light fixture (fitting) or luminaire

Albanian translation: abazhur/ndriçues me abazhur

10:43 Dec 4, 2013
English to Albanian translations [PRO]
Energy / Power Generation
English term or phrase: light fixture (fitting) or luminaire
A light fixture (US English), light fitting (UK English), or luminaire is an electrical device used to create artificial light by use of an electric lamp
ΕRѴӀЅ ОЅНΑϜӀ
Albania
Local time: 21:21
Albanian translation:abazhur/ndriçues me abazhur
Explanation:
Në shqip përdoret e njëjta fjalë për light fixture dhe lampshade.
ABAZHUR m. sh.
Mbulesë prej qelqi, prej metali ose prej një lënde tjetër, që shërben për ta mbledhur dritën e llambës elektrike në një drejtim, për të mbrojtur sytë nga drita e fortë ose për zbukurim; mbështetësja për llambën bashkë me këtë mbulesë. Abazhur tryeze (muri). Abazhur pjatë. Llambë me abazhur. Ndez abazhurin.

Ja një faqe shitjesh abazhurësh (sa për të ilustruar se ç'lloj ndriçuesish kategorizohen si abazhurë):
http://www.teorenshop.com/categories.php?category=Ndricues-d...
Selected response from:

Ledja
United Kingdom
Local time: 20:21
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5Mbajtëse e palëvizshme për mbajtjen e dritës (llampës)
Klementina Shahini
4 +1abazhur/ndriçues me abazhur
Ledja


Discussion entries: 1

  

Answers


7 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
abazhur/ndriçues me abazhur


Explanation:
Në shqip përdoret e njëjta fjalë për light fixture dhe lampshade.
ABAZHUR m. sh.
Mbulesë prej qelqi, prej metali ose prej një lënde tjetër, që shërben për ta mbledhur dritën e llambës elektrike në një drejtim, për të mbrojtur sytë nga drita e fortë ose për zbukurim; mbështetësja për llambën bashkë me këtë mbulesë. Abazhur tryeze (muri). Abazhur pjatë. Llambë me abazhur. Ndez abazhurin.

Ja një faqe shitjesh abazhurësh (sa për të ilustruar se ç'lloj ndriçuesish kategorizohen si abazhurë):
http://www.teorenshop.com/categories.php?category=Ndricues-d...

Ledja
United Kingdom
Local time: 20:21
Works in field
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 10

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rudina Goxharaj: ose edhe thjesht: ndriçues
14 hrs
  -> Faleminderit, Goxru. Ke të drejtë dhe me komentin në përgjigjen më poshtë, pasi këto përkufizohen si "complete electric light unit".
Login to enter a peer comment (or grade)

10 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
Mbajtëse e palëvizshme për mbajtjen e dritës (llampës)


Explanation:
I am so sure for the use of this term in US.
Seeing light fixture images on line will be helpful, I think.


Klementina Shahini
United States
Local time: 15:21
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Alba Simoni: Jam dakort me Klemin. Shpjegimi eshte i sakte. Ne shqip per mbajtese te tilla eshte perdorur fjala braceta ose braketa nga italishtja braccio -krah. E njejta fjale perdoret edhe ne anglisht per mbajtese te ngjashme me te njejtin funksion.
5 hrs
  -> Faleminderit

neutral  Rudina Goxharaj: Nuk ka të bëj edhe aq me gjënë në të cilën fiksohet, sesa me tërësinë e objektit. Argumentimi: Krahasim me përkthimet ne gjuhët të tjera.
10 hrs
  -> Nuk ka nevojë të bëhen krahasime me përkthimet e gjuhëve të tjera sepse përkthimi i termit në shqip egziston në fjalor.Fixture,something securely,and usually permanently,attached or appended,as to a house,apartment building:a light fixture;kitchen fixture

disagree  Juliana Cullafiq: Kjo përgjigje është përkufizimi i fjalës "llambadar" në Fjalorin e gjuhës shqipe.
18 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search