zoom, while

English translation: 1.ngjitet vrik përpjetë 2.oshëtin, buçet 3.kalon me shungullimë 4.ikën si shigjetë 5. (figurative) ngjitet, (çmimet)

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:zoom, while
English translation:1.ngjitet vrik përpjetë 2.oshëtin, buçet 3.kalon me shungullimë 4.ikën si shigjetë 5. (figurative) ngjitet, (çmimet)
Entered by: Monika Coulson

19:47 Aug 29, 2001
Albanian to English translations [Non-PRO]
Albanian term or phrase: zoom, while
Fjala zoom në Kompjutera përdoret ndryshe kurse në gjuhën e përditshme Amerikanët e përdorin në një kuptim tjeter. Ashtu edhe fjalën "While" në fjalorë është e përkthyer Ndërsa kurse në gjuhën e përditshme amerikanët e përdorin me një kuptim tjeter. A keni ndonjë shpjegim rreth këtyre dy fjalive.
Blerim Mirena
Të dyja fjalët kanë shumë kuptime dhe kuptimi i tyre varet shumë nga teksti ose konteksti ku ndodhen
Explanation:
Keni shume të drejte Blerim, të dyja fjalët përdoren me kuptime të ndryshme, varet shumë nga konteksti. Unë nuk mund te flas për gjuhën angleze të përdorur në Britani pasi jetoj në SHBA dhe amerikanët përdorin shpesh të njëjtën fjalë me kuptime të ndryshme në rrethana të ndryshme. Me kalimin e kohës të mësohet veshi me përdorimin e ndryshëm të tyre. Unë nuk e di se çfarë fjalori Ang-Shqip përdor ti, por për vete kam mbetur shumë e kënaqur me fjalorin e Ramazan Hysës Eng-Alb Hippocrene Comprehensive Dictionary i cili i jep pothuajse të gjitha variantet e përdorimit të një fjale në fjali të ndryshme. Madje ky fjalor jep fjalën e përdorur në shprehje të ndryshme.
While: kohë, copë herë, kur, ndërsa, në kohën që, sa kohë që, ndonëse, megjithëse + shprehje
zoom: 1.ngjitet vrik përpjetë 2.oshëtin, buçet 3.kalon me shungullimë 4.ikën si shigjetë 5. (figurative) ngjitet, (çmimet) ngrihen menjëherë, 6. (kompjutera) zmadhoj 7. (fotografi) transfokator etj.
Pra siç e përmenda më lart, duhet të kesh parasysh situatën ku përdoret fjala. Besoj se të kam ndihmuar sadopak. Mos ngurro të me kontaktosh nëse ke pyetje të mëtejshme,
Monika
Selected response from:

Monika Coulson
Local time: 14:42
Grading comment
Graded automatically based on peer agreement. KudoZ.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
na +5Të dyja fjalët kanë shumë kuptime dhe kuptimi i tyre varet shumë nga teksti ose konteksti ku ndodhen
Monika Coulson
4zoom, while
flaerda


  

Answers


19 hrs peer agreement (net): +5
Të dyja fjalët kanë shumë kuptime dhe kuptimi i tyre varet shumë nga teksti ose konteksti ku ndodhen


Explanation:
Keni shume të drejte Blerim, të dyja fjalët përdoren me kuptime të ndryshme, varet shumë nga konteksti. Unë nuk mund te flas për gjuhën angleze të përdorur në Britani pasi jetoj në SHBA dhe amerikanët përdorin shpesh të njëjtën fjalë me kuptime të ndryshme në rrethana të ndryshme. Me kalimin e kohës të mësohet veshi me përdorimin e ndryshëm të tyre. Unë nuk e di se çfarë fjalori Ang-Shqip përdor ti, por për vete kam mbetur shumë e kënaqur me fjalorin e Ramazan Hysës Eng-Alb Hippocrene Comprehensive Dictionary i cili i jep pothuajse të gjitha variantet e përdorimit të një fjale në fjali të ndryshme. Madje ky fjalor jep fjalën e përdorur në shprehje të ndryshme.
While: kohë, copë herë, kur, ndërsa, në kohën që, sa kohë që, ndonëse, megjithëse + shprehje
zoom: 1.ngjitet vrik përpjetë 2.oshëtin, buçet 3.kalon me shungullimë 4.ikën si shigjetë 5. (figurative) ngjitet, (çmimet) ngrihen menjëherë, 6. (kompjutera) zmadhoj 7. (fotografi) transfokator etj.
Pra siç e përmenda më lart, duhet të kesh parasysh situatën ku përdoret fjala. Besoj se të kam ndihmuar sadopak. Mos ngurro të me kontaktosh nëse ke pyetje të mëtejshme,
Monika


    Eng-Alb Hippocrene Comprehensive Dictionary
Monika Coulson
Local time: 14:42
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 250
Grading comment
Graded automatically based on peer agreement. KudoZ.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Drini
246 days

agree  Albina
252 days

agree  Rozafa: Very nice explanation Monika, thank you.
708 days

agree  Borana Moisiu
711 days

agree  Eva T
732 days
Login to enter a peer comment (or grade)

57 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
zoom, while


Explanation:
Fjala "zoom" ka shume kuptime si dhe shume fjale te tjera ketu ne amerike. Gjuha amerikane eshte shume e komplikuar dhe shume gjera duhet te mesohen permendesh. Po ne pergjithesi fjala "zoom" do te thote te fokusosh dicka ne te gjitha kuptimet e saj.
Per sa i perket fjales "while" perkthehet "nderkohe" e.g:While I was cooking, I burned my hand. Ky eshte kuptimi me i afert qe mund te te jap. Thank you!!!

flaerda
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search