spodně kvašeného ležáku

English translation: bottom-fermented lager

18:04 Mar 13, 2015
Czech to English translations [PRO]
Food & Drink / experts
Czech term or phrase: spodně kvašeného ležáku
NEJZNÁMĚJŠÍ ČESKÉ PIVOVARY (lze rozdělit na jednotlivé části, jak jste psal, uvedeny alternativní titulky))
Mezi nejznámější české výrobce piva patří samozřejmě klasické velkopivovary, do podvědomí pivařské veřejnosti se ale dokázaly propracovat i menší podniky. Ty dohromady tvoří širokou paletu bohatého sortimentu nejrůznějších druhů piv, takže domácí pivaři i zahraniční návštěvníci mají občas opravdu složitý výběr. Tradiční značky zůstávají, ale i ony procházejí změnami a snaha pivovarů „jít s dobou“ ve stylu moderních trendů se jich také více či méně dotýká.

Plzeň - město piva - zásobuje i Prahu
PIVNÍ GIGANTI A JEJICH NABÍDKA
Když se řekne „PLZEŇSKÉ PIVO“, většina lidí si vybaví především typickou tradiční dvanáctku Pilsner Urquell s její výraznou chmelovou příchutí a čepicí smetanové pěny. Pivovar byl založen roku 1842 plzeňskými měšťany a dal název jednomu z nejznámějších typů spodně kvašeného ležáku – PILS neboli pivo plzeňského typu. Pivovar se vypracoval také na pozici jednoho z nejvýznamnějších vývozců a své pivo vaří ve čtyřech pivovarech. Kromě toho původního v Plzni je to i Gambrinus (sídlící ve stejném městě), dále Radegast v Nošovicích a středočeský pivovar ve Velkých Popovicích, jehož nezaměnitelným symbolem je populární kozel. Vývoz jde do více než padesáti zemí celého světa a zájem o vyhlášenou značku přibývá. Nabídka byla rozšířena o speciály v řadě MASTER, zajímavým počinem rozhodně je i svrchně kvašené pšeničné pivo Fénix s velice originální chutí, zmínit si zaslouží i perlivý osvěžující nápoj Frisco, ačkoli v tomto případě se nejedná o klasické pivo. Pro ty, kteří mají rádi nahořklou pivní chuť a nemohou si dopřát ani minimální množství obsaženého alkoholu je v nabídce nealko-pivo BIRELL, podle moderního trendu směsí ovocné šťávy a piva byly vyvinuty Gambrinus Řízný citron nebo Gambrinus Limetka&bezinka, které lze zařadit mezi takzvané radlery. S čepovaným plzeňským Prazdrojem se setkáte v Praze velmi často, především nechybí v nabídce většiny pivnic a restaurací v historickém centru města. Chcete-li si vychutnat Gambrinus, můžete zajít například do Original Gambrinus Restaurantu v Motole, kde si k pivu můžete dopřát speciality z celého světa, za pozornost stojí zejména speciality z mořských ryb a dalších mořských živočichů i výborným způsobem připravená myslivecká kuchyně. Výčepní Gabrinus z tankové nádrže i ležák Gambrinus Premium je také chloubou dejvické restaurace U Zívalů, kde nechybí ani pověstná plzeňská dvanáctka. Pokud máte náladu udělat si výlet do historie a současně popít opravdu dobré pivo, vydejte se do ZTRÁT A NÁLEZŮ. Ne, to není omyl, restaurace s tímto názvem je stylizována do třicátých let minulého století. Když na nároží Vinohradské třídy vkročíte do restaurace a pivnice, zavane na vás dech let dávno minulých. Vynikající kuchyně je zaměřena především na staročeské speciality. Jako pivařský suvenýr si můžete odnést i plechovku zázvorového piva.

