informal learning

Albanian translation: mësimi informal

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:informal learning
Albanian translation:mësimi informal

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
12:41 Jul 30, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Education / Pedagogy
Additional field(s): Social Science, Sociology, Ethics, etc.
English term or phrase: informal learning
Definition from Futurelab:
Learning that takes place outside formal educational settings and/or formal educational approaches.

Example sentence(s):
 • Informal learning is the unofficial, unscheduled, impromptu way most of us learn to do our jobs. Informal learning is like riding a bicycle: the rider chooses the destination and the route. Internet Time Ecosystem Blog
 • To truly understand the learning in your organization you might want to recognize the informal learning already taking place and put in practices to cultivate and capture more of what people learn. Informal Learning
 • Informal Learning occurs in everyday life and may not even be recognized as learning by the individual. Adult learning
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

mësimi informal
Definition:
Mësimi informal është ajo pjesë e dijeve që marrim jashtë bankave të shkollës, nga praktika në familje, në punë dhe në jetë përveç atyre që mësojmë nga mësimi formal brenda mureve të shkollës.
Selected response from:

Roland Lelaj
Canada
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
4 +2mësimi informal
Roland Lelaj
4mesim jozyrtar
vinie
5 -1Mësimi i gjuhës së folur
Klementina Shahini


Discussion entries: 4

  

Translations offered


20 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): -1
Mësimi i gjuhës së folur


Definition from own experience or research:
Mësimi i gjuhës së folur është mësimi i gjuhës në vende të ndryshme. Fillon me mësimin e saj në shtëpi dhe në vende të ndryshme ku njerëzit kanë mundësi të bashkëveprojnë e bisedojnë. Eshtë një proces në vazhdim që ndodh cdo ditë.

Example sentence(s):
 • ne duam t’ ja mësojmë gjuhën letrare njësoj atij që është në Tiranë dhe atij që është në fshatin më të humbur të Tropojës dhe e treta, ndikimi i dialekteve tek ne është ende shumë i fuqishëm. - http://modersmal.skolutveckling  

Explanation:
Zakonisht mësimi i gjuhës së folur është gjuha e përditshme që fillon të mësohet qysh nga momenti i parë që fëmijët fillojnë të flasin në shtëpi dhe kudo.Eshtë një procesh që vazhdon gjatë gjithë jetës. Kjo karakterizohet nga një fjalor i vecantë që mund të përfshijë dialektin ose fjalë të njohura e të përdorura vetëm për zona të vecanta. Disa herë mund të jetë edhe dialect, por kjo nuk është e domosdoshme.
Nuk mësohet në qendra edukative e arsimore, nuk ka rregulla të caktuara dhe nuk është e organizuar.

Përkundrazi mësimi i gjuhës letrare (formal or standard learning) është mësimi i gjuhës në bazë të të gjithë rregullave të një gjuhe, (gramatikore, leksikore ...,etj.)është e organizuar në mënyrë profesionale dhe mësohet në qendra edukative dhe arsimore nëpërmjet marëdhënieve mësues- nxënës.

Një artikull interesant është ai i Prof. Dr. Bahri Beci

PROBLEME TË MËSIMIT TË GJUHËS AMTARE NË SHKOLLË


Klementina Shahini
United States
Local time: 17:28
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  AvniAliaj: te mesuarit jo-institucional
5 days
  -> Plotesisht te drejte. Faleminderit

No  Gentiana Kasemi: "Mësimi i gjuhës së folur" është përkthim komplet i gabuar i "informal learning".
5 days
  -> Faleminderit

No  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Në asnjë mënyrë mësimi igjuhës së folur nuk përket me mësim jo formal të një gjuhe. Kjo sidomos përsa i përket anës teknike të mësimit informal.
5 days
  -> Faleminderit
Login to enter a peer comment (or grade)

8 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
mësimi informal


Definition from own experience or research:
Mësimi informal është ajo pjesë e dijeve që marrim jashtë bankave të shkollës, nga praktika në familje, në punë dhe në jetë përveç atyre që mësojmë nga mësimi formal brenda mureve të shkollës.

Example sentence(s):
 • Të mësuarit informal - të mësuarit që fitohet në jetën e përditshme, në vendin e punës, në gjirin e familjes ose në kohën e lirë. - Wikipedia në shqip  
 • Mësimi informal mund të jetë qëllimor mirëpo në shumicën e rasteve është i pamenduar/ jo-qëllimor (ose i rastit/rastësishëm). - Raporti përbrenda arsimit dhe trajnimit  
 • Vlerësimi i kandidatëve bëhet në bazë të mësimit formal, joformal dhe informal. - Gazeta zyrtare  

Explanation:
Tashmë termat "formal", "jo formal", "informal" (rrënja "forma, formë") kanë hyrë prej kohësh në përdorimin e gjuhës shqipe e nuk mund të klasifikohen si barbarizma apo huazime.
Jam në një mendje me Klemin që gjuhën tonë ta mbajmë të pastër, por në disa raste duke u përpjekur që patjetër të gjejmë shqipërime për çdo fjalë rrezikojmë të shkaktojmë më shumë paqartësi e keqkuptime.
Roland Lelaj
Canada
Local time: 17:28
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Fabiana Papastefani-Pezzoni
31 days
  -> Shumë faleminderit Fabiana!

Yes  Juliana Cullafiq
41 days
  -> Faleminderit Juliana!
Login to enter a peer comment (or grade)

31 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
mesim jozyrtar


Definition from own experience or research:
te mesuarit jozyrtar eshte ai qe zakonisht behet neper kurse private te palicensuara nga shteti.

Example sentence(s):
 • Mundësitë për të mësuarin jozyrtar janë të mundshme përmes programeve të punës dhe të komunitetit - www.see-educoop.net  
vinie
Local time: 23:28
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search