KudoZ home » Albanian » Law: Contract(s)

Nr.xx Kol.

Albanian translation: Numër repertori dhe numër koleksioni

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:Nr.xx Rep. dhe Nr. xx Kol.
Albanian translation:Numër repertori dhe numër koleksioni
Entered by: Gentiana Kasemi
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

21:51 Nov 2, 2008
Albanian to Albanian translations [PRO]
Law/Patents - Law: Contract(s)
Albanian term or phrase: Nr.xx Kol.
Më nevojitet shkurtimi *Kol.*: cilës fjalë e koncepti juridik i referohet.
Përdoret në fillim të disa lloje kontratash, bashkë me Nr Rep (repertori); Nr. Kol. ????

Konteksti
"Për të realizuar shtjen e pjesëve Z. XXX ka lidhur kontratën përkatëse me nr. xx Rep. dhe nr. Kol, për ...."

Falemnderit për çafarëdolloj ndihme!
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 14:18
Numër repertori dhe numër kolie
Explanation:
Përshëndejte edhe një herë Genta! Në këtë rast bëhet fjalë për Numër repertori dhe numër kolie. Elvana

--------------------------------------------------
Note added at 13 hrs (2008-11-03 11:50:32 GMT)
--------------------------------------------------

Genta,
Ke të drejtë për dyshimin. Në një rast që kam hasur është përdorur fjala koli (e shkruar si koli). Ndërkohë "hulumtime" të tjera më çuan në rezultatin e duhur i cili është "numër repertori dhe numër koleksioni". Shih paragrafine gjashtë në lidhjen e mëposhtme.

http://www.avokatipopullit.gov.al/Rekomandime/Rek 12052006.h...
Nuk di se si mund ta rregulloj përgjigjen por natyrisht që nëse do ta vendos në fjalorth do ta ndreq duke vënë Numër repertori dhe numër koleksioni.
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 13:18
Grading comment
Falemnderit Elvi, në fakt kisha menduar (si ide) që mund të ishte "koleksion" po nuk kisha gjetur asnjë shembull, p.sh. në Internet. Ndërsa ky dokumenti i link-ut tënd e shpjegoka qartë fare.
Bye :)
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +1Numër repertori dhe numër kolie
Elvana Moore


Discussion entries: 4

  

Answers


12 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
Numër repertori dhe numër kolie


Explanation:
Përshëndejte edhe një herë Genta! Në këtë rast bëhet fjalë për Numër repertori dhe numër kolie. Elvana

--------------------------------------------------
Note added at 13 hrs (2008-11-03 11:50:32 GMT)
--------------------------------------------------

Genta,
Ke të drejtë për dyshimin. Në një rast që kam hasur është përdorur fjala koli (e shkruar si koli). Ndërkohë "hulumtime" të tjera më çuan në rezultatin e duhur i cili është "numër repertori dhe numër koleksioni". Shih paragrafine gjashtë në lidhjen e mëposhtme.

http://www.avokatipopullit.gov.al/Rekomandime/Rek 12052006.h...
Nuk di se si mund ta rregulloj përgjigjen por natyrisht që nëse do ta vendos në fjalorth do ta ndreq duke vënë Numër repertori dhe numër koleksioni.

Example sentence(s):
  • Me kontraten date xx.xx.x000 me numë repertori xxxx dhe numër kolie xxxx të zyrës së Noterisë në xxxx
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 13:18
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Falemnderit Elvi, në fakt kisha menduar (si ide) që mund të ishte "koleksion" po nuk kisha gjetur asnjë shembull, p.sh. në Internet. Ndërsa ky dokumenti i link-ut tënd e shpjegoka qartë fare.
Bye :)
Notes to answerer
Asker: Pra Elvana, "kolia" është një lloj pakoje letrash (koli sipas fjalorit) a dokumentesh apo ndonjë gjë tjetër? Ti e ke hasur nëpër përkthime këtë fjalë - fjalën koli?


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Monika Coulson
14 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


Changes made by editors
Dec 23, 2008 - Changes made by Gentiana Kasemi:
Edited KOG entry<a href="/profile/62689">Elvana Moore's</a> old entry - "Nr.xx Kol." » "Numër repertori dhe numër koleksioni"
Nov 3, 2008 - Changes made by Elvana Moore:
Created KOG entryKudoZ term » KOG term


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search