allostery

Albanian translation: alosteria

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:allostery
Albanian translation:alosteria

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
10:02 Jan 7, 2010
English to Albanian translations [PRO]
Science - Biology (-tech,-chem,micro-)
Additional field(s): Genetics
English term or phrase: allostery
Definition from Biochemical Society:
Property of some proteins by which spatially separate functional sites in the molecule can communicate with each other via movements transmitted through the structure.

Example sentence(s):
 • Oligomerization enables cooperativity between multiple binding sites, a property referred to as allostery or allosteric regulation of enzymes (yet again, single polypeptide, multi-domain proteins show allosteric behavior). whatislife.com
 • The sequential model of allostery holds that subunits are not connected in such a way that a conformational change in one induces a similar change in the others. Thus all enzyme subunits need not exist in the same conformation. bio-medicine.org
 • It also follows that allostery is common and that homologous proteins can have different allosteric mechanisms. nature.com
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

alosteria
Definition:
Term i biokimisë që vjen nga greqishtja "allos - tjetër" dhe "stereos - strukturë e fortë". Alosteria është procesi që ka të bëjë me një ndryshim në formën dhe aktivitetin e një proteine, zakonisht një enzime, kur ajo lidhet me një molekulë që ndodhet në një zonë tjetër alternative nga zona e saj aktive. Një enzimë ku ka ndodhur alosteria quhet enzimë alosterike ndërsa procesi quhet edhe rregullim alosterik.
Selected response from:

Roland Lelaj
Canada
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
4 +2alosteria
Roland Lelaj


  

Translations offered


1 day 18 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
alosteria


Definition from own experience or research:
Term i biokimisë që vjen nga greqishtja "allos - tjetër" dhe "stereos - strukturë e fortë". Alosteria është procesi që ka të bëjë me një ndryshim në formën dhe aktivitetin e një proteine, zakonisht një enzime, kur ajo lidhet me një molekulë që ndodhet në një zonë tjetër alternative nga zona e saj aktive. Një enzimë ku ka ndodhur alosteria quhet enzimë alosterike ndërsa procesi quhet edhe rregullim alosterik.

Example sentence(s):
 • Do të flasim për kontroll alosterik negativ nëse lidhja e një molekule të vogël me një proteinë çon në mos-funksionimin e proteinës. - Forumi i mjekësisë shqiptare  
 • Receptorët qëndrorë të benzodiazepinës reagojnë në mënyrë alosterike me GABA receptorët. - Formulari i barnave në Kosovë  
 • Enzimat te kjo formë janë shpesh multimetrike dhe kanë lidhje alosterike për substancat rregullatore. - Forumi Ec me kohën  

Explanation:
Edhe në këtë rast, si për shumë terma të tjerë shkencorë, forma e kësaj fjale në shqip mbetet shumë e ngjashme me origjinalin si në gjuhë të ndryshme evropiane.
Roland Lelaj
Canada
Local time: 15:16
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  timi1982pr (X)
1 day 15 hrs
  -> Shumë faleminderit Shpëtim!

Yes  Elvana Moore
6 days
  -> Shumë faleminderit Elvana!
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search