Staropramen – tradice ze Smíchova
Ani praha nezaspala
V pražské části Smíchov byl založen v říjnu roku 1869 další z legendárních českých pivovarů, původně pod názvem Akcionářský pivovar. Od roku 1913 již známý pod názvem STAROPRAMEN. Začátek dvacátého století znamenal pro tento pivovar nejbouřlivější rozvoj, stal se dokonce už v roce 1932 největším českým výrobcem piva. V původní budově pivovaru byla již po třech letech provozu otevřena restaurace a pivnice Na Verandách, která v rekonstruované podobě vítá návštěvníky dodnes. Pivo se vařilo a stále vaří z nejkvalitnějších odrůd žateckého chmele, který je zárukou vynikající a originální chuti, pivovar používá vlastní kvasinkový kmen. Mezi oceněními z nejrůznějších soutěží si smíchovští vysoko cení zlatý pohár Pivex 2011 a 2013. Z produkce pivovaru se můžete běžně setkat s výčepní světlou desítkou, jedenáctkou ležákem, světlým i tmavým dvanáctistupňovým ležákem, polotmavou čtrnáctkou Granát, D-pivem pro diabetiky i nefiltrovanou podobou Staropramenu. Společnosti patří i Bránický pivovar, který nabízí světlé výčepní pivo, dvanáctistupňový ležák a oblíbený Braník 11°, který určitě stojí za ochutnání. Zajít na dobře vychlazený Staropramen můžete například do historické restaurace Baráčnická Rychta. Kromě Staropramenu je v nabídce i Plzeňský Prazdroj a vynikající Svijanské pivo, na které v Praze zase tak často nenarazíte. Vynikajícím způsobem ošetřená a načepovaná piva ze Staropramenu najdete i v moderní restauraci Vinohradský parlament na Korunní třídě. S branickým pivem se ve vyhlášených pivnicích nesetkáme příliš často, přitom jedenáctistupňový Braník je jako výčepní pivo poměrně žádaný.

Budvar – stále ryze český pivovar
OBLÍBENÉ PIVO Z JIHU ČECH
Budvar je dodnes ryze českou firmou a dokázal se poprat s tendencí přechodu pod zahraniční patronát. Už za to si zaslouží obdiv, stejně jako za své jedinečné pivo, které si drží vysokou úroveň po dlouhá léta. Jak vše začalo? V Českých Budějovicích se pivo vařilo odpradávna, vždyť už od založení v roce 1265 má město várečné právo, udělené Přemyslem Otakarem II. Vlastní historie pivovaru je datována založením předchůdce dnešního pivovaru, původně pod názvem Český akciový pivovar, ten začal vařit pivo 7. října 1895, již v následujícím roce výstav dosáhl úctyhodných 51 000 hektolitrů piva! Nebylo to vždy snadné, ale i přes bouřlivé události pivovar prosperoval a zdárně se rozvíjel. Budějovické pivo se záhy stalo proslulým i ve světě, vývoz tvořil vždy důležitou složku produkce. Díky modernizacím držel stále krok se světovými pivovary a byl zdatným konkurentem, zárukou kvalitní vody byly artéské studně, z nichž první byla vyvrtána již v roce 1922. Pivovar má registrovány ochranné známky, mezi něž patří například „Budweiser Bier“, „Budbräu“, „Bud“ nebo „Český budějovický granát“, především je to pochopitelně tradiční značka „Budvar“. Od počátku 20. Století trval vleklý spor mezi Budějovickým Budvarem a americkým pivovarem Anheuser-Busch o vlastnictví ochranných známek, budějovičtí vyhráli 120 sporných případů a 10 jich skončilo smírem. V sortimentu má významné postavení světlý i tmavý ležák, oblíbené je i desetistupňové světlé výčepní pivo, jako unikát je občas označováno pivo BUD Premier Select, jehož doba zrání trvá celých 200 dnů. Ojedinělým unikátem je takzvaný „Kroužkovaný ležák“, jenž se vaří prakticky stejně jako tradiční ležák, do hotového piva se ale těsně před stáčením přidávají pivní kvasinky, zvané „kroužky“, čímž se výsledná chuť trochu pozmění. Českobudějovická piva jsou nositeli mnoha ocenění, jednou z historicky nejcennějších je určitě zlatá medaile ze Světové výstavy v roce 1896, konané v Praze. Budvar najdete v Praze například v populární památné restauraci a pivnici Na Vlachovce, v dejvické Budvarce si ho přímo hýčkají, vynikající volbou je restaurace „U Českých pánů“ ve Školské ulici na Praze 1, tady je ale lépe zajistit si včas rezervaci. Můžete se zúčastnit i stylové večeře s historickým, staropražským nebo folklórním programem, případně nefalšované středověké „žranice“.

