në mënyrë taksative

English translation: peremtory, imperative

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:në mënyrë taksative
English translation:peremtory, imperative
Entered by: danadiana

17:12 Dec 13, 2009
Albanian to English translations [PRO]
Bus/Financial - Law: Contract(s)
Albanian term or phrase: në mënyrë taksative
kur dicka shprehet ose kerkohet ne menyre taksative (kryesisht ne dokumenta zyrtare)
s'e kam degjuar ndonjehere vete, ne cfare kuptimi eshte?
danadiana
Ireland
Local time: 10:17
peremtory, imperative
Explanation:
Danadiana, taksative nëpër dokumente në shqip tashmë përdoret në ngjashmëri me termin italisht "tassativo/tassativamente".

Kuptimi në të vërtetë është: në mënyrë të detyrueshme, pa diskutim, definitivisht, absolutisht e përcaktuar dhe pa alternativa, dhe në anglisht është: peremptory, strict, absolute, definite, imperative.

Lidhja e mëposhtme tregon një shembull përkthimi të këtij termi nga italishtja.

Lidhja e dytë, prapë duke u ndihmuar me italishten, tregohet prejardhja etimologjike.


--------------------------------------------------
Note added at 4 days (2009-12-18 10:34:16 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit, danadiana :)
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 12:17
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +2peremtory, imperative
Fabiana Papastefani-Pezzoni
5 -1itemized
Αlban SHPΑTΑ


Discussion entries: 3

  

Answers


8 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): -1
itemized


Explanation:
itemize - to specify individually
http://www.websters-online-dictionary.org/definition/itemize

--------------------------------------------------
Note added at 1 day14 hrs (2009-12-15 07:59:32 GMT)
--------------------------------------------------

http://www.proz.com/kudoz/serbo_croat_to_english/law_general...

Αlban SHPΑTΑ
United States
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
disagree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Albani, taksative nuk është e detajuar por është diçka e absolute, strikte, e detyrueshme.
2 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

2 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
peremtory, imperative


Explanation:
Danadiana, taksative nëpër dokumente në shqip tashmë përdoret në ngjashmëri me termin italisht "tassativo/tassativamente".

Kuptimi në të vërtetë është: në mënyrë të detyrueshme, pa diskutim, definitivisht, absolutisht e përcaktuar dhe pa alternativa, dhe në anglisht është: peremptory, strict, absolute, definite, imperative.

Lidhja e mëposhtme tregon një shembull përkthimi të këtij termi nga italishtja.

Lidhja e dytë, prapë duke u ndihmuar me italishten, tregohet prejardhja etimologjike.


--------------------------------------------------
Note added at 4 days (2009-12-18 10:34:16 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit, danadiana :)


    Reference: http://en.wiktionary.org/wiki/tassativo
    Reference: http://www.etimo.it/?term=tassativo
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 12:17
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 16

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  anri (X)
19 hrs
  -> Faleminderit, Anri :)

agree  elpeco
1 day 20 hrs
  -> Falemnderit, elpeco :)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search