KudoZ home » Albanian to English » Other

zavrak

English translation: restless

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:zevzek
English translation:restless
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

18:49 Aug 11, 2002
Albanian to English translations [Non-PRO]
Albanian term or phrase: zavrak
Eshte bere shume zavrak
Monika Martens
Local time: 04:12
Ndoshta kanë dashur të thonë "zevzek"??
Explanation:
E dashur Monika,
(Njëlloj si për fjalën tjetër:)

Me sa di unë, nuk ka ndonjë fjalë letrare shqipe "zavzak". (E kontrollova dhe fjalorin shqip-shqip dhe jam e bindur që edhe ju vetë e keni bërë këtë). Mund të jetë ndonjë fjalë dialektore ose shumë e vjetër që nuk përdoret më në gjuhën e përditshme. Por shpeshherë njerëzit shkruajnë edhe me gabime. A ka mundësi (sipas kontekstit) të jetë fjala "zevzek"? Ndoshta është e shkruar me shkrim dore dhe shpesh "z" dhe "r" duken njëlloj ose dhe "a" mund të duket si "a" por mund të jetë "e"???

Kuptohet kjo është vetëm një hamendje. Konsultohuni në fillim me ndonjë shqiptar nga Kosova ose Maqedonia dhe Mali i Zi nëse është e mundur, pasi nuk i dihet, mund të jetë ndonjë fjalë që përdoret prej tyre.

Të uroj fat me këtë fjalë.
Monika
Selected response from:

Monika Coulson
Local time: 20:12
Grading comment
Faleminderit Monika, ashtu mendova dhe une por thashe te mos nxitohesha sepse ky tekst eshte shume i rendesishem ( gjyq) dhe cdo fjale ka mundesi t'i jape shkas nje mosmarreveshjeje te re, prandaj desha te merrja dhe mendimin e nje eksperti.
Edhe nje here faleminderit :)
Te fala Monika Martens
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
1Ndoshta kanë dashur të thonë "zevzek"??
Monika Coulson


  

Answers


4 hrs   confidence: Answerer confidence 1/5Answerer confidence 1/5
Ndoshta kanë dashur të thonë "zevzek"??


Explanation:
E dashur Monika,
(Njëlloj si për fjalën tjetër:)

Me sa di unë, nuk ka ndonjë fjalë letrare shqipe "zavzak". (E kontrollova dhe fjalorin shqip-shqip dhe jam e bindur që edhe ju vetë e keni bërë këtë). Mund të jetë ndonjë fjalë dialektore ose shumë e vjetër që nuk përdoret më në gjuhën e përditshme. Por shpeshherë njerëzit shkruajnë edhe me gabime. A ka mundësi (sipas kontekstit) të jetë fjala "zevzek"? Ndoshta është e shkruar me shkrim dore dhe shpesh "z" dhe "r" duken njëlloj ose dhe "a" mund të duket si "a" por mund të jetë "e"???

Kuptohet kjo është vetëm një hamendje. Konsultohuni në fillim me ndonjë shqiptar nga Kosova ose Maqedonia dhe Mali i Zi nëse është e mundur, pasi nuk i dihet, mund të jetë ndonjë fjalë që përdoret prej tyre.

Të uroj fat me këtë fjalë.
Monika


Monika Coulson
Local time: 20:12
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 250
Grading comment
Faleminderit Monika, ashtu mendova dhe une por thashe te mos nxitohesha sepse ky tekst eshte shume i rendesishem ( gjyq) dhe cdo fjale ka mundesi t'i jape shkas nje mosmarreveshjeje te re, prandaj desha te merrja dhe mendimin e nje eksperti.
Edhe nje here faleminderit :)
Te fala Monika Martens
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search