KudoZ home » Albanian to English » Law: Contract(s)

gent-plan

English translation: planimetry/layout

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
06:22 Jul 11, 2008
Albanian to English translations [PRO]
Tech/Engineering - Law: Contract(s) / energy distribution
Albanian term or phrase: gent-plan
"... Planimetria e vendosjes së objektit (*gent-planin*) e miratuar nga organet përkatëse..."
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 18:07
English translation:planimetry/layout
Explanation:
The planimetry /layout of the building/facility/infrastructure, approved by the relevant/respective authorities.--------------------------------------------------
Note added at 58 mins (2008-07-11 07:20:31 GMT)
--------------------------------------------------

Përshëndetje Genta, ende kështu përdoret në Shqipëri, gent-plan. Në përkthimet e fushës së inxhinierisë së ndërtimit, projektimeve përkthehet: planimetry, layout. Ka raste, sidomos në rastet e infrastrukturave më të mëdha, si p.sh. ndërtesa të mëdha, rrugë, vepra arti (flitet për mure mbajtës, harqe urash, etj), nëpër ura, porte e të tjera si këto, i referohen më shumë fjalës "drawings". E kanë fjalën për vizatimet e projekteve që përfshijnë gjithë elementët ndërtimorë, linjat telefonike, elektrike, shkarkimet, etj etj. Në fakt ndërtimi i një infrastrukture (në përgjithësi) përfshin: Techincal Specifications (Speficikimet Teknike), Bill of Quantities (Preventivat) and Detailed Design (me vizatime, përllogaritje, etj etj).

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2008-07-11 08:10:08 GMT)
--------------------------------------------------

Unë besoj se këtu duhet dalluar mirë se për se bëhet fjalë. Planimetry është vizatimi i objektit por edhe ai që përfshin jo vetëm apartamentin/ndërtesën/objektin, por edhe se ku është vendosur. Layout i referohet gjtihashtu të njëjtës gjë: http://www.thefreedictionary.com/layout
Detailed Design & Drawing Design, pra projekti dhe vizatimet e projektit, gjithashtu tregojnë objektin dhe vendin se ku është vendosur, por ata përfshijnë shumë më shumë elementë, linjat elektrike, telefonike, shkarkime, etj me radhë. Këtu është klienti që duhet të dallojë se për se e ka fjalën dhe çfarë i është miratuar. Të mos harrohet se planimetria është pjesë e projektit (detailed design).
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 19:07
Grading comment
"Planimetri/layout" përdoret në shqip si "planimetri".
Shpesh hasen terma specifikë si "Gent-plan dhe/apo planvendosje"
p.sh. shihni këtu
http://74.125.39.104/search?q=cache:L3uZm8QDb10J:www.moh.gov.al/dokumenta/kriteret%2520e%2520licensimit%2520ne%2520stomatologji.pdf+gentplan+eshte&hl=it&ct=clnk&cd=1

Bëhet fjalë për "genplan" ose "general plan", e në link-un e mëposhtëm do të zbuloni se përse në shqip me kalimin e viteve u shtrembërua si "gent-plan"
http://p100.ezboard.com/fbalkansfrm114.showNextMessage?topicID=103.topic

Thanks :)

4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5 +2planimetry/layout
Fabiana Papastefani-Pezzoni


Discussion entries: 1

  

Answers


6 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
planimetry/layout


Explanation:
The planimetry /layout of the building/facility/infrastructure, approved by the relevant/respective authorities.--------------------------------------------------
Note added at 58 mins (2008-07-11 07:20:31 GMT)
--------------------------------------------------

Përshëndetje Genta, ende kështu përdoret në Shqipëri, gent-plan. Në përkthimet e fushës së inxhinierisë së ndërtimit, projektimeve përkthehet: planimetry, layout. Ka raste, sidomos në rastet e infrastrukturave më të mëdha, si p.sh. ndërtesa të mëdha, rrugë, vepra arti (flitet për mure mbajtës, harqe urash, etj), nëpër ura, porte e të tjera si këto, i referohen më shumë fjalës "drawings". E kanë fjalën për vizatimet e projekteve që përfshijnë gjithë elementët ndërtimorë, linjat telefonike, elektrike, shkarkimet, etj etj. Në fakt ndërtimi i një infrastrukture (në përgjithësi) përfshin: Techincal Specifications (Speficikimet Teknike), Bill of Quantities (Preventivat) and Detailed Design (me vizatime, përllogaritje, etj etj).

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2008-07-11 08:10:08 GMT)
--------------------------------------------------

Unë besoj se këtu duhet dalluar mirë se për se bëhet fjalë. Planimetry është vizatimi i objektit por edhe ai që përfshin jo vetëm apartamentin/ndërtesën/objektin, por edhe se ku është vendosur. Layout i referohet gjtihashtu të njëjtës gjë: http://www.thefreedictionary.com/layout
Detailed Design & Drawing Design, pra projekti dhe vizatimet e projektit, gjithashtu tregojnë objektin dhe vendin se ku është vendosur, por ata përfshijnë shumë më shumë elementë, linjat elektrike, telefonike, shkarkime, etj me radhë. Këtu është klienti që duhet të dallojë se për se e ka fjalën dhe çfarë i është miratuar. Të mos harrohet se planimetria është pjesë e projektit (detailed design).

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 19:07
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 16
Grading comment
"Planimetri/layout" përdoret në shqip si "planimetri".
Shpesh hasen terma specifikë si "Gent-plan dhe/apo planvendosje"
p.sh. shihni këtu
http://74.125.39.104/search?q=cache:L3uZm8QDb10J:www.moh.gov.al/dokumenta/kriteret%2520e%2520licensimit%2520ne%2520stomatologji.pdf+gentplan+eshte&hl=it&ct=clnk&cd=1

Bëhet fjalë për "genplan" ose "general plan", e në link-un e mëposhtëm do të zbuloni se përse në shqip me kalimin e viteve u shtrembërua si "gent-plan"
http://p100.ezboard.com/fbalkansfrm114.showNextMessage?topicID=103.topic

Thanks :)
Notes to answerer
Asker: Përshëndetje Fabi, kisha nevojë të dija se si quhet në anglisht lloji i veçantë i planimetrisë që në shqip ka pasë qenë përdorur shpesh (nuk e di a përdoret ende) me emrin "gent plan"

Asker: Mos u shqetëso, Fabi, ishte sa për të kuptuar se përse e kishin vënë në thonjëza të specifikuar në shqip. Konteksti, në dispozicion është vetëm fjalia që kam shkruar. Falemnderit për sqarimet e hollësishme :) G


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  xxxsavaria
2 hrs

agree  Eva T
29 days
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search