fuzzy logic

Albanian translation: logjika fuzzy, e mjegullt

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:fuzzy logic
Albanian translation:logjika fuzzy, e mjegullt

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
15:24 May 27, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Computers: Software
English term or phrase: fuzzy logic
Definition from STING software engineering glossary :
An alternative to traditional logic where truth values range between 0.0 and 1.0, with 0.0 representing absolute Falseness and 1.0 representing absolute Truth.

Example sentence(s):
 • When humans reason with terms such as 'tall' they do not normally have a fixed threshold in mind, but a smooth fuzzy definition. Humans can reason very effectively with such fuzzy definitions, therefore, in order to capture human fuzzy reasoning we need fuzzy logic. XpertRule
 • In many applications Fuzzy Logic can result in better control performance than linear, piecewise linear, or lookup table techniques. FIDE
 • Fuzzy Logic is a particular area of concentration in the study of Artificial Intelligence and is based on the value of that information which is neither definitely true nor false. Omega.com
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

logjika fuzzy, e mjegullt
Definition:
Logjika fuzzy ose e mjegullt është termi i përdorur në degën e matematikës në Shqipëri, kur flitet për logjikën si një mjet për të përforcuar intuitën në zgjidhjen e të panjohurave.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2logjika fuzzy, e mjegullt
Fabiana Papastefani-Pezzoni
4logjika e turbullt (e madhësive të turbullta), e jo të qartave, e vërtetësisë së paqartë
Albana Dhimitri


  

Translations offered


4 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
logjika fuzzy, e mjegullt


Definition from Prof. Aleko Minga, Fakulteti i Shkencave:
Logjika fuzzy ose e mjegullt është termi i përdorur në degën e matematikës në Shqipëri, kur flitet për logjikën si një mjet për të përforcuar intuitën në zgjidhjen e të panjohurave.

Example sentence(s):
 • Mbase, të menduarit që i paraprin një zbulimi është i tipit të mjegullt (fuzzy), një ndër-lojë e kërkimit të rastit për një kuadër të ri, që të shpjegojë racionalisht përvojën e kaluar dhe fakte që në skemat tradicionale ndjehen si në një shtrat prokrustian dhe e arsyetimit të nën vetëdijshëm për të ngushtuar spektrin e mundësive. - Meditimi për një debat të mprehtë  

Explanation:
Edhe në burimet e tjera, si materiale të tjera power point që gjenden në rrjet, referate, punime, disertacione, termi nuk përkthehet, ruhet kështu dhe vetëm herë pas here shqipërohet.
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 00:08
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 8

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Juliana Cullafiq
4 days
  -> Faleminderit, Juliana

Yes  xhema10
243 days
  -> Faleminderit, xhema10 :), mirë se keni ardhur në proz.com!
Login to enter a peer comment (or grade)

165 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
logjika e turbullt (e madhësive të turbullta), e jo të qartave, e vërtetësisë së paqartë


Definition from own experience or research:
Logjika e turbullt/e jo të qartave/e vërtetësisë së paqartë/e përkatësisë së paqartë është ajo degë e logjikës sipas së cilës një gjykim logjik mund të jetë i vërtetë ose jo i vërtetë në njëfarë shkalle e jo domosdoshmërisht i vërtetë ose jo i vërtetë në mënyrë absolute.
Pra, në dallim nga logjika klasike në të cilën vlerat e vetme që mund të marrë një gjykim logjik janë 0,0 (jo i vërtetë) dhe 1,0 ( i vërtetë), logjika e turbullt i konsideron gjykimet logjike si madhësi shmëvlerëshe (multivalente), vërtetësia e të cilave mund të marrë vlera të ndërmjetme prej 0,0 deri në 1,0.

Example sentence(s):
 • Shembuj përkthimi në shqip nga fusha e matematikës i metodave clustering në lidhje me rezultatin e prodhuar: clustering *i turbullt* i mbivënë, clustering i mbivënë, etj. - Universiteti i Tiranes  
 • Ja dhe një shembull nga fusha e kompjuterave msgid "Fuzzy" msgstr "I turbullt" - bitbucket.org  
 • fuzzy methods - Metoda *të turbullta* - Universiteti i Tiranës Dega Matematikë  

Explanation:
Një shembull i logjikës së turbullt/së jo të qartave

....considering a set of tall people in the classical logic, one has to decide where is the border between the tall people and people that are not tall. If the border is set to ex. 6 feet, than, if the person is 6 feet and 1 inch tall, it belongs to the set of tall people. If the person is 5 feet 11 inches tall it does not belong to the set. In this case such a representation of reality leaves much to be desired. On the other hand, using the fuzzy logic, the person being 6-1 tall can still have *a full membership* of the set of tall people, but the person that is 5-11 tall, can have *90% membership* of the set. The 5-11 person thus can have, what can be described as a "quite tall" representation in a model.

Pra, logjika e të turbulltave shëben për të përshkruar madhësitë/njësitë që i përkasin një bashkësie në një shkallë /përqindje/ nivel të caktuar/në njëfarë mase dhe është e pamundur të përshkruhen duke përdorur konceptet e logjikës klasike "Po/i përket", "Jo/nuk i përket".

Flitet, pra, për vërtetësi/përkatësi të pjesshme/të paqartë/të përafërt dhe (përmbledhshëm) *të turbullt*
Albana Dhimitri
Greece
Local time: 00:08
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in GreekGreek
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search