Non-Investment grade

21:29 Feb 12, 2018
English to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial - Finance (general)
English term or phrase: Non-Investment grade
Investments in debt instruments issued by Other Issuers with a lower quality rating ("Non-Investment grade") do not exceed 25% of the Sub-Fund's net assets.
Bledar Kurti, M.Sc.
Albania
Local time: 16:35


Summary of answers provided
4shkalla e joinvestimit
Jonis Buzi, MA
4kategori e painvestueshme
Erion Sata


  

Answers


20 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
non-investment grade
kategori e painvestueshme


Explanation:
Besoj se ka te beje me kategorite e sigurise se investimeve qe japin institucionet e vleresimit si S&P dhe MOODYS persa i perket Bondeve dhe investimeve ne burse. vleresime qe jepen me germa AAA deri ne B etj...

Erion Sata
Albania
Local time: 16:35
Meets criteria
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)

7 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
non-investment grade
shkalla e joinvestimit


Explanation:
Mesa duket teksti ka të bëjë me institucione financiare të huaja.
Besoj se ky përkthim e jep kuptimin.

--------------------------------------------------
Note added at 54 mins (2018-02-12 22:23:55 GMT)
--------------------------------------------------

Ose lere thjesht "nën nivelin "investment grade"". Me ç'po shoh, disa kështu e kanë lënë, pa i dhënë ndonjë përkthim në shqipe. Mesa duket ka filluar të jetë pjesë e gjuhës bankare.
Unë, megjithatë, do të qëndroja te versioni që kam dhënë thjesht sepse është shqip.
Në frëngjisht këtë e gjen me termin "categorie inferieure" (kategori inferiore).

Jonis Buzi, MA
Local time: 16:35
Meets criteria
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search