parent lock

Albanian translation: Kyç prindëror

15:48 Dec 5, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Computers: Software / application
English term or phrase: parent lock
The whole string is: Locked due to parent lock.

Does it means: Bllokuar për shkak të bllokimit qendror or Bllokimit prindëror
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 19:58
Albanian translation:Kyç prindëror
Explanation:
It is used for computer language when parents try to keep some programs locked from their children!
Selected response from:

ksela2000
Albania
Local time: 19:58
Grading comment
Thank you very much, for your answer but my translation is not about such programs.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +7bllokim prindëror
Ledja
5 +2bllokim nga prindi
kleanbsf
4 +2Kyç prindëror
ksela2000
5kontrollim qendror
babycheeks
4Bllokimi mëmë
Elvana Moore


  

Answers


9 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +7
bllokim prindëror


Explanation:
I suppose this would be the choice of any parent :).
The reason it is called a "parent lock", is because it is a "tool" for the parents to keep the little ones away. The reference should be transmitted in any translation.

--------------------------------------------------
Note added at 12 mins (2007-12-05 16:00:58 GMT)
--------------------------------------------------

I just checked the word used in my Digitalb menu, and they have also used "prindëror".

Ledja
United Kingdom
Local time: 18:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Gentiana Kasemi
2 mins
  -> Thank you, Gentiana

agree  Sherefedin MUSTAFA
27 mins
  -> Thank you, Sherefedin

agree  Nick Beqo
1 hr
  -> Thank you, Nick

agree  Blerta Alikaj: This sounds best.
1 hr
  -> Thank you, Blerta

agree  Monika Coulson: Edhe unë kështu mendoj, Ledja: është funksioni i bllokimit prindëror.
2 hrs
  -> Faleminderit, Monika. E vlerësoj mbështetjen :)

agree  Ahmet Murati
51 days
  -> Faleminderit, Ahmet.

agree  Eva T
63 days
  -> Thank you, Eva.
Login to enter a peer comment (or grade)

16 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Bllokimi mëmë


Explanation:
Një shembull i sjellë në fjalorin Angl-Shqip (R.Hysa 2006) është edhe "parent company=kompania mëmë".Ndoshta të ndihmon ky përcaktim i fjalorit. Bllokimit mëmë...

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 18:58
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 16

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  Sherefedin MUSTAFA: Jo në këtë kontekst.
8 mins
  -> Was thinking of software - " I MUST" get a digitAlb too.:) Sherefedin, sot më arriti një koment i Monikës dhe vura re që përgjigja ime nuk përmbante një fjalë të rëndësishme. I MUST- ndaj dhe kishte në buzqeshje në fund. Gëzuar vitin e ri!

agree  Monika Coulson: Same as Sherefedin's comment...
25 days

disagree  aneta_xh: Sherefedin said it right...
79 days
Login to enter a peer comment (or grade)

24 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
Kyç prindëror


Explanation:
It is used for computer language when parents try to keep some programs locked from their children!

ksela2000
Albania
Local time: 19:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Thank you very much, for your answer but my translation is not about such programs.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Sherefedin MUSTAFA: This would be the perfect Albanian translation but I wonder whether familiar to an average Albanian pc user.
3 mins
  -> Ju falemnderit shumë!

agree  Ledja
20 mins
  -> Ju falemnderit shumë!
Login to enter a peer comment (or grade)

29 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
kontrollim qendror


Explanation:
Parent in a few combination to include this oen normally means taht it has created something and it still controls it. I think this is the meaning we are looking for, thus, "kontrollim qnedror". I do not think it has anything to do with "prindëror". My opinion anyway.

--------------------------------------------------
Note added at 31 mins (2007-12-05 16:19:40 GMT)
--------------------------------------------------

Më falni. Kam dashur të përdor: bllokim qendror!
Termi është bllokim qëndror!

Linda

babycheeks
Local time: 19:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  Ledja: I could be wrong,but my impression was that this probably came from TV channels settings,and I would't be setting a lock if I didn't have any children - thus my intention is purely parental. "Bllokim qëndror" would be in the same line of use as Elvana's.
13 mins
Login to enter a peer comment (or grade)

1 day 19 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
bllokim nga prindi


Explanation:
---

kleanbsf
Local time: 19:58
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Ky është afërsisht dhe përkthimi që i bëra unë këtij termi në dokument. M.q.s. kishte të bënte me një program (software) menaxhimi dhe diku më poshtë u ndesha me fjalët "vartës" dhe "pasardhës", e quajta të arsyeshme ta përkthej "Bllokim nga paraardhësi".

Asker: Thank you


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Eva T
61 days

agree  aneta_xh
77 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search