HEINEKEN přináší velký výběr
JEDNA FIRMA A MNOHO ZNAČEK
Z nabídky koncernu Heineken stojí za to vyzkoušet snad všechny produkty, to ale i na zkušeného pivaře klade docela vysoké nároky. Patří sem například Krušovický pivovar, který má své zaryté příznivce i odpůrce a dlouholetou tradici coby pivovar císaře Rudolfa II. V Praze se nejčastěji setkáte s populárním jedenáctistupňovým Mušketýrem a jeho variací v černém provedení, nechybí ani dvanáctka a Krušovické Pšeničné. Jako raritu si občas někde můžete dát polotmavý Malvaz 13° nebo některý ze sezónních speciálů.
Pivovar Březňák ve Velkém Březně je do podvědomí milovníků piva zapsán kromě svého názvu i typickou tváří drážního zaměstnance pana Viktora Cibicha, který se stal jeho symbolem. Tento milovník piva se díky vydařené fotografii stal symbolem pivovaru, jeho portrét zdobí láhve, pivní tácky i propagační materiály. Honorář za souhlas k použití portrétu s napěněným půllitrem mu vynesl doživotní rentu v podobě třiceti litrů piva týdně a byl zpodobněn i v poměrně nedávno natočené reklamní kampani, která vyvolala kladný ohlas. Pivo zde vaří již od roku 1753, stále je zachován původní technologický postup a pivovar nabízí svým příznivcům Bžezňák světlý výčepní, Březňák světlý ležák a Březňák Standard, pivo si získalo velkou popularitu i jako lahvové. Do restaurací a pivnic se dodává i v tancích, portfolio doplňují i sezónní speciály. Z výčtu ocenění pivovaru ve Velkém Březně si připomeňme přinejmenším Zlatý pohár PIVEX 2009, první místo v soutěži PIVNÍ PEČEŤ z roku 2008 a 2003. Toto pivo se stalo hvězdou kromě běžného světlého ležáku i jako velmi chutný a skvěle pitelný čtrnáctistupňový ležák.
Další zajímavé produkty Heinekenu jsou ZLATOVAR, STAROBRNO, DAČICKÝ, znojemské pivo HOSTAN, LOUNY či nejrůznější SPECIÁLY, vyráběné jako výroční piva.

MENŠÍ, ALE VELMI ZAJÍMAVÉ PIVOVARY
V Praze je také spousta méně známých kvalitních pivovarů
Pivovar U Fleků nabízí své pivo již po dlouhé desítky let a je svým způsobem poutním místem pro všechny „pravověrné pivaře“, vždyť navštívit naše hlavní město a vynechat tenhle pivovar s restaurací a pivnicí by bylo snad skutečně neodpustitelným hříchem. Černá třináctka se tady vaří podle tradičních receptur bez přerušení více než pět století! Stal se legendou a snad žádný průvodce Prahou ho neopomene. Najdete zde však i spoustu dalších menších pivovarů, které vás mají čím překvapit.

PIVOVAR A RESTAURACE U TŘÍ RŮŽÍ
V historickém starobylém středu Prahy najdete v Husově ulici pivovar U TŘÍ RŮŽÍ, zařízený ve staropražském stylu, který zapůsobí svou atmosférou a stylovou výzdobou na každého návštěvníka už při vstupu. A co teprve, až ochutnáte některé z piv, která tady pro vás uvařili! Nabídka obsahuje takové lahůdky, jako je světlý nebo polotmavý ležák, světlý svrchně kvašený Weissbier, z karamelového sladu vařené pivo Wienna Red, Klášterní pivo Sv. Jiljí, podle mnichovského vzoru vařené Fest Bier, ze tří sladů vykouzlené Ale-Brown v britském stylu s výraznou nahořklou ovocnou příchutí, jantarově zbarvené ALE amerického typu s výrazným podílem extraktu původní mladiny a dominující chmelovou chutí, klasický Dry Stout z praženého sladu, případně pivo i belgickém, irském nebo i novozélandském stylu, každý den nabídka obsahuje nejméně šest různých typů.

