catchment school

Albanian translation: shkolla e lagjes/zones perkatese

06:21 Sep 25, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Education / Pedagogy
English term or phrase: catchment school
Context:

Your child may not get a place at the secondary school you prefer, or your catchment school.
Αlban SHPΑTΑ
United States
Albanian translation:shkolla e lagjes/zones perkatese
Explanation:
Hej Albani (me fal per germat qe mungojne), keto jane shkollat qe perfshijne lagjen, zonen ku banon familja juaj. Shih kete lidhje http://www.goodschoolsguide.co.uk/exams-analysis-qlikview/ca...
..dhe ato te dyja me poshte.

Ne disa vende, si p.sh. ne Itali, duhet te garantohet nje regjistrim i femijes tend ne shkollat e minibashkise ku banon. Komuna i kalon emrat Seksionit te Arsimit te bashkise (dhe jo te Prefektures) i cili te nis nje leter ne shtepi ku te njofton shkollat qe ke ne zonen tende dhe se ku ka me shume mundesira. Keto ne anglisht quhen Catching School, pra qe "catch" zonen tende.

Shpresoj te te ndihmoje, Fabi
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 17:58
Grading comment
Faleminderit Fabiana!
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +2shkolla e lagjes/zones perkatese
Fabiana Papastefani-Pezzoni
5 +1shkollë e zonës
Klementina Shahini


  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
shkolla e lagjes/zones perkatese


Explanation:
Hej Albani (me fal per germat qe mungojne), keto jane shkollat qe perfshijne lagjen, zonen ku banon familja juaj. Shih kete lidhje http://www.goodschoolsguide.co.uk/exams-analysis-qlikview/ca...
..dhe ato te dyja me poshte.

Ne disa vende, si p.sh. ne Itali, duhet te garantohet nje regjistrim i femijes tend ne shkollat e minibashkise ku banon. Komuna i kalon emrat Seksionit te Arsimit te bashkise (dhe jo te Prefektures) i cili te nis nje leter ne shtepi ku te njofton shkollat qe ke ne zonen tende dhe se ku ka me shume mundesira. Keto ne anglisht quhen Catching School, pra qe "catch" zonen tende.

Shpresoj te te ndihmoje, Fabi


    Reference: http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=2009020601142...
    Reference: http://searchnetworking.techtarget.com/sDefinition/0,,sid7_g...
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 17:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 20
Grading comment
Faleminderit Fabiana!
Notes to answerer
Asker: Faleminderit!


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledja: Po,edhe në Angli e njëjta procedurë ndiqet. Parësia zakonisht i jepet nxënësve me adresë brenda "catchment area", pra brenda zonës përfshirëse të shkollës. Por të qenit shkollë e lagjes në këtë rast, nuk domethënë domosdoshmërisht distancë me këmbë :)
6 hrs
  -> E vërtetë Ledja :)), në lagje jo gjithnjë do të thotë walking distance. Bile catching schools jo gjithnjë përfshijnë vetëm një lagje, por edhe shumë prej tyre. Faleminderit :)

agree  Eva T
5 days
  -> Falemnderit Eva :)
Login to enter a peer comment (or grade)

10 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
shkollë e zonës


Explanation:
Catchment school is a term used in Britain equivalent with “zoned” school that we use in U.S.A. Your full ADDRESS determines the schools where you would be given PRIORITY admission. Catchment/ Zoned school guarantee a place for all students who live in a designated area. Zoned neighborhood schools are your first option when looking for a school. This works for both public and private schools. The policy for catchment / zoned private schools differs from the public school one. You have to apply and reach some criteria to get accepted in one of catchment private schools. Parents have a right to express a preference for a particular school and the Council will accommodate this wherever possible. Places are not allocated until demand is assessed against the number of available places at individual schools.

It seems to me that you are dealing with a catchment (private) school.


Klementina Shahini
United States
Local time: 10:58
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Faleminderit


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  shkendije
8 hrs
  -> Thank you

neutral  Ledja: Shkollë e zonës është,por jo private.Në shpjegimin e gjetur thjesht bëhet krahasimi mes politikave të shkollave private e shtetërore kur vjen puna te pranimet.Në Angli,ata me fëmijë në moshë shkolle (myself included :))e dinë mirë 'catchment area"-n a vet
17 hrs
  -> Thank you
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search