sectional model

Albanian translation: maket me prerje gjatësore

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:sectional model
Albanian translation:maket me prerje gjatësore
Entered by: Ledja

19:02 Mar 5, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Energy / Power Generation / Hidrocentral
English term or phrase: sectional model
Prape jam duke bere nje perkthim gjermanisht-shqip me shume shprehje teknike. Meqe ka me shume perkthyes shqiptar per anglisht, ju jap shprehjen ne anglisht.

Mund te thuhet edhe: cross-sectional model.
Eshte nje model sikur te ishte prere nga lart poshte nje impiant ose aparat teknik per te pare brendine.
Silke Blumbach
Germany
Local time: 19:50
maket me prerje gjatësore/ për së gjati
Explanation:
Nuk e di nëse ka ndonjë shprehje më teknike, por besoj se kjo e jep të qartë kuptimin.
GJATËSOR mb.
1. Që ka të bëjë me gjatësinë e diçkaje, i
gjatësisë. Përmasë gjatësore. Këndi
gjatësor.
2. Që shkon a që kalon sipas gjatësisë së
diçkaje, që shtrihet për së gjati diçkaje.
Drejtim gjatësor. Prerje gjatësore. Goditje
gjatësore. Mur gjatësor. Trari (boshti)
gjatësor.
Selected response from:

Ledja
United Kingdom
Local time: 18:50
Grading comment
2 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +1model prerjeje të tërthortë
Gentiana Kasemi
5 +1prerje tërthore apo gjatësore
Jetalimani
3maket me prerje gjatësore/ për së gjati
Ledja
Summary of reference entries provided
Sa për ilustrim
Sherefedin MUSTAFA

Discussion entries: 4

  

Answers


33 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
maket me prerje gjatësore/ për së gjati


Explanation:
Nuk e di nëse ka ndonjë shprehje më teknike, por besoj se kjo e jep të qartë kuptimin.
GJATËSOR mb.
1. Që ka të bëjë me gjatësinë e diçkaje, i
gjatësisë. Përmasë gjatësore. Këndi
gjatësor.
2. Që shkon a që kalon sipas gjatësisë së
diçkaje, që shtrihet për së gjati diçkaje.
Drejtim gjatësor. Prerje gjatësore. Goditje
gjatësore. Mur gjatësor. Trari (boshti)
gjatësor.


Ledja
United Kingdom
Local time: 18:50
Works in field
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 10
Login to enter a peer comment (or grade)

59 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
prerje tërthore apo gjatësore


Explanation:
Në arkitekturë dhe fushat e tjera teknike, përdorim termin "prerje tërthore" apo "prerje gjatësore", varësisht nga aksi ku është bërë prerja, dhe kjo vlenë qoftë kur kemi të bëjmë me vizatim apo me model (maketë) tridimensionale.
Shpresoj që të ndihmon ky shpejgim,

Jetalimani
Norway
Local time: 19:50
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Elvana Moore
12 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

6 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
model prerjeje të tërthortë


Explanation:
Teknikisht, prerja "sectional" apo "cross-sectional" është vetëm e llojit të tërthortë, prerja gjatësore quhet "longitudinal" - e konfirmuar edhe nga fjalori politeknik (1991)

Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 19:50
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 11

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Αlban SHPΑTΑ: Model me prerje të tërthortë. M'u kujtuan orët e vizatimit teknik :)
5 hrs
  -> Falemnderit Alban, vizatimin teknik nuk e kisha qejf fare dhe ai nuk më kishte qejf mua, shyqyr që vitin II na e hoqën përfare ;) :)
Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


7 mins
Reference: Sa për ilustrim

Reference information:
http://www.modelmakers-uk.co.uk/models-january-2007

Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in MacedonianMacedonian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search