KAM CHODÍVAL ŠVEJK
Rázovitá postavička Dobrého vojáka Švejka je známa milovníkům piva i českého humoru snad po celém světě. Pokud byste se chtěli vydat po jeho stopách, můžete navštívit restauraci U KALICHA, kde si pochutnáte na staročeských specialitách s názvy inspirovanými Haškovou nesmrtelnou knihou a zapijete je Plzeňským Prazdrojem, Radegastem nebo černým Domažlickým purkmistrem. Poslední jmenované pivo si v Praze zřejmě nikde jinde nedáte, určitě je to tedy dobrý výzva. Pochází z Černic u Plzně, kde leží minipivovar Pivovarský Dvůr. Kromě této lahůdky se zde vaří ještě další druhy piva. Oblíbený je i světlý ležák a polotmavá dvanáctka, zajímavými nápady ale rozhodně nešetří, v malých sériích mohli příznivci tohoto pivovárku ochutnat i Medové pivo, Zázvorové a dokonce i konopné pivo Cannabis (bez obsahu THC, bez obav)! Z ječného sladu, sušeného v kouři z dřevěného uhlí, vznikl speciál s názvem Ur rauch, který byl unikátem díky své chuti i kořeněné vůni.
Oblíbenou zastávkou pana Švejka při jeho putování po Praze za dobrým pivem bývala i nuselská restaurace U BANSETHŮ, kde dodnes čepují tradiční plzeňskou dvanáctku, dnes by se ale určitě zastavil i hned vedle - v sousedském minipivovárku BAŠTA. Ten byl otevřen poměrně nedávno (v roce 2007). Vaří zde především polotmavý dvanáctistupňový ležák, dopřát si ale můžete i polotmavou třináctku nebo výrazně silnější patnáctistupňové pivo v bavorském stylu. V nabídce je i průběžně obměňovaný výběr z produkce skotských a belgických pivovarů, na své si tedy přijdou milovníci nejrůznějších pivních stylů. Za pěkného počasí můžete posedět i na zahrádce, která nabízí dalších čtyřicet míst.

PÁR KROKŮ OD VÁCLAVSKÉHO NÁMĚSTÍ
Přímo v centru Prahy, několik desítek kroků od Václavského náměstí se ve Vodičkově ulici nachází ojedinělá rarita, pivovar i s restaurací, kde můžete průběh vaření piva sledovat na vlastní oči. Řeč je o PRVNÍM Novoměstském pivovaru, který tvoří celý rozsáhlý a propojený komplex od monumentálních gotických sálů až po styl třicátých let minulého století. Původně na tomto místě stál dům sladovníka V. Zpěváka, který měl takzvané „právo várečné“ již v roce 1434. Na jeho místě po nejrůznějších úpravách a změnách vyrostla v roce 1902 současná budova, v níž je provozován pivovar, pivnice a restaurace. Na přerušenou pivovarnickou tradici tak navázal roku 1993 založený nový pivovar, jehož velkou atrakcí je prosklený provoz, umožňující sledovat průběh prací, které zrodu piva předcházejí. Můžete tak sledovat varnu, spilku i další pivovarské prostory, vybavení je velmi stylové a připadáte si jako v úžasném muzeu. Světlý i tmavý nefiltrovaný jedenáctistupňový ležák je bez obsahu konzervačních látek a díky tomu obsahuje velké množství vitamínů řady B a dalších cenných minerálních látek. Nefiltrované pivo nese označení „Natur Produkt“, vyznačuje se krásně opálovou barvou. Pokud jste pivařská společnost a cítíte se na pořádnou konzumaci, můžete si nechat přinést na stůl soudek s pivem a čepovat si následně sami, unikátem je i možnost natočit si vlastnoručně do vysoké sklenice pivo s označením žirafa (název vznikl právě podle vysoké sklenice – má obsah celé dva litry!) Pivní ochutnávka se skládá ze čtyř ochucených piv (banán, zázvor, káva, karamel), zajímavý je i pivní sekt.

