Build strong, positive attitudes about math

00:49 Jan 24, 2018
This question was closed without grading. Reason: No acceptable answer

English to Albanian translations [PRO]
Art/Literary - Education / Pedagogy / math
English term or phrase: Build strong, positive attitudes about math
it is part of a pamphlet; next sentence for more context

When children feel positively engaged and successful, they are more likely to stick with an activity or a problem to find a solution.
OrBi
Local time: 21:49


Summary of answers provided
5ndërtoj qëndrime të forta pozitive rreth matematikës
Klementina Shahini
3u krijoj fëmijëve një frymë pozitive dhe të shëndoshë për matematikën
MSc Jonis Buzi


Discussion entries: 2

  

Answers


4 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
build strong, positive attitudes about math
ndërtoj qëndrime të forta pozitive rreth matematikës


Explanation:
.

Klementina Shahini
United States
Local time: 21:49
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)

12 hrs   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
build strong, positive attitudes about math
u krijoj fëmijëve një frymë pozitive dhe të shëndoshë për matematikën


Explanation:
Duke u munduar të jap një version disi më shqip:

Fjala "build" s'ka pse të përkthehet fjalë për fjalë, por sigurisht kjo varet nga fryma e përgjithshme e tekstit me të cilin po merreni.
As "strong" nuk ka pse të jetë "e fortë", por fjala është, mesa kuptoj, te krijimi i një bazamenti qëndrimesh që do t'i bëjnë ata të palëkundur ndaj marrëdhënieve që kanë me lëndët mësimore që paraqesin vështirësi, siç është matematika.
Fjala "fëmijëve", edhe pse jo në origjinal, mendoj se mund të përfshihet për t'i dhënë më shumë ngjyrim fjalisë që unë këtu po e marrë për të mirëqenë se është titull. Ndoshta trajta urdhërore do të ishte më e përshtatshme.

Dy formulime të tjera:
Nxitja e mendimeve/qëndrimeve pozitive e të shëndosha për matematikën
Nxitja e fëmijëve për mendime pozitive e të shëndosha për matematikën

MSc Jonis Buzi
Albania
Local time: 03:49
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search