Countertop

Albanian translation: syprinë

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Countertop
Albanian translation:syprinë
Entered by: laurenti

10:56 Aug 22, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Architecture
English term or phrase: Countertop
Në fakt përkthimi është në fushën informatike, por termi mund të kategorizohet më mirë në fusha të tjera.
Në përkthim bëhet fjalë për një nga opsionet e konfigurimit të interfaqes së përdorimit, gjatë fazës së zgjedhjes dhe personalizimit të temës grafike (zgjedhja e paraqitjes, ngjyrave, materialeve, etj.).
laurenti
Local time: 17:23
syprinë
Explanation:
Countertop (US) ose worktop / work surface (GB), në shqip është "syprinë" (e një tavoline p.sh.). Besoj e njëjta fjalë mund të hyjë në punë edhe në fushën informatike. Këto i mora me cross reference nga fjalorë të gjuhëve të tjera (nuk e gjeta si fjalë në asnjë fjalor anglisht - shqip).

Shpresoj të të ndihmojë.

Best.
iT.

--------------------------------------------------
Note added at 7 hrs (2008-08-22 18:51:48 GMT)
--------------------------------------------------

Laurent, jag är mycket imponerad av din svenska:-)
Skolbänk jo dhe aq, por bänkskiva është pikërisht kuptimi i syprinës.

--------------------------------------------------
Note added at 6 days (2008-08-29 08:34:25 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit Laurent!
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
Faleminderit i Translate.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4syprinë
Αlban SHPΑTΑ


Discussion entries: 4

  

Answers


5 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
countertop
syprinë


Explanation:
Countertop (US) ose worktop / work surface (GB), në shqip është "syprinë" (e një tavoline p.sh.). Besoj e njëjta fjalë mund të hyjë në punë edhe në fushën informatike. Këto i mora me cross reference nga fjalorë të gjuhëve të tjera (nuk e gjeta si fjalë në asnjë fjalor anglisht - shqip).

Shpresoj të të ndihmojë.

Best.
iT.

--------------------------------------------------
Note added at 7 hrs (2008-08-22 18:51:48 GMT)
--------------------------------------------------

Laurent, jag är mycket imponerad av din svenska:-)
Skolbänk jo dhe aq, por bänkskiva është pikërisht kuptimi i syprinës.

--------------------------------------------------
Note added at 6 days (2008-08-29 08:34:25 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit Laurent!

Αlban SHPΑTΑ
United States
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Faleminderit i Translate.
Notes to answerer
Asker: Faleminderit i Translate por, në rastin konkret, bëhet fjalë për një motiv të përdorur si sfond. I njëjti problem i ndeshur nga përkthyesi suedez: "In the "Backgrounds and emblems" there's a tile entitled "Countertop" which depicts a typical 1950's style countertop. This is translated as "Kontratopp". While literally correct, the original meaning is lost. A better translation might be "Bänkskiva" or "Skolbänk"."

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search