PIVOVAR A HOTEL V JEDNOM – U MEDVÍDKŮ
Pivnice, pivovar a hotel v jednom? Ano, i tohle můžete v Praze nalézt. Bývalý středověký pivovar z patnáctého století byl zrekonstruován a přestavěn na tříhvězdičkový hotel, v původní části je gotická výzdoba zachována a dodává ojedinělý vzhled. Pivovarský hotel „U MEDVÍDKŮ“ se nachází v historickém centru a nabízí ctitelům a milovníkům piva opravdu dokonalé zázemí. Budova je pojmenována po jednom z prvních majitelů, kterým byl Jan Medvídek, jenž roku 1466 pivovar založil. Ten fungoval až do roku 1898, poté byl uzavřen a přebudován na jednu z největších pražských pivnic s kabaretním programem. Po navrácení právoplatným dědicům proběhla rozsáhlá přestavba a rekonstrukce a pivovar byl znovu uveden do provozu. První várka po dlouhých letech byla slavnostně uvařena na podzim 2004, od té doby se tu vaří ojedinělé a velmi oblíbené pivo. Při pohledu na produkci pivovaru se budou sbíhat sliny asi každému pivnímu gurmánovi:
• OLDGOTT je nefiltrovaný 13° tmavý ležák, kvašený a dokvášený v dubových sudech, tvořící asi největší podíl na celkovém množství zde uvařeného piva
• X BEER 33 – unikátní nejsilnější ležák na světě, co se týče výše stupňovitosti. Vyrábí se z ječného sladu, způsob dosažení vysokého extraktu původní mladiny zůstává celkem logicky výrobním tajemstvím. Kvasí v dubových sudech po celých 200 dnů.
• 1466 je nepasterizovaný světlý ležák, v názvu se skrývá označení stupňovitosti, ta je totiž dosažena dvojím chmelením a vykazuje hodnotu 14,66°
• MEDVÍDKOVSKÉ BÍLÉ je dvanáctistupňové pšeničné pivo, nepasterizované, vařené podle tradičního středověkého receptu
• BLACKGOTT – tmavý nefiltrovaný speciál, který má 14°. Vaří se s přidáním praženého ječmene, který výrazně ovlivňuje jeho barvu i chuť
• MEDVÍDEK je 15° nefiltrovaný speciál, dokvášený v tradičních dubových sudech
• s padajícím listím se vaří PODZIMNÍ SPECIÁL, šestnáctistupňové tmavé pivo s lehkou švestkovou příchutí
• na vánoční svátky je čas vaření KAŠTANOVÉHO PIVA, což je nefiltrovaný speciál, má úctyhodných 18°
• pro osvěžení v parných letních dnech se výborně hodí RŮŽENKA, jedenáctistupňové pšeničné nefiltrované pivo
• pro zamilované (ale nejen pro ně) se v období jejich svátku vaří nefiltrovaný VALENTÝN s romanticky narůžovělou pěnou a nasládlou medovou příchutí
Pivní rarity, které ochutnáte jen tady:
• PIVNÍ ZMRZLINA – netušená chuť zmrzliny, vyrobené z ležáku Oldgott vás dostane do kolen a krásně osvěží i v letním parnu
• PIVOVOCE X40 je unikátní brandy, vyrobená z ležáku Oldgott
• PIVNÍ ČOKOLÁDA je vyráběna ručně z kakaové hmoty, cukru, kakaového másla, sójového lecitinu a nechybí unikátní složka – nejsilnější pivo světa – X BEER 33!
Pivovar nabízí hostům ještě jednu mimořádnou příležitost – můžete si za asistence zkušeného sládka uvařit i své vlastní pivo! Akce se konají pro jednu až pět osob, láká vás také si tohle starobylé řemeslo vyzkoušet? Vaření trvá přibližně devět hodin od vystírání přes rmutování, zcezení až po chlazení mladiny a zakvašování. Úžasný zážitek!
breadfly
Local time: 01:34
English translation:bottom-fermented lager
Explanation:
Selected response from:

Zbyněk Táborský
Czech Republic
Local time: 01:34
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
3 +3bottom-fermented lager
Zbyněk Táborský
5bottom-fermented lager
Martin König


Discussion entries: 1

  

Answers


3 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +3
bottom-fermented lager


Explanation:


Zbyněk Táborský
Czech Republic
Local time: 01:34
Works in field
Native speaker of: Native in CzechCzech
PRO pts in category: 7
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Anton Konashenok
32 mins
  -> Díky, Antone!

agree  Ivan Šimerka
1 hr
  -> Díky, Ivane!

agree  Stuart Hoskins
12 hrs
  -> Thanks, Stuart!
Login to enter a peer comment (or grade)

9 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
bottom-fermented lager


Explanation:
I přes stručný kontext jsem si jistý. Vařím si ho doma.

Martin König
Local time: 01:34
Native speaker of: Native in CzechCzech

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  Ondrej Pisa: Like :-D
1 day 5 hrs

neutral  Ivo Jurasek: :)
2 days 17 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search