Heat exchanger transciever station

Albanian translation: Stacion i transmetimit dhe shkëmbimit të nxehtësisë

21:04 Apr 6, 2011
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Energy / Power Generation
English term or phrase: Heat exchanger transciever station
nuk mund t'ia gjej ekuivalentin në shqip
Nitase
Albanian translation:Stacion i transmetimit dhe shkëmbimit të nxehtësisë
Explanation:
A heat exchanger transceiver station is the one with a piece of equipment built for efficient heat transfer from one medium to another and a transmitter and receiver combined in one unit.
Selected response from:

Klementina Shahini
United States
Local time: 13:03
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5Stacion i transmetimit dhe shkëmbimit të nxehtësisë
Klementina Shahini
3stacion marrës-dhënës (dhe) shkëmbyes nxehtësie
Ledja


Discussion entries: 4

  

Answers


36 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
heat exchanger transceiver station
stacion marrës-dhënës (dhe) shkëmbyes nxehtësie


Explanation:
Nitase, siç shprehet dhe Klemi në kuadratin e diskutimeve, fjala e drejtë është "transceiver".

Do isha kureshtare të dija nëse fraza vjen me të vërtetë e tërë siç e ke parashtruara, apo janë dy fraza veç e veç: "heat exhanger" dhe "transceiver station". Kjo e fundit përkthehet si "stacion marrës-dhënës / marrës tejçues në "Eng-Alb Dict. of Radioelectronics" nga Arif Tomçini. Ndërsa "heat exhcanger" gjendet kollaj si "shkëmbyes nxehtësie" po të bësh një kërkim në internet.

Punë të mbarë

Ledja
United Kingdom
Local time: 18:03
Works in field
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 10
Login to enter a peer comment (or grade)

41 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
heat exchanger transciever station
Stacion i transmetimit dhe shkëmbimit të nxehtësisë


Explanation:
A heat exchanger transceiver station is the one with a piece of equipment built for efficient heat transfer from one medium to another and a transmitter and receiver combined in one unit.

Klementina Shahini
United States
Local time: 13:03
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search