------

or Regional Geography ....

Erion Sata
Albania
Local time: 05:59
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search